Futbolda Yabancı Kuralı İle İlgili Düşüncelerim

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Futbolda Yabancı Kuralı İle İlgili Düşüncelerim başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 671 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Futbolda Yabancı Kuralı İle İlgili Düşüncelerim
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
akpk-720x367.jpg
Aslında uzun yıllardır tartışıyoruz yabancı kuralı çıksın bazense insin diye neden bu kadar anlamsız tartistigimizi bilmeden konuya hepimiz fikri olan olsun olmayan olsun dahil oluyoruz

Süreç böyle ilerliyor işte buna istinaden kulüp yapılanmaları bununla birlikte sezon harcamalarida buna pararel oluyor

Mantık açısından ilerlemek gerekiyor farzedelim ki biz Avrupa Birliği üyesi olduk ortada yabancı kuralı olurmuydu yada buna dönük tartışma olurmuydu

Cevabı size bırakıyorum böyle bir durumda mutlaka yerli oyuncular için teşvik modelini oluştururduk

Eee o halde sorun nerde yada nerede bazen sorunu görüp cozmek için o kadar fazla uzaklara gidiyoruz ki neredeyse deveye hendek atlatmaya çalışıyoruz malesef bazen en iyi çözümün en basit çözüm olduğunu göremiyoruz

Gelelim kaygılara milli takima yerli oyuncu yetişmiyor çıkmıyor kaygıları evet bu kaygılar zaten yabancı oyuncu sayısı düşsün nidalarini getiriyor

Gelelim diğer kaygıya işte yerli oyuncuların fazlalığı ile ne yazık ki Avrupa'da eşit mücadele veremiyoruz çünkü Avrupa'da Avrupa Birliği içerisinde yabancı sınırı yok haliyle yabancı sayısı artsın nidalarıni getiriyor

Toplayalim kaygılara baktığımızda her iki açıdan da haklı yanlar var ama sorunun esas temel nedeni sistemsel analizi yapamadığımızdan ötürüdür

Oturalım kısa bir analiz yapalım siz yorulmayin ben sizin yerinize yaptım

Hadi anlatalım
Başarının ilk sırrı nedir
İnanmak bu inanmak bir ekip işidir teknik heyetinden tutunda en küçük birimine kadar devamında ise sistem dir bunu oluşturabilmek esas olandır

Yabanci oyuncu sayısı düşünce yerli oyuncu olan Ahmet'in değeri 3 iken birden 10 oluyor neredeyse 3 katından fazla oluyor bununla birlikte Anadolu kulüpleri en iyi oyuncusunu kaybederek darbe alıyor büyük kulüp ile rekabeti zayıflıyor haliyle yabancı oyuncu sayısı kısıtlı olduğundan istediği Kadro bütünlüğünü olusturamiyor buda rekabet gücünü zayiflatiyor

Yabancı oyuncu sayısı fazlaykende Anadolu kuluplerinin rekabet gücü artıyor ve eldeki yerli oyuncuyu da tutabilme fırsatını iyi kötü yakaliyor buda planlama yapmasına neden oluyor

Ama dönüp dolaşıp pazara ve milli takima geliyoruz

Bende diyorum ki Türkiye Avrupa birliğinde olsaydı bugün yabancı sayısı dusecekmi artacakmi diye konusacakmiydik

Cevabı size bırakıyorum biz Avrupa Birliği üyesi gibi adimlarimizi atar ve federasyon olarak bu yönde sistemsel kararlar alırsak

Böyle konuları konuşmayı bırakırız

Sistemsel bazda ne yapılabilir

Yabancı kuralı Avrupa Birliği üyesi normlarında olur

İlk on birde 2 yerli oyuncu yedek te ise 2 yerli bulundurma zorunluluğu olur

Yanı 18 içerisinde sistemsel bazda 4 yerli oyuncu garanti yer olur

Devamında saha içerisinde maç basladiginda 15 dk sonrasında ilk onbirdeki iki yerli zorunlu oyuncuyu dilersen yabancı oyuncuyla değiştirebilirsin hakkını vereceksin ki sahada sakatlıktan dolayı yada herhangi bir hatadan dolayı kural hatası olmasın diye bunuda düşünmek gerekiyor

Bitti mi hayır

Kulüplere diyeceksin ki

Ben sana kural verdim ama sen esnetme hakkına sahipsin

Yani ilk on birde istersen 1-2-3-4-5-6-7-8-9 yerli daha fazla oynatabilirsin yani ilk 11 i tamamen yerli yapabilirsin

Her ilave yerli oyuncu için ekstra prim alacaksın oynattigin maç kadar diyebilirsin

Atıyorum
1 oyuncu için 500 Euro
2 oyuncu için 1000 Euro
Vsss gidiyor 9 oyuncuya kadar

Neden 9 oyuncu çünkü ilk on birde 2 oyuncu oynatma zorunluluğu olduğu için

Devamında yedekte ise 2 yerli oyuncu zorunluluğu var işte diyeceksin ki yedekte de prim vereceksin buradada ilk 18 için 7 yedek hakkindan 2 zorunluyu çıkarırsak geriye 5 oyuncu kalıyor işte bu 5 oyuncudan 1 ini yerli daha yaparsan su kadar sezon sonunda prim dilersen 5 inide yerli yaparsan o kadar fazla sezon sonunda prim alırsın gibi

Aslında onerdigim sistemle prim modellemesi sistemini entegre ettiğimizde bence bir çok manada artık eskisi gibi yabancı kuralını konuşmaktan uzaklaşırız diye düşünüyorum

Sistemlerin iyi ve sağlıklı işlemesi için 5 yıl istikrarlı ve sabırlı şekilde uygulamanız gerekiyor sistemde çarklar yerine oturdukca aslında ufak tefek hasarları gidermek çekirdek citlatir gibi kolay olacaktır

Süreci ne kadar güzel anlatabildim bilemiyorum ama düşünce fikir hatta uretkenlik konusunda ülke olarak çok daha ilerilere gitmek ve daha radikal düşünmek gerekiyor demek istiyorum

Ulkemi böyle sürekli problemli görmek istemiyorum sadece mantigimizi kullanmayi deneyelim böyle olunca daha radikal çözümler zaman içerisinde kendiliğinden ortaya çıkar diye düşünüyorum sadece çözümler için görebilmeyi deneyelim bu kadar basit

Asher

Böyle

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Daha önce bahsettim ama anlatmak istiyorum

İçi su ile dolu bir küvetin bosaltilmasi sizden isteniyor ve size kaşık fincan ve kova veriliyor ve size soruluyor ne yaparsiniz diye

İçlerinden kovanın daha çok su alıp küveti bosaltacagini düşünüyorsunuz haklısınız da ve bu şıkkı mutlaka deneyeceksiniz aslında cevap doğru gibi gözükse de doğru cevap değil

Doğru cevap küvetin tipasini çekmek olduğudur

Buradan şunu anlatmak istiyorum bazen cevaplar için yada cozumler için sunulani kullanıp o kadar çok uzaklara gidiyoruz ki ama aslında en iyi cozum en basit olandiri unutuyoruz

Bazen çözüm yani başımızda olabiliyor sadece bakmak ve görmek yeterli olsa gerek diye düşünüyorum ve yabancı kuralındaki aksaklıkları da böyle görüyorum

Böyle

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Yabancı kuralinin tartışma meselesi olmasından çıkması gerektiğini devamında aklı selim ve mantıklı düşünerek gelecek 20 yılın planlamasını yaparak bu sorunun ülkemiz bazında artık tozlu raflarda yer alması gerektiğini düşünenlerdenim

Öyle bir planlama olmalı ki sanki ülkemiz Avrupa Birliği üyesiymis gibi normlarını hazırlayıp gelecek kulüp ve yabancı planlamasını buna göre yapmasini düşünmekteyim

Bu konu üzerinde o kadar çok şeyler yazmak istiyorum ki aslında konuşacak çok seyde var ama yinede kısa kesmek istiyorum başka zaman yeniden bir konu acarsam geniş yelpazede sistemsel bazda konuyu yeniden işlemek isterim

Ulkemi problemleri ve sorunlari cozen ve üretken bir yapıda görmek beni çok ama çok mutlu etmektedir

Böyle

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Milli takim Avrupa elemelerinde neler yapıyor öyle anlam veremiyorum :mad: takımda ruh yok enerji yok his yok onur yok yazık 😔

Demek ki sorun yabancı statüsünde değil sorun sistematik bir düzen içerisinde sistem takımı olamamaktan kaynaklandigidir

Şuan yerli olarak milli jenerasyon açısından en iyi ekibe sahibiz ama taktiksel ve sistemsel bazda cok zayıf bir takim gördüm

Yabancı kuralini iyi değerlendirmek ve düşürmemek gerekir diye düşünüyorum devamında ülkemizde 7 yıl geçiren yabancı oyuncularıda milli takıma katmak gerekir diye düşünüyorum

Yabancı kontenjaninin düşmesi Anadolu kulüpleri için çok büyük külfet olur devamında eşit rekabet için ortada ki rekabet gücü oldukça zayiflar

Şenol hocaya saygımız sonsuz fakat görmesi gerek sorun yabancı oyuncu kontejaninda değil

Teknik ekip kalitesi ve analiz ekip kalitesi bence çok çok önemli diyebilirim Şenol hoca bence teknik ekip inin kalitesini yeniden gözden gecirmesi gerekiyor diye düşünüyorum

Böyle

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Sorunun milli takim bazındaki nedenlerini yazmak istiyorum telefondan yazacağım için biraz zaman alacak ama yazmak istiyorum

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Sorun aslında ilk başta etkili bir sol bek olmamasından kaynaklanıyor ben olsaydım sol bekte kesinlikle ridvani kullanırdım iki mactada dikkat ediyorum sol bek aksamasından dolayı ataklar yiyip gol yiyoruz

Devamında kaleci Uğurcanin pismesi gerek kesinlikle kalede Altay in olması gerektigini düşünüyorum

Bununla birlikte böyle tek macli organizasyon da uzun toplar kullanılmaz kısa pas ve ayağa pas yapılır ve üçgen koridor kurup çapraz koşular ile perde koridorlar açıp defans arkasına sarkmaları yaparak gol sansini çıkarabiliriz devamında dikine bir oyun ile koridor açabiliriz

Sadece pozisyon gerektiğinde rakip in zafina göre defans arasina uzun toplar atmak gerekiyor

Devamında defanstan rakip ataklarini kestigimizde topu yumusatip top çevirip rakibi üzerimize çekip geriden oyun kurup orta alana pas çıkarıp ileri ucu orta alandan şekillendirip kısa paslar ve üçgen koridor ile oyunu yön verip boş koridor ile defans arkasına sarkmaları yaparak gol şansını arttırmış oluruz

Bununla birlikte defans blogunda farklı liglerde ekollerde oynayan oyuncular var biri İtalya biri İngiltere vss bu yüzden bize özgü bir defans anlayışını milli takim bazında sistemsel olarak geliştirmek ve taktik olarak oyunculara benimsetmek gerek

Bu ekolü orta alana ve forvet alaninada sistemsel bazda taktisel olarak geliştirmek gerekiyor

Taktiksel bazda top bizde oyun içerisinde olunca hareket koridorunu cizemiyor bununla birlikte etkili çıkış yapamıyoruz

İtalya maçında Galler maçında dikkat ediyorum ortaları merkeze penaltı noktasına kesiyorlar bununla birlikte çağlar çok basit hatalar defansta yapıyor bazen eline degmesiyle penaltı bile yiyebilir olabiliriz

Takım olarak analiz ve sisteme yatkın bir taktik gelistirmek gerekiyor böyle oyunlar bam güm oyunla İsviçreyi yenemeyiz

Benim kendi gelistirdigim sesta varga ve Vega sistemlerini milli takıma uygulasak milli takım taktiksel bazda çok gelişir ama bu sistemleri paylaşmam genel bazda olmasi imkansız

Aslında hangi taktik varyasyon ve sistem olursa olsun öncelikle oyuncuların istekli ve az hata yapan devamında ise takım oyunu içerisinde olabilmesi oldukca önemli

Bununla birlikte defans blogunda bir popescu gibi pas toplayıp ileri uca taşıyan varyasyonlar olmasi gerekiyor tek macli turnuvada uzun top değil kısa paslasma ve üçgen koridor ile araya kaçıran varyasyonlari yapıp defans arkasına kaçırmak gerekiyor bununla birlikte ileri ucun boş koşular yapıp üzerine oyuncu çekip boş alanda gol şansını arttırmak gerekiyor

Bu milli takım bu oyunla bu düzen anlayışıyla hiç umut vermiyor toparlanmak gerekiyor

Demek ki sorun yabancı statüsünde değilmiş görmek gerek güzel hocam

Böyle

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Futbol soz konusu olunca ortaya sıstemsel detaylar sunabılmek ve buna gore analız yapabılmek gerekır aslında analız yapmak bırebır detaylar ıcerısınden secmeek olsada bazen ıstedıgınız taktıgı analıze gore calıssanızda maç içerisinde farklı kombınler ve farklı oyuncular oldugunda bazen mac ıcerısınde anlık taktık varyasyonlarınız olması geerekıyor..

Aslında sıstem uretmek ve sıstem uzerınden turetmek benım adıma zor bır surec degıl kendım sıstemı uretmeyı seven bır ınsanım bır cok alanda bır cok sıstemı turetebılecegımı bılen bırıyım...

Yukarıda sıze bazı sıstemlerı bahsederken aslında bunları açık olarak anlatabılmemın cok zor oldugunu soyledıgımde bu konuda cok cıddıydım cunku sıstemlerın ıslevsellıgı gızlılıgınde saklıdır devamında heer sıstemı bır cok yere kullanan bırı degılım o yuzden bır yere urettıgım bır sıstemı başka yere sunmayan bırıyım...

Aslında konu yabancı oyuncu kısıtlamasından buralara kadar geldı Mıllı takımın ortaya koydugu oyundan bır cogumuz memnun degılız ortada başarısızlık var ıse bunda hepımız ana sorumluyuz kımse sorumluluktan mutlaka kacmaz fakat bırsey var bır takım sahaya cıktıgı zaman arması ıcın savasır eger mıllı takım soz konusu ıse bu durum bayragı ıcın savasma adına olur

Ortaya koydugumuz oyun bızlerı tatmın etmıyor yenılebılırız beraberede kalabılırız ama en azından mucadele ederek olması gerektıgıdır bu ınanc bu arzu bu azım bızde olması gerekırdı bunu ve böyle bır oyunu goremedıgımız ıcın elestırıyoruz yoksa nıyetımız kırmak yada ıncıltmek degıl...

Yabancı konusunda ıse aslında bır takımı ınsaa eden ana degerler o kulubun sahıp oldugu sıstemsel temalardır ve taktık varyasyon gecıslerıdır devamında avrupa ıle rekabet konusunda ve lıgde esıt rekabet konusunda yabancı kurallının bence yenıden gozden gecırılmesı gerektıgını dusunuyorum..

Dunya degısıyor ve bu degısıme kısıtlama olmadan ayak uydurmak gerekıyor avrupa bırlıgı ulkesıymıs gıbı normlarımızı uyarlamalı ve turkıye deYabancı kurallı azalsın cıksın gıbı her sene tartısmayı ortada kaldırmalıyız dıye dusunuyorum..

Herneysee bu konuyu böylelıkle bıtırmek ve kendım adıma kapatmak ıstıyorum...guzel olan anlamlı ve degerlı olan her tasın altında emek veren bende olmayı ısterım o yuzden benım soyleyeceklerım

Böyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar