Günah kavramı nedir?

tazmanyayahnisi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Günah kavramı nedir,Günah kelimesinin dilsel gelişimi türkçeye girişi gündelik hayatda kullanılması üzerine ahkam kesecek bir filozof var mı acaba...?
Günah ve kötülük ilişkisi nedir?
Dinlerdenmi hayatımıza girmiştir yoksa toplumsal kurallardan mı kaynaklanmaktadır...?
Niye bazılarımız kendimizi korurken bazılarımız adam öldürür,zina...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Günah kavramı nedir,Günah kelimesinin dilsel gelişimi türkçeye girişi gündelik hayatda kullanılması üzerine ahkam kesecek bir filozof var mı acaba...?
Günah ve kötülük ilişkisi nedir?
Dinlerdenmi hayatımıza girmiştir yoksa toplumsal kurallardan mı kaynaklanmaktadır...?
Niye...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Günah, sevap gibi kavramların daha çok geniş insan kitlelerini yönetmeyi kolaylaştırmak için uydurulmuş kavramlar olduğuna inanıyorum. Aynı şekilde vicdanın da doğumumuzdan beri yavaş yavaş beynimize kazınan ve bize benimsetilen toplum kurallarının bir ürünü olduğunu düşünüyorum. İçgüdüsel kısmından emin değilim, insan evrimi sırasında genlere...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Günah, sevap gibi kavramların daha çok geniş insan kitlelerini yönetmeyi kolaylaştırmak için uydurulmuş kavramlar olduğuna inanıyorum. Aynı şekilde vicdanın da doğumumuzdan beri yavaş yavaş beynimize kazınan ve bize benimsetilen toplum kurallarının bir ürünü olduğunu...

ÜstünKişi

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Vicdanlı davrandığımız zaman duyduğumuz huzur ve tam tersi durumdaki ciddi rahatsızlık dikkate alınırsa sonradan edinilmiş gibi görünmüyor.
Kişi doğumundan itibaren insan topluluğunun içinde yaşıyor. O insan topluluğuyla yaşıyor, o insan topluğuyla çalışıyor, o insan topluluğuyla öğreniyor...

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Kişi doğumundan itibaren insan topluluğunun içinde yaşıyor. O insan topluluğuyla yaşıyor, o insan topluğuyla çalışıyor, o insan topluluğuyla öğreniyor. Bir süre sonra artık o kişi de o insan topluluğunun bir parçası oluyor. O insan topluluğunun düşüncelerini, ahlak kurallarını istemsizce...

Son düzenleme:

M3CSL

Üye
Kayıtlı Üye
İnsanlar üst mertebelere ulaştıkça akıl vicdan muhasebesi ile günah sevap faydalı zararlıya ulaşabilir, ancak insanların büyük çoğunluğu bu seviyede olmadığı için İNSAN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİn Din yani Kuran indirilmiştir.Olumsuz yanlarını yanında getirsede olumlu yanları daha çoktur.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:06...

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
bana göre günah ve sevap kavramları. dinsel bir kavram olduğu için tanrıyla hiç bir bagı olmuyan sadece .insan aklının basit bir ürünüdür. günah ve sevap kavramları yerine ben adaletli ve ahlaklı iyilik şiddetli
zeki ve yobaz olarakta kötüyü sembolıze etmek olduğunu düşünüyorum. bu anlmda bu bakış acısından
bu konuyu irdelersek ahlak derken...

Son düzenleme:

ericas

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Günah kavramı; vicdan, empati gibi kavramlardan yoksun insanları kontrol altında tutabilmek adına, yapılan kötülükler karşılığı ilahi bir varlığın cezalandırmasına inanıştır.

M3CSL

Üye
Kayıtlı Üye
bana göre günah ve sevap kavramları. dinsel bir kavram olduğu için tanrıyla hiç bir bagı olmuyan sadece .insan aklının basit bir ürünüdür. günah ve sevap kavramları yerine ben adaletli ve ahlaklı iyilik şiddetli
zeki ve yobaz olarakta kötüyü sembolıze etmek olduğunu düşünüyorum. bu...

gerçeği arıyan adam

Yeni üye
Uzaklaştırılmış
Etrafında hiç kimse olmaması nasıl olucak,hz Ademden beri insanlar çoğalıyor, hadi diyelim çölün ortasındasın, yıldızlara güneşe dağlara vs bakarak insan bazı kavramlara ulaşabilir.Hz İbrahimin yaptığı gibi..[/QUOTE]

sanırım müslümansınız nedense? hiç sasırmadım. ademle havvanın varolması bir kere
teolojık olarakta tıbbende aklende...