Forumda ahkam kesen tavırla yazmak

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Forumda ahkam kesen tavırla yazmak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,579 kez görüntülenmiş, 49 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Forumda ahkam kesen tavırla yazmak
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Son dönemde bazı arkadaşlarımız forumda herseyi ben bilirim, hayatı yaladım yuttum, bir tek benim düşüncem doğru edasıyla yazı yazmakta ve biz bunları üzülerek okumaktayız.

Konular kirlenmesin diye bunu her konunun altında o konuyu yazan arkadaşı uyararak yapmayacağız fakat yazdıklarını da sessizce silmekten vazgecmeyeceğiz.

Bu konuda ısrarla ahkam kesmeye devam eden,sokak ağzıyla o an aklına ne geliyorsa yazan ve bunu göndermeden bir kere olsun okumayan, karşısındakini aşağılayarak yazan, konu hakkında yalan yanlış kaynak gösteren, burasının bir felsefe forumu olduğunu unutup çin alfabesi kullanarak yazı yazan ve maillerde yazılan yazıları buraya ayıklamadan forward eden vs. vs.. arkadaşlarımıza karşı bugünden itibaren tavır alıyoruz. Bu böyle biline...

K

kuzeys

Ziyaretçi
ferman padişahın ey dost dağlar bizimdir.. mesaj düzeni dışında insanların ahkam kesmesi gibi güzel bir şey olabilirmi diye düşünüyorum, şairin yol gösterdiği bilmek ülkesindeki tek ili düş'ün ili değildirki. Ben'lik tarıdan insana miras kalan nadir özelliklerden biridir bence.. doğru ve yanlış kaynak olayına gelince ise bu kaynakların yargı organı nedir diye soracağım.. Üstelik bilinen tüm kaynaklar doğru ve yanlışın ayırt ediminden çok serimi için sunulan ön savlar iken. Felesefede tanı filizofa ait olabilir ama kanı okuyucaya aittir.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Bildigi seyleri insanlara ahkam keserek anlatan, ahmaklik yapiyordur. Keza o bildiginin dogru oldugu ne malum? Giderek copluge donusen bir foruma sahip olmak istemedigimizden oturu boyle bir karar aldik.

Bu dakikadan itibaren;

• Allah'a, peygamberlerine, kitaplarina karsi hakarette, kucumseme ve asagilamada, istismarda;
  • Ataturk'e, ilkelerine ve dusuncelerine karsi hakarette, kucumseme ve asagilamada, istismarda;
  • Turkiye Cumhuriyeti'ne karsi hakarette, kucumseme ve asagilamada, istismarda;
  • Kisi ve dusuncelerine karsi hakarette, kucumseme ve asagilamada, istismarda;

Hakaretin, kucumseme ve asagilamanin yada istismarin sahibi kisinin yazisi uyarilmaksizin silinecektir.

usenenadam

Yeni üye
Yeni Üye
NASIL OLSA GİDİYORUZ.. BOŞVEERR..
Diyecektim amma;
Şu kahrolmayası yazma hastalığımızı,
kokuşmuşluğundan geri durduğumuz
bu sarhoş seyyareye açtığımız tek pencere
olarak görmekteyiz..
Alkış, takdir vs. peşinde asla olmadık..

Alıntıdan nefret eder ve buna şöyle yaklaşırız;
Adamlara helal olsun, ne güzel, düşünmüşler yazmışlar..
Biz de düşünelim üretelim.. basit, sade olsun bizimolsun..
Yıllar sonra ev sahibi olan birinin kapısına yazdığı gibi;
"Küçük ama, uzak ama.. bizimm.."

Tırnakları temizlenmeden forward edilen mail,
bu garibin.. Belki de ilk forwardım..
Avustralya'da insana verilen değeri anlatıyordu..
:)
Söylendi silindi.. falan..

"Sokak ağzı" nı da alınırsak üstümüze;
Pahalı antika eşyalarla döşenmiş salonda,
bir sokak ressamının resmine yer yok mu yani..
Belki de, salon sahibi olmasa bile, gururla gezdirdiği
konuğunun, "A aa! Ne güzeel bi resiimm.."
demeyeceği ne malumdur???....
örneğin zat-ı şahanem bunca zenginiğime! rağmen
sokak simitçisinin simidini en lüks pastaneninkine
tercih etmişimdir.. niye..
gara fırında odun ataşında bişer, daha bir lezzetlidir..
Burada ateşin hamurla aşkını.. sokak dilinde samimiyeti,
açık yürekliliği görüyoruz.. Ah bi gitmeseydim de
görseydiniz neleer yazardım.. der mişim..
Sokak çeşmesinin güzelliği hangi plazada vardır:)

Ve şöyle de bir gerçek vardır;
"yazanın yazarken hangi amaçla ve hangi hislerle
yazdığını kendisinden başka kimm bilebilir?"

Ve 5 vakit namazı aksatmayan
yarım yamalak bir inançlı olarak,
burada mukaddesata diğer değerlere
tekme tokat girildiği halde, gık demeden,
"bir köşede sessizce sokak kedisi gibi
büzülüp mırmır eder"
ne kimsenin tavuğuna- kışt!
ne kimsenin köpeğine- hoşt!
ne de kimsenin kedisine- pist!
demeyen biri olarak, ilk defa böyle bir
yazı yazma dürtüsünü, içinde bulunduğumuz
geçici duygusallık dalgasına verip,
alır kelimelerimizi gideriz..

(ahkam kesmekle, ahmaklıkla tokmaklıkla
kesinkes işimiz olmadığından alınmamışızdır:)
yazılarımız ortadadır..
Bir yer giderek çöplüğe dönüşüyorsa da,
malum, kapıların sahipleridir suçlusu..
Bizim kapının önü de pis isee,,
ahan da 3 günden buyana zaten
taşınma hazırlığı içindeyiz..:)
kapımızı bile alır gideriz...

gitmemiz seyyareliğimizin gereği olup
bu konu ile ilgili değildir..
ev sahibinin mekanında 'nasıl birilerini
görmek isteme hakkının' bulunduğunu da
itirazsız teslim ederiz..

selam sevgi saygıyı sevinerek bırakırız..
.....? var ise yine bırakırız.. ama hüzün ile...

M

monaliza

Ziyaretçi
Sanırım bu başlıkta her üyenin kendi hesabına alması gereken kareler var.
Kendi adıma olanı söyleyebilirim elbette;
Felsefe sitesi,filozofların,düşünürlerin veye anlamlı kelam etmiş kişilerin yazı yada
sözlerini getirip burada tartışmak ise,siz çok haklısınız.

Ancak yaşamımın en kutsalı saydığım inancıma hakareti,değil sanal alemde bir felsefe
sitesinde,dünya milletlerinin meclislerinde de olsa,gücüm yettiğince eleştirir ve karşı
çıkarım..

Aaa,site sizindir,kurallarını tabii ki siz koyacaksınız.Saygı duyarım.
Çöplüğe döndürmek mi?bunda da haklı olabilirsiniz,söz ve görüşlerimiz çöp ise;
çöp kovasına atarız bundan böyle:)

Sevgi ve saygı ile...

F

faust

Ziyaretçi
Bildigi seyleri insanlara ahkam keserek anlatan, ahmaklik yapiyordur. Keza o bildiginin dogru oldugu ne malum? Giderek copluge donusen bir foruma sahip olmak istemedigimizden oturu boyle bir karar aldik.

Bu dakikadan itibaren;

• Allah'a, peygamberlerine, kitaplarina karsi hakarette, kucumseme ve asagilamada, istismarda;
  • Ataturk'e, ilkelerine ve dusuncelerine karsi hakarette, kucumseme ve asagilamada, istismarda;
Hakaretin, kucumseme ve asagilamanin yada istismarin sahibi kisinin yazisi uyarilmaksizin silinecektir.

İslamı siteler bana huzur veriyor,buna felsefe-bilim de dahil olsa,üslup konusunda umarım orta yolu bulabiliriz :

serotonin

Üye
Yeni Üye
Herşey iyi hoş...da başlık konuyla çelişik olmuş.

turan zengin

Yeni üye
Yeni Üye
karşımızdakini anlamasak bile yada düşüncelerini kabul etmesek bile biraz empati yapmakta fayda var,en azından saygı duymamız gerekir,özellikle inananca saygı insani bir görevimizdir.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Konu ile ilgili özel mesajlar alıyorum. Esasında bu konunun muhatabı arkadaşlarımızı özelden uyarmamıza rağmen sonuç alamadığımızı akabinde böyle bir başlık açtığımızı bilmenizi isteriz. Eğer konu ile alakalı halen siz özel mesaj yoluyla uyarılmadıysanız bu başlığın muhatabı siz değilsiniz demektir.

Konu ile çelişik değil başlık esasında ama bahsettiğimiz özne ile diğer konularıda beraberinde tartışmakta fayda var.

Bir arkadaşımız dini inancı ile alakalı bir şeyler yazıyor diğeri gelip onun düşünceleri ile dalga geçip aşağılamaya çalışıyor. Bu ateizm ile alakalı bir şeyler yazıp tersi düşünen arkadaşlarımızın da yaptığı bir şey..Bizim istediğimiz; bir düşünce tartışılırken kişiselleştirip başlığı kirletip konunun dışına çıkılmaması, aşağılamaların, saygısızlıkların olmadan konuların burada özgürce tartışılması..

Bazı arkadaşlarımız dini konularda aşağılanmanlardan oldukça rahatsız. Biz bunları gördükçe uyarıyoruz. Fakat biz de 7/24 sitenin başında duramadığımızdan bazen gözümüzden kaçıyor. Bunları bize rapor etseniz, özel mesaj atsanız, mail yoluyla ulaştırsanız mutlaka çözüm üretiriz. Bile bile sessiz kalmamız mümkün değil. Yine bazı arkadaşlarımız bu tür konularda bile bile sessiz kaldığımızı düşünüyorlarsa hata ediyorlardır.

Amacımız bu tür konuların özgürce tartışıldığı özgür bir düşünce platformu olmamız. Evet bu belki çok çok zor farkındayız. Bu kadar ciddi konular konuşulurken tartışmaların bu boyutlara ulaşmaması imkansıza yakın bunu da biliyoruz. Fakat biz bunu en verimli düzeyde tutabilirsek burada bu birlikteliği devam ettirebiliriz. Esas konu bu. Gerisi teferruat.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bu yazıyı okuryana kadar bende bir parça üzerime çokmu ahkam kesiyorum diye aldım, her başlığı okuyorum ama hepsinede yazmak zorunda değilim diye...
Sitenin gelişimi için gerekli olan ve doğru bir düşünce olduğu kanısındayım...
Demokrasi her kesin istediğini yaptığı söylediği kaos ortamından farklı, Oluşturulan kurallar doğrultusunda sorumluluklar ölçüsünde hakkettiği bedelide ödeme yapılanmasıdır.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Güzel bir başlık. hakkımda yapılan yorumların elbette ki yazdıklarımdan alınılmış izlenimle bakıldığında mükemmel üzüldüm bende ama aynı zamanda düşündüm. Kendimize ters gelen bir ifade biçimini her zaman yadırgarız. Ve kabul etmeyiz.

Konular sadece benim yazılarımla kirlenmesi bu da oldukça ilginç. Yazdığınız yazının tamamını okuduğumda oldukça birbirinden kopuk olduğu ifade etmek istediği anlatım ile verildiğinde alınan oldukça faklı. Çok gergince ve ön yargılı yazmışsınız. Uyarmadan yazımı beni genel anlamda sebep göstererek silmişsiniz.

Israr etmek ahkâm kesmek diye nitelendirilen üslubum sadece karşı tarafın verdiği cevabın niteliği ile oluşan bir anlatım şeklimidir. Basitleştireyim; açtığım konuda kim nasıl yaklaşırsa o durum ve saygı çerçevesinde yazarım söylemek istediğimi. Gecenin iki buçuğunda bir uyarı alıyorum tabi ben bunu yattığım için ertesi gün akşamüzeri okuyorum.. ve açtığım konun benim yazdıklarımdan sokak ağzı olduğu söyleniyor.ve burada da gördüğüm bir daha yazma yoksa…!affetmeyiz. Kaynaklarımı beğenmemişsiniz. Neden demek oluyor ki iyi araştırmıyor ve tek taraflı bakıyor anlıyor yorumluyorsunuz. Pardon burası neresi felsefe tartışma platformumu yanlış yerde miyim? Son cümle de oldukça anlamlı padişah fermanında kullanılırmış eskiden. Bu böyle biline şimdi bu sokak ağzı değil ahkâm kesmek farklımı oluyor.

Evet, gelelim suçlamalarınıza; açtığım ve tarafınızdan silinen konuda konuyu majör arkadaş bilerek sabote etti. Aynı fikirde olmaya biliriz. Lütfen sizde varsa açın bir kere daha okuyun beni hangi şeklide suçlayıp ve sokak ağzını kullanıldığını arkasından tekrar yazdı yine konuyu başka bir anlam kazandırıp aynı saygısız çerçeveden. Ve cevap yazdım saptırma diye burası felsefe sitesi olduğunu kendisinin de burada bir admin olduğunu belirttim. Ama nafile bir şeklide devam etti. Sonra açtığım konuya yine başka bir yöne çekmek için. İnanıyor musun inanmıyor musun gibi defalarca o konu ile ilgisi olmamasına rağmen yazı yazdı bumu felsefe sitesin de admin olmak mı yoksa sokakta şalgam satmak mı? Komik olmayın. Bu kadar saldırıya direndim sert olabilecek fakat üslup olarak kabul etmiyorum sokak ağzı diye nitelendirdiğiniz cümlenizi. Sayın Mustafa Bey. Objektif değilsiniz. Yine düzeltmiş olmama rağmen üst üste bu seferde Muhammed yazdığımı Hz. Başına ekini koymadığımı düzeltmeme rağmen kışkırtma yaptı bunları görmediniz mi. Söyleyecek bir şey yok.

Majör yazmış; Bildigi seyleri insanlara ahkam keserek anlatan, ahmaklik yapiyordur. Keza o bildiginin dogru oldugu ne malum? Giderek copluge donusen bir foruma sahip olmak istemedigimizden oturu boyle bir karar aldik.

Bu dakikadan itibaren;

Cevap; bildiğini sanmak mı iyidir yoksa bildiğini savunup yaşamak mı? Bir çöplük diye nitelendirdiğin senin oluşturduğun ama göremeyecek kadar küçük baktığın dünyanın ürünüdür. Birde horozlar geldi aklıma..

Siz beni sürekli dine inanıyormuşsun inanmıyor musun diye sorduğunuzda ben size hiç dedim mi ki hangi tarikata mensupsun diye din istismar eden bizzat kendinizsiniz sürekli benim açtığım dini içerikli olan farklı bakışları anlamadığınız ve anlamak istemediğinizden öte. Görmek bile sizi çileden çıkardı. Sizin inanmayan diye nitelendirdiğiniz insanlara da saygı duymalısınız. Site sadece tanrının varlığı üzerinden yorum yapılır diye not düşebilirsiniz. Veya inanmayanlar nüfuz cüzdanına yazıldığı gibi inanıyor veya inanmıyor diye de kişi profiline ekleye bilirsiniz. Hiç kabul edemediniz. Bu durumda sizi kendinizle baş başa bırakıyorum.

İkinci şıkkınız beni oldukça güldürdü. Benim her açtığım Kemalist devrimci gerçek Atatürkçü konuları yadırgadınız. Bir anlamda siz Atatürkçülükten geçiniyorsunuz. Hep savunduğum yaşamımda geçmişte yıllarca mücadele verdiğim düşünceleri siz kendi din tarikat ekseninde ılımlı Islama göre yorumlayıp sahip çıkıyorsunuz..koyduğunuz şıkların hepsini kendiniz çiğniyorsunuz. Saygıdan bahsediyorsunuz en son Necdet beye yazdığınızda ki sizden yaşça büyük olan bir insana tulupta nasıl olsa birkaç gün sonra gelirsin diye aşağılamanız. Şimdi kim kimin kişilik haklarına saldırıyor oysa size formun yeni yüzü ile ilgili küçük bir eleştiri yapmıştı. Bu 1000 geçkin yazı yazmış insana bu saygısızlığı yapma hakkını nerden buluyorsunuz. Bu arada Necdet beyle tanışmam birkaç konu üzerinde sadece yazılarımız olmuştur. Hiçbir samimiyetim yoktur. Ama ben insana saygı duyarım. Siz ne yaparsınız ilkeler koyup çiğner misiniz?

Sonuçta sayın majör ve Mustafa Bey; formunuzda kaldığım süre içerisinde güzel vakit geçirdim. Bir şeyleri elimden geldiği kadar paylaşmaya çalıştım. Tartışmadan hiçbir şeyin sonuca ve gerçeğe ulaşmadığını bilirim sert bile olsa yeri gelir insanlar kırıla da bilir. Ahkâm kesti yine diyeceksiniz ama kimseye de kızgın ve kırgın değilim. Sadece bu son olaydan sonra sayın majörün iki yüzlü tavırlarından ve din konusunda tartışmalarda insanlara bakışında ayrımcılık yaptığından. Burada yazdığım veya yazmaya çalıştığım dönem içinde birlik ve beraberlik isterken formun büyümesi için karınca kararınca bir şeyler yapmaya çalıştım. Ayrışma noktaları çıkarıp formu sürekli sabote ettiğini düşündüğümden dolayı artık burada kalmayı uygun görmüyorum. Sadece dine endeksli bir bakışla tartışma ve Atatürk saygı duyduğunu söyleyip tam tersi bir bakış olan yerde durmam ilkelerime ters düşüyor. Formdaki bütün yazı yazan arkadaşlara saygılar sunuyor. Yaşamlarında başarılar diliyorum. Arada sırada zülfü yare dokunduysak af ola. Saygılar felsefe net yönetimine.

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Şehrin Yabancısı önemli bir noktaya değindi, Kurallar nasıl konuyor ve ne olacak onları bilmemize yarar var, Her hangi bir konuda açılacak başlıkta herkes o konu ile ilgili görüşlerini bildirmede özgür olması gerekir, kişiler üzerinden yapılacak şeyler felsefe değil dedikodudur ve sınırlanması gerekeninde bu dedikodu boyutunun hakarete dönüşmesidir. ve taraflarında bu konuda yazı silme haklarının olmaması gerekir...konuyu istedikleri zaman kapatma yetkisinin olmayacağı gibi...

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Söyleyecek sözü olan herkes, şiddet ve hakaret içermeden özgürce üretip yazmalı ki farklı fikirler birbirlerinin ne savunduğunu öğrensin ve anlayabilsin. Bu sayede öğrenmenin ve gelişmenin de kapıları açılmış olur. Aynı ya da benzer fikirlerin sentezi ya da yakınlaşması, kimi düşüncelerle de ayrımların, uzlaşmazlıkların net olarak görünmesi de gerçekleşir.

Eğer birileri çıkıp ta;

Atatürk içiyordu ve kararlarını genelde içki sofrasında verdiğinden bilinçsizce ve taraflı davranırdı. Derse….

Şimdi soruyorum? Bu ifade ahkam kesmek midir?

Bazılarımıza göre evet.
Bazılarımıza göre bilgisizlik/cahillik.
Bazılarımıza göre gerçek.
Bazılarımıza göre hakaret.

Bana göre ;
Kıvamında içmek 'demlenme' derim.
Zihnin açılır ufkun genişler, bunun adı da badedir. Badeyi içmesini bilenin can gözü açılır, gerçeğe erer, öngörüsü olağan üstü artar.
Çünkü sarhoş olmadan bade içebilen muhabbet ehlidir.
Yani yeni tabirle sürekli karşılıklı beyin fırtınası dolayısıyla fikir alışverişi içindedir. Böylelikle ufkunuz genişler, bilinciniz devinim içinde sürekli gelişerek evrilir.
İşte o badeyi içebilmek her babayiğidin harcı da değildir!
(Buyurun maymun olmadan birde siz için bakalım.)
Çok az insan bunu başarabilir. Bade içebilmek bilene bir sanattır!

İşte size Ahkam kesmenin bir örneği.

Peki bu durumda kimin / kimlerin ahkam kestiğinin ayrımını yine ahkam keserek yapmış olmayacak mıyız?

Ölçütü nedir?

Sahi ,şehrin yabancısı neden/niçin banlandı?

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Sehrin Yabancısı'nın banlanmasına ben de anlam veremedim. Sabah uyandığımda bunu görünce acele bir şekilde yazısını okumaya çalıştım. Major'e bizim de bundan çıkarmamız gereken dersler var dedim neden banlandığını sordum. Akşam geldiğimde hatadan dönüldüğünü gördüm. Hakaret yazılmıştı sebebinde ama yazı ironikti biraz hakaretten ziyade.

Şimdi yönetici arkadaşlarımız da zaman zaman hata yapabiliyorlar. Sehrin yabancısı bu konuda nejdet ile ilgili bir yorum yapmış major için. Yüzde yüz doğru bir tespit. 1000 mesajı geçmiş bir üyeye (ki dolu dolu yazan bir abimizdir, nejdet) nasılsa yeniden geleceksin vs yazmak hataydı. Bunu güzel tespit etmiş. İnsan kazanmak zordur ama kaybetmek kolay... Şimdi kazanan Felsefe.NET mi oldu?

Son paragrafı bir özür olarak kabul ederseniz seviniriz. Esasında mesaj silinirken ya da kullanıcı banlanırken çok dikkat edilmeli. Bunun üzerinden geçeceğiz arkadaşlarla bir daha konuşup. Üye banlama olayına gelince, küfür vs olmadığı sürece, defalarca uyarı yemediği sürece böyle bir şeyin kolay kolay olmaması için gerekli önlemleri alacağım.

Şimdi şehrin yabancısına dönelim. En son açtığı bir konuyu tamamen ben sildim. Sebebine gelince Kuran'dan ayetler vermiş. Acaba farklı kaynaklardan açıp bu ayetler böyle diye kontrol etti mi acaba merak ediyorum? Ayetlerle alakası olmadan saçma sapan şeylerle doluydu mesajın içeriği. Uyarıları dikkate almıyorsa, yazısını editlemiyorsa o yazı silinecektir. Bu tip konular çok hassastır diye düşünüyorum. Bilen, bilgisi olanlar bu tip konuları işlemeli. Forward düşünceler değil...

Sonuç olarak;

Bizim yaptığımız hatalar oluyor yönetimle alakalı, uyarı tarzımızla ilgili, yazı tarzımızla ilgili... Bütün bunları minimize ederek yolumuza devam etmeye çalışacağız. Arkadaşlarımız bu süreçten gerekli dersleri alıyorlar. Şahsen ben fazlasıyla aldığımı düşünüyorum.

Takdir sizlerin..

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu konudaki son yazimdir arkadaslar. Bildiginiz uzere ortamin daha cok gergilmemesi icin yonetim olarak mt'ninde dedigi gibi bir goruse karsi tavrimizi ortaya koyduk. Bu taviri ustune alinanlar oldu, alinmayanlar oldu. Sonuc itibari ile herkes kendine pay bicti diye dusunuyorum. En azindan su dakikadan itibaren ben cok sey pay bictim. Ayrica belirtmek isterim ki bu konu sadece sehrin yabancisi icin acilmamistir. Yonetimin konuyu actigimiz andan itibaren ki bu tur gorusleri (yazimizda paylastigimiz) savunan ve bu tur saldirilarda bulunan butun kullanicilaradir. Gelelim olayi iyice kisisellestiren sehrin yabancisi kullanicimiza. Benim hakkimda bir cok sahsi yazisi olmustur. Ve karsiliginida sahsi olarak almistir. Deginmek istedigim bazi noktalar var ve bunu dile getirmek istiyorum.

Konu basliginda aldigimiz kararlarda Allah, Ataturk, Turkiye Cumhuriyeti ve Kisisel olarak saldiri yapanlarin yazilarinin silinecegini zaten soylemistik. Bu sebeple;

Evet, gelelim suçlamalarınıza; açtığım ve tarafınızdan silinen konuda konuyu majör arkadaş bilerek sabote etti. Aynı fikirde olmaya biliriz. Lütfen sizde varsa açın bir kere daha okuyun beni hangi şeklide suçlayıp ve sokak ağzını kullanıldığını arkasından tekrar yazdı yine konuyu başka bir anlam kazandırıp aynı saygısız çerçeveden.

... felsefe sitesin de admin olmak mı yoksa sokakta şalgam satmak mı? Komik olmayın. Bu kadar saldırıya direndim sert olabilecek

....Cevap; bildiğini sanmak mı iyidir yoksa bildiğini savunup yaşamak mı? Bir çöplük diye nitelendirdiğin senin oluşturduğun ama göremeyecek kadar küçük baktığın dünyanın ürünüdür. Birde horozlar geldi aklıma..

.... İkinci şıkkınız beni oldukça güldürdü. Benim her açtığım Kemalist devrimci gerçek Atatürkçü konuları yadırgadınız. Bir anlamda siz Atatürkçülükten geçiniyorsunuz.

....Saygıdan bahsediyorsunuz en son Necdet beye yazdığınızda ki sizden yaşça büyük olan bir insana tulupta nasıl olsa birkaç gün sonra gelirsin diye aşağılamanız. Şimdi kim kimin kişilik haklarına saldırıyor oysa size formun yeni yüzü ile ilgili küçük bir eleştiri yapmıştı. Bu 1000 geçkin yazı yazmış insana bu saygısızlığı yapma hakkını nerden buluyorsunuz. Bu arada Necdet beyle tanışmam birkaç konu üzerinde sadece yazılarımız olmuştur. Hiçbir samimiyetim yoktur. Ama ben insana saygı duyarım.

....Sadece dine endeksli bir bakışla tartışma ve Atatürk saygı duyduğunu söyleyip tam tersi bir bakış olan yerde durmam ilkelerime ters düşüyor. Formdaki bütün yazı yazan arkadaşlara saygılar sunuyor.

Bu yazilarda ben sahsima hakaret ve iftira yapildigini dusundum bu baglamda sildim. Banlama sebebim ise yine hakaretti, bunuda evet kisisel olarak yaptim cunku bu yasta birinin bu kadar saplantili olabilecegi foruma yarardan ziyade zarar getirir dusundum, banlamada hatalimiyim bence degil ama sahsi cerceveden cikip genel olarak baktigimda evet hataliyim.

Ben bu Allah, Ataturk, TC ve Kisisel baglamda yadigim yazilari mt ve forumda Moderator olan bir arkadasimiza gosterip nasil oldugunu sordum. Bana bazi yerlerin degismesi gerektigini soyledi mt bende degistim. Diger moderator arkadasim ise tamamiyle olmamasi gerektigini savundu lakin boyle bir onlem almamiz gerektigini vurguladim.

Gelelim sehrin yabancisinin yukaridaki bana karsi olan ithamlarina;

1) Konuyu sabote ettigim soylenmis. Yok boyle birsey, konuyu okuyan arkadaslar bilir ki, benim tek yaptigim yanlislik siirlerden ziyade gundemde kalabilmek icin, bayanlarin gozune girebilmek icin boyle bir konuyu ortaya atmis olmasini savunmam. Bunuda admin degilde sahsi bir dusuncem olarak algilayamamak dogru cunku infomda admin yaziyor. Bu gorusu savundum cunku samimiyetine sahsi olarak inanmadim. Bugun inanan biri gozukup yarin inanmayan biri gozukmenin altinda yukarida yazdigimdan baska bir sebep bulamadim acikcasi. Ve defalarca bunu vurgulamamin sebebide budur. Ayrica bu konuda ben benden buyuk abilerim ile nasil bir tavirda olmam gerektiginin diyalektiginide yaptim. Isim vermek istemiyorum.

2) Saygisizca davranmak, sokak agzi kullanmak, admin olmak mi salgam satmak mi gibi sozleri tamamiyle hakaret olarak buluyorum. (bu sebeple yaziyi sildim)

3) Ben forumu asla copluk olarak gormedim. Buraya gelen her insan benim icin esittir. Savundugum yegane olgu insanin durust olmasidir. Soylediklerinin arkasinda olmasidir. Bunuda her defasinda vurguladim zaten. Imzamda tasidigim ya oldugun gibi gorun, ya gorundugun gibi ol sozude bunun gostergesidir. Ama son zamanlarda birbirlerine hakaret kusan kullanicilarimizin oldugunu gormek beni dolayisi ile bizleri uzdu. Bu sebeple copluge donusen forum gormek istemedigimizden dolayi cumlesini kullandim. Copluk olarak gormek ile, copluge donusen forum gormek arasindaki farki gostermek icin bir gayret icine girmeyecegim. Cunku yeri geldigi zaman yas faktorunu ortaya koyanlarin bu ayrimi cok iyi yapabileceklerine inaniyorum. Sonuc olarak copluk olarak gordugun ve senin olusturdugun, gormeyecek kadar dar baktigin dunyanin urunu ve horozlar yakistirmasini yine hakaret olarak algiladim.

4) Ataturk husunda actiginiz konularda bir tane Ataturk'e saygisizlik iceren cumlemi, yazimi, paylastigim bir seyi, Ataturk'un ismini kullanip bir fikri empoze etmeye calistigimi gosteren tek bir kelimemi gosterin bende onunde egilip elini opecegim.... (Ikinci sikkiniz beni cok guldurdu, kemalist gecinmek, bu konulari yadirgamak yine kisisel ihtam ve hakaret olarak dusunuyorum)

5) Her firsatta Nejdet abinin gidisini one surup sanki terbiyesizlik yapmisim gibi gostermeye calisan insanin, konuyu savunmasindan ziyade kisisel bir tavirla uzerime geldigini gormek aleni olsa gerek. Hatta ve hatta konu gundemdeyken birde bakin ben sahip cikiyorum nejdet dogum gunun kutlu olsun gibi sevgisini foruma ispatlayan ahde vefa konusunda bize ornek olan sevgili sehrin yabancisi; Nejdet abi ile aramdaki hukugu bilmeden nasil oluyorda benim saygisizlik yaptigimi soyleyebiliyorsun? Nejdet abi ile fikir alis verislerinde bulunmadigimi, bazi zamanlar abi forumda yorulmaya basladim dedigimde beni destekleyip uzulme bu tur insanlar her zaman olacaktir, karsilarinda dik dur gibi bana her zaman abiligini esirgemeyen birine karsi duyacagim saygiyi sen bana ogretemezsin. Burada insanlarada beni bak saygisiz Nejdet gibi bir insani kovdu kacirdi gibi ithamlarin yine soyluyorum olayi kisisel tuttugundan oturu ve nefsinin bana karsi kabarmasindan oturudur. Ayrica Nejdet abinin gelmemesinin sebebi benim yazdim degildir. Ve yine ayrica her seferinde sanki Nejdet abiye gidersen git sonuc olarak yine geleceksin gibi cumle yazdigimi uzerine basa basa her seferinde foruma lanse ettin.

nejdet abi bende acikca soyleyeyim senin bu tur tavirlarina alistim zaten. Birsey oluyor gidiyorum gorusuruz diyorsun iki uc gun geciyor geliyorsun sonra yine birsey oluyor. Suna alismanizi oneririm Felsefe.NET forum olarak kalmayacak. Forum bir bolumumuz olacak sadece. Gecislerimizide yavas yavas yapiyoruz.

Yazdigim cumle budur. Burada da ben saygisizlik goremiyorum acikcasi. Ayrica yeniliyorum Nejdet abinin siteye gelmemesinde ki unsur benim ona bunu yazmam degildir. Ve forumda olsun, ozel yazismalarimizda olsun, gorusmelerimizde olsun ona karsi bir saygisizligim olmamistir. Bunuda eger MSN'i varsa cok deger verdigin Nejdet arkadasinin, sorabilirsin. Sonuc olarak Nejdet abi buraya gelip, evet ben senin yuzunden siteye gelmiyorum derse yine onunde egilip ellerinden operim...

6) Sadece dine endeksli, Ataturk'e saygi duydugunu soyleyip tam tersi bir bakis sergiledigimi soylemissin. Ben dine endeksli degilim, inancima endeksliyim. Admin olmam demek inandiklarimi savunmayacagim anlamina gelmedigi gibi, inancimin hic bir sekilde degismeyecegini ve inandigimi sonuna kadar savunacagimi, her ne olursa olsun, her ne gosterilirse gosterilsin bu fikrimin ve inancimin degismeyecegini soyleyebilecek kadar acik ve durust bir insanim ben. Ataturk konusunu zaten bundan 2-3 metin once soylemistim. Gosterirsen sevinirim.

Sonuc olarak ben savunmami yaptim, bu baglamda gozu adminligimde olan, beni taniyan tanimayan, yaptiklarimda yanlis goren gormeyen herkese ilgisinden oturu tesekkur ederim. Sunu bilmenizi isterim ki hic bir zaman adminligimin arkasina saklanip dusuncelerimi soylemeye calismadim ben. Zaten adminligimi kullanarak bir kisiye karsi fikrimi empoze etme, bu fikirde olmazsan buraya gelme gibi yaptirimlarda bulundugumu gosteren kisinin yine ellerinden operim. Bu hususta son olarak gercekten cok yoruldugumu belirtmek isterim. Ben buraya beni taniyanlarin bildigi gibi felsefeyi sevdigim icin geldigimi belirtmek isterim. Birseyler paylasip ogrenmek, ogretmekten baska hic bir yere gitmemistir dusuncem. Takdiri size kalmis.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
sevgili Mt, Major ve Şehrin Yabancısı,
ve diğer katılımcı arkadaşlar,

zaman zaman şu "tartışma kültürü" diye ısrarla üzerine bastığım forumda da belirttiğim gibi hepimiz amacımızı aşan söylemlerde ve karşı-duruşlarda bulunuruz. Ancak biliriz ki, bu serzeniştlerimizin temelinde yatan hepimizin üzerinde hem-fikir olduğu düşünce ve tartışma ve paylaşım ortamlarını zenginleştirmektir. Bu konuda emeği çok ve az geçen diye bir ayrım yapmaksızın şunu söyleyebilirim ki site sakinlerinden bir çoğunuzla msn de görüşür ve görüş alış-verişinde bulunurum; bunda sakınca görmüyorum.

zaman zaman kırıcı oluyoruz, bir-diğerimizi anlamazlıktan geliyoruz ve fakat bir konuya itiraz edeceğim yine, her zaman olduğu gibi, her tarışma kendi kulvarında olmalı ve orada tüm açıklığı ile düşünceler gizlenmeden, ön-yargısız ortaya konulmalı ve sonuçlandırılmalıdır; bu şu demektir; bu alanda ilişkilendirilmiş olmam gerekmiyordu... ve fakat ilişkilendirilmiş olduğumu üzülerek görüyorum. neyse olan olmuş, geçelim de demiyeceğim.

can-lar şunu bilmelisiniz ki,
gitmek için bir bahane aramadığımı, buna gereksinimim olmadığını bilmelisiniz. anlaşılamamaktan dolayı duyduğum üzüntüden dolayı uzak durmayı seçtim. uzak durmak gitmek değildir. bazen susmak konuşmaktan daha etkilidir. belki bu.
ve fakat sitenin söylemi ile ilgili bazı önlemlerin alındığı, alınmasının düşünüldüğü bu forumda benim yerim yoktu. itirazım bunadır.

sitenin genel görünüşü ile ilgili söyleyeceklerime gelecek olursam,
şimdiki halinden, önceki itirazımın/ulaşmakta sorun yaşamak ile ilgili kısımın giderildiğini sevinerek görüyorum. sizlerle olmayı sürdürmek istemem de bir sakınca olduğunu da düşünmedim; ancak bu konuda itirazı olan arkadaşımın hemen açıklamada bulunması gerektiğini de düşünmekteyim ve istemeye hakkım var sanıyorum.

bazı olguları zamana yaymakta yarar görmüşümdür.

bir konuya ısrarla itiraz ettim; düşünceler sansür edilmemeli ve fakat düşünceler "neden küfrederiz" adlı forumumda belirttiğim gibi düşünceye karşı düşünce, tez-e karşı karşı-tez geliştirildiği sürece...

saygılarımla dostlar...

cemozen

Üye
Yeni Üye
[*]Allah'a, peygamberlerine, kitaplarina karsi hakarette, kucumseme ve asagilamada, istismarda;

[*]Ataturk'e, ilkelerine ve dusuncelerine karsi hakarette, kucumseme ve asagilamada, istismarda;

[*]Turkiye Cumhuriyeti'ne karsi hakarette, kucumseme ve asagilamada, istismarda....

Birisi çıkıpta "Marksist önderlere hakaret, küçümseme ve aşağılama özel olarak yasaklansın" yada "San Marino Cumhuriyeti'ne karşı özel imtiyazlı bir kural konsun" dese ne diyeceksiniz?

"Biz Türküz olmaz" mı?

Bunları kural diye yazıp sonra üstüne adını "Felsefe" koyduğunuz bir forumda utanmadan "siyaset" diye bir tartışma platformu mu kurdunuz?

Kişiye özel imtiyazlı kurallarla bu işlerin hallolamayacağını hala öğrenemediyse sizin kelleler, helal olsun size ne diyeyim.

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
Birisi çıkıpta "Marksist önderlere hakaret, küçümseme ve aşağılama özel olarak yasaklansın" yada "San Marino Cumhuriyeti'ne karşı özel imtiyazlı bir kural konsun" dese ne diyeceksiniz?

"Biz Türküz olmaz" mı?

Bunları kural diye yazıp sonra üstüne adını "Felsefe" koyduğunuz bir forumda utanmadan "siyaset" diye bir tartışma platformu mu kurdunuz?

Kişiye özel imtiyazlı kurallarla bu işlerin hallolamayacağını hala öğrenemediyse sizin kelleler, helal olsun size ne diyeyim.

Yok hacı, bunların adaleti sana işliyor nedense. Ramazan davulcusu gibi ortada bağırıyorlar ama iş sana geldi mi banlamayı cömert davranıyorlar.
Bakınız gene son konulardan link vereyim (gazeteciliğim tuttu gene) :
bir tanım...
http://www.felsefe.net/genel-tartisma-alani/73670-bir-tanim.html#post101488

Cemozen'in marksistliği/anarşistliği falan mıydı sizi rahatsız eden? Ne yapsaydı milliyetçiliği faşizmi mi övmesi gerekirdi birilerine(?) yaranmak için ? Neden acaba bu üyenin her dediği hakaret olarak kabul ediliyor da cemozen'e yapılan her hakaret; şizofrenik teşhisler, argo söylemler bu üyeye yapılmış iltifat olarak değerlendiriliyor? Bu şeriatin kestiği parmak neden cemozen'e hep ait oluyor?
Neden sadece muhalif üyeler bertaraf ediliyor?

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Yok hacı, bunların adaleti sana işliyor nedense. Ramazan davulcusu gibi ortada bağırıyorlar ama iş sana geldi mi banlamayı cömert davranıyorlar.
Bakınız gene son konulardan link vereyim (gazeteciliğim tuttu gene) :
bir tanım...
http://www.felsefe.net/genel-tartisma-alani/73670-bir-tanim.html#post101488

Cemozen'in marksistliği/anarşistliği falan mıydı sizi rahatsız eden? Ne yapsaydı milliyetçiliği faşizmi mi övmesi gerekirdi birilerine(?) yaranmak için ? Neden acaba bu üyenin her dediği hakaret olarak kabul ediliyor da cemozen'e yapılan her hakaret; şizofrenik teşhisler, argo söylemler bu üyeye yapılmış iltifat olarak değerlendiriliyor? Bu şeriatin kestiği parmak neden cemozen'e hep ait oluyor?
Neden sadece muhalif üyeler bertaraf ediliyor?

cemozen'in kullandığı dil haricinde...

soruya cevap vermek gerekirse; bazı durumlarda ortamı belirleme gücünü elinde tutanlar doğruyu bildikleri halde ormanın gidişatını değiştirmemek adına muhalifleri tasfiye etmeyi uygun bulurlar,
bu arada tasfiye etmeye gerekçe olan kişilere de perde arkasından talimat vererek zevahiri kurtarma yoluna giderler...
bu aslında bizim genlerimizde olan ve "derin devlet" denilen teşkilatçılığımızın bir yansımasıdır...

burada cemozenin sahip olduğu fikirlerin pek önemi yoktur,önemli olan ortama "bilgiç-her şeyi bilen" olarak lanse edilenin yaslandığı zeminin oynatılıyor olması söz konusudur,
bunu hangi fikirler ile yapıyor olursanız olun sonuçta engellenirsiniz ve muhatap olan bilgiç kişide kendisine verilen talimat ile havayı yumuşatmak için "özeleştir" yapar...
dikkat ederseniz,bilgiç kişimizin,kendi dışında yazanların yazdıkları altına dilediğini yazması serbesttir ve serbesiyet dolayısı ile yazan kişi savunma durumuna düşürülür ve bir süre sonra ,olay kişiselliğe döner-döndürülür-döndürülmek zorunda bırakılır,
çünkü bilgiç kişi her sözü ayni yokuşa sürmeyi kendine vazife edinmiştir...

bunun dışında,bilgiç kişinin yokuşunu tarif ettiği yerlere yazarak bu yokuşun bir işe yaramadığını,tarif için kullanılan işaretlerin kabul edilmiş trafik işaretleri ile bir alakası olmayıp tamamen uydurma dediğinizde ise,
bilgiç kişi siz hemen algısızlık ve bilgisizliğin getirdiği farkındasızlıkla itham eder,
siz yine muhalefete düşüp kişisellik ile karşı karşıya kalırsınız...

bir süre sonra ya banladığınız için küser gidersiniz,yada yapılanlardan bıkar gidersiniz,
çünkü bilgiç kişi,forumlardan kovula kovula tecrübe sahibi olmuş,neyi nasıl yapacağını öğrenmiştir,
bu öğrendiği ile talimatlara uyarak özeleştiri yapar ve kabak cemozen gibilerin başına patlar...

forumun üye sayısını,muhalefet üyelerin ve muhalefetten dolayı banlanarak gidenler ile küsüp gidenlerin istatiğini kontrol edin,
ne dediğimi anlarsınız...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Biz kimseyi dusuncesinden dolayi banlamadik. Cemozen'i ben banladim sebebide kullandigi dildir. Ayrica bu ban hem evrensel insani hem de mor otesini biraz da olsun durdurmus oldu. Cemozen'in yazilarini okursaniz kullandigi uslubun ne kadar kahve tarzi oldugunu gorursunuz.

Tüm sayfalar yüklendi.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar