Hayattan Yansımalar

hudrikerem

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Gözlerimizin önünden akan zaman, her gün uyanıp bir şeyler için strese girmek, yaşamak için efor harcamak ve düşüncelerimiz arasında boğulmuş bir beyin. Bu düşüncelerin sonu var mı veyahut düşüncelerimizin sonuna geldiğinde tatmin olacak mıyız? Şu yazı bile çok şey düşündürdü size. En saf halimizle; evren hakkında bilgisiz, din hakkında...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: ls2

Phi

Tanınmış üye
Yönetici
Y.Admin
Onursal Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Intihar dusuncesi muazzam bir tesellidir, onun sayesinde bir cok insan karanlik geceden sag cikar...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ls2

elbisss

Kategori Yöneticisi
Yönetici
Kategori Yöneticisi
Forum içerisinde her yastan insanların olabileceğini ve intihar gibi sözlerin yada paylaşımların yaş gruplari arasında kötü ve sakıncalı hatta özendirici bir durum teşkil edeceği devamında insanlar arasında saplantı oluşturacağı için bu tarz paylaşımlarin forum kurallarına uygun olmadığını belirtmek istiyorum baslik ve bazı yazılar düzenlenmiş...

Son düzenleme:

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
evet. hayatımızın herhangi bir zaman diliminde duygu ve düşüncelerimizin bizi getirdiği ruh hali ile sarmalanıp ölüme yürüyebiliriz.. ya da o ruh halinden dümen kırıp saydığınız sebeplerden birine tutunup hayata devam edebiliriz.. ve evet hangisini yaparsak yapalım dediğiniz gibi ''bunu neden yaptık?''

neyi neden yaparız?

bu sorunun...

Phi

Tanınmış üye
Yönetici
Y.Admin
Onursal Üye
Web sitesi
www.felsefe.net
Eger dinin sana oldurme hakki veriyorsa, once kendinden basla; otekiler icin hayati kolaylastir.

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
.mutlak bir tanrıya inanıp varoluşunun ve dünyada olup biten herşeyin sebebini ona bağlayanlar sürekli bu düşüncelerini besleyip fırtınalı zamanlarını daha kolay atlatabilirler, sartrenin dediğini gibi bu varoluşun sorumluluğunu omuzlarına almak yerine başkasına (tanrıya) atmaktır.
Hocam, ben...

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Eger dinin sana oldurme hakki veriyorsa, once kendinden basla; otekiler icin hayati kolaylastir.
İslam hukukundaki ya dinimizi kabul edin ya da cizye verin yoksa sizinle savaşırız inancı ne kadar da empatiden uzak, insanları bir inanç içerisine zorla sokmaya çalışmak doğru değil çünkü bizlere...

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Hocam, ben de herşeyin sebebini Tanrı'ya bağlıyordum, fakat o kadar çok buhranlı günlerim oldu ki, yaşadıklarımı o kadar çok kaldıramayacak duruma geldim ki zamanla Tanrı'yı ya da ilahi dünyayı bana zulmettikleri, dışlanmış varlık olduğum düşüncesiyle suçlamaya başladım, ya da birşeylerin bedelini...

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Tanrıyı yada ilahi düzeni suçlaman sana dikte edilen tanrı anlayışını kırmak olmuş ve bu eleştiriyel yaklaşımın senin bu forumda paylaştığın varoluşa dair düşüncelerine temel olmuş sanırım. seni şimdi biraz daha anladım :)
O kadar üst üste geldi ki hocam artık bu imtihan değil dedirtti bana ve...

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
O kadar üst üste geldi ki hocam artık bu imtihan değil dedirtti bana ve suçladım :giggle:
Güzel olmuş.) illa entellektüel nedenlerle kırılmaz bu inanç denen pranga bazende böyle kırılır:) ne sınavı dostum, tanrıya sınav yapıyor demek tanrıya hakarettir, şu kainatı yaratabilecek...