"Haberdar olma" Felsefesi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan \"Haberdar olma\" Felsefesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 21,155 kez görüntülenmiş, 182 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı \"Haberdar olma\" Felsefesi
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hastane dediniz aklıma geldi;

bir gün bir hastane de düşünüyorum; 80-90 larında hayattan pimini çekmiş bi yolcu diyelim artık tanıdığımız da yakınımız sayılır
bir dış ilde yarı karda boranda bi araç dolusu insan peşine taşınmış bir tam dış şehre;
öncesinde acil ya da nedir o acil yaşam odası mı yoğun balkım aranmış ki öğrendim il il geziliyormuş bunun için yer olmadığında;

Bu kişi için ik kişi günlerce hastane banklarında yattı-genç yaşlı neyse;
başka şeyler
bir ambulans evden aldı taşıdı
bir ambulans il dışına götürdü
bir ambulans ile geri getirdi
peşien başka rabalar da -kişilerde zman zaman taşındı;
panikler-manikler ve başka şeylerde; yerden yer taşıannalr dış şehirlerden geler mi ararsın
taa malmanyalardan mı?

amtematikle bilim çok komi kbi şeydir ve iyi hesap yapar yaptargancı
ben size buradaki tüm emek-zaman-hayat zayiatını sayayım mı?
başkaları hayatları ve yükleri; siz bunları iyilik felan sayıyosunuz;
kendimi çöpe atardım ya?

sizin rahatlaştırma konforlaştırma ve atıllaşıp-çürüttürme adaplarınız üzerine
daha yarısnı dik bir bakışl tutumla daha ayağa kaldırım onların; püsküre püsküre kendinden geçmiş hastane yolunda herkes

kızılderilelerin torunlarıyla kendini ölüme gömdüğü bi hikaye okudum ben aklıma gelir bilmiyorum gerçek mi ama
Kızılderili yolcudur, esinle bildirir ben ölmeye gidiyorum
En küçük torunu yanına alır ve gider yola-Yolda ölür -torun gömer
güle güel yoldaş!

ben dedim ki ben kimseye yaşatmamayım bunu
kimseyse
öleyim gideyim dim dik
ölmezsem öldüreler ama aklım açık olsun bu lafımı günümü unutturmasın da

--

hasatane de durdum düşündüm nasıl oldum
tamir edilen robotlarımsı
beden tamir etmek/yamamak ve hayat uzatmaya girişmek bana bir tuhaf komik geldi;
O yapının içinde öylece kaldım ve şimşekatarlala düşündüm bu seferde bunu
Burada ne kadar tuhaf olduğumu anlatamam ama yukarıdakine benzedi;
ben gidemem hastanelere pek ve ayağım çekmez;

kardeşim ben öleyim gideyim o beni tamir edecek adam gitsin bi hayat yaşasın benle ne işi var onun daha işi yok mu onun
beni yaptığı yapcağı zamanda doğa da koşsun çimende gezsin ben iyiyim de öleyim de ne var bunda
kendimi topluma baktırma-bakma yükümlülüğü vermiyorum-sunmuyorum
beni iyileşetirme yükümlüğüde sunmuyorum
ha hiç olmasın demiyorum hastaneler ama fiziksel travmalar-travmatoloji ve bi kaç destek ile derince düşünülsün-azaltılsın; alternatif tıplar ve diğerleri sınırlansın bu nedir abi!

emek zaman para herşeye yazık
bu beden hayatı kutsallamak neye? uatırsan sonsuza mı erecek;
sigorta primlerinde yüzde 11 onun payı ve bu o para emekliye ya da yaşlılık ekine eklenir;
ilaç masrafı diye bi şey-masraf bilmiyorum ben
kimyasallara ve tıp pek inançlı değilim ve güvenmem
ilaç sanayi va arkasında ve ticaret tekelleri ve tröstleri ve deneyleri bunlara inamıyorum kardeşim
söylemeyeyim mi?
özgürce ölsün insanlar bırakın
bi insanı fazladan yaşatmaya çalışılan
ben toplum içinde ne kadar komik oldum biliyor musunuz?
iyi bir gözlem yapın görün bunları
sen aciszin-sen acizsin pompaları ve ben sormluluğumu yerine getirdim hastaneye taşındım topluma göstergelieri
acımalar-acındırmalar acıklılığı tiyatro bunlar hep

bu yaşam kutsalalmak neye; yamamak

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
arkadaşlar bunları tam hatırlamıyorum ama uyarladağım gibi yazacağım;

Bi çizgi animede (animasyon film) insanlar bi gelecek dünyasında oluşan bi felaket sonrası büyük bir uzay gemiisi ile uzaya yerleşiyorlar ve uzay gemisinde yaşıyorlar artık; Tabi bu uzay gemisi tüm hayat koşullarını sağlıyor örneğin yiyecek yetiştirebiliyolar felan, Ebleh ebleh ve dombiş dombiş olmuş bu insanlar bi tür oturdukları yerden yaşıyolar,
Burda ilginçtir dünyada yaşam koşulları oluştuğunda geri dönücekler, bunu ölçmek için sanırım dünyadan toprak örneği felan alıyolar ara sıra ve kontrol ediyolar, Bitki yetiştiğinde alarm çalacak ve yetkililere, ilgililere ya da herkese bildirecek bi sistem kurmuşlar; Bu olursa dünyaya dönecekler ancak -Tabi düzen ya da sistem ve artık belki insanlarda belki dünyaya dönmek bile istemiyolar ya da orda oluşmuş bi çarkları da var, Ki dünyayı da unutmuşlar, üzerinden nesiller geçmiş ve o nesiller hiç dünyayı görmemişler ve toprağa ayak felanda basmamışlar;

Burada birinin ya da bi şeyin toprak üzerinde bitki yetiştiği halde bu sistemin çalışmasını ve alarmın ötmesini önleyen sistemler ya da kişi ve kişilere karşı mücadelesini izliyoruz- anlatılıyor; VE bunu engelleyip duruyorlar;
(Wall E olabilir)
--

Başka bi yapım ise; Black Mirror serisinin bir bölümü;
Burada da insanlar bir gelecek dünyasında; Sanallaştırılmış bir dünya gibi bi yer burası
Yine böyle kapalı odalarda ya da binalarda yarı hükümlü ya da mahkum konumundalar-bundan emin değilim
ve sistemi çalıştırmak ve elektrik üretmek için bu spor salonlarındaki gibi bisikletlere biniyorlar ve puan felan topluyorlar, VE topladıkları karşı puanları hem para gibi kullanıyorlar (yiyecek alıyolar) hem de başka amaçlara da yarıyo sanıyorum; Bi tür TV leri var ve eğlence programları ve ses-yetenek yarışması ya da ona benzer bi şey;

şunu da internette buldum bu arada
Gelecekteki bu dünyada, herkes egzersiz bisikletlerine binerek Merit (meziyet) denen bir tür gelir elde ediyor. Ne kadar çok pedal çevirirseniz o kadar çok meritiniz oluyor. (Pedal çeviremeyenlerdenseniz aşağılandığınız başka işler yapıyorsunuz.) Bisiklet pedalı çevirmediğiniz zamanlarda küçücük bir odada yaşıyorsunuz. Tek kıyafetiniz de gri bir eşofmandan ibaret. Odanızın dört bir tarafı ekran. Üstelik, baktığınız ekranlarda çıkan reklamları izlemezseniz meritleriniz azalıyor.Her bireyin kendine ait bir sanal avatarı var. O meritlerle avatarınıza kıyafet alıyor, onu çeşitli imajlara sokuyor, etkinliklere katılıyorsunuz.

Sürekli sağda solda bir ekrana bakarak sanal dünyada yaşayan bu insanlığın nereye gittiğini merak etmediniz mi? Peki bu kurgunun bir aşk hikayesi ve “Yetenek Sizsinizâ€￾ gibi bir yarışmayla nasıl birleştiğini de mi merak etmediniz?

die hard ya da eagle eye;
Burada/buralarda sanallaştırılmış bilgisayar ağının kontrolünü ele geçirerek bizi yönetebilecek ya da tüm hayatı felç edebilecek bir sistem-insan ya da hatta yapay zeka fikirleri ile yüzleşiyoruz;

daha ilginci bir tane daha ekleyeceğim;
Swordsmen adında bir Çin filmi yanılmıyorsam;
Burada bir baba var-final babası;
ölümsüz bu baba ve ölümsüzler adında bir çetenin lideri ve bir tür suikast çetesi bu ve onun lideri, VE gözü kırpmadan adam ölderen bu adamlardan ve babasından kaçan ve sıradan küçük bir hayata sığınan ve sıradan bi adam olmaya çabalayan iyi eğitimli bir adam ve sukiatçı ve katil, Bir aile kuruyor sıradan
ama babasıyla hesabı bitmiyor

en sonunda oğul babasıyla yüzleşmek (ölümüne yüzleşmek) zorunda kaılıyor, ÖZgürlüğünü kazanmak ve çeteden kurtulabilmek ve çıkabilmek için;
Baba onu saklandığı yerde buluyor
Onlardan ayrılabilmek için diyet olarak kolunu hiç düşünmeden feda ediyor hatta /kararlılık göstergesi sanırım;
Gerçekten ölümsüz değil bu Baba ancak gerçekten öldürülemiyor ve bir başkasının da yardımı ve desteği ile en son şimşekler mimşeklerinde ve gökyüzünün de yardımıyla artık zorla öldürüyorlar bu babayı;

bir tür baba korkusu ya da güç ve otorite yarıtanrı -yarı baba ya da gerçek bir tanrı imgesi gibi görülen bu şeyi de durur ve düşünürüm;
güçlü bir lider-yükseklik ve kast -büyük imgesini (yönetenler imgesini ve ölümsüzleri) ve tanrı imgesini yoketmek ve özgür olmak; durur düşünürüm;

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Size, asagida bir cumle veriyorum.

" Benim varligimdan, ben; ben bu dunyaya geldikten sonra haberdar oldum"

Bu cumle, herturlu kaliba sokulabilir. Yani sahislar ve zaman belirteci degistirilebilir.

"Benim varligimdan, ailem; ben bu dunyaya gelmeden once haberdar oldular"
"Benim varligimdan, benden once doganlar;1) ben dunyaya gelmeden once.

2) ben dunyaya geldikten sonra haberdar oldular. 3)Ya da hala haberdar degiller.Cunku, benim varligimdan onlari haberdar eden henuz olmadi.
Benim varligimdan, benden sonra doganlar, ben dunyaya gelmeden once haberdar olamazlar.Cunku onlar daha dunyaya gelmemistir.

Benim, bu dunyadaki varligim, benden once doganlardan,sonra; benden sonra doganlardan, oncedir. Benim varligimin onceligi veya sonraligi, benim dogumum la baslar.Benim, dogumumdan sonra haberdar oldugum benden oncesi, bana anlatilanlar, ve benim bu anlatilanlari kendi algimla, arastirmamla, nedenleyip-sorgulamamla v.s.- algilamamdir. Benim, dogumumdan sonra haberder oldugum benim yasamima paraleldir.

Ben oldukten, sonra,

Okurlardan, ricam; buradaki baz alinani; tanri veya madde ile degistirerek, haberdar olma felsefesini aciklamaniz.

Haberdar olma felsefesi; oznel mi- nesnel midir?, somut mu-soyut mudur?, kisisel mi-evrensel midir?, maddesel mi-dusunsel mi-kavramsal mi dir?, sezgisel/akilsal mi-duyusal midir? v.s..Felsefi degerlendirmelerinizi bekliyorum.

ben-im varlığımdan ben (insan olarak -şimdi kendimi insan soyutlayarak insan olandan) -şimdiden- haberdarım

insan somutlanan -varlık-görecesi /haberdarı

bu dünyaya geldikten sonra/bu dünyaya geldikten önce-ters paradigma;
ya da benzeri
,
bu dünyada var şimdide ben -olan;

aşağıdaki betim yetersizdir; ikisel-ikicel

bu dünyaya geldikten önce neydim- o zaman şimdi mi?geniş şimdi ikiseli;
,
sonra haberdar oldum= önce haberdar değildim eşit- önce vardım eşit mi?
sona ve önce şimdiden (şimdi burası "şimdi burası imi ile; sert sıkı şimdi burası" şimdinini burası ve buradaki hali imi ile) ölçüm mü?

önce başka bir biçimdeydim-atomlarım (evrenin ben olan atomları bir arya anne ve babamın çağrısı ve işedişiyle birlikte sonra) toplandı ve biraraya geldi böyle oldum-haberdar olan oldum kılındım-kendimden

önce sayılan bir başka bir şimdide bir başka biçimde yoktu yada ben sayılan/sayılcak atomlar böyle toplaşmamıştı;
başka dağılımdaydı yada ben bilmiyorum
ya da o başak dağılım kendin iben oalrka ifade etmemiş başka dağılım

----
benim-benim olan-sahiplik-bende olan (benim sahibim olan ben- benim varlığım olan ben-bana ait olan bu-ben paradigması)
benim valrık alanım olarak tanımlanan ben yeri ve bedeni -v e insan oalrka diğer varlıktan soyutlanan;

diğerlerinin olan-tüm evrenin olan-tüm atomun olan (ben) diye kırılabilir-di
tüm evrenden olabilir dağışmış atomların toplamı sayılabilecek bu ben olgu gözlemi neciliği ve nicesi-necisi;

sonra ve önce bulunamıyor-sonralar önce bağlı gibi;

benim varlığımdan/benim yokluğumdan ile mi ilişik kuruyor birincisi ki
benim yokluğumdan hali atomlarımın öyle toplaşmamış durumu olarak mı belirtiliyor ve betimleniyor olacaklar

benim olan nedir?

-bir genişletme-
ben saydığım yada sayılan bu ben kalıplaşması ya da özne ifadesi olan bu, kendini ben olarak var ve ifade ederken ya da diğer var ve o- ona bu varı -olguyu- dayatırken; ben bu dünyaya zaman çizelgesinde ve zaman çizelgesi sayımında öncelilik sonralılık ilkeseli belirseli kapsamında ve düzleminde /düzlemselin de ileri geri sayımlılık ve algılılık var algısı ile geri noktaya göre şimdide (gelecek sayılan bugünde) haberdarım -şimdi;

bu cümle her türlü kalıba sokulabilir evet;

Okurlardan, ricam; buradaki baz alinani; tanri veya madde ile degistirerek, haberdar olma felsefesini aciklamaniz.

bunu yapmışmıydım hatırlamadım ama bir deneyiş;

" Tanrı-için ;ben/tanrı varligimdan, ben; ben bu var'a geldikten sonra haberdar oldum"

ben tanrı hiç gelmedim;
ben tanrı hiç varolmadım-ve ben tanrı hep vardım-
iyi de bunu nasıl biliyorum
zamana göre tanımlamalar kuruldu
,
ben tanrı hiç varolmadım-varolagelemdim-geçmişim yok ve şimdim var ve ben bunu biliyorum ve ben tanrı hep vardım-değil varım
iyi de bunu nasıl biliyorum

madde ;
" Benim varligimdan, ben; ben bu dunyaya geldikten sonra haberdar oldum"

madde ben -yok
madde ben özne
madde olan o benim aracılığım ile varılğında nhaberdar oldu
kendini bana göstermesi ile bilişiyor-göstermenin kendisi
madde olan o benim onun aynıcalığı ile tanıştı-olaştı -bileşti bilişiyor
madde olan geniş her zamanda ve her yerdedir
madde olan benden bildirildi;
bilgilendirildi-kendi varlığından;gözleminden
benim ona gözlemimden;