Halt Etmek Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde H Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Halt Etmek Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,710 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı H Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı Halt Etmek Nedir?
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Halt etmek- uygunsuz bir davranis sergilemektir.

Buradaki davranis kisinin kendini ifade etmesidir. Yani bir soylemi ya da yazdigi ya da mimigi ya da sozsuz vucut hareketidir.

Yazidaki uygunsuz davranislar;

Yazinin konusubunyesine girmeyen paylasimlarda bulunmak

Yaziya degil de direk yazinin yararinin lakabina kisiligine kimligine yonelmek

Yazi uzerinden yazarini hedef almak ve hedef gostermek

Kitle platformlarini chat ortamina donusturmek

Yazilan konu ya da soylem hakkinda hic bir fikri olmadigi halde yazmak ya da soylemek

Iki kisi yaziusirken ya da konusurken araya girmek ve taraf olmak

Ortada bir sorun varsa, bu sorunun taraflarini gormek yerine suclu bulmus edasiyla sadece bir tarafi suclamak

Bunlar cogaltilabilir.

Burada halt eden yedigi haltin ya farkinda degildir, yas da bilerek yapmaktadir.

O acidan kendisine halt ettigi soylendiginde, karsi cikmak yerine; nerde ve nasilhalt ettigini gormeli ya da kendisinin halt ettigini soyleyene bunu sormali ve halt etmeyi bir aliskanlik haline getirmemelidir.

Cunku halt etmek sosyal iliskideki en otekilestirici ayirici hedef alici ve gosterici bir davranistir.

En agiri da hakarettir ve kisinin kimlik ya da kisilik haklarini igneleyici rencide edici kucuk dusurucu alay edici sekilde davranmaktir.

Yasamdaki kisinin birebir halt etmesi kisisel iken; bir kitle platformunda kitle onunde halt etmesi toplumsaldir ve sadece haltini halt ettigi kisiye degil; tum kitleye sunmaktir.

Kitle onundeki halt yani uygunsuz davranis, kisiye olarak gorukse de tum o kitleye yonelik en buyuk saygisizliktir.

Kimsenin uygunsuz davranarak hele hele o davranisa muhatap olmayan kitleyi maruz birakmak hakki yoktur.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Halt etmek sözlükte her ne kadar uygunsuz davranışta bulunmak olarak yazılı olsa bile. Biz bir kelimeyi kullanırken o kelimenin halk arsında ne manaya geldiğine dikkat etmek zorundayız. Halt etmişsin kelimesi halk dilinde son derece argo olarak kullanılır. Bunu her türkçe bilen bilir. Eğer bilmiyorsa bile en azından şimdi öğrendim özür dilerim diyebilir.

Bu gibi hatalara düşmek insanoğlunun tabiatında vardır fakat erdem bu yanlıştan dönmektedir. Ben öyle demek istemedim şöyle demek istedim demekle bir yere varılamaz.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Tanrı ve Allah demek halt etmek yani uygunsuz davranış sergilemek değildir öncelikle bu konuda anlaşalım. Şiir olduğu için hoşgörülü olmaya çalışsak da maalesef net bir şekilde şiiriniz baştan sona kutsala saldırıdır. Tüm inançlıları hedef alan bir şiirdir ve burada halt eden Allah diyenler değil bu şiiri yazandır.

1. uygunsuz bir söz söylemek
2. uygunsuz davranmak. Yakışıksız davranmak
3. uygunsuz bir söz söylemek veya kötü bir şey yapmak. (Halt etmişsin)

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Eğer işi halt etmek gibi bir argodan daha öteye götürüp o haltı yemişsin demek dahada bir argodur.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Halt etmek sözlükte her ne kadar uygunsuz davranışta bulunmak olarak yazılı olsa bile. Biz bir kelimeyi kullanırken o kelimenin halk arsında ne manaya geldiğine dikkat etmek zorundayız. Halt etmişsin kelimesi halk dilinde son derece argo olarak kullanılır. Bunu her türkçe bilen bilir. Eğer bilmiyorsa bile en azından şimdi öğrendim özür dilerim diyebilir.

Bu gibi hatalara düşmek insanoğlunun tabiatında vardır fakat erdem bu yanlıştan dönmektedir. Ben öyle demek istemedim şöyle demek istedim demekle bir yere varılamaz.

Bir seyin ne anlam ve icerikte oldugu her bir beynin kendi duzeyinin algisina gore degisir.

Dolayisi ile " bu budur/degildir" diye kesin bir anlam algi ve icerik yoktur.

Ayrica halt etmek "iyi halt ettin" seklinde ironikte kullanilir.

Ya da "biz ne halt ettik" seklinde pismanlik olarak ta.

Bir seyin ne oldugunu onu veren bilir.

Eger karsisindakinin yaniti verdiginin verildigi gibi alinmamamasi ise, verenin kendini verdigi gibi izah etmesi gayet dogaldir.

O yuzden de "ben sana boyle demedim" burada "sen benim sana vermek istedigimi benim verdigim gibi almadin" algisinin, verildigi gibi alinma Adina telaffisi ya da acikliga kavusturulmasidir.

Bir seyin argo olup olmadigi onun kullanimini etkilemez.

Ancak resmi bir durumda degil, samimi bir duruimda kullanimini etkiler.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Günümüzde birçok kelime anlam itibariile değişime uğramıştır.Bunu dikkate almak her bir birey için kaçınılmazdır.

Türk dil kurumu yada sözlükler her zaman yenilenirler.Sebebini biliyoruz işte bu anlam değişimlerinden kaynaklanır. Yakın geçmişte "Müsait" kelimesinin ne anlama geldiğini Türk Dil Kurumunun söylediği gibi kullanmıyorduk. Dolayısı ile sözlükler ölçüt değildir genel kabul gören anlamlar-halk dili ölçüttür.

Bu durumda genel kabul gören anlam itibari ile halt etmek - halt yemek argodur.

Hala ben buna inanmıyorum diyen varsa sokağa çıkıp bir kaç kşiye bu deyimlerin ne anlama geldiğini sorsun. Alacağı cevap argo anlamında olacaktır.

Örneğin:

"X partisi bu seçimlerde otuzbir çeker"

demek argodur, ayıptır. O halde bunu söyleyen kişi özür diler, utanır ve hemen düzeltir.

"X partisi bu seçimlerde yüzde 31 oy alır." der.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Günümüzde birçok kelime anlam itibariile değişime uğramıştır.Bunu dikkate almak her bir birey için kaçınılmazdır.

Türk dil kurumu yada sözlükler her zaman yenilenirler.Sebebini biliyoruz işte bu anlam değişimlerinden kaynaklanır. Yakın geçmişte "Müsait" kelimesinin ne anlama geldiğini Türk Dil Kurumunun söylediği gibi kullanmıyorduk. Dolayısı ile sözlükler ölçüt değildir genel kabul gören anlamlar-halk dili ölçüttür.

Bu durumda genel kabul gören anlam itibari ile halt etmek - halt yemek argodur.

Hala ben buna inanmıyorum diyen varsa sokağa çıkıp bir kaç kşiye bu deyimlerin ne anlama geldiğini sorsun. Alacağı cevap argo anlamında olacaktır.

Örneğin:

"X partisi bu seçimlerde otuzbir çeker"

demek argodur, ayıptır. O halde bunu söyleyen kişi özür diler, utanır ve hemen düzeltir.

"X partisi bu seçimlerde yüzde 31 oy alır." der.

Ben "argo degildir" demedim.

Ustelik "resmi olarak ta kullanilmaz" dedim.

Burada ben resmi olarak kullanmadim.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Resmi konusmalarda halt etmissin değil bu davranışınızı uygun bulamadım denir.
Hatta uygun değil seklinde hükümvari de soylenmezken halt etmissin hic söylenmez.
Tabi bunlar halk dilinde de resmiyette de adap kurallarıdır.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Resmi konusmalarda halt etmissin değil bu davranışınızı uygun bulamadım denir.
Hatta uygun değil seklinde hükümvari de soylenmezken halt etmissin hic söylenmez.
Tabi bunlar halk dilinde de resmiyette de adap kurallarıdır.

Halt etmek nerede kullanilir?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç