...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Nedir? kategorisinde Avdanius tarafından oluşturulan ... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,476 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Nedir?
Konu Başlığı ...
Konbuyu başlatan Avdanius
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan gerçeği arıyan adam

Avdanius

Felsefe.net
Yeni Üye
...

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
İnsan akıllıdır.İnsan olmanın temel kuralıdır.

İnsan saygıdeğerdir.Fakat katil birisi saygıdeğer midir?Değildir.İnsan akıllı olduğunda saygıdeğer olmayı idrak edecek ve katil olmayacaktır.

İnsanın akıllı olması ile diğer tüm sıfatları arasında aklın üst sebepte olduğu bir illet bağı vardır.

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Bence insan otomat değildir onun yerine aldanmıştır ve kolay aldatılabilinir yani basit bir karmaşıktır,iradesi zayıf olanların akıllı olmadığını savunurum ben mesela bence hitlerin aklı yoktur ihveanidea ya katılıyorum akıllı olmakla idrak etmek aynı şeydir...

Avdanius

Felsefe.net
Yeni Üye
...

Son düzenleme:

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
İşte bende oku söylüyorum zihinsel engelli birey otomat değildir aksine bir kalbi aklı vardır fakat akletme kısmı hastadır ama bireydir ve insandır hatta üstinsandır bazı özellikleri varsa...hatta onlarda da idrak vardır....

Bu özellikler şiddetsizlik gibi eğer şiddetsiz bir akıl hastası veya engellinin kalp aklı olmadığını savunmak yanlış olur...Bir akıl hastası bir çiçeğin güzelliğini algılayabilir ama hitler çiçeğin güzel olduğunu algılasa bile bu bir insan idrakı değildir bence...

Son düzenleme:

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
SN.Avdanius efendim beni yanlış anlamayın oku değil onu diyecektim umarım kalbinizi kırmamışımdır bir de ben felsefeci değilim sadece kendimi ifade için forumdayım ve en şiddetsiz en ahlaki olanı desteklemek vazifemdir...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İnsanın insan olmasının ön koşulu nedir? İnsanlar insan gibi göründükleri için mi insandır?

İnsan bir doğa (varlık) parçaşı ve paydaşı (aynılı). Özgün bir doğa parçası ve çeşitlemesi..
ve sanki bitkilerden tanrılara kadar örülü bir genetik..genetik motif gibi.
Temelde ve genelde hayvana benzetsek ve yakınlaştırsakta...bu böyle..
Bilmiyorum

Insanın insan olmasının koşulu değilde alt doğa ve üst doğayı (bilinç-biliş ve doğayı-maddeyi) birleştiren kaynaştıran ve geçiştiren-geçişleyen (işleyen) bir doğa olması..
Bilmiyorum..

Insan hem hayvandır/doğadır hem tanrıdır/bilinçtir özetle. İnsan tanımına en yakınlaşan -şimdi bence- budur...

İnsan şudur ya da budur diyemeyiz belki de bilmiyorum ama doğa ve bilişi kaynaştıran (aynı zamanda taşıyan) bir unsur (varlık nüvesi) insan..

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
İnsanın insan olmasının ön koşulu nedir?

İnsan aklı ve zekası hatta pozitif düşüncesidır diyebiliriz....

İnsanlar insan gibi göründükleri için mi insandır?

İnsanlar insan göründükleri için insan değildirler insanlar öz irade ve düşüncelerine göre hareket edip insani davranış ve ahlakta davranış sergiledikleri için insandırlar...

Vahşi bir yaşam sunumu insanı görünüşte insan kılsada aslında hep derler insanlıktan nasip alamamışlar diye bu durumda böyledir...İnsan olmak ahlak demek erdemlilik demek çömertlik demek saygıdeger olmak demek vb ...

İnsan olabilmek ve insancana yaşam sürebilmek her insanın idealisti olabilmesidir..

Düşünmekten yoksun olanlar için insan denilebilir mi?

İnsanın en temel zenginliğidir Düşünmek ...Düşünmek ama olumlu ve güzel düşünmek faydalı ve yararlı işlerde olmak insanı var eden en güzel zenginliktir...Düşünceden akıldan ve iradeden yoksun ve fakir kalmak insanın insanlıktan daha gerilerde kalmasına sebebiyet verir...

İnsan düşünür ve üretir devamında üretirken de üm faydalı ve yararlı olanları tüm insanlık için sunumlar ve ortaya güzel meyvalar yeşertir....İnsan insanlıkla birlikte yaşar çünkü bir el diger elden üstün değildir hep birlikte yapılabilen esas olan İNSANLIK tır diyebiliriz..

Felsefe yapmayan ve evreni anlamlandırmaya çalışmayan bir zihin kediler, karıncalar, arılar gibi otomat olarak mı düşünülür?

İnsanın ironi yapması düşünmesi ve felsefi anlamda var oluşsal nedenleri irdelemesi ve kutsal metinlerden dersler ve ödevler alması insanın ufkunu ve bakış açısını devamında ise kültürel zenginliğine katkıda bulunur ...

Hiç kitap okuyan ile kitap okumayan bir olabilir mi ? sorusunu düşündüğümüzde felsefe yapmak ufku ve zenginliği arttırır lakin hayatını felsefe yapmadan da insan sürdürebilir önemli olan hayatı anlayabilmek ve güzel yaşayabilmektir...

İnsanı diğer canlı türlerinden arındıran en önemli özellik AKIL dır o yüzden insan seçimleriyle hayatında yaşar ve sonrasında hayatı son bulur...

İNSAN akıl ile bir çok şeyi güzel olanı başarabilirken insan aklıyla bir çok zararlı etmenleri de kazanabilir burada en önemli özellik bana göre seçimlerde ki verilen kararlardır diye düşünüyorum k bu karar da vicdan akıl ve düşünce ile oluşmaktadır diye eklemek isterim..

Böyle.

Son düzenleme:

Felsefe.net
Yeni Üye
İnsanın insan olmasının ön koşulu nedir?

İnsan aklı ve zekası hatta pozitif düşüncesidır diyebiliriz....

İnsanlar insan gibi göründükleri için mi insandır?

İnsanlar insan göründükleri için insan değildirler insanlar öz irade ve düşüncelerine göre hareket edip insani davranış ve ahlakta davranış sergiledikleri için insandırlar...

Vahşi bir yaşam sunumu insanı görünüşte insan kılsada aslında hep derler insanlıktan nasip alamamışlar diye bu durumda böyledir...İnsan olmak ahlak demek erdemlilik demek çömertlik demek saygıdeger olmak demek vb ...

İnsan olabilmek ve insancana yaşam sürebilmek her insanın idealisti olabilmesidir..

Düşünmekten yoksun olanlar için insan denilebilir mi?

İnsanın en temel zenginliğidir Düşünmek ...Düşünmek ama olumlu ve güzel düşünmek faydalı ve yararlı işlerde olmak insanı var eden en güzel zenginliktir...Düşünceden akıldan ve iradeden yoksun ve fakir kalmak insanın insanlıktan daha gerilerde kalmasına sebebiyet verir...

İnsan düşünür ve üretir devamında üretirken de üm faydalı ve yararlı olanları tüm insanlık için sunumlar ve ortaya güzel meyvalar yeşertir....İnsan insanlıkla birlikte yaşar çünkü bir el diger elden üstün değildir hep birlikte yapılabilen esas olan İNSANLIK tır diyebiliriz..

Felsefe yapmayan ve evreni anlamlandırmaya çalışmayan bir zihin kediler, karıncalar, arılar gibi otomat olarak mı düşünülür?

İnsanın ironi yapması düşünmesi ve felsefi anlamda var oluşsal nedenleri irdelemesi ve kutsal metinlerden dersler ve ödevler alması insanın ufkunu ve bakış açısını devamında ise kültürel zenginliğine katkıda bulunur ...

Hiç kitap okuyan ile kitap okumayan bir olabilir mi ? sorusunu düşündüğümüzde felsefe yapmak ufku ve zenginliği arttırır lakin hayatını felsefe yapmadan da insan sürdürebilir önemli olan hayatı anlayabilmek ve güzel yaşayabilmektir...

İnsanı diğer canlı türlerinden arındıran en önemli özellik AKIL dır o yüzden insan seçimleriyle hayatında yaşar ve sonrasında hayatı son bulur...

İNSAN akıl ile bir çok şeyi güzel olanı başarabilirken insan aklıyla bir çok zararlı etmenleri de kazanabilir burada en önemli özellik bana göre seçimlerde ki verilen kararlardır diye düşünüyorum k bu karar da vicdan akıl ve düşünce ile oluşmaktadır diye eklemek isterim..

Böyle.

gibi bir tartışma yapılmış söylediklerinizle örtüşen görüşler var. incelemenizi öneririm.

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Sn Elbiss yazılarınızı giderek daha da güzelleşiyor sizi okumak güzel saygılarımla

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Sn Elbiss yazılarınızı giderek daha da güzelleşiyor sizi okumak güzel saygılarımla

Çok tesekkur ederim gördüğünüz güzellik sizin güzelliğiniz diyelim inşallah..

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:10 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:17 ----------

gibi bir tartışma yapılmış söylediklerinizle örtüşen görüşler var. incelemenizi öneririm.

Insan bebekken mahsum dogar hıcbırşeyden habersız yaşar sonrasında buyur ogrenır devamında ıse karakterını oluşturma evrelerıne gelır devamında ıse karakterı oturur ...

Insan cocukluktan karakter gelısımıne kadar neler kazandıysa yaşamıda oyle olur....Insanın karakter gelısımıne kadar alması greken bır çok guzellıklerı alması gerektıgı ınancındayım...

ıyı bır dın egıtımı ıyı bır sosyal egıtım ıyı bır aıle egıtımı gıbı lakın bazı anlarda karakter gelışımlerını eksık tamamlayanlar kotuluklerden kısa vadede pırım yapanlar olunca bunlar kazanıma donunce secımde sıyahtan yana olabılıyor....

Bazı anlarda çocukluk yıllarında hıperaktıf çocuklar olur boyle cocukların ozenle yetıstırılmesı oldukça onemlıdır...

Kotuluk sonradından ogrenılen bır karakter gelışımıdır dıyebılırım....kotuluk cocukluktan ogrenılerek karakter gelısımıne kadar devam eder...burada aılenın ve sosyal çevrenın etkılerı çok onemlıdır...

Kotuluk nedır bılmeyen bır cocugun ogrenme yıllarında kı yaptıgı hatalara goz yummamak gerekır aksıne bılgılendırmek ve dogruyu guzelı ogretmek gerekır...

Lakın kımı zaman ınsanın karakter gelısımınden sonra bastıramadıgı arzu heves ıstek gıbı durumları oluyor boyle durumlarda ınanc degerlerı çok onemlı yoksa dunyada para kazanmak hayatta yaşam mucadelesı verebılmek hıç kolay degıl...

Eve ekmek goturebılmek ş goturebılmek hıç kolay degıl her ınsan rahat yaşamak rahat bır ıste çalışmak ıster ama olabılenlere de ınsanın sukretmesı arzu heves ve ıhtıraslarına goz yumması ve sabretmesı gerekır.....

Çogu ınsan heves ıhtıras kın haset vb konularda kendının esırı olup kurban oluyor ve yolları sıyahla butunleşıyor kolay degıldır asılında dunyada BEYAZ olabılmek....Dunyada SIYAH olabılmek aslında en kolay olandır...

Insanlar zoru seçmelı ve BEYAZ olamlıyım demelıdır kanaatımce..Hayat işte kimine beyaz kimine siyahtır.

Öyle..

gerçeği arıyan adam

Üye
Yeni Üye
bana göre gerçek insan bu aklı ve mantığı taşımıyorsa, yaşamayıda haketmiyor demektir.neymiş? bu gerçekler bir irdeliyelim. ve anlıyalım.
insanlar sana gerçek adaleti veremez. insanlar sana kim? olduğunu söyliyemez. insanlar sana emir veremez. bir kanun yada bir düzen koyamaz. seni zorluyamaz. eger zorluyorsa bu bazı insanların tanrı olduğunu düşünmelerinden kaynaklanır.seni yoktan vareden bir tanrı dışında sana kimse? ceza veremez vermeye hakkı yoktur. eğer gerçekten iyi biriysen sistem dışı yaşarsın. kanunlara polislere askerlere siyasete ve kurtarılmaya ihtiyacın olmaz. çünkü senin iyilik sıfatın bunların üstündedır. ama sen kötüysen polıste olursun kanun adamıda olursun. askerde olursun savcıda hakımde herşey olursun ama insan olamazsın insan olmak evrenin en zor işidir. insan olmak için sadece vicdanını kullnırsın vicdan para ve hukuk tanımaz. çünkü vicdanı yaratanda insanı yaratandır. bu yüzden sen yada ben yada bir başkası asla ve asla köle olmak zorunda değildir. bu senin secimindir. insan icadı sistemler seni yada birini sadece bir pile dönüştürür. buda yetmez. sistemı besleyen bir jenerator olur ve mazlumları ve masumları acımasızca haksıklıga sürüklerve onların kutsal kaderini değiştiricek kadar güçlü olursun. ama ne? olurkı dünyanın en güçlüsüde olsan er yada geç ölmek için bir zamanın olucaktır. yani aslında herkes aynı güçtedir. ama bunu unutunlar ölümsüz olduğunu düşünürler. ve tanrı olurlar.çünkü asıl gerçek sistemleri varedenlerınde kötülerin en güçlüsü olduğu gerçegidir. eger kanunlar parayla değil vicdanla olsaydı. bu tanrının iş iderdim. ama parayla adaleti sağlamak ve bununla geçinmek! meslek olmuştur. aslında adalet bir meslekten çok bir ilahı bir akıldır. vicdan görecelı bir kavram değildir. onu göremeyiz bu bile tanrıyı ispatlar. biz kimizki? biizm haddimizemi? tanrının verdiği aklı insan icadı paranın altında tutmak. ama tutuluyor. işte bu yüzden yaşam varolduğu sürece asla gerçek adaleti bulamayız.gerçe kadaleti bulmak istiyorsak yol belli! yordam belli! bunun adıda vicdandır!!.?

ev alırsın vergi ödersin. araba alırsın vergi ödersin. borçlu doğarsın borçlu ölürsün! sistem seni yutar
çünkü mantığı kötüdür. iyiler sistem kurmazlar. iyiler sistem dışı yaşarlar.böylece herkes eşit ve adil olmak zorunda kalır. buda kötülerin sisteme virüs gibi girip çogalmalarını engeller! işte gerçek insan aklı böyle düşünür.

gördükten sonra insan daha iyi anlıyor. ama anlamak içinde aklı ve vicdani birleştirmek gerekiyormuş bu yaşamda en iyi anladığım şey bu olmuştur. çünkü bir insan tanrının ilahi adaletine inanıyorsa onun yerine karar veremez. tek yetkili tanrıdır. tanrı dışında insanların tanrı olduğunu gördüm mahkemeler kurup nice zavallı masumların suçsuz olduğu halde içerde olduklarını gördüm. iyiler içerdeydi ama kötüler dışardaydı. çünkü kötüler makam ve güç sahibiydi.ve tanrı olduklarını düşnüyorlardı. ama asıl gerçek şuki asıl gerçegi untmuş olmalarıdır. bu yaşamı ve bu hayatı iyide olsa kötüde olsa tek bir tanroya borçluyuz. bunu gerçekten bilseydik. bir insana verilicek en adaletli cezayıda insanların değil. tanrının vericeğinide bilmiş olucaktık.ayrıca hakimler savcılar ve yargılataylar adeti gerçekten savunsalardı. para kazanmazlardı. çünkü adalet parayla değil. tanrıyla sağlanır.( ne? anladık bundan bir insanı bir insan ceza veremez. verirse işte böyle olur. dışarda kötüler cirit atarken içerdede masumlar cirit atıyor. iyi ile kötüyü arıyamıyorsan insansındır. iyi ile kötüyü ayırıyorsan! tanrısındır.işte bu yüzden yaratıldık. gerçek adalati sağlamak için değil. gerçekten adaletli biri olmayı becermek için. varolduk. ama bunuda yüüzmüze gözümüze bulaştırdık.?

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar