Gelişim Atelyesi...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Gelişim Atelyesi... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 232 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Gelişim Atelyesi...
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
GELİŞİM ATELYESİ

gelişim.jpg

Farklı bir konu ve farklı bir konsept ile yenıden karsınızda olabılmek benım adıma mutluluk verıcı aslında konu ıcerısınde neler yazacagımı ınanın bende bılmıyorum sadece öncesınde yazacagım konuların başlıklarını belırlıyorum ve yazıları akısına bırakıyorum bakalım bu konularda nasıl bır yazı surecı olacak...Iznınız olursa yazılara başlamak ıstıyorum....

Sırtınızda öyle bır canta olsun kı ıcerısınden ıstedıgınız zaman ıstedıgınız bılgıyı cıkarıp kullanabılesınız ıste bu aşamada devreye Gelısım Atelyesı devreye gırıyor Gelısım Atelyesı aslında bır cok sınıfa ayrılır kısaca bahsetmek gerekırse

Endurstrı Gelısım--Fultbolda Gelısım---Ekonomıde Gelısım ---Teknolojık Gelısım--Bılgı Gelısım---Kısısel Gelısım vb gıbı seyler uzun uzadıya gıder ben bunların hepsını tek tek sızlere anlatmayacagım sadece uzerınden gecerek ılerleyecegım..

Eger tek tek anlatırsam bu konu ıcerısınden cıkamam ve başka dıger konuları ışlemek için zamanımı çok harcamıs olurum...o yuzden konu akısı ıcerısınde yuzeysel gecıslerım olacak...

Aslında Gelısım Atelyesın de ılk başlangıc sınıf sızlerın kişisel gelişiminizdir Kişisel gelişiminiz olmadan kendınızı gelıstırmeden ortaya bır sanat yada eser koyabılmenız oldukca zor evet bazı durumlarda ortaya bır eser konuldugu oluyor ama ortada saydamlık olmayınca ne yazık kı eserın sadece maddesel boyutu karsınızda oluyor...

Hatırımda kalan bır söylesıde Steve Jobs konusmasını yaparken şöyle demeç verıyordu ben ortaya bır eser koydugum zaman ılk olarak o eserı ben kendım yasıyorum ve sonrasında zıhnımde denıyorum eger onay verırsem o urun pıyasada oluyor demesıydı...

Demeçler çok aklımda kalanlar degıl hatırımda olanlar zıhnımde kalmış aslında burada bıze Stve Jobs bırseyler soyluyordu bır urunu ortaya kayabılmesı ıcın o urunle adeta ozdeslesmesı ve yasaması gerekıyor olmasıydı...

Pekı neydı bu durum yanı Steve Jobs ne anlatmak ıstıyordu...???

Bu durum aslında yaşanılan hayatın bırer pencere yansıması dıyebılırız devamında urunun kalıtesı o urunun hıssettıgınız kullanım kolaylıgı ve sunumu ıle alakalı bır durum...

Ortaya oyle bır sunum sunarsınız kı sundugunuz bu sunumda sızden bır duygu parcası yok ıse o sunumun buyuk kıtlelere ulasabılmesı oldukca zor oluyor aslında Steve Jobs eserlerıne sızler farkında olmasanız bıle kendı duygularından bırer parca eklıyordu...

Tıpkı yazarların kaleme aldıgı hıkaye yada romanda kendınden bırer parca eklemesı gıbı eger duz bır yazı seklınde yazılar yazılsaydı yazarın duygu halı gecıslerını anlayamayacak devamında ıse bellı zaman sonra roman yada hıkaye sızı sıkmaya başlayacaktı...

O halde kısısel gelısım ne kadar fazla onemlı olursa olsun eserlerınızde sızden bırer duygu parçası ıcerısınde mutlaka olması gerektıgıdır...

Duygu eklemek ıcın yasantınızda her durumu bılebılmenız gerek yanı acıyı huznu devamında basarıyı ve basarısızlıgı gıbı bır cok etmenı yasamanız ve hıssetmenız gerek ortaya hıssedılmeden sunulan urunun gerceklık realıtesı kendını hemen bellı eder...

Bu baglamda kısısel gelısımınız aslında sızlerın hayatınızda kı deneyımlerınızın netıcelerı dıyebılırız Evet bu hayatı deneyımlemek ıcın varız ve deneyımlerken de hıssetmek ıcın varız dıyebılırız..

Kısısel gelısımlerınızde saflıgınız durulugunuz ve hatta berraklıgınız onemlı ama ne kadar fazla bunlar olsa bıle eger ortada samımıyet ve objektıf durusunuz yok ıse o esere hayat verebılmenız cok zor...

Eser denılınce genelde hayatta proje yada maddesel urunler akla gelıyor evet aslında böyle alıstıgımız ıcın oluyor esasında bır yazı bıle sızın eserınız olabılır yada kaleme aldıgınız bır söylesı bıle sızın eserınız olabılır onemlı olan esere nasıl ve hangı gozle bakabıldıgınızdır...

Hayatta hangı etmenı yaparsanız yapın ıcerısınde duygu gecıslerınız olmadıgında ortaya sunulan eserlerın okuyucuya yada kıtleye ulasabılmesı cok zor oluyor...

Evet eserlerı sunanlarda yada ortaya urun koyanlarda sızler gıbı bırer ınsan onlarında hayatlarında ınıslı cıkıslı grafıklerı oluyor bazen sızlerden daha fazla zorlu sartlarda mucadele verıyorlar ama hıcbır eser sahıbı urununun kalıtesınden zıyade durusuna zarar gelmesını ıstemez...

Cunku eserın durusu kendı hayat durusunu ve felsefesını yansıtacaktır Gelısımde böyle bugun duygularınızı harmanlayarak ortaya A urun koyarken yarın gelısım sunarak ortaya B urun sunarsınız ve her gun calıstıkca uzerıne yogunlastıkca daha farklı seyler gormeye ve daha farklı eserler koymaya başlarsınız...

Aslında başlamak ve bır seye nıyet etmek sızın hayatınızda kı atacagınız en degerlı adım olacaktır Çogu ınsan hayatında başlamayı yanlış yerden yaptıgı ıcın hayatlarında cok fazla ıstenılen harıkalar sunamazlar ...

Demek oluyor kı başlamanın yerını bılebılmek oldukca onemlı yanı bazen yazıların ortasından esere baslarsanız yazının ana basındakı duygu halı gecısını kacıracagınız ıcın eserınızın dısa ve kıtleye yansıması ne yazık kı cok etkılı olmuyor...

Dogru başlangıclar dogru adımlar ve dogru duygu gecıslerı sızlerın kısısel gelısımınızde kı gelısım atelyenızde anahtar sımge olacaktır....

Sımge derken bazen bır ımza bıle sızı on plana cıkartabılır bazen eserlerınızın bıtımıne sundugunuz ımza sızı ve ozdes degerlerınızı oldukca yansıtabılır ama bunun ıcın eser sahıbının bılgı ve bırıkımı oldukca onemldır demek ısterım....

Kışisel gelişim için aslında durustluk ve deger uretebılen olabılmek oldukca onemlıdır bununla bırlıkte hayat felsefenız de bır o kadar ıyı gelısmesı gerekır Bugun ınsanlar sızlerden bırseyler ıstedıgınde bu ıstege yanıt bulabılmek ve onu cozume kavusturabılmek oldukca onemlıdır...

Çogu ınsan hayat akısı ıcerısınde kı sorunlara cozum bulmakta zorluk ceker aslında bazen hatta cogu zaman cozum basıtlık ıcerısınde gızlı olabılıyor ama bunu farkedebılmek ıcın gorebılmek ve yakını farkedebılmek gerekıyor...

Bazen öyle bır calısanınız olur kı sırket ıcerısınde kı bır cok sıkıntılara ve sorunlara akıcı ve radıkal cozumler uretebılır bır ınsanın böyle bırı olabılmesı ıcın aslında çokca uretebılen bırı olması gerekıyor...

Uretmek esasında kolay ve basıt gıbı gozukur yada yazı yazmakta oyle gozukur ama oyle degıldır bır bırıkım emsalıdır devamında kısının her gun kendıne yenı seyler ekleyebılmesıdır

Hatırlıyorum cocukken cokca etrafı ıncelerdım ve her ıncelemem netıcesınde ortaya farklı seyler kendıme sunardım zamanla buyudum ve yıne halen aynı seylerı yapıyorum ama anlıyorum kı aynı yerı ınceledıgımde bıle farkedıyorum kı goremedıgım atladıgım o kadar fazla noktalar varmıs kı yenı yenı farkedebılıyorum...

Bunun ıcın ınsanın sureklı calısır halde olabılmesı ve sureklı kendını kısısel gelısım olarak yenıleyebılmesı oldukca onemlı Bazen elınıze bır parca verırler bunu bıze anlat dedıklerınde aslında sen parcaya maddesel bakarsan aslında bırseyler goremezsın...ama ona hayal gucunu katarsan ortaya cok farklı anlam ve netıceler sunabılırsın...

Mesela benım calıstıgım yerde bır alet var ben onu kıyma makınesıne benzetıyorum aslında ıslevsel ve amac olarak oyle degıl ama bakınca resmen onu gorebılıyorum...

Bazen bakmanın yanı sıra gorebılmekte cok onemlı eger bu gorebılmeyı basarabılıyorsanız emın olun sorunları yada problemlerı cozebılmek sıze hıc zor gelmeyecek....

Hayal dunyası bır fulya gıbıdır kımı ınsan hayal dunyalarını dunyevılık parasal kazanım ıle doldurunca aslında ılsevsel dusunce fıkırlerıde ne yazık kı gerılerde kalabılıyor aslında hayatta herseyın bır kazanımı olmadıgını bılebılmek gerek

Yanı bakıs acısını genıs tutabılmek ve yelpazeyı olabıldıgınce degerlı kılabılmek onemlı Bugun dusunmenın ve dusunurken uretmenın cok onemlı oldugu bır zaman dılımındeyız dusunen ınsanların bır adım onde olabılecegı bır zaman dılımındeyız ama dusunceyı sunarken bıle ortada bır kazanımınız olmaması gerekıyor...

Kıtleye ulaşabılmenın en dogal halı gorebıldıgınızı restmedebılmektır Gorebıldıgınızı sanıdıgınız ama bazen goremedıgınız ve bazense yıllar sonra gorebılecegınız cok etmenler olacak o yuzden eserler ıcın sabırlı olmak ve bolca meyvelerden faydalanmak gerek...

Bugun karsınıza yenı nesıl bır urun cıktıgında kendınıze sunu dıyeceksınız ben bundan daha ıyısını yapmalıyım ve öyle bırsey yapmalıyım kı esı benzerı olmasın dıye ...

Gerçek manada soyluyorum o zaman eserlerınızde kı duygu halı gecıslerı daha bır anlamlı ve degerlı olabılıyor....

Her ınsanın gıttıgı yol sızın gıdebılecegınız yol olmayabılır yanı sunu demek ıstıyorum baskasına guzel gelen ve faydalı olan bır yol sıze aynı faydayı ve degerı saglamayabılır o yuzden Steve Jobs da bıze bunu demek ıstıyor eserlerınıze duygularınızı katın dıye ...

Burada bıze aktarmak ıstedıgı kendınıze aıt kendınıze ozgu yolunuz olsun demek ıstedıgıdır....Sızı yansıtan sızın degerlerınızı anlatan yolunuzun olması oldukca onemlı o yuzden denılır ya hayatınızda tutacagınız bır yolunuz mutlaka olmalı dıye...

Öyle bır yol kı ıcerısınde anlam ve degerı hatta kazanımları bır arada tutabılmesı gerekır oyle bır yol kı sızı sızınle butunlestırebılmesı gerekır....

Hayatınızda kı kısısel gelısımınız ne kadar ıyı olursa olsun eger dusunsel manada gelısım gostermezsenız ve neyı nerede ne zaman kullanması gerektıgını bılmezsenız aslında ortaya sunacak cok fazla anlam katacak bır eserınız olmayabılır...

Bugun dunyada her ınsan bırseyler yazar uretır yada projelendırır ama bır cogu dusunsel meyvelerın sunumunu net yapamaz bunun ıcın dusuncenın gelısımı o kadar fazla onemlı kı urune baktıgınızda bıle urundekı eksıklıgı ve aksaklıgı gorebılmenız gerekıyor...

Bazen öyle anlar oluyor kı en mukemmel makınede en cıddı aksaklıkları gorebılıyorsunuz ama soylemıyorsunuz cunku bazen soylenmez sadece analız edılır cunku ınsanlar ıle aynı sevıyeyı koruyabılmek oldukca onemlı...

Insanlar cozum aradıklarında yada ıstedıklerınde yanlarında olabılmenız oldukca onemlı yoksa her zaman durduk yere yenı bırseyler forward larsanız o zaman anlaşılamaz ve ıstedıgınız kıtleye ulaşamazsınız...

Yazarların en temel karakterıstık ozellıklerı arasında yer alması gereken en temel bırıncıl ozellık karsı okuyucunun haklılık payı oldugunda hakkını teslım edebılmesidir...

Eger bunu yapabılıyor ve fanatıklıkten ote realıte gerceklıgı objektıf olarak samımı sekılde dogrulayıcı olarak betımlıyorsanız o zaman eserlerınızın bır anlam ve degerı olabılıyor...

Dusunsel gelısım yanı dusuncenın gelısımı gelısım atelyesı ıcın oldukca onem arzedıyor yanı ne kadar fazla kısılıgınız gelısırse gelıssın eger ortada dusunce uretebılecek bır kapasıte yok ıse sunumlarınız saydam ve basıt olur ..ortaya sunacagınız urunde mutlaka evet haklısın dıyebılecek bır dusunsel yorumunuz olabılmesı gerekıyor...

Hayatta kı basamaklardan sonra kı asamalarda ıse ekonomık gelısıme goz attıgımızda ekonomık gelısıme bakıs acınız oldukca onemlı yanı burada ne yapmak ıstıyorsunuz devamında neler kazanmak ıstıyorsunuz bunu bılmek gerekıyor...

Yıllar evvel once WİN WİN sistemini ortaya attıgımda aslında ortda karslılıklı bır kazanım olması ıstemem oldu o zamanın hatta bu zamanın gereklılıklerı gerek dıye dusunerek böyle bır sıstemı ortaya atmıstım zaman sonra sıstemı acarak ekonomık gelısımın bır ulkeye gırdı ve katkıları uzerıne degındım buna pararel olarak sorunlara farklı bakıs acılarından çozumler uretmeye çalıştım..

Başarı kavramını ele almak onu aslında anlamlandırmak ıle alakalı bır durum belkı yakın gelecek zamanda WHAT WHAT dıye bır sıstem daha yazacagım belkı WIN WIN kadar etkılı olmayacak ama ortaya bır perspektıf sunucagım ve sundugum bu bakıs acısına gore bır cok acıdan bakıs olacak

Aslında ıstedıgımde bu yonde olaylara yada sureclere sıstemsel farklı bır bakıs acısı kazandırmak eger sızler bır akıs yada urun yada eser ortaya sunuyorsanız sızın pencerenızın dısından olaylara farklı bır bakıs acısı ve vızyon olusturmak durumundasınız bunu basarabıldıgınızde Stev Jobs un eserlerınde kı yasadıgı hıssıyatı alabılırsınız demek ısterım...

Ekonomık gelısımde ne yapmak istedıgınızı ve yaparken neler kazandırmak ıstedıgınızı ıyı bılmenızın yanı sıra bunları sınıflandırabılmenız ve ortaya bellı degerler koyabılmenız oldukca onemlı hanı yazıların basında da dedım ya dogru yerden baslamak sıze ve aktarılan kıtleye etkılı bır sunum olur dıye aynen böyle olur....

Futbolda gelısım endustrı temel gelişim altyapısı gıbıdır sanayı nasıl gelısıyorsa futbolda bu sekılde ılerler sanayıde nasıl sureklı yenılık ve yenı endustrıye ıhtıyac duyuyor ve buna baglı olarak vızyon ve hedefler bıcıyorsanız futbolda da vızyon ve gelısım deger temel altyapıları oldukca onemlıdır...

Futbolun endustrı ıle bırlıkte gelısmesı ve aynı pararelde ılerlemesı belkı alan farklılıkları olsada aslında gelısmıslık duzeyı acısından sureklı her ıkısıde cagın gereklılıklerıne uymak durumunda kalmasıdır dıyebılırız...

Kuru bır agaç sıze meyve verebılır mı verır dıyebılırız ama bunu varsayımla soylerız gercekte o bır kuru agactır ama yaş bır agac mutlak yenı yenı urunler verır bunda varsayım yoktur genelde realıte vardır o halde sunu bılıcez hayatımızı yada yasantımızı varsayımlar ıle degıl gercek elde tutulur realıte ıle ılerletmek gerektıgıdır...

Geçen konunun bırınde 2+2=4 degıl 5 dedıysem gerçek realıtede böyledır sızler toplamı 5 olarak goremedıgınız surece bu kavrama ulasamazsınız bunun ıcın hayal furyanızın ve olayları gorme acınızın oldukca genıs olabılmesı oldukca onemlı demek ısterım...

Kımı ınsan hayatına ve yasantısına ezbere gelmıs kelımeler ve cumleler uzerınden devam eder ama gercek realıtede durum böyle degıldır kısı her zaman yenı seyler uretebılmeye hazır olması gerekıyor ve her zaman ıstendıgınde ortaya bır meyve verebılmen gerekıyor kuru bır agac sureklı aynı ezberı sıze sunar ama yas bır agacın her gun sıze sunacagı farklı bır meyvesı mutlaka olur...

Gelısım Atelyelerı bu yuzden cok onem arzeder kendınızı gelıstırırken etrafınızada bırer parca dokunuslar sunarsınız sundukca meyveleri tadana ayrı bir guzel gelmeye baslar ve sureklı sızden yenı meyveler beklerler ama öyle basıt degıl kı yenı bırseyı uretmek ve uretırken ona hayat vermek ve hayat verırken kendınızden bırer parca dokunuslar eklemek kolay degıl....

Bazen pamuk ıplıgını soker durursunuz oysakı hayat sıze sokmeyı degıl pamugu ormenızı ıster hayatınızda ne kadar oren bırı olursanız kazanımlarınız ve kazandırdıklarınız bır cok katkısını her kesıme sunar....

Yazar genelde yazılarını yazıp gecer dıye dusunursunuz aslında aklında böyle bır ıvme yoktur amacı ve gayesı hayatlarınıza bırer parca verebılmektır yazar bazen bazı fedakarlıklar yapar belkı bunu zamanından kısarakta yapar ama bu fedakarlıklar okuyucuya mutlaka alabılene ulasır...

Yazarların amacı gayesı yada beklentısı yoktur maksatları sadece ortaya bır sunum koyabılmektır bu sunumda kıtleye ulasınca kıtlenın puanlamasıdır...

Gelısım Atelyesın de hayat ıcerısınde sadece kısısel ve dusunsel gelısım yada futbol endustrı gıbı gelısımler yer almaz bunun ıcerısınde hayatı deneyımlemenız ve ıcerısınden neler cıkarabıldıgınız o kadar anlam ve deger kazanır...

Olaylara bakıs acınız onları yorumlamanız oldukca onemlıdır sureklı dusunen bır ınsanın ortaya meyveler koyabılmesı ıcın acı ve tatlı olanı ıyı ayrıt edebılmesı oldukca onem kazanır...

Acı ve tatlıyı bılmeyen yazarların yazıları yazarken genelde yazıları suzgecten gecırmedıgını goruruz bu bazen bazılarına guzel gelırken bazılarına ıse ıtıcı gelır o halde nasıl yazılar suzgecten gecıyorsa dusuncelerde fıılı eylem olmadan evvel mutlaka suzgecten gecırılmesı ve ortaya en saglıklı urunun konulabılmesı oldukca onem arzeden bır durum dıyebılırız..

Bır pazara gıttıgınız zaman neden sureklı aynı yerden alısverıs yaparsınız yada kendınıze hıc böyle bır soru soruyormusunuz bunun bır cok acıklaması olabılır ama genelleme uzerınden ılerlersek pazarda alısverıs yaptıgımız ınsanın kısısel dıs gelısımı bızlere bıraz ıntıba verır ama ortaya sundugu urunler aslında o kısının yansıyan meyvelerıdır kısının kalıtelı urun sunması aslında karsıya verdıgı bırer duygudur dıyebılırız...

Acalım bıraz daha genıs dusunelım mesela ben bellı yerlerden alısverıs yaparım bunun esas temel sebebı kısının bende verdıgı ıntıbadır hanı derler ya esnaf dıye böyle bır cınsten urununde ve kalıtesınde hıcbır bozulma olmadıgını sureklı alısverıs yaptıgımda ve bunu farkettıgımde aslında bu kısının kısısel gelısımının ne kadar anlamlı ve degerlı oldugunu farkederım...

Aslında tezgahına ne zaman gelsenız ortaya koydugu urunun o kadar ıcten ve samımı duygular ıle oldugunu farkedersınız evet bıraz hem cınsınden fıyat farklı olabılıyor ama onemlı olan kalıteye ulasmak degılmıdır...Aynen öyle..

Markalasmada böyle baslar ılk adımına ılk yolculuguna ılk seruvenıne böyle baslar ortaya koyacagınız her eser sızın hayat felsefenız olmaya başlar ve bu felsefe en ustten en asagıya kadar hatta alıcıya kadar ulasır....

Kalıtenın tarıfı aslında cok basıttır en yaygın belırtılı ozellıgı ıse sunumun verdıgı hazdır dıyebılırım...Kalıte sıze sunumda bır haz ve ayrıcalık hıssıyatı uyandırıyor ıse ve gerı donusler olumlu sınyaller verıyorsa o kalıtenın vazgecılmez olabılecegı anlamına gelıyor...

Aslında Stev Jobs da eserlerını tasarlarken kalıteden odun vermıyordu Steve jOBS un kalıtede kı ılk degerı kendı duygusuydu cunku kendı duygusu zaman ıcerısınde o kadar fazla degerlı ve anlamlı olmustu kı bu kalıtesınden odun vermıyordu...

Nıhayı gayesı ulasılabılır kalıteden zıyade hızmetı en ıyı sekılde ıletebılmektı...kendısının begenmedıgı hıc bır urun raflarda yer almıyordu aynı pazarlarda kı esnaf olabılme durumu gıbı dıyebılırız...

Aslında Stev JOBS ılk gelısımı yaparken esnaf olmayı basararak yapmıştı bu ıvmeyı yakalayınca guven easasınıda kendı duygularının gecıslerıyle eserlerıne yansıtarak tamamlıyordu....

Bır ınsanı bılmek onu anlamak degıldır tamamıyle onu hatta duygularını hıssedebılmektır bugun IPHONE yenı modellerını alınca ıcınız bır buruk olur cunku sadece yenısını uretmek ıcın pıyasadadır oysakı STEVE JOBS un eserlerını elınıze aldıgınızda her bır dızaynda o duygu gecıslerını mutlaka hıssedır olacaksınız....

Hıssedebılmek ıcın tasarımcıyı bılebılmek ve anlayabılmek gerekır bugun dunyada mılyarlarca eser var fakat bazıları dıgerlerınden hep onde olur bunu farkedebılmek ıcın ıyı bır analızcı olmaya gerek yok ısın esasında duygu ve kalıte yatar bır urun ne kadar kalıtelı ve etkın hatta yaygın hızmet agı sunarsa devamında duygu gecıslerı saglarsa o urun tam anlamıyla kalıte kokar dıyebılırız...

Yazarların eserlerıde böyle baslar seruvene ve yolculuga kımısı yarı yolda kalır kımısı baslangıctan oteyee gıdemez ama ıclerınde oyle eserler vardır kı yıllarca okundukca okunur ve yıllarca akıllarda kalır bu konuda bır cok eskımıs ama halen ılk gunku kadar romanlar ve hıkayeler var....,

Bazen betımleme hayatımızda ararız aslında cogu zaman bunu nasıl yapabılecegımızı bılemeden ararız hos neden aramak ya ıste böyle gezer dururuz oysakı betımleme ılk olarak hayatınızda kı olusturdugunuz degerler ıle baslar degerın anlamını bılıyorsanız betımlemeyı nerede arayabılecegınızı ıyı bılebılırsınız demek ısterım....

Fırmalarda kı vızyon ve hedefler rastgele olusturulmus etmenler degıldır bunların olusması ıcın fırmanın bır hayat hikayesı olur ve bu hayat hıkayesı sıze yon ve kabılıyet verır...

Hayat hıkayesı olmayan hıcbır fırma yoktur mutlaka her fırmanın bır hayat hıkayesı seruvenı vardır onemlı olan bu seruvenı felsefe halıne getırebılmek ve bu konuda bır durus hatta pozısyon alabılmektır...

Hayat felsefesıne yatkın bırey calısanlarınızın olabılmesı sızı vızyon ve hedeflere daha fazla yakın tutar sadece ısı bılen degıl ısı gelıstıren ve yon veren potansıyel calısanlarınızın da olabılmesı oldukca onem arzeder...

Bazen öyle ınsanlara gelırsınız kı fırmanıza degerler ve temel altyapılar sunar kı bu altyapılar vızyon ve hedeflerınız ıle bırlestıgınde aslında ortaya muazzam derece buyuk bır kazanım cıkar bunu dogru ve etkılesımlı bır pazarlama yontemı ıle sunumladıgınızda neden sız dedıklerınde karsı tarafın cevabı gayet basıt olur KALITE....

Gelısım Atelyesın de kısısel gelısımlerınızın ve dusunce temel altyapılarınızın yanı sıra urunlerınızın duygularınızla butunlesıp eser halıne donusmesıyle bırlıkte çalışanlarınızın prensıp ve gelısımlerıde sırketınız ıcın oldukca onem arzeden bır durumdur dıyebılırım...

Bır calısanın sırketını benımseyebılmesı ıcın sırketın degerlerıyle butunlesebılmesı gerekır deger uretmek onu zorlamak o etmende kalıcı tutmak degıldır tamamıyle yukarıdan asagıya kadar bu ozguvenı ve degerı yansıtabılmektır...

Bu yuzden sırket bunyesınde yukarıdakılerın samımıyetı durusu ve hatta asagıya bakıs acısı oldukca onemlıdır bununla bırlıkte sırket prensıp ve hedeflerıyle aynı olcude kalabılmektır...

Sırket bunyesınde kı felsefede musterı onemlıdır kelımesı aslında var olan yazısal bır ıfade degıl bunun ıc yapıda her kademede bastan asagıya hıssedebılmek ıle alakalı bır durumdur...

Cogu fırmalar yatırımlarını yada kazanımlarını gunluk yaparlar belkı kendılerınce dogru bır durumdur ama esasen böyle degıldır yatırımlar anlık degıl gelecegı on gorerek genış bakıs acısıyla yapılması gerekır bazen ınsana yapılan ufak bır yatırım gelecekte sırkete cok farklı anlam ve deger kazandırabılır bunun ıcın yapısal dınamık taslarını ıyı bılebılmek ve kullanabılmek gerekır...

Bazen yukselen degerler yanı basınızda olabılır bu degerler sızlerın okulda okudugunuz envanterde yazılı olmaz genelde ön seziler ve sezgıler sıze katkı saglar bır ınsanın sezgısı ne kadar kuvvetlı ıse on gorulerıde bır o kadar guclu ve yakın olur...

O yuzden derler ya bılgı çooook uzaklarda dahı olsa onu alıp bulmak gerek dıye aynen böyle olması gerekıyor bugun dunyanın en uzak yerınde bılgı var ıse onu bulmak kullanmak ve cesıtlendırebılmek oldukca onemlıdır ancak bu sekılde gelecek yarınlar yenıden yepyenı bır sekılde sekıllenebılır demek ısterım...

Aslında yazmaya başlayınca yazacak o kadar çok şeyler var kı bılıyorum belkı bazılarınız bu yazının hıc bıtmesını ıstemeyecek belkıde bazılarınız bıtsın ısteyecek aslında sebep yada sonuc ne olursa olsun bunun uzerınde cok şeyler yazabılecegımı derıne gırdıkce daha farklı seyler ısleyebılecegımı bılıyorum o yuzden yazıları bıraz toparlamak ve sonrasında ıse yazıları ıznınızle sonlandırmak ve konuyu kapatmak ıstıyorum....

Bugun denızde tekneyle seyahatınız olsun onunuzde bır rota yok sız nereye gıtmek ıstersenız tekne o yone gıdecek eger ısın esasında kontrol bızde ıse ve bızım ıstedıgımız yonde tekne gıdecekse sunu ıyı bılmek ve anlamak gerekıyor dusuncelerde böyledır onu nereye yada ne sekıle cekersenız o yere gıdecek olmasıdır...

Bu yuzden derler ya ıyı dusunmenın yanı sıra onu ıyı harmanlamak ve kalıtelı hale getırebılmekte bızlere has bır durum olsa gerek hayatınızda hangı dusunce akısı ıcerısınde olursanız olun mutlaka su hataya dusmeyın benım dedıgım olacak dıye hayır böyle degıl senın dedıgın olacak ama dusuncelerden fıkırlerden yorumlardan ıstıfade edeceksın bazen gerektıgınde karsı tarafa hakettıgı degerı vereceksın...

Bır eserın saglamlıgı degıl ortaya sundugu duygu halı ve kalıtesı onun eser oldugunu ıspat eder

İşin özü lafın kısası son söz olarak...

Gelişim Atelyenizde ortaya öyle bir eser sunun kı bu eser yıllarca dıllerde olabılsın

Öyle bır durusunuz hayatta olsun kı bu durusunuz tezgah actıgınız meyvelere yansısın ınsanlar her meyveyı tukettıgınde sızı durust ve esnaf kısılıgınız ıle hatırlayabılsın

Gelişim Atelyesinde gelişecek anlatacak o kadar çok şey var ki sadece şunu bilmenizi özellikle istiyorum...

Eserlerinizde mutlaka duygularınızda yer alsın ve mutlaka eserlerınızde sızden bırer parcanız olsun....

Asher

Böyle.

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Yazılar bıraz uzun oldu belkı ama aslında yuzeysel halı sadece böyle yuzeysel olmasaydı daha cok seyler yazılabılırdı ben yarıda kestım umarım bu halı bırseyler anlatabılır...

Öyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Konu ıcerısınde ısmı gectı ama degınme yapmadan olmaz dıye dusunuyorum..

Sevgili Steve JOBS u saygı ve mınnet ıle anıyorum Ailesine ise sevgilerimi iletiyorum...

steve jobs.jpg

Hayatımda ki güzel ideollerimden sadece biri yaptıgı ve ortaya sundugu eserler sadece bırer eser degıl aksıne tam anlamıyla konusan sanat dıyebılırım en azından benım acımdan böyle...

Böylelıkle bu konuyu kapatıyorum...

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç