Genel Sohbet

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Çok yoruldum, usandım, ezildim, ümitsizim; içimdeki karamsarlık, bunaltı beni etrafıma çok neşeli gösteriyor ki benim kafamdan isteyenler bile var, ben ise göremediğin ama iyiliğin galip geldiğini yönünde ümitlendiğim yukarı alemden medet, merhamet istiyorum.

ls2

Tanınmış üye
Uzaklaştırılmış
Kayıtlı Üye
Çok yoruldum, usandım, ezildim, ümitsizim; içimdeki karamsarlık, bunaltı beni etrafıma çok neşeli gösteriyor ki benim kafamdan isteyenler bile var, ben ise göremediğin ama iyiliğin galip geldiğini yönünde ümitlendiğim yukarı alemden medet, merhamet istiyorum.
hem bunalıp ne neden neşeli görünüyorsun ki? içindekileri bir başlık açıp dökebilirsin, yani bizde işe yaramayacak ama kendimizce bir düşüncemiz varsa yazarız..

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
@ls2, hocam, dışarıda çok neşeli görünen kişinin içi bunaltılı olabilir.

ls2

Tanınmış üye
Uzaklaştırılmış
Kayıtlı Üye
@ls2, hocam, dışarıda çok neşeli görünen kişinin içi bunaltılı olabilir.
Elbet olabilir, illa bu durumun bir açıklaması olmasıda gerekmiyor, insan böyledir, ama yine bunun üzerine konuşmak istersen diye demiştim..

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
İslam aleminin üç ayları mübarek olsun.

Anlam veremediği bazı kaideleri sorgulayan ve bunları vicdanı karakteri kabul etmeyen ama islam'ın teslimiyet olduğunu idrak ettiği için de çaresizce boyun eğen benim de üç aylarım mübarek olsun

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
İslam aleminin üç ayları mübarek olsun.

Anlam veremediği bazı kaideleri sorgulayan ve bunları vicdanı karakteri kabul etmeyen ama islam'ın teslimiyet olduğunu idrak ettiği için de çaresizce boyun eğen benim de üç aylarım mübarek olsun
Genelde insanlar ya vicdanını susturur ya da beğenmediğinden tamamen reddeder. Kolaydır çünkü hepçilik, işin zor.

NuriKara

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Hayat gayet basit ve öngörülebilir, öngörülemeyen olan sermayenin/insanın daha çok kazanmak istemesi ve paylaşmamak istemesi, sizde böylesiniz ve haliyle buna hizmet ediyorsunuz. Dünya'da sosyal adaleti gayet de vicdansal oranda gerçekleştiren Avrupa ülkeleri var, ama bizler sizler sağolun sürekli yeni zenginler var etmeye devam edeceğiz,

Sana kızmıyorum, toplumsal paylaşım istemiyorsun, sana nasıl kızayım ki Tanrı bile insanın bencil olduğunu kabul ediyor ve zenginleşmeye bir ket vurmuyor, cennet vadediyor, cehennem ile korkutuyor ama en inançlıyım diyen bile parasını paylaşmıyor, dolayısıyla sen de sizler de haklısınız ve sosyal paylaşım erdemli insanların işidir.
Çelişkiden kurtulup, tanrı algını değiştirmen hayırlı olur, zenginliğe ket vurmayan bir Allah'a teslim olmak, haddimemi bilmem ama daha nasıl kötü algıların vardır. Onaylamayıp teslim olduğunu söylemiştin, ancak ben yapabildiysem bence sende yapabilirsin. Zekat kavramı kırkta bir, zenginleşmeye zarar vermez, onu bile vermiyordur zenginlerin yüzde doksan dokuzu neyse, bir diğer ayette sana neyi vereceklerini soruyorlar, deki ihtiyaçtan fazlasını. Buna inanan bir tanıdığım var, zengin olup vermeyi istediğini söylüyordu. Toplum dini kendi bencilliklerine uydurmuş, eğer dini bencillerden ögrenirsen sonu böyle olur. İyi bir abimsin, bence onlara göre değil kendine göre oku, Allah iyiyse dinide iyi olur de. Kısacası islamı yaşamıyorlar, dinide ona göre yorumluyorlar, biri ahir zaman harp meydanıdır, harpte faiz serbesttir, bunun gibi birşeyi geveliyordu ve faiz yiyordu, bence Kuran belirli şekilde okunursa herşeyiyle olmasada daha insancıl gözükür, en azından bunu yapan deyip, anlaşılmayanlar iyiye yorulabilir. Zaten vicdansız insanların Kuran ayetlerinin zengini savunmasıyla dertleri yok, inandım der, işinede gelir, ancak vicdanı parlayan insanlar, Kuranın iyi olduğuna inanmak zorundalar, ya inanmazlar, yada çelişip zora düşerler.

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
@NuriKara, hocam, Haklısın Tanrı Kuran'da ihtiyaçtan fazlasını vermeyi tavsiye eder, bu ayet de dinin iyi niyetler üzerine kurulduğunu ve asıl amacın mükemmel bir sosyal adaletin olduğu toplum yaratmak olduğunu bize gösterir, bununla birlikte insan bencil olduğundan Tanrı insana 40da birini vermeyi mecbur tutar, birçok kişi 40 da birin toplumda adaleti sağlayacağı tezini savunur, belki fakirliği ortadan kaldırır ama bence toplumda yine bireyler arasında fark olur, keşke ihtiyaçtan fazlasını vermek farz olsaydı da biz de şenlenseydik.

Toplum dini kendi bencilliklerine uydurmuyor, buna örnek verebilir misin, ben ehli sünnetin hak yol olduğuna inanıyorum, eğer hak yol varsa kendi bencilliğine uydurulmayan din de vardır, bence bu algını kırmalısın.

İslam güzeldir, ilahi kelamdır, insanı herkesden daha iyi bilir, bundan dolayı benim gibi ifrata gitmeyip 40 da 1 in sağladığı nisbi sosyal adalete boyun eğmek düşer bana.

Son düzenleme:

bağımsızkoala

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Üniversite Bölümü
Türkçe Öğretmenliği
Burayı seviyorum ama sürekli takip etmek mümkün olmuyor. Bazen elim klavyeye gidiyor. Bir şeyler yazmak istiyorum. İşte o zaman burayı bir yokluyorum. Fikir alışverişleri sorular veya düşünceler beni baya huzurlu kılıyor.
Bakın bir cumartesinin sonuna geliyoruz. Bir günü daha deviriyoruz. Hadi sıcak bir çay alıp gazetenizi, derginizi veya romanınızı alıp okuyun. Ya da sevdiğiniz hobilerle ilgilenin. Hayat kısa kuşlar uçuyor. Değer ve kıymet bilmeliyiz. Hepinize teşekkür ederim.

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Rahmanın acımadığına kulun acıması isyandır...

Bu söz bana da hitap ediyor.

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Güzel insanlar var olduğu sürece, güzel günlere inancımız bitmeyecek!

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
bilcümle çiftçi, esnaf ve işçiden Allah razı olsun, maaşım onlardan alınan vergiler ile ödeniyor, maaşımı halkımız veriyor.

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
kan aldırmak için girdim, sağ kolumda damarı buldu, iğneyi soktu, kan geldi, sonra geri çekti olmadı dedi, acıdı mı dedi, acıdı dedim, sonra hemen yanına soktu, oradan da biraz kan geldi, derin kalınmış dedi, sonra sol koluma geçti, soktu yine kanı alamadı, canın acıdı mı dedi, acımadı dedim(bu sefer acımadı), sonra tekrar iğneyi çıkardı hemen yanına tekrar soktu, neyse ki iğneyi soktu, kan gelmiyor dedi, ... yedim dedim bir an
iğneyi biraz daha sok diyecektim ki hemşirenin de aklına geldi biraz daha soktu, zor bela üç tüp kan aldı, yarabbim sana şükürler olsun dedim.

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği

true blue

Kategori Yöneticisi
Kategori Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
dinden bayağı çıktıydım geri dine döndüm, adil bulmadığım dört dörtlük bulmadığım vicdanımın kabul etmediği herşeyi peşinen kabul ettim ve Tanrı'ya boyun eğdim, her şey dört dörtlük olmak zorunda değil ki imtihan dünyası Tanrı istediği gibi sistemini kanununu kurar, ona eksik yanlış demek olmaz, onun için mümin olabilmek için teslim oldum.