Halk Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde donkişot tarafından oluşturulan Halk Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 895 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Halk Nedir?
Konbuyu başlatan donkişot
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

donkişot

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
sosyoloji
Hangi Felsefe Akımına Yatkınsınız ?
Varoluşçuluk
Halk nedir? , toplum nedir ?

gerçekte bu kavramların karşılığı olmadığını hepimiz biliriz, sokakta bazen insanlara bakıp bunlar ne be böyle diyorum, çeşit çeşit tipler, çoğu itici,kaba, şekilsiz...içimden şu üç kuruşluk adam belki,şu cahil,yobaz, şu alçak yalancı, şu şöyle şu böyle diye hayal kurup düşünüyorum bazen.. ama lafa gelince Türk milleti derim, halkçıyım derim düşüncelerime dayanak yaparım şöyle olmalı böyle olmalı falan..

demek ki gerçek olan ''insanlar arası ilişkilerdir' ama ben nerdeyse hiçbir ilişkim olmayan bu insanlar üzerinden halk,toplum,millet vb kavramları üzerinden düşünceler savunuyor veya geliştiriyorum..

bu bazen çok saçma ve boş geliyor.. size de öyle geliyor mu?

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Kabaca tarif etmek gerekirse...
Aynı topraklarda ortak tarihsel geçmişi olan ve beraber yaşama çabası veren insanlara toplum denir. Bunların ırkı, dini veya dili farklı olabilir. Halk ise daha fazla aynı veya benzer kökenden gelen, dili ve kültürü aynı olanları kapsar. Bazı halkların dini aynı olsa da farklı dinlere mensup halklar da mevcut.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ls2

bilgisezgi

Yeni üye
Yeni Üye
demek ki gerçek olan ''insanlar arası ilişkilerdir'

İşte 20 yıldır bunu bitirdikleri için halkçılık, Türk milleti gibi ifadeleri layık göremiyorsun.
Çünkü bütün halkların ortak değeri olan milli şuur yerini kişisel çıkara ve egoistliğe bıraktı.
Artık ülke değerleri yok, ülke kazanımları yok, toplumsal anlayış yok, fırsatçılık, nemalanma ve ayrımcılık hakim oldu.
Ee, hal böyleyken elbette halkçıyım, Türk milleti demek koskoca bir palavradan ibaret olur.

Oysa halk kelimesi başlı başına bir değerdir ama o değeri bilen ve kendini o değeri korumakla yükümlü sayan haklar için geçerlidir. Aksi halde kaybolmaya mahkümdür, zaman içinde bir çok halk böyle eriyip yok olmuştur.
Örneğin Türk halkı demekle özünü korumuş, asimile olmamış bir halkı ifade etmeli ama öyle olmuyor.
Asimile olmuş, araplaşmış, kendi değerlerini unutmuş bir halka Türk halkı demek gerçeği yansıtmıyor.
Bu nedenledir ki, halk kelimesi artık günümüzde siyasilerin ve bazı örgütlerin propaganda aracı olmaktan öte bir anlam taşımıyor.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Uzak bir gelecekte, muhtemelen bizler göremeyecegiz, hakların özelliĝi olan dinler, diller, gelenek/görenekler ve kültürler tek bir potada kaynaşarak bir toplum altında bir araya gelebilir. Bu gerçekten mümkün mü? Bence zor olsada mümkün.

Biliyorum çok utopik bir düşünce, lakin günümüzdeki zenginlik olarak görünmesi gereken mevcut ortamda her millet başka bir milleti ezmek için ya fırsat kolluyor ya da fırsatı eline geçirince onu yok etmekten geri kalmıyor. Hepsi kendini haklı görüyor. Hani nerede kaldı şu hoşgörü, tolerans ve zenginlik?

• Beğen

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Uzak bir gelecekte, muhtemelen bizler göremeyecegiz, hakların özelliĝi olan dinler, diller, gelenek/görenekler ve kültürler tek bir potada kaynaşarak bir toplum altında bir araya gelebilir. Bu gerçekten mümkün mü? Bence zor olsada mümkün.

Biliyorum çok utopik bir düşünce, lakin günümüzdeki zenginlik olarak görünmesi gereken mevcut ortamda her millet başka bir milleti ezmek için ya fırsat kolluyor ya da fırsatı eline geçirince onu yok etmekten geri kalmıyor. Hepsi kendini haklı görüyor. Hani nerede kaldı şu hoşgörü, tolerans ve zenginlik?
Odun kardeşim Osmanlı ya bak yönettiği milletler şimdi kimliklerini yaşıyorlar hiçbiri kimliğini unutmadı, İslam savaş hukuku müslüman olmayanlardan aynı müslümanlar gibi vergi vermeyi kabul edince onları korumuştur, müslüman olan sayılıdır mesela bosnalılar, hatta müslüm olmayanları savaşa bile almamış onlar için savaşmıştır.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Gereken lüzum üzerine yeniden...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kabaca tarif etmek gerekirse...
Aynı topraklarda ortak tarihsel geçmişi olan ve beraber yaşama çabası veren insanlara toplum denir. Bunların ırkı, dini veya dili farklı olabilir. Halk ise daha fazla aynı veya benzer kökenden gelen, dili ve kültürü aynı olanları kapsar. Bazı halkların dini aynı olsa da farklı dinlere mensup halklar da mevcut.

evet. ancak ben bu tanımların sizdeki karşılığını soruyorum aslında. şimdi yazdıklarımı birdaha okudum iyi ifade edememişim.

ls2

Kahin
Onursal Üye
İşte 20 yıldır bunu bitirdikleri için halkçılık, Türk milleti gibi ifadeleri layık göremiyorsun.
Çünkü bütün halkların ortak değeri olan milli şuur yerini kişisel çıkara ve egoistliğe bıraktı.
Artık ülke değerleri yok, ülke kazanımları yok, toplumsal anlayış yok, fırsatçılık, nemalanma ve ayrımcılık hakim oldu.
Ee, hal böyleyken elbette halkçıyım, Türk milleti demek koskoca bir palavradan ibaret olur.

Oysa halk kelimesi başlı başına bir değerdir ama o değeri bilen ve kendini o değeri korumakla yükümlü sayan haklar için geçerlidir. Aksi halde kaybolmaya mahkümdür, zaman içinde bir çok halk böyle eriyip yok olmuştur.
Örneğin Türk halkı demekle özünü korumuş, asimile olmamış bir halkı ifade etmeli ama öyle olmuyor.
Asimile olmuş, araplaşmış, kendi değerlerini unutmuş bir halka Türk halkı demek gerçeği yansıtmıyor.
Bu nedenledir ki, halk kelimesi artık günümüzde siyasilerin ve bazı örgütlerin propaganda aracı olmaktan öte bir anlam taşımıyor.

Duygularınızı anlıyorum ve nefretlerinize katılıyorum. dinciler yuzyıllar önce kalmış düşünceleri yaşatmaya çalışıyor, bireyselliği,insan hak ve özgürlüklerini tanımaları, diğerlerine saygı ve hoşgörü duymaları mümkün değil.

Bu halkın ahlakı zaten bozuktu Akp ve Mhp ile yozlaşma artsada sorumlusu onlar değildir. tahminim Osmanlının buraları ihmal etmesi,halkla vergi dışında ilgilenilmemesi,yoksulluk, çaresizlik,ağa ve beycilik, eğitimin tarikatlara bırakılması gibi şeylerdir ama bunlar tabiki durumu açıklamaya yetmez ama geçmişten gelen şartların ,gerçeklerin, kültürün eseri olması zorunluluktur. 20 yılda falanda olacak iş değil.

Akp ve Mhp nin niyeti bellidir yurttaş bilinci yok edilmeli tüm dinci yapılar desteklenmelidir. esas amaçları halkı yok etmek teba ,ümmet benzeri bir şeye dönüştürmektir. elbet. ama size katılmadığım noktalardan biri bunu şuan açıktan yapamıyorlar çünkü Atatürkün sapladığı mızrak gögüslerinden çıkmadı hala ve kendi tabanları yüzde 20 yi geçmez bu da seçim kazandırmaz. askeriyede hakim değiller feto kardeşleriyle kavga ettiler orduda hakimiyeti tekrar yapılandırmaları lazım ve bu da zaman ister. ve işte bak sen bu düşüncelere sahipsin cumhuriyet sayesinde bende öyle. bunu yok etmeye güçleri yetmeyecek..

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Odun kardeşim Osmanlı ya bak yönettiği milletler şimdi kimliklerini yaşıyorlar hiçbiri kimliğini unutmadı, İslam savaş hukuku müslüman olmayanlardan aynı müslümanlar gibi vergi vermeyi kabul edince onları korumuştur, müslüman olan sayılıdır mesela bosnalılar, hatta müslüm olmayanları savaşa bile almamış onlar için savaşmıştır.

Kusura bakma ama bide tarih ögretmeniydin galiba. menkibe tadında bu masalımsı şeylere inanman inanılmaz. Osmanlı bir imparatorluktu!!! virgül bıraktım çünkü imparatorluk ne demek bir araştır istersen. ve her imparatorluk impatorluk yasası ile yönetilir. öyle dinle, sevgiyle, gülücükle değil... din sadece bir araçtır imparatorluk için. ya bak romaya uyan kardeşim! adam kendi tapınaklarını yıkıp yerine kilise yapıyor..

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Kusura bakma ama bide tarih ögretmeniydin galiba. menkibe tadında bu masalımsı şeylere inanman inanılmaz. Osmanlı bir imparatorluktu!!! virgül bıraktım çünkü imparatorluk ne demek bir araştır istersen. ve her imparatorluk impatorluk yasası ile yönetilir. öyle dinle, sevgiyle, gülücükle değil... din sadece bir araçtır imparatorluk için. ya bak romaya uyan kardeşim! adam kendi tapınaklarını yıkıp yerine kilise yapıyor..
Güç ile iyilik/erdem arasında denge kurmak zordur, bunu Türk milleti Tanrı'nın taktiri ile tüm zamanlar başarmıştır.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
evet. ancak ben bu tanımların sizdeki karşılığını soruyorum aslında. şimdi yazdıklarımı birdaha okudum iyi ifade edememişim.
Kendimden örnek verecek olursam ben kendimi hem Türk hem de Avrupalı olarak görüyorum, çünkü Türkiye ´de doĝdum ve çocukluĝumun ilk kısmı orada geçti. Ancak neredeyse 50 seneden beri de Avrupa´da yaşıyorum. Her iki kültüre yakınlıĝım var. Dil desen 3 farklı dili biliyorum.
Bu nedenle dünya vatandaşlıĝı bana daha sempatik geliyor, çünkü kendimi belirli bir halk grubuna yakın görmüyorum. Hepsine eşit kalmaya çalışıyorum, çünkü bana göre milliyetçilik veya Vatan Millet Sakarya edebiyatları miadını çoktan bitirdi.:)

Son düzenleme:
  • Beğen

ls2

Kahin
Onursal Üye
Güç ile iyilik/erdem arasında denge kurmak zordur, bunu Türk milleti Tanrı'nın taktiri ile tüm zamanlar başarmıştır.

''Şu an ne düşünüyorsunuz'' başlığında yazdıklarının bir kısmını da okudum. bu cümlelerini onlarla örtüştürünce. evet , dünyaya ve olaylara bakış açını kendimce yorumladım diyebilirim.

Annem sürekli Atv,beyaz tv,kanal 24 falan izliyor trt,cnn,ntv felan hepsi benzer gerçi. geçen bana dediki; iman olmayanda vatan sevgisi olmaz,millet sevgisi olmaz ,ahlak olmaz!

evet gerçekten harika işte Akp Mhp kafasıda bu.

ben üniversitede reistim. o günlerden bu günlere sadece islam inancım değişti. Devletciliğim, milliyetçiliğim vatanıma milletime sevgim hiç değişmedi. Atatürke ise anladıkça ve ögrendikçe iyice hayran oldum.

ya sözün özü, sürekli din,iman vatan,millet söyleminde bulunup karşıdaki herkesi ötekileştiren bu iki partiyide vatansever ve milletsever görmüyorum. Güçlü kurumlara, hukuka ve geleneğe sahip,sosyal,modern,aklın ve bilimin yolunda ,çağdaş,insan haklarını gözeten bir devlet istiyorum. bu bizi güçlü yapar, bunu yapan milletini ve devletini yüceltir..

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kendimden örnek verecek olursam ben kendimi hem Türk hem de Avrupalı olarak görüyorum, çünkü Türkiye ´de doĝdum ve çocukluĝumun ilk kısmı orada geçti. Ancak neredeyse 50 seneden beri de Avrupa´da yaşıyorum. Her iki kültüre yakınlıĝım var. Dil desen 3 farklı dili biliyorum.
Bu nedenle dünya vatandaşlıĝı bana daha sempatik geliyor, çünkü kendimi belirli bir halk grubuna yakın görmüyorum. Hepsine eşit kalmaya çalışıyorum, çünkü bana göre milliyetçilik veya Vatan Millet Sakarya edebiyatları miadını çoktan bitirdi.:)

ama yinede ata yurdunuzla ilgilenmeniz güzel:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç