Freud bunları gerçekten söylemiş mi ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde meyveli tarafından oluşturulan Freud bunları gerçekten söylemiş mi ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,303 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Freud bunları gerçekten söylemiş mi ?
Konbuyu başlatan meyveli
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

meyveli

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.

Konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim.

Bir sosyal paylaşım sitesinde bulunan sayfada çeşitli bilgiler yayınlanıyordu. Bende Freud'un söyledikleri hakkında bir kaç şey gördüm ama doğruluğundan emin değilim.

Biraz araştırdım ilk söylediği şey bir sitede freud'un sözü olarak çıkıyor ama ikincisi sadece sosyal paylaşım siteleri üzerinden çıkıyor.

1. freud'a göre hiç bir erkek birlikte olmak istemeyeceği bir kızla yakın arkadaş olmak istemez.

2. freud'a göre sinirlendiğinde ağlayan insanlar daha içten ve güvenilirdirler.

Bilgisi olan arkadaşlar bunların söylendiği kaynakları yazarlarsa sevinirim.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hangi Sosyal paylaşım sitesi hatırlamıyorum fakat bir psikoloji portalında bu tür yazılara ben de rastlamıştım. Yazan üyelerin kendi aralarında tartışmalarını ve erkek üyelerin itirazlarını okumuştum. Ne kadar doğrudur, kaynakları nedir bilemiyorum.

Doğruluğu konusunda emin olmak için internetten çok Freud'un kitaplarını okuyup, emin olmak gerekiyor ya da psikoloji eğitimi almış birilerine danışmak daha güvenli olacaktır diye düşünüyorum. Hangi araştırmalara göre bu sonuçlara vardığı kitaplarda daha ayrıntılıdır ya da eğitim almış biri nedenleri ile izah edebilir fakat internette bunun mümkün olabileceğini pek sanmıyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye
anladığım kadarı ile; freud kişilik kuramını cinsellik üzerine kuran bir nörolog. her davranışımızın altında yatan mantıklı bir neden arama çabalarında onun mantıklı nedeni cinsellik :) bu yüzden 1 numaradaki söz bence ona aittir.

Birde ben mesala şimdi desem ''yok ya olur mu öyle şey, ne alakası var !!'' freud bunuda çürütür ve beni epistemolojik biçimde yaftalar :) bana der ki ; bak bunlar senin bilinç dışında gerçekleşen olaylar, sen bunları bastırma eğilimi içindesin, bilincinle- bilinçaltın sürekli bir çatışma halinde ve sen farkında olmasanda bunların ürünüsün, aslında kız arkadaşından hoşlanıyorsun onu arzuluyorsun !! eğer bu kız arkadaşım ile ilgili erotik içerikli bir rüyada görmüşsem -aslında hiç öyle birşey olmasa bile- Freud kendi yalanına benide inandırabilir :) (Rüyaları bilinçaltına giden en sağlam yol kabul etmiş, rüyalara kafayı takmış, çözmek için uğraşmış ancak belirgin bir neticeye ulaşamamıştır)

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ş:rolleyes:imdi okudum çok güldüm ama freud'LA haydar dümenin sözlerini fazla karıştırmamak lazım bence...

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu hakkında farklı düşüncesi olan var mı?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç