Güzel yada çirkin kavramlarına nasıl karar veriyoruz!?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Synergy tarafından oluşturulan Güzel yada çirkin kavramlarına nasıl karar veriyoruz!? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,889 kez görüntülenmiş, 68 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Güzel yada çirkin kavramlarına nasıl karar veriyoruz!?
Konbuyu başlatan Synergy
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeepVision

Synergy

Felsefe.net
Yeni Üye
Yakışıklı ya da çirkin kavramlarına nasıl karar veriyoruz? Belki de çirkin olan yakışıklıdır. Ya da güzel olan çirkindir, onu güzel yapan mavi gözler mi?
Belki de ela daha güzeldir. Mavi göz az bulunur ,o yüzden mi güzeldir? Az bulunan güzel olmalı mıdır ya da güzel olan mıdır, yoksa farklı olan mıdır. Farklı olan güzel olan mıdır?!?
sürü....

Synergy

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Güzel yada çirkin kavramlarına nasıl karar veriyoruz!?

Hiç değişmiyoruz, hiç evrimleşmiyoruz,evcilleştirilmiyoruz.Geriye dönüyoruz...
Irkçılık-kapitalizm-hastalıklar..

Monoton yaşam tarzı ile 1 iş gün çok yavaş geçer,ama monoton bir hayat biçimi ile 1 sene çok hızlı geçer;ve hayat kısa gelir.
Soyut evrimleşmek olabilir.Küçükken ne dinlediğimiz ve şu an ne dinlediğimiz.Bu yüzden kişilik yoktur,kişiliği oluşturan bir süreç vardır ve bu süreç içerisindeki ''MOOD-Etrafınızdaki insanların yaratmış olduğu Auro'' unuz.

Synergy

Felsefe.net
Yeni Üye

Uykum var ama uyuyamıyorum.Uyumak istiyorum,ama dalmak istemiyorum.Dinlenmek istiyorum ama bana bugünü hatırlatacak olan yorgunluğumun acısını da istiyorum..

İlerlemek istiyorum,ama ileriyi görmek istemiyorum.Geçmişi tahmin etmek istiyorum,ama hatırlamak istemiyorum..

Synergy

Felsefe.net
Yeni Üye

Empati yi tüm fonksiyonları ile kullanmak istiyorum.Onun ne düşündüğünü-onların ne düşündüğünü.Benimne düşündüğümü!

Ben benimmiyim? Ben kiminim,kimler benim,çemberimde kimler var.Ben.

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Bence güzel yada çirkin kavramlarına yüzün orantılarına göre cevap verebiliyoruz.Bunu her insanda görebiliriz örneğin çirkin diye tarif ettiğimiz bir insanın aslında herhangi bir organı diğerleri ile orantı içinde olmayanlardır bence(burun,kaş,göz vs...).Aslında bana sorarsanız her insan güzeldir.Benim anlatmaya çalıştığım sadece kendime göre fiziksel güzellikti.Her zaman derlerya iç güzellik daha önemlidir bencede öyle.Hem fiziksel güzellik herkese göre değişir buna cevap vermek zor gerçekten.

Synergy

Felsefe.net
Yeni Üye

Benim orada demek istediğim sadece göz kaşlar v.s değil,bunlar her yerde geçerli.Acaba bizim kararlarımız gerçektende bizim kararlarımızmı?

Synergy

Felsefe.net
Yeni Üye

Ya ben çok akıllıyım yada çok salağım,yada her şeyin fazla farkındayım.

Burda demek istediğim okadar sansürün altındayız ki, bizim için ne doğru olarak gösterilmişse ona inanıyoruz.
Benim doğrum nedir? ''Doğru'' 'nun türkçede anlamı nedir.

Cevabı yok sadece felsefe yapmaya çalışıyorum.Neden var olduk? sorusunu dolaylı ve Problemli bir şekilde soruyorum...

darwin

Felsefe.net
Yeni Üye

Herşey iyi güzel de, imla kurallarına da uysak ne güzel olacak, yazılanları daha bir ciddiyetle okuyacağım.

Tam okumaya başlıyorum, klavye kayması olmadığı belli hatalarla karşılaşınca üzülüyorum.

İşin en acısı, artık gazetelerde, hatta kitaplarda da aynı şeyleri çok sık görmeye başladım. Birilerinden beklemektense düzeltilmeyi, kendimiz sahip çıkalım dilimize.

Teşekkür ederim.

Synergy

Felsefe.net
Yeni Üye

Yok yanlış anladın.Ben bir şeyi bana anlatmanı veya açıklamanı istemiyorum:)
Ben zaten herşeyin ne yazik ki farkındayım,sadece düşüncelerimi yazdım buraya.

Ama olurda felsefe ile ilgili sorularım olursa senden yardım isterim.

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Synergy ' Alıntı:
Ya ben çok akıllıyımyada çok salağım-yada her şeyin fazla farkındayım.

Burda demek istediğim okadar sansürün altındayızki, bizim için ne doğru olarak gösterilmişse ona inanıyoruz.
Benim doğrum nedir? ''Doğru'' 'Nun türkçede anlamı nedir.

Cevabı yok sadece felsefe yapmaya çalışıyorum,Neden var olduk? Sorusunu Dolaylı ve Porblemli bir şekilde soruyorum,,,

Biz sana düşüncelerimizi söylüyoruz ama sen felsefede doğruyu arıyorsan veya bir cevap,başka bir yerdesin çünkü; felsefe,kıyıya ulaşamayacağını bildiğin halde kulaç atmaya benzer.Ortada aranan cevaplardan çok sorulan sorular ve görüşler vardır.

layosia

Felsefe.net
Yeni Üye

Bir amaca hizmet etmeyen şeye nasıl güzel diyebiliriz,yada amacı olmayan bir şeye.Ama her şeyin bir amacı vardır esasında yani her şey güzel olabilir

layosia

Felsefe.net
Yeni Üye

Felsefe,kıyıya ulaşmayacağını bildiğin halde kulaç atma değildir.Kıyıya ulaşamayacaksan zaten kulaç atma.Felsefe her ulaştığın kıyının acaba aranılan kıyı olduğunu anlamak için kulaç atmadır.

esra_1994

Felsefe.net
Yeni Üye

Genelde 'güzel' diye tanımladıklarımız az bulunan şeylerdir.Güzeller de, dünyada az bulunurlar(tabi doğal güzeller) ve değerli olarak kabul edilirler.Güzellik te bizim için hep ulaşılmak istenendir.Örneğin altın ve kömürü ele alalım.Altın bence yerden ilk çıkarıldığı o haliyle hiç te güzel değil.Ancak çok kıymetli.Kömür ise ne kadar işimize yarıyor oysa biz altına daha çok değer veriyoruz.Neden?Çünkü az bulunuyor.Bence güzelliğin tanımı bi bakıma 'az bulunan'dır .Mavi ve kahverengi göz gibi.Genelde mavi göz daha az bulunur ve daha güzel olarak tanımlanır.
Peki bazı insanlar güzel iken bazıları neden çirkin?Örneğin vücudumuzun bir uzuvunu alalım.Ellerimiz mesela.Eğer bir insan elleriyle yorucu ve zedeleyici bir iş yapmadıysa,elleri çok güneş görmediyse,onları temiz tuttuysa yumuşak,beyaz,narin kısacası 'güzel' elleri olur ve güzel elli biriyle evlenirse büyük ihtimalle 'güzel' ellere sahip bir çocuğu olur.
Bu görüşlerle belki de tam bir Lamarck'çı gibi görünüyorum ancak bana göre aksi kanıtlanmadıkça en mantıklı sebep bu.-Bu arada Lamarck'çı veya Darwin'ci değilim.-

fides

Kahin
Yeni Üye

esra_1994 kömür ve altını değerlendirip altına güzel demişsin nadir bulunduğu için.Yanlış bir tespit doğada az bulunan "değerlidir." Yani "değerli" ve "güzel" kavramı birbirinden farklıdır. Elmas altına göre daha az bulunur bu güzel olduğunu değil değerli olduğunu gösterir. Petrol de az bulunur,peki petrol güzel mi? Hayır petrol değerlidir. Azlık ve çokluk bize güzelliği göstermek için yeterli değildir.

esra_1994

Felsefe.net
Yeni Üye

Evet doğru bizim 'güzel'lik tanımımıza göre petrol güzel değildir.Ancak güzel olan pek çok şey değerlidir.Değerli ve güzel olan az bulunur.Bu durumda istisnaları düşünmezsek kısaca az bulunan güzel olandır sonucunu çıkarıyorum ben.Eğer bu görüş yanlışsa sen güzellik ve çirkinliği neye göre tanımlarsın?

fides

Kahin
Yeni Üye

esra_1994 ' Alıntı:
Değerli ve güzel olan az bulunur.Bu durumda istisnaları düşünmezsek kısaca az bulunan güzel olandır sonucunu çıkarıyorum ben.

Öncelikle bir kavram kargaşası var. Bu yüzden değer kavramını açıklıyorum :
Değer kavramı, öncelikle genel anlamda kişinin nesne ile ilişkisinden doğan nitelik olarak anlaşılır. Bu anlamda değer öznel bir görüş açısından değerlendirilir. Dolayısıyla da değer kişiden kişiye değişebilmekte, farklı türde değer düzeyleri ortaya konulabilmektedir. Değer'in bir başka ya da ikinci bir anlamı ise, kişinin kendi kişiselliğinin dışında, yani insanın deneyimlerinin dışında kendi başına varolan kendinde bir nitelik olarak anlaşılır. Max Scheler ve Nicolai Hartman'da bu yönde bir görüş görülür. Buna göre değerler, biçimsel yönden ve içeriksel yönden olmak üzere ikiye ayrılırlar. Sonra bu alanlar da kendi alt bölümlerine ayrılabilirler. Değer kavramı hem nesne alanında hem de mantıksal alanda, ahlaksal alanda ve estetik alanda ortaya çıkar.[Vikipedi]

Şimdi esra_1994 sana göre; doğada az bulunan değerli ve güzeldir tanımına istisna diyebileceğin o kadar çok şey getiririm ki o, istisnalıktan çıkar artık "genelde" kelimesini kullanırsın .Bak şimdi bir resim ekliyorum doğada pek nadir bulunuyor ve az bulunduğu için de değerli. Ama güzel mi sen söyle?

Solenodon Cubanus

"Güzel" farklıdır "değer" de farklıdır. Her güzel değerli olmadığı gibi her değerli de güzel olmuyor." Değer" kavramına maddi ve manevi olarak tanımlar da girer. Petrol doğada az bulunur ve benim onu almam için maddi bir kazanç yani para koymam gerekir. Eh burada güzellik para ile alınan bir kavram oldu. Çok para ile aldığım elmas, altın güzel mi yani? Burada şöyle bir denklem çıkar o zaman "çok para=güzellik" . Bu denklem doğru mu?

Ya da mavi gözü ele alalım az bulunduğu için güzeldir diyorsun. Evet bana göre de güzeldir ama ben maviyi sevdiğim için mavi göz güzeldir. Bunun yanında mavi gözü güzel bulmayan itici bulan çok da kişi tanıyorum. Mavi göz Türkiyede nadir olduğu için güzel gelebilir ama Almanya da ya da İngiltere de kahverengi göz güzeldir. Bura da coğrafi etkenler etkili oldu "güzel" için. Yani maviyi değerlendirirken duyumlarımı esas aldım.

İnsanda güzel kavramı yani estetik, insan uzuvlarının bir biri ile oranı, uyumu olarak ele alınır. Aynı zamanda vücut ile uyumu esastır. Bura da genelde önem yüzün güzelliğine verilir.Birisini ilk olarak değerlendirdiğimiz yer yüz ve yüz uzuvlarının uyumudur.Uyum yoksa çirkindir.[Estetik kavramı sanat eseri ile ortaya çıkan bir kavram olsa da günümüzde değişmiştir. Buradaki açıklamam da daha ziyade maddi güzelliklerden bahsediyorum.Ruhsal güzellik ise ayrı bir tanımdır.]

Güzellik, duyumlarla alakalıdır. Bana güzel gelen başkasına gelmeyebilir. Benim duyumlarıma hitap eden güzeldir , etmeyen de çirkindir.

uzak şehir

Felsefe.net
Yeni Üye

güzellik; sıradışı, çekici, sağlıklı, olgun bir benliğe sahip olmaktır.tek yönlü değil

esra_1994

Felsefe.net
Yeni Üye

Elbetteki güzellik kavramı nesnel değil özneldir.Görecelidir,kişiye göre değişir.Ancak sen,-umarım sen diye hitap ettiğim için kızmıyorsundur- 'güzellik=uyum ve estetik' demişsin.Yüzün uzuvlarında uyum yoksa o yüzün 'çirkin' olarak nitelendirileceğini söylemişsin.
'Uzak şehir''inde dediği gibi güzellik tek yönlü bir kavram değil ve birçok şeye göre değerlendiriliyor.Ben de sadece güzelliğin bir yönünü ele aldım ancak bir nesne veya canlı 'estetik olmadığı halde az bulunuyorsa kesinlikle güzeldir'demedim.
Fiziki güzelliğin kuvvetli bir göstergesi 'yaygınlık' ve eş arama davranışıdır.Bir karma görüntü oluşturmak maksadıyla,insan yüzleri görüntülerinin bir ortalaması alındığında 'ideal' görüntüye tercihen daha yakın olur ve daha 'çekici(güzel)' olarak algılanır.Bu durum ilk olarak Chales Darwin'in kuzeni Francis Galton tarafından kanıtlanmıştır.Galton,vejeteryanların yüzleri ve canilerin yüzlerini fotoğrafik olarak üstüste bindirip birleştirdiğinde her birinde tipik bir yüz görüntüsü olmadığını, araştırması sırasında fark etti.Bunu yaptığı zaman farketti ki, birleştirilmiş yüz görüntüleri herhangi bir tek fotoğraftaki yüzden çok daha çekiciydi.Araştırmacılar sonuçları daha kontrollü deney koşullarında tekrarladıklarında ve bilgisayar ortamında elde edilmiş,matematik olarak ortalaması alındınmış bir dizi yüz resminin tek bir resimden daha güzel olduğunu buldular.
Eşeyli bir canlı da,uygun partneri ile eşleşmek isterken tuhaf,sıradışı görünüşlü özellikleri olan bir bireyi,ortalamaya yakın ve baskın yaygınlıkta olan bireylere tercih eder.
Bir sanat eserinin güzel olup olmadığına karar verirken de,sanat eserinin 'özgünlüğüne',renklerinin uyumuna,imgelemimizde uyandırdıklarına ve orantı gibi özelliklerine bakarız.Özgünlük,farklılık ile de doğada az bulunma kavramları birbiriyle bağdaşır.
Renkli ve kahverengi,siyah gibi gözleri ele aldığımızda da söylemişsin.Türkiye'de mavi ve yeşil gözler diğerlerine oranla daha az olduğu için çoğu insan tarafından daha güzel olarak tanımlanıyor.Rusya ,Almanya gibi ülkelerde de renkli göz çoğunlukta olduğundan kahverengi ve siyah gözler daha çekici ve güzel bulunuyor.Bu durumda güzellikle farklılık ve özgünlük orantılı oluyor.Ancak diğer özellikler de buna dahil.

fides

Kahin
Yeni Üye

.[Estetik kavramı sanat eseri ile ortaya çıkan bir kavram olsa da günümüzde değişmiştir. Buradaki açıklamam da daha ziyade maddi güzelliklerden bahsediyorum.Ruhsal güzellik ise ayrı bir tanımdır.]
Güzellik, duyumlarla alakalıdır. Bana güzel gelen başkasına gelmeyebilir. Benim duyumlarıma hitap eden güzeldir , etmeyen de çirkindir.
Ben güzelliği sanat olarak ele almadım. Dikkat ettiysen sanata değinmedim. Dipnot olarak da belirttim.Evet ben de bir sanat eserinde özgünlük ararım.Ama bu sanatta güzelliği temsil eder.Güzelliği duyumlarla açıklamaya çalıştım. Maviyi de ender olduğu için değil sevdiğim için severim dedim. Yani duyumlarımla alakalı.

berzax

Felsefe.net
Yeni Üye

Bence kömür ve altın örneğinin üstünde biraz daha durmamız lazım. Neden altın daha değerlidir? Estetikliğinden mi? Peki neden altını estetik bulmuşuz? Az olduğu için mi?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar