Forumda Değişiklik Önerileri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Forumda Değişiklik Önerileri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 17,007 kez görüntülenmiş, 131 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Forumda Değişiklik Önerileri
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan okur-yazar
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Herkese merhaba,

Forum kurulduğu günden beri aynı formatta gidiyoruz neredeyse. Ufak tefek değişiklikler oldu fakat köklü değişimler yapmadık bugüne kadar. Son dönemde biliyorsunuz forum yönetimi sadece iki kişi kalarak devam etmekte. Şimdi köklü değişiklikler yapmak istemekteyiz. Bu konuda her türlü fikre açığız. Her fikri mutlaka irdeleyeceğiz ve birlikte karar vereceğiz. Bu konuda bize destek olacak herkese kapımız açık olacaktır.

Benim aklıma ilk gelen forumu genel forum haline getirmek ve daha çok kişiye ulaşmak. Sebebine gelince, felsefe konuları ciddi anlamda insanları bir yerden sonra soğutuyor yazı yazmaktan.(bizlerden bahsetmiyorum) Yazılar ağır gelmekte bir çok kişiye.. Binlerce üyemiz olmasına rağmen aktif yazan kişi sayısına bakıldığında net anlaşılabilir ne demek istediğim.. Zaten bu formatta doyum noktasına da ulaştı diye düşünüyorum.

Her türlü fikrinizi okuyabilirim.

Teşekkürler şimdiden

yeni_id

Yeni üye
Yeni Üye
felsefe denince ilk akla gelen en ulaşılabilinir alanı genel yapmak ii bir fikir gibi gelmedi bana

benim de yaptığım bir hata sanırım, "insanları yazmaya teşvikte" eksik kalmak.. eksiklikle kasıt pek çok şey olabilir, soğutmak gibi..

tabii aksi yöndeki eylem, katılımcıların kendilerini aynı hususta sorumlu hissetmesini de gerektirmekte

felsefegunlugu

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu forum farklı.İsim olarak dahi bilinebilecek,hatırlanabilecek bir forum.Eğer aktif yazarlık konusunu ilerilere taşıyabilirsek forum açısından çok iyi olacaktır. Benim demek istediğim foruma özgü yazarlar olmalı.Daha sonradan bunları ileri götürebiliriz. Bir aralar e-dergi çıkarma konusunda uğraşmıştık ancak belli nedenlerden dolayı çıkarılamamıştı.Bunun gibi uygulamalar,projeler üretilebilirse eminim forum rahat bir şekilde sesini duyuracaktır.Çünkü forum hak ettiği yerde değil şu anda.Bunu değiştirmeliyiz.

Forumun sesinin duyulması konusunda ne gibi projeler üretebiliriz ve ne konuda yardımcı olabilirsiniz bu projelere.Bunları da düşünerek yazarsanız birkaç fikir edinmiş oluruz ve ardından bunları uygulamaya dönüştürecek ilk adımı atmış oluruz.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
öncesinde mavimor a danışıp konuştuğum bir konudaki fikrimi söylemek isterim.
kısaca mevcut forum konularının senaryolaştırılıp kısafilme uyarlanmasını içeriyor. açmak gerekirse eğer, kendi adıma, çalıştığım binalarda yaptığımız video çekimlerini normalde belgesel niteliğinde arşivlemeyi düşünüyordum. ancak sonrasında farklı bir bakış açısı ile biçimi ve özgünlüğü olan kısa filmler yapmayı düşündüm. şuan birkaç arkadaşımla çalışıyorum bu konu üzerinde, bir film çektik fakat montaj aşaması bitmiş değil... hoş daha çok eksiği var. bu bir çeşit deneysel bir çalışma oldu.
asıl çalışmamız ankarada oldukça büyük-boş-yarı harabe tarihi bir handa olacak. mavimor a da aynı şeyden bahsetmiştim ve olumlu karşılamıştı. çok güzel bir mekan. görseniz inanın aklınız durur :) zaten ülke zenginlerinden biri bunu farkedip binayı satın almış, bize de projelendirmek düştü.
ben zaten çok zorlanacağımı biliyorum ve bu konuda şuan en çok, işi beraber yapacağım iki arkadaşıma ve tabi mavimor a güveniyorum.
deneysel bir çalışma olacak,
tekrar etmek isterim. var olan bir konuyu seçip, onu senaryolaştıracağız, ardından biz çekimleri ona göre yapacağız. ve tabiki konu içerisinde kimin fikirleri var ise kesinliikle isimleri filmin sonunda yer alacaktır.
bir şeyi daha tekrar etmek isterim. profesyonel bir çalışma değil, amatörce bir çalışma olacak fevkalade oyunculuk ya da mükemmel bir kurgudan bahsetmiyorum...
fikirlerinizi, önerilerinizi, ikazlarınızı,, saygı ile bekliyorum...

P

Pyramos

Ziyaretçi
bu forum,site, internet işlerinden fazla anlamam. bu sebeble yorum yapamayacağım ama İnsanların bu siteye üye olup neden hiçbir şey yazmadıklarını anlamıyorum. sorun burada mı acaba? üye olmadanda herşey açık zaten. ben yaklaşık 2 aylık süreçten sonra üye oldum çünkü birşeyler yazmak istedim. olması gereken bu değil mi? bişey yazmıyacaksan neden üye oluyorsun?

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Formda yazmak can sıkıyor, yıllarınızı verdiğiniz konu, internetten 15 dakikada popilist bir yazı ile karşılık ve kuru inatlaşmaya dönüştürülüyor...
Harun Yahya gibi insanlar bilim adamı olarak karşımıza çıkarılıyor, her seferinde yazmama kararıma rağmen, bir tane baş belasını kıramıyıp yazıyor vesonra pişman oluyorum, Forumun oligarşik yapısı oluşmuş durumda, kırılamıyor, oligarşik yapının çevresindeki yandaşlıkta eklenince, taraftar kapışmasına dönüyor, burda yetkin insanların müdahil olması gerekir, Demokrasi serbestlik değil sorumluluk ve kurallara saygı demektir, bu saygın ortam sağlanamıyor. Giren üyeler bu yapı tarafından çok çabuk yıldırılıyor. Yoksa Sitenin adı ve formatı fena değil...

Aydın

Yeni üye
Yeni Üye
Foruma yeni üye olduğum için bu konuda görüş bildirmem kötü mü iyi mi olur bilemiyorum ama ben 1000 tane kişiyle sırada bir konu üzerinde tartışmaktansa 10 kişiyle felsefe tartışmayı tercih ederim.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Kimse başkagörüntülerin ardına gizlenmesin, kiminle yazıştığımızı bilelim, bazı şeyleri şeffaflaştırmalısınız, 2-3 nikleyazışanları durdurmamalısınız, hiç bir konuda tüccarlığa müsade etmemelisiniz, bilgiyi cehalete ezdirtmemelisiniz, konuların inatlaşmaya çamura bulaşarak yok olmasının önünde durmalısınız, açılan konulardaki gayri ciddi ve provakasyon kokonları ayıklayıp temizlemelisiniz. Her türlü cemaat anlayışının önüne geçmelisiniz, dostluk dayanışması değil düşünce üretimi için ortam yaratmalısınız.
Hangisini yazmalı bilmiyorum... Çok fazla sıkıntı var dendiği gibi 100 000 kişinin olduğu bir forum değil üreten bir forum olması gerekir...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
forumlardaki amaç bilgilendirme ve tartışarak öğrenme/öğretebilme -belki de tek bir soru işaretini yaratabilme- olduğuna göre katılımın niceliğinden çok niteliğine önem vermek gerektiği kanısındayım. bu bağlamda heyhuleci yaklaşımlar ile konuların sulandırılması yıldırıcı olmamalıdır. felsefi tartışmanın olduğu yerde eğer paradigma yinelenmiyorsa konuların ağır ilerlemesi kaçınılmazdır. yoksa forumlar müfredat münazaralarına dönüşmüş olacaktır. yönetimdeki kadronun sayısal azlığı bu kişliler üzerinde yoğun bir baskıya neden olmaktadır. aynı zamanda yoğun bir emek-zamanına gereksinim duyulacaktır. üye olup da hiç katılmamayı anlamakta güçlük çekerim ve fakat zaman zaman yazmamak ve katılmamayı normal karşılamk gerekir. "genel format"tan kast edilen nedir? daha açıklanırsa/açımlanırsa, neden olmasın?

P

Pyramos

Ziyaretçi
evet..herkesin profilinde ağırlıkla benimsediği görüş belli olsun mesela..

yeni_id

Yeni üye
Yeni Üye
öncesinde mavimor a danışıp konuştuğum bir konudaki fikrimi söylemek isterim.
kısaca mevcut forum konularının senaryolaştırılıp kısafilme uyarlanmasını içeriyor. açmak gerekirse eğer, kendi adıma, çalıştığım binalarda yaptığımız video çekimlerini normalde belgesel niteliğinde arşivlemeyi düşünüyordum. ancak sonrasında farklı bir bakış açısı ile biçimi ve özgünlüğü olan kısa filmler yapmayı düşündüm. şuan birkaç arkadaşımla çalışıyorum bu konu üzerinde, bir film çektik fakat montaj aşaması bitmiş değil... hoş daha çok eksiği var. bu bir çeşit deneysel bir çalışma oldu.
asıl çalışmamız ankarada oldukça büyük-boş-yarı harabe tarihi bir handa olacak. mavimor a da aynı şeyden bahsetmiştim ve olumlu karşılamıştı. çok güzel bir mekan. görseniz inanın aklınız durur :) zaten ülke zenginlerinden biri bunu farkedip binayı satın almış, bize de projelendirmek düştü.
ben zaten çok zorlanacağımı biliyorum ve bu konuda şuan en çok, işi beraber yapacağım iki arkadaşıma ve tabi mavimor a güveniyorum.
deneysel bir çalışma olacak,
tekrar etmek isterim. var olan bir konuyu seçip, onu senaryolaştıracağız, ardından biz çekimleri ona göre yapacağız. ve tabiki konu içerisinde kimin fikirleri var ise kesinliikle isimleri filmin sonunda yer alacaktır.
bir şeyi daha tekrar etmek isterim. profesyonel bir çalışma değil, amatörce bir çalışma olacak fevkalade oyunculuk ya da mükemmel bir kurgudan bahsetmiyorum...
fikirlerinizi, önerilerinizi, ikazlarınızı,, saygı ile bekliyorum...

konulara ait senaryolar eğer siteden yayınlanırsa bir fikir beyan etme şansımız olabilir

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bence, herşeyden önce üyelik ktiterleri gözden geçirilmeli..Bu konuda yeterince seçici olunmadığını düşünüyorum..Üyelerin bir çoğu, dönem ödevlerini ucuza kapatmayı uyanıklık sanan 16-17 yaş grubundan oluşuyor.Bir de, karşı fikir bulup saldırmakla tatmin olanlar var..Üyeliğin devamı, aktifliğe endekslenmeli..Örn:Ayda en az 3 ileti göndermeyen otomatik olarak üyelikten düşebilir..Bir de, felsefe forumu çok iddialı olmasa da bir facebook chatleşmesi değildir.En az lisans mezunu (dolayısıyla 18 yaşından doldurmuş ) olma kriteri konmalıdır.Formun kalitesi nicelikle değil, nitelikle ölçülür bence.."Konuyu okuyanlar" bölümünün kaldırılmasını talihsizlik olarak değerlendiriyorum.İsteyenler özel mesajla kişisel sohbetlerini sürdürebilirler..Chat booka gerek yok.Bir de hakaret içeren iletilerin pat diye ekrana çıkmadan önce, engellenmesi gerekir.Sonradan banlama vs.. anlamsızdır.Form yöneticilerinin beklenti ve amaçlarını tam olarak bilemiyorum.Grup üyelikleri diye bir şey var (adı geçiyor, ama sanırım aktif değil)..Bir de sadece yazdıkları ile değerlendirmek zorunda olduğumuz, "kim" olduğunu bilmediğimiz insanlarla iletişim içindeyiz..Forumda mutlaka birbirini yüzyüze tanıyanlar vardır..Bu tanışıklık,bireysel midir, forumla direkt bir ilgi içerir mi, onu da bilmiyorum.Formu kim finanse eder, onu da bilmiyorum.Bu kadar bilinmezlik içinde öneri sunmak (en temel olanları yukarıda yazdım)istemem doğrusu..Bir çin atasözü "içtiğin suyun kaynağına bak" der..Kaynağı bilmediğim için ben sadece suda kendimi seyretmekle yetineceğim..

felsefegunlugu

Felsefe.net
Yeni Üye
Benim şöyle bir önerim vardı sayın Fides'e. O da bu konuyu paylaşmamı söyledi. Ben üyelik sisteminin farklı olabileceğini söyledim.Örnek olarak(hen
üz isimlendirme hakkında bir düşüncem yok bu sadece örnektir) 0 dan 9 a kadar üyelik sistemi olabilir.Yani 9 olan bir üye(kıdemli üye) ile yeni üye olmuş 0 olan bir üyeyi aynı kefene koymayabiliriz.Böylelikle felsefeyle uzaktan yakından alakası olmayan sadece yazmak için yazan,gösteriş yapan insanların kıdemli üylerle tartışması imkansız hale gelir.Yeni üye olan birisi yazdığı yazılarla ve kendini kanıtlamasıyla puanını arttırabilir. Puanlama sistemi belirli kıdemi olan üyeler tarafından yapılabilir oy verme işlemi gibi.Umarım anlatabiliyorumdur biraz karışık oldu gibi.Puanı yüksek olan kıdemli bir üye bir tanışma konusu açtığında kıdemi en az 6 olan(örneğin) üyeler yazabilir diye bir kriter koyabilir.Bunu kendisi konu açarken ayarlayabilmeli.

Sonuç olarak anlatmak istediğim şu: Forumda aylarca,yıllarca kendini kanıtlamış bir insan, deyim yerindeyse felsefenin f sinden anlamayan insanlarla tartışmamalı.Bilmeden konuşuyorlar ve ilgisiz şeyler söylüyorlar.Bu da tartışma ortamında huzursuzluk yaratıyor.Bunu bir çok yönetici ve üye söylüyor. Amaç bunun önüne geçmek olabilir.Sınıf farkını benimseyen bir insan değilim ancak forum belli bir seviyeye gelene kadar bence olabilecek bir şey.Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.Bu fikri geliştirebiliriz eğer kabul ederseniz.Tabi yöneticilerin bunu yapması mümkün olabiliyorsa.O konuda bilgim yok o yüzden ben sadece fikir beyan ediyorum.

fides

Kahin
Yeni Üye
Formda yazmak can sıkıyor, yıllarınızı verdiğiniz konu, internetten 15 dakikada popilist bir yazı ile karşılık ve kuru inatlaşmaya dönüştürülüyor...
Harun Yahya gibi insanlar bilim adamı olarak karşımıza çıkarılıyor, her seferinde yazmama kararıma rağmen, bir tane baş belasını kıramıyıp yazıyor vesonra pişman oluyorum, Forumun oligarşik yapısı oluşmuş durumda, kırılamıyor, oligarşik yapının çevresindeki yandaşlıkta eklenince, taraftar kapışmasına dönüyor, burda yetkin insanların müdahil olması gerekir, Demokrasi serbestlik değil sorumluluk ve kurallara saygı demektir, bu saygın ortam sağlanamıyor. Giren üyeler bu yapı tarafından çok çabuk yıldırılıyor. Yoksa Sitenin adı ve formatı fena değil...

O baş belası olaraktan bir şeyler yazmak gerekir.
Forum konusunda öncelikli eleştiri kabul ettiklerim/biraz daha pür dikkat dinlediklerim; branşı felsefe olanlar ve kardeş branşlar dediğimiz psikoloji/psikiyatri/sosyoloji gibi branşlara sahip üyeler olmakla birlikte forumda güzel yazılarıyla paylaşım gösteren üyeler olmuştur. Bu üyelerden biri de turko29'dur. Dediğim gibi şimdiye kadar branşı felsefe olanlara forum hakkında görüş, eleştiri almaya çalışmışımdır. Bu üyeleri forumda tutmaya çalışmışımdır ama ne yazık ki bilgiden yoksun absürt yazılar kaçırmıştır. Kavramlar bile katledilmiş durumda.Elma diyen patates tarifi yapıyor.
Turko29'un da dediği gibi Harun Yahya türevlerini referans alıp bilimle değil saçmalamakla konuya kusmakla meşgul üyeler yüzünden de kaçışlar bir hayli fazla.Bilimle felsefe aynı karından çıkmıştır. Felsefi bilgisi olan zaten bilime de saygı duyar küçümsemez onu.Bu her şeyi bilimsel teori olarak inceleyelim diye değil ki bilime ne kadar saygı duysam da her düşüncenin bilimsel bir veriymiş gibi sunulmasına da karşı çıkmışımdır.(bunu bilen bilir.) Kastım şu; bilim konusunda bilim tartışılsın, felsefe konusunda felsefe. Ahlak felsefesinde bilimsel deneyden bahseden bir zırvalığa hoşgörü gösterilmemesi gibi bilimde de Harun Yahya türevlerine hoşgörü gösterilmesin. Bu felsefeye bilime saygısızlıktır.
Kaç felsefe öğretmeni/ felsefe öğrencisi link attı böyle konuları göstererek üyelerin saçma sapan yazılarını gösterip: " bu mu felsefe sitesi " dediklerini biliyorum. Sanırım forumdaki bazı üyeler felsefeyi "saçmalamak" olarak görüyorlar."Temel felsefi bilgisi olmayan insanlarla neyin tartışmasını vereyim "diyorlar. Konularda felsefe/bilgi tartışılmıyor bağnazlıklar/cehalet dolu yazılar pirim yapıyor.
Forumun öncelikli sorunu bence felsefe öğrencileri/felsefe öğretmenleri/iyi yazan üyeler neden kaçıyor? Neden tutturamıyoruz? Böyle bir site adı, neden istenildiği yerde değil? Biz neden branşı felsefe olanlardan destek alamıyoruz?
Konulara kusmak diyorum ya ben tepki verince "kötü" ben oluyorum ama zaten cehalet dolu yazılara hoşgörü gösterelim derken güzel yazanlar kaçtılar. Güzel yazanlardan kastım bilgi içeren, okurken insana farklı bakış açısı getiren yazılar. (Başta felsefe branşlılar)
Gene turko29'a defalarca rica etmişimdir yaz forumda diye e bana ortalıktaki cehaletle dolu yazıları gösterince bunlarla mı tartışma ortamına gireceğim deyince ne diyebilirim? Felsefe öğretmenleri de böyle. Dediğim gibi defalarca link atıp felsefi temel bilgiyi eleştirmişlerdir. Konuların ağır olmasını dile getirmiyorlar basit bilgilerin kaosa dönmesinden şikayet ediyorlar.
Konuların ağırlığı kısmına da katılmıyorum. Forumda derin felsefe konularını bırak temel felsefi bilgiler konusunda problem yaşayan,anlamayan üyelerin yazılarıyla felsefede emekleme dönemini yıllarca atlatamamış bir forumuz.
Benim bu düşüncem : "sen mi karar vereceksin kim ne yazacak" mantığıyla değil. Burası felsefe forumu absürt yazılar yazmak istiyorsanız face, twitter gibi sosyal paylaşım alanları daha uygun. Daha itinalı olunmalı, felsefe bu kadar basite alınıp "saçmalamak" olarak görülmemeli. Çok şikayetler/eleştiriler var bu konuda.

P

Pyramos

Ziyaretçi
İnternette bir felsefe/paylaşım sitesinde bulunduğumu bilen/söylediğim arkadaşlarımdan genelde olumsuz tepki alıyorum. ben başka siteleri fazla bilmem bu sitede bana göre çok iyi ama internetteki genel duruma -dışındakilerin- bakış istatistiği olarak bunları yazmak istedim. yalan,dolan egosal, gerçekten kopuk bir dünya ve insan var sanırım sanalda..jeton birden düştü ,belkide bu üye olup yazmayanlar bu sebebden yazmıyor..

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
şu yazılanlardan kendime pay çıkarmam gerekirse ki çıkardığımı söyleyebilirim,, artık felsefi konularda yorum yapmamayı deneyeceğim. ne bileyim, doğrusu bu olacak sanırım. artık herkes uzman olduğu konuda yazsın o zaman... hoş benim uzmanlık alanım felsefe ile çok alakalı değil, bu durumda bu sitede yalnızca bir okuyucu olabilirim. eğer gerçekten yapacağım şey bu siteye faydalı olacak ise bunu yapmaktan mutlu olurum(samimiyetle).

fides

Kahin
Yeni Üye
şu yazılanlardan kendime pay çıkarmam gerekirse ki çıkardığımı söyleyebilirim,, artık felsefi konularda yorum yapmamayı deneyeceğim. ne bileyim, doğrusu bu olacak sanırım. artık herkes uzman olduğu konuda yazsın o zaman... hoş benim uzmanlık alanım felsefe ile çok alakalı değil, bu durumda bu sitede yalnızca bir okuyucu olabilirim. eğer gerçekten yapacağım şey bu siteye faydalı olacak ise bunu yapmaktan mutlu olurum(samimiyetle).

Enkaz, benim de branşım felsefe değil.Ben felsefeyle hobi olarak ilgileniyorum. Forum sadece senden oluşmuyor ve herkesin branşı felsefe değil. Bir çok yazı gösterebilirim senin içinde dahil olmadığın ama saçma sapan yazılar. Bir çok kişi bunlardan rahatsız.Ki sen benim beğendiğim yazılarını da bilirsin.Eleştirdiklerim yazılarının dışında beğendiklerimi bilen birisi olarak bu konudaki eleştirilerime olabildiğince objektif bakmaya çalış lütfen.Sezar'ın hakkı Sezar'a...Forumda yazmanı hiç istemiyormuşum gibi bir durum yok!Okumak teşvik edici olmalı.Bunda ben çok biliyorum sen bilmiyorsun hesabı değil.Ama lütfen bırakın da felsefe konusunda temel bilgilerdeki problemden de dert yanayım. Bir tek ben değil dediğim gibi bir çok iyi yazan üyeler/felsefe branşlılar da dert yanıyor. Ben bu üyeleri de kaybetmek istemiyorum ki çok kaybettik.
Neden facebook,twitter ya da diğer sitelerdeki gibi olmayalım diyoruz?tek kelimeyle ya da içeriksiz tek cümleyle birbirimize bir şeyler katamayız. Benim bu forumda yazılarını özellikle takip ettiğim kişiler var. Farklı düşündüğüm insanlar var ama yazılarının güzelliğini de inkar edemem. Felsefe zaten subjektiftir.
Foruma yeni üye olan genç üyelere bazen kızıyorum ya bu kadar saçmalık mı olur diyorum örneğin geçen evrime yazmış Harun Yahya zırvalıkları çürütülemedi diye. Bir taraftan böyle insanlarla mı uğraşalım diyorum ama bir taraftan da çocuk sayılacak bir üyeye sırtını dönmeyi de hoş bulmuyorum. Polemiğe girmeden yapmaya çalışıyorum.Ama bazen bu iyi niyetin de cıvkı çıkıyor. Felsefe saçmalamak değil.Aksi taktirde felsefe deyince Nihat Doğan'dan başka kimse gelmez akla. Forumda felsefe temelli, felsefeyi anlatan bir çok güzel makale var. Bunlar da okunabilir. Bu makaleler de teşvik edici olmalı.
Hoşgörülü olalım diyoruz da saçma sapan yazılara da kafa salladıkça bu yazıları yazanlarada özgüven vermiş oluyoruz.
Daha önceden denildiği gibi yaş sınırlamasında düzenleme yapılabilir.
Bilgi tartışılsın, farklı görüşler ortaya çıksın ama bunu yaparken de felsefeye saygı duyulsun.Bilgi içermeyen konularda kuru inatta soğutuyor insanı.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
fides sadece sana karşı bir düşünce değildi bu belirttiğim. genel olarak yazılanlardan yola çıktım. ortada ciddi bir sorun var ve site yazar kaybediyor, genel olarak bu iyi yazarların tepkileri hep aynı oluyor.
bir yazarın önerisi olan yazar sınıflaması denenebilir. ciddi konularda uzman yazarlar yazıp tartışsınlar... ben bundan iyi bir sonuç alınabileceğini düşünmüyorum.
kendi adıma bu başlık altında bazı yazılarda fazlaca abartılı tartıştığımı gördüm. bundan sonra daha da dikkat ederim.

P

Pyramos

Ziyaretçi
O zaman diyorum ki, üye sınıflaması buna göre yapılsın, bazı konu başlıklarına herkes yorum yapamasın sadece bilgi ve birikim olarak daha donanımlı üyeler o konu başlığına yazabilsin ...ayrıca madem bu zırvalayanlardan şikayetçiniz birde beğenmedim butonu benzeri bişi olsun ki yazıyı yazan kişiye bu durum diğerlerince belirtilmiş olsun ki kişi bu durumu farkedebilsin..ben sosyoloji eğitimi aldım ama hem çalışıp, hep okumak zor gelince 3 cü sınıftan terk etmek zorunda kaldım esasta işletme eğitimi aldım, felsefeden anladığımı iddia etmiyorum:) ha birde burda illa düşünce paylaşım yazarken zırvalamak/hakaret/sataşma vs dışında belli normlara uymak zorunda mıyız? felsefe felsefeyi yok etmek için değil mi? tamam, Din, bilim,felsefi bilgileri birbirine karışmasın ama temel felsefi kural ne demek çokta anlamadım ben..

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Felsefe ilk doğuşu maddeyi anlama ve soyutlama boyutunda, bilimin dönemindeki gelişmişliği kapsamında güzel ve sükseli söz ve düşünce sanatı biçimindeyken, çağımızda Bilimin aldığı yol ve gelişkenliği gerek nicel gereksede nitel tanımında evrimleşmeden kaçamadı, Bilmin babası konumuna geldi, kendi içerisinde de ayrışmalar olsada Çağdaş Felsefe dendiğinde akla Bilim gelmeye başladı ki Tüm Bilim adamlarının da ortak görüşü.
Görecelilik teorisi ölçümlerde konum olarak sabit nokta dikkate alınarak o sabiteye göre değer bu denirken, belirsizlik yasası ile, sabit olan noktanın oluşmayacağı için hiç bir ölçümün o anın dışında başka bir oranı yansıtamayacağı, değerlerin değişkenliği doğrultusunda her şeyin belirsizliği doğrultusunda ölçümün sonsuz belirsizlikler içerisinde olduğu varsayımına dönüştü, bu her iki görüşte bilim dalında çok büyük keşiflere imza attırdı, ışığın partikül yada dalga boyu konusunda, telsiz telofon, radar ve benzeri tv radyo gibi bir çok keşfin ortaya çıkması gibi...
Felsefe dendiğinde Ben Maddenin girdiği her türlü reaksiyonel hareketlerin incelenerek soyutlanıp, beyindeki analizlerden sonra tekrar somutu bir üst aşamasına getirme çabasındaki katalizör olarak ele alırım, Yani Çağdaş Felsefe dediğimiz tarz, Ama Atik Yunan yada İslami Kesimde, Yada uzak doğudaki klasik olan bu gün için Filozofi olarak adlandırılan, (sözlüksel tanım değil)geyik dediğimiz güzel söz yada mat etme anlayışı olarak görmem, Örnek olarak Aleviliği benle tartışmaya kalkan insana diyorum ki bu konuda eğitimim tam Dede torunuyum 3 kuşak önce postu atmış bir dedenin torunuyum, Yönetici arkadaşımız diyorki ne var her kes dede torunu, dalga geçiyor derken öğreniyorum ki Dedeliğin arkadaş gerçekten ne olduğunu bilmiyor...Yada benzer çok sık bu olay bıktırıyor.
Rumuzumu PC otomatik verdiği için 29 yaşında sanıyorlar Yaşım 54 Maddeyi Tanımak, HücreAile Ulus Güneş Hüzünlü Batar olarak üç felsefe çalışmam var. Gelişim Sanat Yayınları ve Kültür Merkezinin kurucusuyum, Önce Mühendis Rumuzlu Reelde Tanıdığım dostum kanalıyla Siteye girdim sonrada Başımın belası Fides İn ısrarları ile burda kalmaya devamettim.
Hiç bir gurup, forum, Hücre de olduğu gibi çekirdeğin yada insanda olduğu gibi Beynin Ulusta olduğu gibi devletin müdahalesi olmadan sağlıklı yaşayamaz...
Demokrasinin sağlıklı olabilmesi kültür birliktelikleri ile direkt ilintilidir, farklılıklar var ise formlarda olduğu gibi, o zaman forum yönetimine otorite ve müdahele sorumluluğu ve yetkisi zorunlu hal alır.... Formun canlanması yada canlanmaması yönetimin öz güvenli ve otoritesi ile gerçekleşir, öneriler sadece yanılsama düzeyinde kalır... Saygıyla...

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar