Neler yeni

Genel Sohbet

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Genel Sohbet kategorisinde Felsefe Bot tarafından oluşturulan Genel Sohbet başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,636 kez görüntülenmiş, 144 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Genel Sohbet
Konu Başlığı Genel Sohbet
Konuyu Başlatan Felsefe Bot
Konu Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kategori Yöneticisi
Konu başlığını kilitle o zaman.
Okullarda, camilerde, kiliselerde,internette, televizyonlarda zaten böyle tek yönlü konuşmalar yapılıyor.
Soru soramazsın.
Kendi düşünceni söyleyemezsin.
Koyunun kavalı dinlemesi gibi ivanın yazılarını okuyup kendimizden geçelim. :)
Forumun anlamı bu değil mi? :)

forum
(fo'rum), Latince
1. isim, tarih Eski Romalılar zamanında, Roma'da ve diğer şehirlerde kamu işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan.
2. isim Toplu tartışma.
3. isim Bazı sorunların görüşülerek karara bağlandığı genel toplantı.
4. isim, mecaz Tartışma alanı:
Basın, uygar ulusların forumudur.

Forum duvarı senin benim ve diğer üyelerin. İşte yazdıkça öte beri çekiliyor bu nedenle cevap yazamıyorum

Şimdi bak

Yazım tavrınız bana göre şöyle. Yorucu ve bezdirici.
Özgür düşünceden felsefeden sözettiğimizi düşünelim. Bir dindarın gelip araya Tanrı, ahiret gibi düşünceler eklediğini/soktuğunu ve onun/yazılanın dinsel düşünceye dayanarak yanlış olduğunu söylediğini varsayalım. Bunu neden yapıyor çünkü kafasında dini düşünce iktidar ve onu yayıyor ya da onu iktidar yapmak istiyor.

Ne cevap verebilirim çünkü tersi hiçbirşeyi tartışmak istemiyor.
Ne kadar tartışırsam tartışayım en kadar ne yazışırsam yazışayım sadece yeni ayet ve bildirimler alacağım bir kaos olurdu.

Aynı şeyi sizden algılıyorum. Burada din yerini bilim alıyor. Sadece ismi değişik. Bilimsel düşünce dediğiniz bir şeyin katı dindar radikal savunucusu ve yayıcısı gibi davranıyorsunuz. Herşeyi a, b; doğru yanlış diye kestirip atıyorsunuz, kategorize ediyorsunuz ve baştan yöneliminiz belli zıttı veri almıyor ya da tartışmıyorsunuz.

Resmi bilimsel paradigmayı ve söylemi tabulaştırmışsanız

Sizinle Ivan Illich'in brlli noktalarda verdiği eleştirilerde haklı doğru söylüyor olabileceği varsayımını ya da bu tip bir zemini tartışabilir miyiz?
Hayır baştan hayır
Bu dindarla tanrının yokluğunu tartışmak gibi olur.
Bilim aksini demiştir sizin için vahiy gibidir kesindir ya da tersi bilimin çıkarlarına uymuyordur
O halde baştan haklısın deyip susacağız haklısın demeden susacağız ya da ne yapacağız ben de bilmiyorum. İletişim tavrınız iletişim olarak algılanmıyor .
Kendinle iletişim yolunu biliyorsan bana anlatmanı ve bana yardımcı olmanı ve yönlendirmeni rica edeceğim.
Mesela ne yazmalıydım yorumuna .
Benim yerime geç ve kendi kendine evet sen haklısın yaz. Ivan Illich yanlış şeyler söyledi boşuna paylamış olduk ve baştan TENTEN e sormalı ve onu dinlemeliydik mi

Bilim ayetleri dışında bir şeyi tartışacak mısın?

Dindar gibi bir bilimdar var geçmiş gönderilerimde sıkça açıkladım ve tıpkı dindar gibi bu bilimdarla bence tartışılmıyor. Seni bilimdar olarak algılıyorum. Yanlış algılıyorsam benim hatam ve önyargım olsun ama geçmişe dayalı bir refleks diyelim.

Tabi ki burası bir forum ve istediğin yere istediğini yazarsın bu özgürlüktür ama benim o başlığımı nasıl kurguladığımı ve bunları iletmem de özgürlük... İstediğin yere istediğin şeyi yaz ben de onu yapıyorum

Son düzenleme:

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kategori Yöneticisi
Konu başlığını kilitle o zaman.
Okullarda, camilerde, kiliselerde,internette, televizyonlarda zaten böyle tek yönlü konuşmalar yapılıyor.
Soru soramazsın.
Kendi düşünceni söyleyemezsin.
Koyunun kavalı dinlemesi gibi ivanın yazılarını okuyup kendimizden geçelim. :)
Forumun anlamı bu değil mi? :)

forum
(fo'rum), Latince
1. isim, tarih Eski Romalılar zamanında, Roma'da ve diğer şehirlerde kamu işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan.
2. isim Toplu tartışma.
3. isim Bazı sorunların görüşülerek karara bağlandığı genel toplantı.
4. isim, mecaz Tartışma alanı:
Basın, uygar ulusların forumudur.

Şöyle.

Gönderiyi Ivan Illich in Tıbbi Nemesis i Okulsuz Toplumu gibi içeriklerinden alıntılarla uzun bir süre sürdürmek istiyordum hatta sayfalarca ..
Hatta bugün twitter da bir hesap buldum Tıbbi Nemesis. Paylaştığı içerikler İngilizce ve web çevirmenle çevirdim onları paylaşmak istedim ve orjinal pdf te bulamadım arıyordum.
Her neyse ben bunları oraya paylaşacağımı düşünürken araya kişiyi yazarı eleştiren bir yorum gelince tadımı kaçırdı bağlantısız buldum/hissettim tuhafıma gitti

Belki ben açıklayamadım ve belki de daha ilk yorumda yanıtı sohbete taşırken bunu açıklamalıydım

5 yaşında toprak ve doğayla tanıştıysan uygun bakış açısı ve zamanlama da önemli olabilir Illich i ve anarşizmi anlayacağını varsayıyorum
Tabi belki de şöyle düşünmek gerekir. Kategorize etmeden bilimsel içeriğe verilen önem gibi bir önemle, odaklanmayla okuma değerlendirme vb

Anarşizm kaos değildir. Anarşizm başkansızlık gibi
Aslanların bir aslan kralı yoktur. En basit anarşizm tanımı ama özne iktidar otorite vb kavramlar üzerinde biraz durma düşünme gerekir.

Otorite yok ve her birey kendinden sorumlu ama toplum ya da gruplar varolabilir ama her aslanın yemek tutma becerisi vardır bunun gibi her bireyin hayatta kalma bilgi toplama öğrenme becerisi kendindne sorumlu kendi denetiminden sorumlu oluş ve iktidar olmaksızın güce sığınmaksızın varolabilmesini anlatır

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kategori Yöneticisi
Anarşizm kaosu savunur.

Anarşizm tam olarak şudur ve şöyledir. Bir otoriteden emir almak istememe, başına buyruk olma, bunun için tüm otoritelerin yıkılması gerekir. Bir anarşist için otorite diğer herşeyden daha korkunç. Yaşamını kontrol edememe başkalarını kontrol etmesi hissi özgürlük karşıtı. Bunu bunun baskısını duymayan anlayamaz.

Anarşist beni ya da yaşamımı başkası kontrol edeceğine öleyim daha iyi der. Özgürlüğünü savunur. Tam olarak anarşizm budur. Anarşizm saf bir şekilde özgürlüktür. Kimsenin kimse üzerinde baskı himaye kurmaması. Doğa da güç dengeleri olabilir ama başının buyruğu değildir yaşamını kontrol etmez. Doğa da senden güçlü olan yaşamını elinden alabilir ama özgürlüğünü almaz, şiddete ya da yaşamını yönetmeye yönelmez.

Anarşizm iktidarı tüm biçemlerini kölelik olarak algılama.

Şöyle söyleyebilirim. Ben kendimden başka otorite tanımam. Başıma buyruk değil/etmem. Bilim diye de bir otorite tanımam .Bilim adamı diye birilerinin benden iyi bileceğini düşündüğünü varsayamam. Özgür bilgi toplarım yoluma devam ederim ve bakarım bu benim yolumdur.
İlk çocukluğum ve yaşamımın büyük bölümü doğada toprakta başıboş geçmiş biri olarak buna benzer bir deneyimi olmayan birini bilgi özgürlük felan üretebileceğine inanmıyorum.. Bunun bilincini taşıyamaz.
Ben bu nedenler benzer öyküsü olmayanla politik tartışma ya da bu gibi tartışmalardan çekinirim. Anarşizmi tartışam gibi. Anlayamaz. Özgürlüğü bilmeyen anlayamaz. Bu ya doğa deneyimineden özgürlükten başıboşluktan ve anne baba ebeveyn dahil üzerinde otorite himaye kurulmamadan geliyor. Kendi başına sorun çözmeden ve yapma üretme becersinden geliyor.

Bilimsel literatür tam bir çöp yığını. Ne yazık ki... Hani bazıları diyor ya iktidarı bırakın biz yönetelim. mesel ban ayarın iktidar versen herkesi doyurabilirdim. Bu gerçek ve bana yarın bilgi örgütleme işi versen bunu da yapabilirdim. Eski bilimin ilkel çağ baltası gibi kalırdı. Uygarlık tartışmak bilgi tartışmak kölelerin işi değildir. Bilgi özgür uğraş ve edimdir. Kitaptsan bilgi toplamak okumak dışında edimi olan gözlemi olan gözleri keskin olan ve farkında olanların işi ama öncesinde özgürlüğün bilinci gerekiyor o ban göre doğa toplumundan yine özgür bireyden ve deneyimden emiliyor.
Bir birey özgürleştirilemeden anarşizmi tanıyamaz kuramsal olarak ona saldırması güneşe saldırmaya benzeyecek. Bunu yapın. Anarşist size gülecek...

Benim vazgeçemeyeceğim tek şey özgürlük. Para maddi konfor çıkar uğruna özgürlüğümü devretmem yönetim almam, denetim almam. Kimse. Anne baba bile. Sınırlı denetim. Kedi yavrusunu denetlemez. Bakar ve salar benim özgürlük kültürüm bu. Başet. Öğren. Güçlen. Anarşist budur. Ha ben de o anlamda yeterince güçlü ve özgür olmasam da bunun bilincini taşıyorum yani yarın yıkalım dense modern toplumu çekicimi alır tekno herşeye çalardım ve tüm kitapları elimle yakardım

Bir otorite vaazlarının bana dikte edemez ne zaman ne söyleyeceğime her zaman ben karar veririm.. Canım isterse yaparım canım istemezse yapmam. Üzerimde kontrol himaye örgütlemeye çalışan her şeye doğal alarak bir savunma hattı kurarım. Kimse üzerinde güç ya da yönetim örgütleme kalkmam baskı kurmaya kalkmam

Bana özgürlük ya da ölüm ver bilim bir otoritedir ve yalanları söylemek benim işim değil.
Özgürlükten başak şarkı türkü bilgi bilim bilmiyorum .İnsanları özgürleştirmeyen her şey yapaydır.

Bilim! Ben kendimi tanıyorsam ben bilim yapıyor olsam bu halde olmazdınız ve olmazdık o halde bu bilim değildi. Yeterince bilim değil yeterince bilmiyor. ama işte iktidarla geçinemiyoruz. Bana doktorluk versen mesleği doktorlar odasını birbirine katardım. Bana başka iş versen de. Eğri her şeye el atardım herkesin gözüne batardım .
Hiç bir şekilde kast bilinciyle benim üzerimde otorite kuramaz. Okulda öğretmen . Okula gitmedim .Üniversiteyi sınavlara giderek bitirdim. Askerde savunmalar yazdım. İşten işe gezdim...
Özgürlüğümü riske ya da tehlikeye atamam...

Şimdi bu cümlelerin içeriği anarşizmdir..

Ben bir şeyi savunmuyorum ben buyum huyum suyum bu

Bilim çöptür
Bilimsel düşünce propaganda
Yeni nesil bilim dezenformasyoın özgürlük düşmanlarınca kuşatılmış ve geri alınmalıdır
Bilgi özgürlüğü için bilim iktidardan geri alınmalıdır. Ürettiği bilgi karanlık.

Bilim bilmektir bilen adam/insan öyle bilim yapmaz. Bilgi özgürleştiricidir.
İşte bunları yazabilene anarşist diyoruz

TENTEN

Aktif üye
Kayıtlı Üye
irc.felsefe.net
Üniversite Bölümü
meslek lisesi (makine)
Bilim çöp deyip interneti kullanan biri ciddiye alınır mı? :)
Birde bilimsel terimleri kullanmaları çok ilginç.

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kategori Yöneticisi
Bilim çöp deyip interneti kullanan biri ciddiye alınır mı? :)
Birde bilimsel terimleri kullanmaları çok ilginç.
İnternetin sahibi bilim öyle mi anlıyorum.

Din çöptür dersem Budizmi ya da Animizmi kapsamadığım kesin
Bilim kavramına kavramsal olarak saldırmak zorunda bırakılmamız bizim suçumuz değil ben de istemezdim
Bunun dışında her defasında şöyle yazamam. Bugün algılandığı biçimiyle bilim, resmi bilimsel ideoloji, bilimi temsil eden elit ya da bilim iktidarları... Bilim derken onu kastediyorum...

Tibetli olsam devlete saldırmazdım Dalay Lama temsil ediyor ama başka bir ülke başka bir iktidarda devlete saldırabilirim... Bunun dışında her türden kurumsal otorite ve iktidar reddedilmeli, güç merkezler ve gücü bölüşmez

Eğer başkanları/üstleri kaldırabilseydik yani rütbe hiyeralşi ve kastları benim sorunum emin olun çözülürdü
Neyin bilim olduğunu emin olun hesaplaşırdık

Tüm sayfalar yüklendi.