Neler yeni

Güne Film Bırakalım 30.07.2018

kCkmkrOp

Yeni üye
Katılım
1 Nis 2015
Mesajlar
151
Puanları
0
The Truman Show


Jim Carrey, Truman Şov ’un ana karakteri. Truman hakkındaki her şey yalandır. İlişkileri, işi hayatı TV’de yayınlanan bir şovdan başka bir şey değildir. Peki, gerçek nedir ki? Bu soru için film Descartes’dan Sartre’a Schopenhaur’ dan Plato’ ya kadar önemli filozoflara başvuruyor yönetmen.

Truman Şov, 5000 kameranın izlediği, direk seyirciye ulaşan 7/24 yayında olmasıyla büyük derecede rahatsız edici bir film. Sanki Bay Truman’ı yaratan, onu izleyen takip eden tanrılarız ve onun ne iş döndüğünden hiç haberi yok. Bu bizi asıl konuya getiriyor; tanrı ahlaksız olmaya izinli mi yoksa o da ahlak ve etiğe bağlı mı kalmalı?

Bu seyirci için tartışıp karar vermesi gereken psikolojik bir deney. Film seyirciye soru sorma kabiliyetleri olduğunu da hatırlatıyor; baştakilerin emirlerine uymalı mıyız yoksa görmezden gelip kendi yargılarımızla mı hareket etmeliyiz? Eğer kendi kararlarımızla hareket edersek yanlış mı yapmış oluruz? Bu hareketlerin sonuçları ne olur? Bu özenle işlenmiş film seyirciye bu maceranın sosyal deneyleri için yargıç olma hakkı veriyor.
 
Katılım
22 Ara 2017
Mesajlar
74
Puanları
6
Merhabalar.

Benim de çok beğendiğim bir film var

After the dark- Karanlıktan sonra adında.

Bu filmde genel olarak etik felsefesi üzerinde durulmuş ve bir felsefede dersinin son saatlerinde geçiyor. Öğrenciler mezun olacak ve felsefe öğretmeni Mr. Zimit (James Darcy) öğrencileriyle düşünce deneyi yaparak final puanı vermek ister. Bu düşünce deneyi ise gerçekten zor etik seçimler yapmayı gerektiriyor. Izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Saygılar.
 

kahin

Yeni üye
Katılım
1 Ağu 2018
Mesajlar
1,196
Puanları
0
Yaş
52
Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)