Genel Sohbet

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ulus Tarihi Kent projesine karşı çıkan bir kesim var, neymiş orası Galatlar'dan, Frigler'e, Hititler'den, Roma dönemine, Osmanlı'dan Cumhuriyet’e birçok döneme tanıklık etmiş, yahu orada Frigler'e vs. ait yapı, eser mi var, trafiğin yer altına alınması bu geçmişin gün yüzüne çıkarılmasına da vesile olacak. Yer altı çalışmaları sırasında ne medeniyet mirasları gün yüzüne çıkacak ama bunların derdi medeniyet değil ki.

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Mansur Yavaş, Ankara Roma yolu çevre düzenlemesine 2021 bütçesinden 200 bin lira ayırmış, geçen gittim etrafını kapatmışlar, içeride ne çalışma var görünmüyor, ama bu bölgedeki tarihi tamamen gün yüzüne çıkarmaya çalışmak çok binaya dokunmak anlamına geleceğinden çok can yakar, zannetmiyorum ki bir cesur belediye başkanı çıksın da kimsenin gün yüzüne çıkarmaya cesaret edemediği bu yapıyı yani Roma yolunu gün yüzüne çıkarsın, aslında Ulus trafiğinin yer altına alma projesi de bunun için bir fırsattı ki çevre çok sadeleşecek ve temizlenecekti, ama bu işte yattı, çünkü artık Ankara'da belediyeyi başka parti yönetiyor.
unnamed.jpg

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
İslamcılar da sosyal adaleti getiremedi, gelir dağılımı adaletsizliği aldı başını gitti, asgari ücretli, benim bimde a101 de çalışan bacım eli çatlayana parçalana kadar malzeme diziyor kaldırıyor, onun için sosyal adalet partisine oy verirdim

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
acımasız şartlarda asgari ücretli dişinden tırnağından arttırıyor vergi vermek suretiyle devlete, düşük ücretle çalışmak suretiyle işverene kazandırıyor, devlet işçinin parasını gevşek çalışma koşullarında ve aslında çalışmayan çalışanı da az çalışan kamu görevlisine aktarırken, zengin de asgari ücretli üzerinden kazandığı bu parasını paylaşmamak suretiyle gelir adaletsizliğini büyütüyor,

Yapılacak iş ise memur sayısını azaltmak kamu görevlisine 8 saat mesainin tamamını çalışma şartı getirmek: Emin olun 5 milyon çalışan ile yürütülen devlet işleri bunun yarısı kadar memur ile de yürütülebilinir. Polis doktor öğretmen vs. artmasın demiyorum onları bu kategoride memur olarak görmüyorum, ama diğer memur statüsündekiler külliyen bütçeye yük emin olun daha az kamu işçisi ve kamu memuru ile kamu hizmetleri yerine getirilebilinir, bunlara verilen para bizim çocuklarımızın engellimizin yaşlımızın geleceğinden götürüyor,

Bir diğer önemli durum gelir dağılımı adaletsizliğine yol açan toplam gelirin yarısını alan %20'yi vergilendirmek. Nüfusun çokca bir kesimi zengin iken çokca bir kesimi fakir, eğer iyi vergilendirme olursa buradan da iyi kaynak sağlanabilir, vergiler dolaylı değil doğrudan vergilendirme olarak alınmalı, herkesten eşit vergi yerine kazanca/zenginliğe göre vergi alınmalı.

Tarım ve sanayi elbette önemli ama bu politika daha da önemli.

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği

"ictenlik"

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
acımasız şartlarda asgari ücretli dişinden tırnağından arttırıyor vergi vermek suretiyle devlete, düşük ücretle çalışmak suretiyle işverene kazandırıyor, devlet işçinin parasını gevşek çalışma koşullarında ve aslında çalışmayan çalışanı da az çalışan kamu görevlisine aktarırken, zengin de asgari ücretli üzerinden kazandığı bu parasını paylaşmamak suretiyle gelir adaletsizliğini büyütüyor,

Yapılacak iş ise memur sayısını azaltmak kamu görevlisine 8 saat mesainin tamamını çalışma şartı getirmek: Emin olun 5 milyon çalışan ile yürütülen devlet işleri bunun yarısı kadar memur ile de yürütülebilinir. Polis doktor öğretmen vs. artmasın demiyorum onları bu kategoride memur olarak görmüyorum, ama diğer memur statüsündekiler külliyen bütçeye yük emin olun daha az kamu işçisi ve kamu memuru ile kamu hizmetleri yerine getirilebilinir, bunlara verilen para bizim çocuklarımızın engellimizin yaşlımızın geleceğinden götürüyor,

Bir diğer önemli durum gelir dağılımı adaletsizliğine yol açan toplam gelirin yarısını alan %20'yi vergilendirmek. Nüfusun çokca bir kesimi zengin iken çokca bir kesimi fakir, eğer iyi vergilendirme olursa buradan da iyi kaynak sağlanabilir, vergiler dolaylı değil doğrudan vergilendirme olarak alınmalı, herkesten eşit vergi yerine kazanca/zenginliğe göre vergi alınmalı.

Ekonomi teorisi bütündür

Ekonomi politikte öyle.

Bilgi teorisi de öyle. En çok eksik olan bu sonuncu. Bu diğer sorunları besliyor. Bununla ilgili çözümü dahil bir şeyler karaladım. Okuması biraz karmaşık gelebilir ancak durumun net bir portresini veriyor.

"ictenlik"

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi

Şimdi para sınırlı bir araç değildir. Bu size yutturuldu ilk önce bunu anlamalısınız. Para eğer kontrol aracı değilse sınırlı değildir.

İkincisi
Ne tarım ne sanayi ne üretim sorun asıl sorununuz değil. Ekonomik sorunun en önemli ve asıl kaynağı düşük gelirdir. Bundan sonra gelir adaletsizliği, kadınların yani çalışkan/üretken nüfusun atıl olup olup çalışmaması ve son olarak sosyal devletin bir koşulu olarak işsizlik güvencesi/nafakasından yoksun oluş. Başka bir yorum gerekiyorsa da bunları beceremeyen yasama..

Ülke ekomonisinin en temel üç sorunu budur. Ama asıl sorun düşük gelirdir. Yazımı okuyabilirsiniz ancak uzun ve karmaşık bulunacağını düşünerek tekrarladım.

Yani senin o dediğin sorunlar öyle çözülmez şöyle çözülür. Asgari ücretin alım gücü dünya standartına yükseltilmelidir. Tek bu sorunu çözümler. Bu üretim tüketim tarım işsizlik dahil hepsini birden çözümler. Çünkü asıl sorun budur. Gönderimde bunu açıkladım...

Evet asgari ücretin evrensel standartlara taşınmadı işsizliği çözer artırmaz azaltır. Nasılı gönderimde açıkladım

Evet asgari ücretin evrensel standartlara alınması üretim sorununu çözer.
Fabrika kurmak çözmez ama asgari ücreti geliri yükseltmek çözer. Gönderimde açıkladım.

Asgari ücreti yani temel gelirleri yükseltmek ekonomiyi büyütür. Gönderimde açıkladım..

Asgari ücreti yükseltmek krizi çözer. Gönderimde açıkladım.

Tüm bunlar sayılan balon ekonomik sorunlar sahte sorunlar ve tek temel sebebi var. Evrensel temel gelir sabiti düşük. Reel aktif piysalara dünya gerçeklerine uygun değil. Bunları çocukların anlayacağı dille açıkladım...

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Kavga ediyoruz, çünkü kendi değişmez, doğuştan getirdiğimiz duygu/karakter dünyamızı başkasının da yaşamasını istiyoruz, tarihe bak hep bunun kavgasını yapmışız insanlık ve birey olarak, kendimizi başkasının yerine koymayı başardığımız ölçüde kavgalarımız azalacak aslında, bunun farkında olduğum için elimden geldiğince insanları anlamaya çalışıyorum, ve bunun farkında olduğum için dayatma gördüğüm zaman bunun farkında biri olarak kaçıyorum. Senin de duygu dünyan değişmez, karşınındakinin de değişmez, o halde birbirimizi kırmamak için empati yapıp kavgadan kaçalım bence. ben böyle düşünüp kaçıyorum tartışmalardan ve güzel, iyi, bereketli, insanlara faydalı olacak şeyler konuşmaya ve yapmaya çalışıyorum, zannedersem insanlara faydalı olmak için çalışıp kısır kavgalara yüz çevirirsek en kötüsüne bile gülmeyi hatta belki de kendimizi ona sevdirmeyi başarabiliriz

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
İçimde Türklüğe dair bir coşku bir heyecan hissediyorum, bu duygu baskılıyor beni, hani araştırsak atam Türk çıkmasa ben yine bu beni baskılayan duygunun esiri olacam, psikoloji bilimi de insanın karakteri genetiğinden gelir demiyor mu, ve bizim dünya görüşümüzü de hayal dünyamızı da bu karakterimiz oluşturmuyor mu, o halde insanları, zarar vermediği sürece anlamaya çalışalım.

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Değerli felsefe net üyeleri bayramınızı kutlar , bu vesile ile bu temiz günlerin Allah'ın tüm insanlık camiasına huzur ve mutluluk getirecek rahmani ve cemali bir tecelliyatla bakmasına vesile olmasını temenni ederim.