Halklar kardeştir

ozkanates

Yeni üye
Mustafa Kemal, gizlice hazırlandığı büyük taaruzdan hemen önce Fransız bir politakacı ile yüz yüze görüşmede şöyle der: "Biz savaşmak istemiyoruz ama siz bizi mecbur bırakıyorsunuz. Olacakları düşündüğümde Yunanlılar için gerçekten üzülüyorum."

"Siz bizi mecbur bırakıyorsunuz":
Toprak vaat ederek Yunanlıları kandırdınız.

"Yunanlılar için gerçekten üzülüyorum":
Çünkü onlar devletin tebaası bizim kardeşlerimiz.

Her şeyi özetleyen iki cümle. Ordu cepheyi yardığında Yunanistan'a verilen Batı desteği biter, kardeş kardeşi biçer ve kazanan sadece Batı zulmü olur. Aynı oyun Ermenilere de oynanmıştır. Ordu müdahale ettiğinde ne Rus kalır ne Fransız, olan birbirini biçen iki kardeş halka olur ve kazanan yine sadece Batı zulmüdür.

Batı dünyayı 300 yıldır böyle yönetiyor: Onun bunun toprağını ona buna dağıtma vaadiyle hepsini birden biçerek. PKK'ya kuzey Suriye'de devlet kurma desteği önermesi, Türkiye'nin kabul etmesi mümkün olmayan bir durum yaratarak, kardeş halkları karşı karşıya getirme oyunu.

Terör eylemleri, halkların savunma psikolojisini tetiklemeyi amaçlar. Her savunma adımı, karşı tarafın da savunmaya çekilmesine sebep olur ve böylece kardeşler ayrışır. Ayrıştıkça, karşılıklı biriken gerilimi patlatmaya kıvılcımlar yetecektir.

Türkiye 2000 yıllık devlet aklı ile hareket ediyor ve Batının 300 yıllık kardeş kavgası oyununu yutacak değil. Ancak bu devlet aklı, halkının onu izlemesi üzerine kurulu. 120 devlet 11 imparatorluk kurmuş kültürün ürünü devlete, o devletin askerine, polisine, istihbaratına, halkına güvenelim. Sokağa inmeyelim, hem kendimizi hem kardeşlerimizi provake etmeyelim, provakasyona açık hale gelmeyelim, getirmeyelim. Devletin güçlü olduğunu bilelim ve bırakalım ki işini yapsın.

Bugün bize düşen... devletin etrafında toplanmak ve bir olmak; ona en büyük destek olan sükuneti ve vakarı göstermek; bu zor günleri kimlerin Türkiye'den yana kimlerin kaostan yana olduğunu görme fırsatı olarak değerlendirmek; gördüklerimize demokrasimiz içinde demokrasimiz yolu ile cevap vermektir.
 

Lefty

Aktif üye
Hoşgeldiniz,

Halklar kardeştir tabii ki dış güçlerin oyunları da olabilir fakat böyle korkunç bir süreçte koalisyon kurulabilecekken yani ülke hükümetsiz bırakılmayabilecekken tekrar seçim diye dayatan hükümete sonsuz bir güven duymamızı cidden öneriyor musunuz?

Polise, askere saygımız sevgimiz tartışılmaz zaten ayrıca sağduyulu yaklaşım-sakin olmak böyle bir süreçte çok önemli yangına körükle gitmemek gerekiyor. Bu olumlu çağrınızı gönülden destekliyorum.

Ayrıca demişsiniz ki;

"Bugün bize düşen... devletin etrafında toplanmak ve bir olmak; ona en büyük destek olan sükuneti ve vakarı göstermek; bu zor günleri kimlerin Türkiye'den yana kimlerin kaostan yana olduğunu görme fırsatı olarak değerlendirmek; gördüklerimize demokrasimiz içinde demokrasimiz yolu ile cevap vermektir.

Halk olarak bizim seçimimize saygı duyulmuyorken hangi demokrasiden bahsettiğinizi de bilmek isterim.

 

ls2

Aktif üye
2 bomba patlatıldı insanlar öldürüldü savaş başladı. savaşın sebebi nedir? bunu soranlar şu an hain ilan ediliyor. eğer devleti savaşı başlatma sebebi neyse açıklamalı. bu bir strateji mi? bir istihbarat mı alındı? vb. daha düne kadar pkk ya teslim etmiştiniz bir çok bölgeyi. doğudaki arkadaşlar bir vergi toplamadıkları kaldı diyordu. birden savaş başladı ve hdp hedef gösteriliyor. neler oluyor anlamak münkün değil.
 

ozkanates

Yeni üye

Sağolasın.

Halklar kardeştir tabii ki dış güçlerin oyunları da olabilir fakat böyle korkunç bir süreçte koalisyon kurulabilecekken yani ülke hükümetsiz bırakılmayabilecekken tekrar seçim diye dayatan hükümete sonsuz bir güven duymamızı cidden öneriyor musunuz?

Ben hükümetin koalisyon diye dayattığını düşünüyorum. Sırasıyla bakalım:

HDP ile zaman zaman tek taraf kalarak barış süreci yürütüldü.
Türkiyelileşmesi için tüm siyaset engeller kaldırıldı,
Ve bana göre başarıya ulaşılmak üzereydi.
Ancak Amerikan şahinlerine bölgede asker lazım olduğu için,
Kürt şahinlerini (PKK ve HDP), Kuzey Suriye vaadi ile kandırdılar.
Kobani olayları HDP'nin taraf değiştirdiğini ilan etmesiydi.
Bu kanma ile Türkiye bölgesel çatışma içine sokulmuş oldu.

CHP Türk şahinleridir ve Amerikan şahinlerinin Türkiye sözcüsüdür.
Milli duruş yapabilen Deniz Baykal ile görüşme, CHP'ye yeşil ışıktı.
Ancak bu girişimin hesap verilebilir bir durumda olması için,
Öncelikle CHP'nin Deniz Baykal ile uzatılan zeytin dalına,
Yani milli ve güvercin politikalara yakınlaşmak ve,
Amerikan şahinlerinden uzaklaşmak eğilimin,
Hiç değilse sinyallerini görmek gerekirdi, bu olmadı.

MHP, AKP tabanına seçimden önce kabul ettirilmişti,
Amerikan şahinlerine bağımlı ama milli duruş da yapabilen olarak.
Oy veren tabanda ve AKP'nin söylemlerinde her şey hazırdı.
Ve Bahçeli söylemi de açık kapı bırakan bir söylemdi.
Sonra ne olduysa bir Pazar akşamı söylemini komple değiştirdi.
Şimdi kurt işaretlerini HDP'nin zafer işareti ile birlikte veriyorlar.

Gerçek şu ki,
%41 Türkiye demokrasisi için de AKP için de büyük fırsattı.
Muhalif partiler için millileşmenin, AKP için de genişlemenin.
Olmadı ve tüm taraflar kaybetti.

Polise, askere saygımız sevgimiz tartışılmaz zaten ayrıca sağduyulu yaklaşım-sakin olmak böyle bir süreçte çok önemli yangına körükle gitmemek gerekiyor. Bu olumlu çağrınızı gönülden destekliyorum.

Eyvallah.

Ayrıca demişsiniz ki;
"Bugün bize düşen... devletin etrafında toplanmak ve bir olmak; ona en büyük destek olan sükuneti ve vakarı göstermek; bu zor günleri kimlerin Türkiye'den yana kimlerin kaostan yana olduğunu görme fırsatı olarak değerlendirmek; gördüklerimize demokrasimiz içinde demokrasimiz yolu ile cevap vermektir.

Halk olarak bizim seçimimize saygı duyulmuyorken hangi demokrasiden bahsettiğinizi de bilmek isterim.

Bahsettiğim demokrasi şudur...

- Seçilmiş olmak,
- En fazla 3 yılda bir yeniden seçilmek zorunda olmak,
- Adayların seçim ve propaganda haklarına el uzatmamak,
- Bu üç kuralı ülkede ve partide daha geniş uygulamak gayretinde olmak,
- Bu üçüne el uzatılmadıkça kolluk güçlerini kullanmamak ve uzatılınca kullanmak.
- Milli bağımsızlığı pazarlık masalarına koymamak, genişletme gayretinde olmak,
- Zulmün yanında yer almamak ama mazlumun yanında yer almak.
- Özetle demokrasi, laiklik, adalet ve merhamet üzerine olmak.

İnsan insan olduğu sürece mükemmel olmayacak.
Demokrasi ve adalet bir hedef değil bir mücadele.
İster AKP ister CHP ister MHP ister HDP ister başka.---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:34 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:12 ----------2 bomba patlatıldı insanlar öldürüldü savaş başladı. savaşın sebebi nedir? bunu soranlar şu an hain ilan ediliyor. eğer devleti savaşı başlatma sebebi neyse açıklamalı. bu bir strateji mi? bir istihbarat mı alındı? vb. daha düne kadar pkk ya teslim etmiştiniz bir çok bölgeyi. doğudaki arkadaşlar bir vergi toplamadıkları kaldı diyordu. birden savaş başladı ve hdp hedef gösteriliyor. neler oluyor anlamak münkün değil.

Şahinlerin çözümü: Ülkeleri yeteri kadar küçük ülkelere bölerek ve bu zayıf yapıları birbirleriyle savaşır halde tutarak, hepsinin üstündeki bir üst güç olarak kontrolü sürdürmek.

Güvercinlerin çözümü: Demokrasi ile siyasi/toplumsal/ekonomik istikrar kazanan ülkelerin bölgesel birleşmeye giderek nihayette küreselleşmeye katılması. 2050’de dünyanın bir numaralı süper gücü olacak Çin’in yarattığı baskı ve risk, Batı güvercinlerinin elindeki en önemli argüman.

Türkiye, şu sebeplerle güvercin kalelerinden biri:
- Bölgedeki kalkınmada buzkıran rolünün olası tek adayı olmasından doğan beklentileri.
- Türkiye şahinlerinin 80 ve 90'lardaki zulüm manzarasının halkta yarattığı şiddet karşıtlığı.
- Diğer halklarla birlikte yaşama ve onları birlikte yaşatmanın, Türk/Osmanlı kültürü olması.

Son 13 yılda siyasi istikrarını dünyaya pazarlayan ve bunun ekmeğini yiyen Türkiye, son 2 yılda bunu Kürt bölgesine ihraç etmenin eşiğine gelmişti. Sıradakinin, yani tüm bölgeye istikrar ihracının adımlarını da atmıştı. Bu politikalar, 2010’da başlayan küresel şahin dalgasına ters düşmek demekti. Gezi, Paralel ve Kobani kalkışmaları ile uzaktan üç atış yaptılar fakat başarılı olmadı.

Son aylara geldiğimizde… Esad’ın kendi yaşadığı başkenti bombalama aşamasına gelmiş olması gibi pek çok gelişme, dünya şahinlerinin elinin zayıflamakta olduğunu, dengelerin tekrar güvercinlere dönmekte olduğuna işaret ediyor. Mücadele güvercinler lehine sonuçlanırsa… sonraki sürecin en büyük sorunu, bölgede istikrarın nasıl inşa edileceği ve kimin inşa edeceği olacak.

Batı, bir dış güç olarak bunu yapamayacağını Afganistan, Irak gibi bugüne dek girdikleri her ülkede gördüler. Bu sebeple bölgede bir güvercin çözümünün tek anahtarı var: Türkiye.

İşte bu sebeple dünya şahin ve güvercinlerinin son 5 yılda Ortadoğu üzerinden sürdürdükleri kapışma, şimdi Türkiye'ye kayıyor. Dışta Türkiye karşıtı söylemlerin tekrar yükselmesi, içte ise demokrasi kanalları açık bir ülkede şiddet siyasetine geçmek, yani terör kartının açılması… Batı ve Türkiye şahinlerinin Esad'ın yaklaşan sonunu kabullenmelerinin ve oyunun bir sonraki aşaması için pozisyon almalarının ifadesi.

HDP-PKK bu oyunda ancak küçücük bir piyon:

- Batı şahinleri için Türkiye'nin başlıca ihraç ürününü, siyasi ve ekonomik istikrarı zedeleyerek güvercin Türkiye'nin altını boşaltan bir piyon.

- Batı güvercinleri için Türkiye Ortadoğu'ya istikrar getirebilecek tek güç ve PKK onun Ortadoğu'ya müdahalesini meşrulaştırma piyonu.

- Türkiye şahinleri için süregiden siyasi ve ekonomik istikrarı bozarak yaratılacak kaos ortamında iktidarı geri almanın piyonu.

- Türkiye güvercinleri için ise sadece başlık yazısı doğru, şu anda ölenler Kürtçü kardeşlerimiz. Onları sisteme, yönetime eklemek için çok uğraşıldı, çok fedakarlık yapıldı. Ama kardeşlerim Batı'nın 300 yıllık kokuşmuş oyunundan kaçınamadılar. Çok yazık oluyor onlara da bu ülkeye de. Çünkü bu ülke ancak kardeşlik üzerine güçlü, kardeşlik üzerine bağımsız.
 
Son düzenleme:

Quantum

Yeni üye
Yazdım ama vazgeçtim.Ama sorulması gereken soru şu.HDP neden en son seçimlerde parti olarak seçime girdi?Barajı aşınca ne oldu?Neden terör saldırıları başladı?
 
Son düzenleme:

ozkanates

Yeni üye
Yazdım ama vazgeçtim.Ama sorulması gereken soru şu.HDP neden en son seçimlerde parti olarak seçime girdi?

Seçimlere parti olarak girdiler çünkü kendileri Türkiyelileşirken, Türkiye de başkanlık sistemine dönüşecekti. Güçlü bir Türkiye için iki taraf da üzerine düşeni yapacaktı.

Barajı aşınca ne oldu?Neden terör saldırıları başladı?

Ben HDP'nin çözüm sürecinde isteksiz olsa da samimi olduğuna inanıyorum.
Ancak Esad'ın telefon konuşmasıyla bıraktığı toprakları kendilerinin oldu sandılar.
Gerisi 300 yıllık Batı; onun bunun toprağını ona buna dağıtarak hepsini birden biçmek:

HDP-PKK bu oyunda ancak küçücük bir piyon:

- Batı şahinleri için Türkiye'nin başlıca ihraç ürününü, siyasi ve ekonomik istikrarı zedeleyerek güvercin Türkiye'nin altını boşaltan bir piyon.

- Batı güvercinleri için Türkiye Ortadoğu'ya istikrar getirebilecek tek güç ve PKK Türkiye'nin Ortadoğu'ya müdahalesini meşrulaştırma piyonu.

- Türkiye şahinleri için süregiden siyasi ve ekonomik istikrarı bozarak yaratılacak kaos ortamında iktidarı geri almanın piyonu.

- Türkiye güvercinleri için ise sadece başlık yazısı doğru, şu anda ölenler Kürtçü kardeşlerimiz. Onları sisteme, yönetime eklemek için çok uğraşıldı, çok fedakarlık yapıldı. Ama kardeşlerim Batı'nın 300 yıllık kokuşmuş oyunundan kaçınamadılar. Çok yazık oluyor onlara da bu ülkeye de. Çünkü bu ülke ancak kardeşlik üzerine güçlü, kardeşlik üzerine bağımsız.
 
Üst