Neler yeni

Francisco de Goya Resimleri

MHMTR

Yeni üye
Katılım
15 May 2018
Mesajlar
7
Puanları
0
Düzeltmenizi dilediğim bir nokta var. Balerinli(4. resim) Goya'ya ait değil. Edgar Degas(Dancing Class) ile Velazquez(Nedimeler) tablolarının bir birleşimi(Nasıl oluyor bu anlamadım, sanat tarihinde yeri olmayan ya da benim gözden kaçırdığım bir şey). Zaten teknik bakımdan figürler örtüşmüyor.

İlk tablo için söyleyeceklerim var. Napolyon Savaş'ı dönemini kapsar. Bu savaşın toplumda etkisi, zalimliğini, insanlık dışı durumunun yansıtan bir tablodur. Tarihsel olayı ise şöyledir, 1808 Mayısında MAdrid halkı napolyon askerlerine karşı isyan başlattı. Ertesi gün ise Fransız karşılığıyla halk infaz edildi.

Işık kaynağı fener doğrudan beyaz gömlekli figürü aydınlatmaktadır ki sanki çevreyi aydınlatan fener değil figürün kendisidir. Pozisyonu itibariyle İsa'ya bir göndermeden bahsedilebilir. İnfaz mangasıyla kurbanların yakınlığı dramatik etkiyi güçlendirmektedir.

İnfaz askerlerinin pozisyonları aynı ve yüzleri görünmemektir. Zulmün ve masumluğun evrensel bir dokunuşu gibi bence.

Çevredeki figürler dehşete düşmüşlerdir. Sol tarafında bir rahip dua etmekte. Diğerleri yumruklarını sıkmış ya da gözlerini kapatmaktalar.

Resim sırasına göre beyaz gömlekli figürün ilk sağındaki ise korkusunu açıkca ortaya koymakta ve bunun yansımasıyla gözlerinin beyazlığını(fal taşı gibi açılmak) net şekilde görebilmekteyiz.

Siyah gökyüzü ise olayın gece yaşandığını ve de korkunç atmosferi yansıtmaktadır. Tuvalin 3'te 1'ine denk neredeyse.

1814 tarihli, tuval, 266x345 cm
Madrid, Museo Nacional del Prado