Halka Yapılacak En Büyük Iyilik Kötülüktür

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde bilgisezgi tarafından oluşturulan Halka Yapılacak En Büyük Iyilik Kötülüktür başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 512 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Halka Yapılacak En Büyük Iyilik Kötülüktür
Konbuyu başlatan bilgisezgi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

bilgisezgi

Yeni üye
Yeni Üye
Ben başlıktaki gibi düşünüyorum, daha dogrusu artık böyle düşünmeye başladım.
- Halk, kendisine faydalı olacak kişi veya örgütlere asla şans vermiyor.
- Halk, nankörlüğü, hırsızlığı, ülke değerlerinden nemalanmayı fırsat sayıyor.
- Halk, yalan söyleyeni baş tacı ederken aynı zamanda yalancılığı geçim aracı yapıyor.
- Halk, "Devlet malı deniz, yemeyen domuz" söylemine bizzatihi uyuyor.
- Halk, dini değerleri açıkça istismar ederek onu kazanç haline getiriyor.
- Halk, masum ve saf insanlardan yararlanmayı erdem sayıyor.
- Halk, manevi değerleri hiçe sayarak maddi değerler için güçlüden yana oluyor.

Kendini bu tabloda görmeyenlere elbette bir sözüm yok ama çoğunluğun kötülüğü daha çok tercih ettiğini düşünüyorum.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Sana haksızsın diyemiyorum ancak çok kötümser/karamsar bir tablo çizmişsin, çünkü sıralamış olduĝun noktalar sadece Türkiye´deki vatandaşlara özgü bir durum deĝil.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ben başlıktaki gibi düşünüyorum, daha dogrusu artık böyle düşünmeye başladım.
- Halk, kendisine faydalı olacak kişi veya örgütlere asla şans vermiyor.
- Halk, nankörlüğü, hırsızlığı, ülke değerlerinden nemalanmayı fırsat sayıyor.
- Halk, yalan söyleyeni baş tacı ederken aynı zamanda yalancılığı geçim aracı yapıyor.
- Halk, "Devlet malı deniz, yemeyen domuz" söylemine bizzatihi uyuyor.
- Halk, dini değerleri açıkça istismar ederek onu kazanç haline getiriyor.
- Halk, masum ve saf insanlardan yararlanmayı erdem sayıyor.
- Halk, manevi değerleri hiçe sayarak maddi değerler için güçlüden yana oluyor.

Kendini bu tabloda görmeyenlere elbette bir sözüm yok ama çoğunluğun kötülüğü daha çok tercih ettiğini düşünüyorum.

Fazla duygusal.. (bu duygularının kaynağı nedir? anlatırsan belki daha iyi anlarız..

Osmanlıdan enkaz bir halk kaldığını unutma, hala birçogumuzun ailesinde okuma yazması olmayan ebe-dedelerimiz var.. yokluk,salgın hastalıklar,savaşlar ve düzensizlikle başıboş bırakılmış,eğitimsiz ve güçlülerce ezilmiş fakir bir halk,
Kişisel gözlemim ve istatistiklerime göre bu halkın en az yarısı, cumhuriyet nedir,demokrasi nedir, anayasa nedir bilmiyor veya ezberden bilsede anlamıyor..

Kurtuluş savaşı ve Cumhuriyet bir mucize, Atalarımızın ruhu şad olsun!1 yoka bir ırak bir pakistan olacakmışız belli..

özetle abartma arkadaşım bu halimiz tarihi sürece ve şartlara göre gayet iyi, ve artık asla ırak,pakistan olmayacağız..için rahat olsun..

ls2

Kahin
Onursal Üye
Düzeltme butonu görünmüyor @nokta, benim nickime özel bişi mi bu, bir bakar mısın? hataları düzeltecektim buton yok..

bilgisezgi

Yeni üye
Yeni Üye
Fazla duygusal.. (bu duygularının kaynağı nedir? anlatırsan belki daha iyi anlarız..

Osmanlıdan enkaz bir halk kaldığını unutma, hala birçogumuzun ailesinde okuma yazması olmayan ebe-dedelerimiz var.. yokluk,salgın hastalıklar,savaşlar ve düzensizlikle başıboş bırakılmış,eğitimsiz ve güçlülerce ezilmiş fakir bir halk,
Kişisel gözlemim ve istatistiklerime göre bu halkın en az yarısı, cumhuriyet nedir,demokrasi nedir, anayasa nedir bilmiyor veya ezberden bilsede anlamıyor..

Kurtuluş savaşı ve Cumhuriyet bir mucize, Atalarımızın ruhu şad olsun!1 yoka bir ırak bir pakistan olacakmışız belli..

özetle abartma arkadaşım bu halimiz tarihi sürece ve şartlara göre gayet iyi, ve artık asla ırak,pakistan olmayacağız..için rahat olsun..

Aynısını buraya da tekrarlayayım, sadece bu ülke için değil, genel anlamda böyle düşünüyorum.
Ayrıca bahsettiğin bilinçsizlik, yokluk, eğitimsizlik gibi olgular için eskiden ben de senin gibi düşünüyordum, ancak bu olgular olmasa da değişen birşey yok.
Halkın büyük çoğunluğu her zaman toplumsal çıkardan ziyade kişisel çıkar peşinden koşuyor.
Bu da nankörlüğü, değer bilmezliği ve toplumsal bozulmaları beraberinde getiriyor.
Gelişmiş ülkelerde bile refah düzeyinin, sosyal yaşam kalitesinin yüksek olması kimseyi aldatmasın, en küçük bir olumsuzlukta en ırkçı, en nankör, en fırsatçı ve acımasız olduklarını özellikle geçtiğimiz yüzyılda ve günümüzde görüyoruz.
Bunun için bahsettiğim anlamda geri kalmış veya ileri ülke farketmiyor, bence H. Sapiens türü modern ilkelliği yaşıyor.

• Beğen
Tepkiler: ls2

ls2

Kahin
Onursal Üye
Aynısını buraya da tekrarlayayım, sadece bu ülke için değil, genel anlamda böyle düşünüyorum.
Ayrıca bahsettiğin bilinçsizlik, yokluk, eğitimsizlik gibi olgular için eskiden ben de senin gibi düşünüyordum, ancak bu olgular olmasa da değişen birşey yok.
Halkın büyük çoğunluğu her zaman toplumsal çıkardan ziyade kişisel çıkar peşinden koşuyor.
Bu da nankörlüğü, değer bilmezliği ve toplumsal bozulmaları beraberinde getiriyor.
Gelişmiş ülkelerde bile refah düzeyinin, sosyal yaşam kalitesinin yüksek olması kimseyi aldatmasın, en küçük bir olumsuzlukta en ırkçı, en nankör, en fırsatçı ve acımasız olduklarını özellikle geçtiğimiz yüzyılda ve günümüzde görüyoruz.
Bunun için bahsettiğim anlamda geri kalmış veya ileri ülke farketmiyor, bence H. Sapiens türü modern ilkelliği yaşıyor.

Zaten homo sapiens sürünün çıkarını da kendi çıkarı için destekliyor muhtemelen. kuvvetle muhtemel bireysel çıkar daima toplumsal çıkarın önünde. Homo sapiens ''idealleri,erdemi şahsi menfaatlerin üstüne çıkardığını söylerken veya tasavvufi yorumlaması ile nefsini(bireyselliğini) geri plana attığını iddia ederken veya öyle görünürken bile aslında 'şahsi egosunu'nu yüceltiyor olabilir. yani özetle savunduğu erdem,ideoloji veya inanç uğrunda oldukça fedakar görünse de, dediğim gibi aslında bunu bireysel hazzı için (haz aldığı için ) yapıyor olabilir.

Bir insanın amacı daima şaibelidir, çünkü onun temel ayarları hala homo sapiensti. (modern ilkeldir dediğiniz gibi)

Homo sapiens güdüleri hala çözümlenebilmiş değil, bu güdülerin kültürel bilinç ile patates püresi ve krema gibi karıştığını düşünürsek ayırmak ve çözümlemek iyice zorlaşıyor.

bu açıdan dediklerinizi katılıyorum..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç