Gerçek iyilik ve kötülük kavramları hakkında..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ignostik üye tarafından oluşturulan Gerçek iyilik ve kötülük kavramları hakkında.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 814 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Gerçek iyilik ve kötülük kavramları hakkında..
Konbuyu başlatan ignostik üye
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ignostik üye

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Çok basit ama etkili örneklerle konuya değinelim arkadaşlar:
örnegın gerçek iyilik nedir?
bu kavramın yanlış kullanıldıgı şimdi sizlere açıkça ispatlıyacagım.
1: örnegın barutu icat eden kişiyi örnek alan bilim adamları önce silahları icat ediyor.
sonrada atomu ve hidrojeni ve bu bilim adamları nobel ödülü alıyor.,
2: savaşta insan öldürenlerde savaş gazısı oluyor. ve ödül alıyor.
3: bir cellatta insan öldürüyor ve kahraman oluyor.,

şimdi siz insanlara soralım,
milyonlarca insanı öldüren şeyleri icat edenleri kahramanlaştırmak sizce gerçek iyilik midir?
bir insanın kellesini ucurmak sizce iyilik midir:?
birşeyleri icat edip onu geliştirerek dünyayı ve insan neslini tehdit etme noktasına getirmek sizce gerçek iyilkmidir.*? ben farklı düşünüyorum. barutu icat eden kişi kötüdür ve o kişi bence idam edilmeliydi ve böylece günümüzdekı gelişmiş silahlar ve şiddet dolu sistemlerde asla olmuyacaktı.,
bana göre gerçek iyilik. kavramında çok ciddi mantık hatalarıu mevcuttur. yada işimize öyle geliyor.,
bana göre gerçek iyi karakterler.
1: spartakus gibi savaşarak hakkını alan kişilerdir.,
tarihi iyi şekilde değiştiricek kadar iyi oldugunu kanıtlıyan insanlar bana göre gerçejkten iyidir. ,
istediğiniz kadar aydın olup kitap yazın . sadece kitap yazarak iyi olunmaz gerçek iyilik iyilik için savaşmaktır..
bu yüzden korkan insanlar iyi değildir.. korkaklık kötülerin biyolojık bir özellıgıdır. bu yüzden tarih boyunca iyi insanlar çok azdır.
5000 yıldır süregelen kötülerin yarattıgı sistem olan kapitalizmde bunun en etkili ispatıdır.

ls2

Kahin
Onursal Üye
bizlere göre veya felsefeye göre olan iyilikte dogmatiktir..yapacak bir şey yok bu böyledir..örneğin adalet kötüdür,hırsızlık iyidir diyebiliriz her şeyi ters yüz edebiliriz ve meşru olanlar bunlar olur..

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
bizlere göre veya felsefeye göre olan iyilikte dogmatiktir..yapacak bir şey yok bu böyledir..örneğin adalet kötüdür,hırsızlık iyidir diyebiliriz her şeyi ters yüz edebiliriz ve meşru olanlar bunlar olur..
İyilik dogmatik falan değildir, ne bizlere sor ne felsefeye. Kalbinde birşeyleri tersyüz etmeye çalış, aklına gelen her kötülüğü yapabileceğinimi sanıyorsun? Bir anlık gözlerini yumsan bile yıllar boyunca o ana geri dönmeyi dilersin. Sadece kendine sor, mahkumsun.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
kitap yazarak iyi olunabilir, aydınlar insanlığı kurtaracak fikirlerin teorik temellerini atarlar, bir savaşçı da bu teoriteyi pratiğe geçirir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
İyilik dogmatik falan değildir, ne bizlere sor ne felsefeye. Kalbinde birşeyleri tersyüz etmeye çalış, aklına gelen her kötülüğü yapabileceğinimi sanıyorsun? Bir anlık gözlerini yumsan bile yıllar boyunca o ana geri dönmeyi dilersin. Sadece kendine sor, mahkumsun.

Elbette istemekle kötü olamam, ancak şuan kötülük olarak tanımladığımız kavramlar üzerine doğmuş olsaydım her şey ters yüz olmuş olacaktı. bu mümkün müydü? kuvvetle muhtemel değildir, çünkü şuan kökleşmiş olan ''iyi'' kavramı temelini insanın varolma ve yaşama hakkından alıyor. ahlaksal olarak iyi ve kötü olanı göstermek için kullandığımız bu kavramlar yer değiştirseydi ortaya bambaşka bir insanlık çıkacaktı veya muhtemelen çıkamayacakti. insanlık dediğim kavram bile sonuçta ahlaken iyi olarak tanımladığımız köklü anlam kümelerine bağlı..

Başka biçimde birde şöyle ifade etmeye çalışayım. Diyelim ki herşeye gücü yeten Tanrıda iyi ve kötü kavramlarının yerlerini değiştirdi. bunun dayanağı nedir? gücüdür/otoritesidir. o öyle derse öyle olur.peki bizler için dayanak nedir? sürü canlısı olmamız,doğamız,töremiz vs diyebiliriz. şu an iyi dediğimiz şeylere iyi demişsek bu böyle olması gerektiği için midir? zorunlu sonuç mudur? sen mahkumsun diyerek, evet öyle diyorsun sanırım Nurican. peki neden zorunlu?

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Elbette istemekle kötü olamam, ancak şuan kötülük olarak tanımladığımız kavramlar üzerine doğmuş olsaydım her şey ters yüz olmuş olacaktı. bu mümkün müydü? kuvvetle muhtemel değildir, çünkü şuan kökleşmiş olan ''iyi'' kavramı temelini insanın varolma ve yaşama hakkından alıyor.
Mümkündü, tersyüz olurdu. Benim ailem nurcu(fetullahci degil, yazici), bende nurcuydum. İnanış için geçerli olan bu ancak ailem hırsız olsaydı, beni yetiştirirken öyle yetiştirirlerdi, hırsızlık yapardım. Utanmıyorum. Seninde dediğin gibi abi, "iyi" kavramının temeli sağlam. Bu dünyada iyi ve kötü insanlar var, iyi olan bilmeden yapabilir ancak bir kere farkına varınca artık kemikleşir. Bu yüzden dogmatik değildir.

• Beğen
Tepkiler: ls2

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Başka biçimde birde şöyle ifade etmeye çalışayım. Diyelim ki herşeye gücü yeten Tanrıda iyi ve kötü kavramlarının yerlerini değiştirdi. bunun dayanağı nedir? gücüdür/otoritesidir. o öyle derse öyle olur.peki bizler için dayanak nedir? sürü canlısı olmamız,doğamız,töremiz vs diyebiliriz. şu an iyi dediğimiz şeylere iyi demişsek bu böyle olması gerektiği için midir? zorunlu sonuç mudur? sen mahkumsun diyerek, evet öyle diyorsun sanırım Nurican. peki neden zorunlu?
Bence tanrı iyi dediği için iyi olmaz, iyiye iyi dediği doğru ama.

Evet öyle diyorum, peki tanrının bile değiştiremeyeceği zorunluluk nedir. Birşeyler bana yarar sağlar, tanrı neyin yarar sağlayacağını değiştirebilir. Sen bana yarar sağlayanı gördüğün sürece seçim yapmaya zorlanırsın, yok sayacakmısın? Yok saymamanın nedeni nedir? Toplumun dayattıklarıysa bir zorunluluk yok ancak kaynağı farklı ise, bu kaynak senin kendin ise, ben buna inanıyorum. Neticede inançtan öteye geçemem. Ancak her insan aynı şartlar altında aynı davranmaz.

• Beğen

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Birşeyler bana yarar sağlar, tanrı neyin yarar sağlayacağını değiştirebilir. Sen bana yarar sağlayanı gördüğün sürece seçim yapmaya zorlanırsın, yok sayacakmısın?
Detaylandırırsam, bana benim yaptığım birşeyden zarar verebilir, hatta köle isem beni insan olarak görmeyebilir. Hiçbirşey ortada değil ancak herşeyi bilmesine rağmen, böyle hafifleten veya yok saydıran sebepler yok iken. Herşeye rağmen yok sayan Allahsızdır.

• Beğen

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Gerçek iyilk ve kötülük hislerin fiziksel halidir! iyilk için ve kötülük için fizik sel olarak savaşılmadıgı sürece iyiliğin ve kötülügün anlamı yok olur gider!!
(kutsal kahin)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç