Hakim Felsefi(+) Görüşü Değiştirmek

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ÜstünKişi tarafından oluşturulan Hakim Felsefi(+) Görüşü Değiştirmek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 368 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Hakim Felsefi(+) Görüşü Değiştirmek
Konbuyu başlatan ÜstünKişi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Kişi kendi benliğini oluşturan -öncelikle felsefi- fikirleri, görüşleri, tutumları kendi isteğiyle değiştirebilir mi?

Kendisini Egoist-Varoluşçu olarak tanımlayan bir kişi olarak aklıma bu soru takıldı: Benim düşüncem bana göre doğru, benim gibi düşünmeyen birisinin de düşüncesi ona göre doğru. Şayet ben kendi isteğimle belirli bir süreliğine halihazırdaki fikirlerimi göz ardı etsem ve bu 'farklı' görüşü kendi mantığına göre öğrenip içselleştirsem* hangi görüş bana göre doğru olacak? Bir çelişki mi yaşayacağım yoksa kendi yaşantıma göre sentezleyecek miyim?

*: Asıl sorun bu yeni felsefi görüşü nasıl içselleştireceğim. İçselleştirebilmem için hayatımda bu görüşü yansıtacak bir öge mi olması gerekiyor?

İkinci asıl sorun, bu felsefi görüşler arasındaki göreceliliğin bir zihne sıkıştığında nasıl işleyeceği. Yani A görüşü vardır ve a kişisine göre doğrudur, B görüşü vardır ve b kişisine göre doğrudur; bir kişi hem A görüşünü hem de zıt B görüşünü savunabilirse bütün bir kişilik olan c kişisi mi olur yoksa duruma göre a duruma göre b olan ayrı kişilikli bir insan mı olur?

Bunu inceleyeceğim, ama öncesinde kendi içimde asla yansıması olmayan bir fikir bulmam gerekiyor. Fakat bunu nasıl yapacağım; her görüş bir insandan çıkıyor, dolayısıyla bu 'farklı' görüşün bile insanlık özelinde benim içinde bir yansıması var.

Sizden bana bir kişide en olmayacak görüşü bulmam konusunda bana yardımcı olmanızı istiyorum.

T

TENTEN

Ziyaretçi
Kişi kendi benliğini oluşturan -öncelikle felsefi- fikirleri, görüşleri, tutumları kendi isteğiyle değiştirebilir mi?
Kişinin isteklerini doğuştan gelen özellikler ve çevre şartları belirler.
Kendisini Egoist-Varoluşçu olarak tanımlayan bir kişi olarak aklıma bu soru takıldı: Benim düşüncem bana göre doğru, benim gibi düşünmeyen birisinin de düşüncesi ona göre doğru. Şayet ben kendi isteğimle belirli bir süreliğine halihazırdaki fikirlerimi göz ardı etsem ve bu 'farklı' görüşü kendi mantığına göre öğrenip içselleştirsem* hangi görüş bana göre doğru olacak? Bir çelişki mi yaşayacağım yoksa kendi yaşantıma göre sentezleyecek miyim?
Mantık kişide kişiye değişmez.
Değişen şeyler doğuştan gelen özellikler, yaşadığı çevre şartları ve çevre ile etkileşim sonucu öğrenilen bilgilerdir.
Kendi yaşantına göre sentezleyeceksin.
Algoritma-%C3%96rne%C4%9Fi.png

Bu algoritmada tek şart var.
Ama sen buna şemsiyenin güneşten koruma özelliği olduğunu öğrenince "Hava güneşli mi?" şartınıda eklediğin zaman yağmurlu olmadığı halde şemsiyeni evde bırakmayacaksın.
Bu çelişki değildir. Çelişki olabilmesi için aynı şartlar altında farklı sonuca ulaşabilmen gerekiyor.

İkinci asıl sorun, bu felsefi görüşler arasındaki göreceliliğin bir zihne sıkıştığında nasıl işleyeceği. Yani A görüşü vardır ve a kişisine göre doğrudur, B görüşü vardır ve b kişisine göre doğrudur; bir kişi hem A görüşünü hem de zıt B görüşünü savunabilirse bütün bir kişilik olan c kişisi mi olur yoksa duruma göre a duruma göre b olan ayrı kişilikli bir insan mı olur?
a ve b kişilikleride duruma göre değişen kişiliklerdir.
Ama biz gözlemdiğimiz anda ki şartlara göre a kişisi A görüşüne b kişisi B görüşüne sahip diyoruz.

c kişisine gözlemlediğimiz andaki şartlara göre bu kişiye C görüşüne sahip diyebiliriz.
Ama bu c kişisi de duruma göre değişebilir.

İsimlendirme yaparken mümkün olduğunca parametre sayısını arttırmak gerekiyor.

Ama felsefede bazı konular deney ve gözlem doğrulanamadığı için bilim gibi kesin karar veremiyorsun.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Subjektivite objektive kavramlarını incele. Tek temel taban bu. Değişme, görüş/ler gibi yaklaşımlar yerine subjektiviteden daha çok ödün ve daha çok objektivite
Görüş/görüşler denen zaten subjektiviteyi tanımlıyor

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç