Fyodor Dostoyevski - Yeraltindan Notlar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kültür ve Sanat kategorisinde phi tarafından oluşturulan Fyodor Dostoyevski - Yeraltindan Notlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,754 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kültür ve Sanat
Konu Başlığı Fyodor Dostoyevski - Yeraltindan Notlar
Konbuyu başlatan phi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan safo

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Daracık dünyamda, insanlardan kopuk, manevi olarak çürümüş, yeraltında kinimle başbaşa nasıl boğuştuğumu anlatmak pek de hoş olmasa gerek. Üstelik romanların bir kahramanı olur, bense bir kahramanın taşımaması gereken tüm özellikleri taşıyorum. Bizim gibi insanları anlamanın en kolay yolu budur. Bizler, yaşama yabancıl...aşmış, zorla yürüyen insanlar olduğumuzdan dolayı bu yazdıklarım etkili olacaktır. Üstelik gerçek hayata öylesine yabancılaşmışız ki, adını bile duymak istemeyiz. Bunda da o kadar ileri gideriz ki, gerçek hayatı ancak kitaplardan öğrenebileceğimize inanırız.

Peki, ama neden bazen olmadık hareketler yapıp, aptalca arzular peşinde koştururuz? Bunun nedenini biz bile bilmiyoruz. Üstelik bu olmadık isteklerimiz gerçekleştiğinde en çok zararı görecek olan da bizizdir. Sırf denemek için içimizden birinin bağlarını çözüp, esaretim kaldırarak özgürlüğe kavuştursanız bile, o yine esaret altına girmek isteyecektir. Eminim ki, bu yazdıklarımı okuduğunuzda kızgınlıktan ayaklarımızı yerlere vuracak ve:

— Siz, kendi rezil hayatınızdan, kendi yeraltınızdan bahsedin. Hepimizi karıştırmayın bu işe! diye bağıracaksınız.

Hepinizi bu işin içine katarak kendimi kurtarmaya çalışıyorum. Ben, sizlerin yarım yamalak bıraktığı şeyleri sonuna kadar götürdüm. Sizler, korkaklığınıza "ölçülü davranış" kılıfını geçirip, onunla teselli buluyorsunuz. Şu halde, sizlerden daha gerçek bir hayat sürüyorum ben.
Şöyle bir düşünün bakalım, bizler "canlı"nın nerede olduğunu, nasıl bir şey olduğunu, nasıl ifade edildiğini bile bilmiyoruz. Kitaplarımızı elimizden alsalar, öylece ortada kalakalacağız. Sonra da kimi sevip kime kızacağımızı, kimden uzaklaşıp kime yaklaşacağımızı, hiçbir şeyi bilemeyiz.

Etiyle, kemiğiyle gerçek bir insan olmak, bizim için o kadar zordur ki!.. Utanıyor, ayıp kabul ediyoruz bunu. "Ortalama insan" denebilecek, belirsiz bir tip olmaya çalışıyoruz. Gerçekte, bizlerin yaşadığını söylemek pek mümkün değil, uzun bir zamandan beri canlı olmayan babalardan meydana geliyoruz ve bunu zamanla sevmeye de başlıyoruz. Öyle ki, eğer başarabilsek, düşüncelerden doğmayı bile kabul ederiz.

Bu kadar yeter artık. Bir daha "Yeraltı"ndan bir şey yazmayı düşünmüyorum.
Fakat çelişkilerle dolu, hasta ruhlu bu insanın notları bu kadar değil elbette. Daha fazla dayanamadığı için yazmıştı bunları.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Peki, ama neden bazen olmadık hareketler yapıp, aptalca arzular peşinde koştururuz? Bunun nedenini biz bile bilmiyoruz. Üstelik bu olmadık isteklerimiz gerçekleştiğinde en çok zararı görecek olan da bizizdir. Sırf denemek için içimizden birinin bağlarını çözüp, esaretim kaldırarak özgürlüğe kavuştursanız bile, o yine esaret altına girmek isteyecektir.

aynen öyle..

Lithium

Felsefe.net
Yeni Üye
bu kitabı okuyup çok şey kazandığını söyleyenler var ya, işte onlara şaşırıyorum. bana hiçbir şey kazandırmadı. sadece yeraltından biri olduğumu hatırlattı.

L

lamei

Ziyaretçi
Lisede okumuştum,
pek kalmamış aklımda.

Belki de yine okumalıyım.

wallpaper

Felsefe.net
Yeni Üye
Böcekten bile aşağı olmayı isteyen bir insan profilinin hezeyanlarını anlatan bir kitaptır.

safo

Felsefe.net
Yeni Üye
derinlik yoksunlugunu, hayatla baglantıısı olmayan üzüntülerle çevrili oldugum bir zamanımda okumuştum. bugun baktıgımda o kitaptan hiçbir şey anlayamadıgımı çok iyi biliyorum. bir gün mutlaka tekrar okuyacagım. depresif birini daha da aşağı çeker bu kitap. dostoyevski'yi umutsuzluga sürükleyen bir kişilik olarak algılar, hiçbir şey anlayamazsınız.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
derinlik yoksunlugunu, hayatla baglantıısı olmayan üzüntülerle çevrili oldugum bir zamanımda okumuştum. bugun baktıgımda o kitaptan hiçbir şey anlayamadıgımı çok iyi biliyorum. bir gün mutlaka tekrar okuyacagım. depresif birini daha da aşağı çeker bu kitap. dostoyevski'yi umutsuzluga sürükleyen bir kişilik olarak algılar, hiçbir şey anlayamazsınız.

Ruh hali ve yaşanmışlıklar okunan her kitaba, yazara ya da filme bakış açınızı çok etkiliyor. Bazı kitapların tekrar okunması gerekiyor çünkü sonrasında, okuduğunuz gün fark edemediğiniz detaylarla karşılaşabiliyorsunuz. Kitap okuma merakım annemin kitaplığındaki Gazap Kuşları ile başlamıştı fakat o yaşta anlamam da mümkün olmadığı için tekrar okumam gerekmişti hatta bu günlerde kitabı tekrar okuyamasam bile filmini bulup izlemek istiyorum.

safo

Felsefe.net
Yeni Üye
Ruh hali ve yaşanmışlıklar okunan her kitaba, yazara ya da filme bakış açınızı çok etkiliyor. Bazı kitapların tekrar okunması gerekiyor çünkü sonrasında, okuduğunuz gün fark edemediğiniz detaylarla karşılaşabiliyorsunuz. Kitap okuma merakım annemin kitaplığındaki Gazap Kuşları ile başlamıştı fakat o yaşta anlamam da mümkün olmadığı için tekrar okumam gerekmişti hatta bu günlerde kitabı tekrar okuyamasam bile filmini bulup izlemek istiyorum.

aynen öyle, akıldaki sorular yol gösterici oluyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç