Hafıza Sildirmek ve Etik değerlendirmesi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Biyoloji kategorisinde telrunya tarafından oluşturulan Hafıza Sildirmek ve Etik değerlendirmesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,096 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Biyoloji
Konu Başlığı Hafıza Sildirmek ve Etik değerlendirmesi
Konbuyu başlatan telrunya
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan telrunya

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
20 Şubat 2009 - Cuma

"İngiltere’de yayımlanan Daily Mail gazetesinin haberine göre, bilim adamları geliştirdikleri ilacın özellikle kötü olayların ardından ortaya çıkabilen “travma sonrası stres bozukluğu”nun tedavisinde olumlu etki yaratabileceğini düşünüyor.

Hollandalı bilim adamları, kötü anıların genellikle kalp hastalarında kullanılan “beta bloke edici” ilaçlarla silinebildiğini öne sürüyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan denemelerde, ilacın beyindeki kötü anıların canlanma mekanizmasına müdahale edebildiği görüldü. İlaç daha sonra 60 kadın ve erkek denek üzerinde denenirken, bu kişilere gösterilen fotoğraflarla önce hafızalarında rahatsızlık verici anılar oluşturuldu, sonra da bu anıların aynı fotoğraflar gösterilerek canlandırılmasına çalışıldı.

Deneklerin bir bölümüne ilacın kullandırıldığını, diğer gruba ise placebo verildiğini belirten uzmanlar, ilacı kullanan grubun korku uyandıran fotoğraflar karşısında az tepki verdiğini, diğer grubun tepkilerinin ise daha güçlü olduğunu belirtti.

ETİK TARTIŞMALARA YOL AÇACAK

İngiliz uzmanlar ise ilacın İngiltere’de büyük bir etik tartışmasına yol açacağına işaret ediyor. Uzmanlara göre, pek çok kesim, insanı insan yapanın yaşadığı acılar olduğunu ileri sürerek, ilaca etik açıdan karşı çıkacak.

Uzmanlar, ilacın ayrıca, insanların hatalarından ders alma imkanını da ellerinden alacağına işaret ediyor ve bunun da zararlı psikolojik etkilerini hatırlatıyor.

St. George’s Üniversitesi Tıp Etiği Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Daniel Sokol, “Kötü anıları hafızadan kazımak bir siğili ya da et benini yok etmeye benzemez. Bu, insanı anılarından kopararak, kişiliğini değiştirir. Bazı durumlarda faydası dokunabilir, ama genelde anıları silmenin şahıslar, toplum ve insanlık üzerindeki yıkıcı etkilerinin iyi hesaplanması gerekir” dedi.

Bir gün sonra ilaç kullandırılan deneklerin ilacın etkisinden çıkmalarından sonra aynı teste tekrar tabi tutuldukları, yine ilacı kullanan grubun, placebo kullanana göre çok daha zayıf tepki verdiği tespit edildi.

Bilim adamları, bu testler sonucunda ilacın kötü ve ürkütücü anıları silmekte etkili olduğu sonucuna vardı. Bilim adamlarına göre ilaç kötü anının yeniden canlanmasını önlüyor ve beynin bu anıyı tekrarlamasının önüne geçiyor."

AA

Şimdi soruma gelmek istiyorum. Hafıza sildirmek hakkında ne düşünüyorsunuz? Etik olarak doğru mu? Yoksa etik değerlendirmenin dışında mı tutmak lazım?

Sevgiler...

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
daha iyi bir ilaç biliyorum, bence o unutmak isteyen kişileri türkiyeye yollasınlar :)
bu ilaçtan ziyade unutmak istemenin ne kadar etik olduğunu düşünmek lazım. insanların önce korkmalarını sağlayın, sonra korkaklaştırın, sonra da unutmalarını sağlayın... korkmak ve unutmak... bu yöntem hiç de yeni değil :D

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
:) anlıyorum...
sanırım bu unutmak sizinkinden biraz farklı. Etik mi sizce kişi üzerine indirgersek :)

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
insan korkusunu kendi yenemezse korkak olur. sadece hafızasındaki olaydan korkmaz, korkaklığı tecrübe edinir. hatta olayı unutsa bile korkak olmaya devam eder.
belki alakasız olacak ama şöyle bir örnek vereyim, mesela ben kaçkar dağlarının tepesine çıkmak istiyorum ama beceremiyorum, bunu takıntı haline getirmişim, bu yüzden de mutlu olamıyorum. doktorlar da bi ilaç bulmuşlar o sıra, yaşamadığınız şeyleri size yaşamışsınız gibi hissettiren bir ilaç bu. tamam ilacı aldım ve dağa çıktığımı kendime inandırdım. peşinden benzer bir dağa çıkmak isterim ya da dağcı olduğum için çıkacağımdır elbet başka bir dağa... sonuç başarısız olur herhalde. çünkü tecrübe yok ortada.
ben olayın etik olup olmamasını geçtim, işe yarayacağını düşünmüyorum ki. tam tersi gelişimi yavaşlatır ve insanları zayıflatır bu tedavi.
ilk fikrimden de buna benzer bir sonuç çıkıyor. korkularını yenemezse insanlar korkak olurlar,, ve cesareti tecrübe etmedikleri için de gelişecek olaylara tepki vermede zayıf kalırlar. hatta yeni atlattıkları bir korkuyu da unutmak isteyeceklerdir.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Hades'te akan Lethe gelir akla

M

monaliza

Ziyaretçi
Bence, böyle bir durum çok büyük bir karmaşaya neden olur. Kötü anıları unutmak güzeldir de, insan bunu kendi iradesi ile başarmalıdır.

Diyelim ki,böyle bir ilaç var içiyor ve kötü anıları unutuyoruz. İlacın olası septomlarını hiç hesaba katmıyorum. Sadece insanlar arası iletişim yönünden düşünüyorum. YOK,YOK olmaz böyle şey:) Düşünürken bile içinden çıkamadım:)

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bence, böyle bir durum çok büyük bir karmaşaya neden olur. Kötü anıları unutmak güzeldir de, insan bunu kendi iradesi ile başarmalıdır.

Diyelim ki,böyle bir ilaç var içiyor ve kötü anıları unutuyoruz. İlacın olası septomlarını hiç hesaba katmıyorum. Sadece insanlar arası iletişim yönünden düşünüyorum. YOK,YOK olmaz böyle şey:) Düşünürken bile içinden çıkamadım:)

Bu konuda size katılıyorum. Ne yazık ki kendi hayatımızı tek başımıza yaşayamıyoruz. Hayatımızdakilerle beraber yaşıyoruz.( ne kadar kendimiziz tartışılır) Yani böyle bir ilaçla sadece kendimizi değil çevremizdekilerin hayatını, anılarını da etkilemiş oluyoruz. Bu nedenle etik bulmuyorum. Fakat yine de yapılmasına engel değil bence.

Herhangi birşeyi unutmak mümkün değil sanırım. Sadece zaman aşımı denen şey işte...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar