Gerçek nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde G Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde dionysos tarafından oluşturulan Gerçek nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,165 kez görüntülenmiş, 68 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı G Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı Gerçek nedir?
Konbuyu başlatan dionysos
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan iyilikmeleği
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
önemli olanın, insanoğlunun insanlaşamama problemi olduğu konusundaki saptamanıza bütün içtenliğimle , yürekten katılıyorum... belki de insanlaşma sürecini sekteye uğratan, özgürlük yoksunluğunu, savaşı, sömürüyü ve diğer ayakbağlarını nasıl aşabileceğimizi tartışmak , çok daha doğru ve anlamlı olacaktır.....

Bu sorunda idealizmin ne kadar payi varsa, insanoglunu madde yerine koyan materyalizmin de o kadar payi vardir. Cunku asil devrimin, numenal yeti devrimi oldugunu algilayamaz. Yani beyindeki dusunceler insanlasmadan, sanki fenomenal olarak her seyi cozecegini sanir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
materyalist olduğumdan değil, ama materyalizmi biraz bildiğimi sandığım için, söylemek zorundayım ki , materyalizm insanoğlunu madde yerine koymaz yani salt bir madde olarak değerlendirmez... onun maddi ve manevi yönüyle bilinen en karmaşık varlık olduğunu kabul eder... eğer insanın insanlaşma sürecindeki sorunlarını ; belirsiz bir dinamikle bilincin içinde başlayıp biten bir numenal yeti devrimiyle çözebileceğimizi ve hatta yalnızca bu yolla çözebileceğimizi iddia ederseniz, gecenin bu geç saatinde çok yoruluruz...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
materyalist olduğumdan değil, ama materyalizmi biraz bildiğimi sandığım için, söylemek zorundayım ki , materyalizm insanoğlunu madde yerine koymaz yani salt bir madde olarak değerlendirmez... onun maddi ve manevi yönüyle bilinen en karmaşık varlık olduğunu kabul eder... eğer insanın insanlaşma sürecindeki sorunlarını ; belirsiz bir dinamikle bilincin içinde başlayıp biten bir numenal yeti devrimiyle çözebileceğimizi ve hatta yalnızca bu yolla çözebileceğimizi iddia ederseniz, gecenin bu geç saatinde çok yoruluruz...

Sizin nasil kabul ettiginizi bilmiyorum ama, materyalizm dahil; tum metafizik/ontolojik/varliksal ideolojiler; insanoglu varligini diger varliklarla ayni tutmaya calisirlar ve insanoglunun numenal yonunu goz ardi ederler. Oyle olmazsa, materyalizm sosyalizm/komunizm adi altinda insanogluna biliunc vermeden bir iktidar savasini onermezdi.

Materyalizmin en buyuk sorunu insanoglunu bir madde olarak gormesidir. Maddeyi bildiren olarak algilayamaz. Cunku monizm indirgemek zorundadir.

Belirsiz bir dinamik yok. Dinamik dogal zihniyetin her turlu insandisi ve insanlikdisi temel ve kokenlerini algilamak ve onlardan numenal yeti olarak arinarak, insansal zihniyet temel ve kokenini ortaya koymaktir.

Bunu da ben "evrensel-insan zihniyeti" basliginda ve konusuna/kavramina gore baska basliklarda dile getirdim.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
bildiğim kadarıyla diyalektik materyalizm bir felsefi sistemdir... ve hiç kimseye bilinç vermeden bir iktidar savaşımı filan da önermez/ önermemiştir... iktidar mücadelesini konu edinenler sosyalistlerdir ki onlar da bilinçsiz bir mücadele istememişlerdir... bu tarihsel aşamada yenilmiş olmalarının da başka nedenleri vardır... monizm tek bir ilkeden yola çıkmak anlamındadır yoksa ikinci bir ilkenin varlığını reddetmek/ yoksaymak anlamına gelmez... numenal yeti devrimi dediğiniz sürecin dinamikleri belirsizdir... ne olacak da insan bilincinde böyle bir devrim gerçekleşecektir...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bildiğim kadarıyla diyalektik materyalizm bir felsefi sistemdir... ve hiç kimseye bilinç vermeden bir iktidar savaşımı filan da önermez/ önermemiştir... iktidar mücadelesini konu edinenler sosyalistlerdir ki onlar da bilinçsiz bir mücadele istememişlerdir... bu tarihsel aşamada yenilmiş olmalarının da başka nedenleri vardır... monizm tek bir ilkeden yola çıkmak anlamındadır yoksa ikinci bir ilkenin varlığını reddetmek/ yoksaymak anlamına gelmez... numenal yeti devrimi dediğiniz sürecin dinamikleri belirsizdir... ne olacak da insan bilincinde böyle bir devrim gerçekleşecektir...

Istersen diyalektik materyalizm ya da diyalektik idealizmi monizm olarak ayrica yazisalim. Cunku bunlar bilimsel metod ve/veya mantik degildir. Metafizik veetik mantigidir. Yani temeli indirgemecilige ya hegel olarak idealizme, ya da marx olarak materyalizme dayanir. Epistemolojik mantik ise trialectic tir. Yani karsitlari vereni ve karsitligin non ve anti farkini ortaya koyar. Ayrica counter olarak tamamlayici karsitligi da ortaya koyar. Bu temelde de "bilimsel" sosyalizm, ya da tarihi sosyalizm metafizik ve etik temelli akilcilik ideolojileridir.

Bir seyi red etmek baskadir, bir seyi bir seye nazaran one almak ve seyleri teke indirgemek baskadir.

Diyalektik materyalizm ve mantigi popper oncesi klasik bilim de gecerli idi. Dinamikleri belirlidir. Sana link verdim.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Mesajimi tamamlamadan, bir sorun oldu. O yuzden devamini buraya yaziyorum.

Sana baslik adi verdim.

Ilke tek degil, ucludur. Madde, dusunce ve kavram. Bu ucunden biri/ikisi olmadan digerleri ortaya konamaz. Karakteri de dortludur, karsitlik ve ikilem.

O yuzden son sorunuzun yaniti, konusuna ve kavramina gore basliklarim da mevcuttur. Devrimin adi, bireyin birey bilincinin tursel devrimidir.

leprechaun

Üye
Yeni Üye
sayın evrensel-insan,
siz materyalizmin değil materyalizm karşıtlarının materyalizmi sunuşunu veriyorsunuz. gözleyenle, gözlenen arasında ki farkın üzerinde duran sizin bunu dikkate alması gerekme mi?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
sayın evrensel-insan,
siz materyalizmin değil materyalizm karşıtlarının materyalizmi sunuşunu veriyorsunuz. gözleyenle, gözlenen arasında ki farkın üzerinde duran sizin bunu dikkate alması gerekme mi?

O zaman siz algiladiginiz materyalizmi ortaya koyun, onun uzerinden yazisalim. Sizin orada karsit dediginiz, idealist bakis acisidir. Halbuki ben varliksal olan ideolojileri bilgisel olarak degerlendiriyor, insanoglunun sorunu olarak dile getiriyorum.

iyilikmeleği

Felsefe.net
Yeni Üye
Bence gerçek, varoluşun algılanmasıdır. Gerçek vardır, olmalıdır. Gerçek gerçektir.. Göreceli olan şey varoluşu tanımlama biçimimizdir. Gerçeğin/gerçekliğin kesinliği, özelliği.. tartışma konusudur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç