Forum Nedir? Nasıl olmalıdır? yapılmalıdır?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Forum Nedir? Nasıl olmalıdır? yapılmalıdır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,709 kez görüntülenmiş, 39 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Forum Nedir? Nasıl olmalıdır? yapılmalıdır?
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Burada değil derken şu an cevap veremiyor ancak okuduğundan hiç şüpheniz olmasın ayrıca olmadığı süre zarfında gerekli hazırlıkları yapıp, her zamanki gibi dönüşü muhteşem olacaktır.

Neyse benim yazacaklarım bu kadar zaten varsa somut öneriniz siz paylaşırsınız, ben de varsa görüşüm yazarım...

somut önerim yine düşüncelerin konuşarak çözümüdür ve gerilmemek -gidermemek; daha çok yazmak ve bin sayfaya kafa tutmak- çekinmemek- dürüst

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
@asit

Bu forumda bazı üyeler tarafından dediğiniz gibi İslam ya da inançlı olmak gericilik kabul ediliyor ve sürekli olarak bilim ile inanç karşı karşıya getirilmeye çalışılıyor. Bu konuda birçok başlık bulabilirsiniz. Daha önce defalarca yazdığım gibi Eflatun bile mabetlerde inanç üzerine eğitim almıştır. Pisagor v.s. Yani inançsız olmak kişiyi serbest düşünür yapmaz.

Bu konuda eğitim alma şansınız varsa mutlaka değerlendirin...Bu arada foruma hoş geldiniz:)

başlığı buraya sürüklemek istememe rağmen kendi savruluşudur-kendi bilir; başlık özgürdür o halde

yukarda belirttiğiniz şeyleri olgu olarak parçalayalım ve kişilerin kafalarındaki düşünceler olarak vardır yukarda dediğimle birleştirme;

A -toplumundan bu kişileri yoketmek; düşünce soykırmak ve bu düşünceyi gidermek yatağında temizlemek mevcutsa ve düşünücünün kökünü sökmek ve evrenden-buradan- -dünyadan uzaklaştırmak gidermek onu tartışalım; olgular bağımsız mı yüzüyor-kişilerden seslerden--susuturmak susturmaya yol açar; konuşturmak konuşturmaya

somut öneri dediğiniz nedir?
ve ne kadar tahammül edeceksiniz bana sözlerimi dikleştirirsem

forumda bazı üyelerin demeniz üzerine yazdım görüyorsunuz ki forum da olmaları ve olmamaları

yukarda belirttiğiniz şeyleri olgu olarak parçalayalım ve kişilerin kafalarındaki düşünceler olarak vardır yukarda dediğimle birleştirme;

belirtmek göstermeye yol açar;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sözlerin dikleştirilmesi bizim için bir mecazdır;
tartışmanın hızlı yürütlmesini ve kestirmeden gidilmesini sözlerin yayılmadan direkt söylenmesini;
ya da buna göre belirlenmesini-tartışmayı hızlandıracak yoldur-dinamik-katalizör anlamında
ya da sonuca giden hızlı adımlar ya da sadede varmak-gelmek için keskin hamleler zamanı anlamında;

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hayır siz şunu mu söylemek istiyorsunuz;
söyleyin direkçe ve dürsütçe;
biz islamında felsefe yapabileceğine inanıyoruz ve göstereceğiz-gösterin buyrun başlayın
ve biz dininde buyrun
ve biz az çok felsefe biliyorsak ve dinamiğimiz varsa yardımcı olalım-hatta tümgücümüzle; tüm emeğimizi felsefeye ya da sonuca ve çıkmaza yatıralım o halde; hatta bunun içene girerek destek verelim-sizle birlikte;
ve orda dinin felsefeyi sınırlayacağına dair (ya da inancın ve kör batıl olanın) bir sav dursun ve ondan da destek ve yardım alın;
ve ayrıca yine dinin ve inancın insan düşüncesini yücelteceğine ve bütünleyeceğine ya da koruduğuna olmadı bira arada tuttuğuna dair de bir gösterge;
ama bağımsız düşünceye girildiğinde-girişildiğinde tanrı kavramının tüm yönleriyle sorgulancağı ve diğer şeylerde ki siz de düşünce ve sonuç üretmek için girmelisiniz ve yapmalısınız;
ve siz dini ya da bunu ispatlamaya ya da açmaya -kanımaya girişin ya da girişmeyin ama amacı-emeği-ereği ve grubu/coşkyu-inancı ya da bir ortaya verin-bir koyun-görüşü ve açık sözleri-belirleyeciliği
bir grup olarak- ve inanan islamcı bir grup olarak kendinizi tanımlayın ya da belirleyin;
ve karşılardan saygı görün; yapın bunu ya da her ne istiyorsanız;

çatışmalar eğri giderse;

ben burada felfese forumu ya da forumun ne olduğunu açmaya ve birlikte tartışmaya ve sorgualyıp belirlemeye girdimdi ve sizin ikliminiz budur bunu buraya sürükledi
esen yeller merhaba

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Diyalektik , başlangıçta tartışma ya da çelişkili yollardan muhataplarını ikna etme sanatı anlamına gelmektedir. kullanarak gerçekleştirilen biçimidir, diyalektik ve , tartışma ve düşünme sanatı olarak diyalektiğin 'daki en yetkin halidir. Değişimin ve hareketin sürekliliği düşüncesi bu aşamada diyalektik olarak ifade edilmiştir. Bir fikirden ya da ilkeden içerdiği olumlu ve olumsuz bütün düşünceleri çıkarma yöntemine diyalektik denilmekteydi.
vikipedi;
satranç oyunu; rakip ve galibiyet ve pat kavramları örneklemesi denemesi

siz bir tartışmanız olmadan zaten gelişemezsiniz; diyelim
bu bir oyun kurup oynamaya benzer;
A-siyahlar ve B -beyazlar vardır ve aynı taşları aynı kurallarla oynarlar ve satranç oyunu ya da düşünme ve zeka ya da strateji gelişir ve geliştirilir sonuçta;
kendi içine kapanmış bir toplum kendi doğrularıyla-bunu düşünün;

rakibiniz ne kadar iyiyse stratejiniz o kadar yükselir;
eş ve denk olmayan rakiple oyun oynayamazsınız ya da ona göstermek ilerletmek için oynarsınız bu durumda ama sizi sıkar
ki size rakip olana kadar öğretmelisiniz ona; ama öğretme de yoktur; öğretme fiili
zaman fiili vardır ve yeterince oynama fiili ve tecrübe-hamle fiili vardır-düşünme fiili;
bir arabayı ilk kez sürmeyi ve kullanmayı düşünün lütfen;

eğer denk olmayan rakip sizi sürekli yenerek oynarsa da oynamayamazsınız
ama gücünü göstermezse ya da bilmiyorsa-bilmiyorsanız da siz yanılırsınız;
bir kez sizi çoban matı yapabilir ve sonra sizle kırk hamle oynayabilir değil mi?
gerçek gelişme için çekiştiğiniz denk rakip

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
hayır biz de diyoruz ki bu tartışamlarınızı başlık -başlık olarak açın ve konu olarak belirtin soru olarak ya da -meraklarınızı giderin ve cevaplarınızı arayın-sunun ve
ve tartışamaya -yol açın ve kendi aranızda uzun uzunn tartışın
yada derin derin ve işbirliği içinde- ve karşıt görüş isterseniz belirtin
Örneğin bu soruyu müslüman arkadaşlara mı soruyorsunuz ve onlarla mı tartışmak istiyorsunuz (belirtin -ki eğer belirtilmemişse açık olduğunu bilmelisiniz bence ve herkes girer yazar) ve karşıt görüşleri ve düşünceleri de merak ediyor musunuz?
Örneğin bununla ilgili bir çatışmaya karşı çatışmaya girmeye hazır mısınız ve ister misniz?
ne kadar incinirsiniz ve (felsefe adına da) neleri duymaya hazırsınız ya da değilsiniz belirtin o halde örneğin
VE karşı üye olsa bol bol çatışsa ve karşı veri sunsa girişir misiniz? ya da gelişir misiniz? ya da dinamiğinizi düşüncenizi geliştirmez mi bu ve perspektifinizi artırmaz mı-yaymaz mı? ve incinir misniz? ya da göğüsler misiniz?
bunu ne kadar savunursunuz ve hangisi ile ilgilenirsiniz;
ortaya çıkan düşünce mi ürün mü? tarafınız ve tutumunuz mu?

burda tartışacak üye gurubu yada çoğulculuğu-çoğunluğu sağlayalım ya da herfikirden ve görüşten ve barındıralım; atmosferi geliştirelim; ambiance;

ama burada islam karşı görüşler olduğunu ve dinin ya da bunun sizin belirttiğiniz şey olmadığını düşünenler olduğunu da hatırlayalım derim ben kısaca; ve bunu istemiyor musunuz diye soruyorum zaten kısaca; yön vermeye çalışıldığında bu yönler tutmuyor -bu rüzgar yakalamaya benziyor

örneğin bu başlığınızı parçalara ayırıp bi sürü başlık ve soru/konu; her bir konu tek bir imge olarak açabilirsiniz ve tartışabilirsiniz; biz de felsefe adına bunu beklerdik ve bekliyoruz da zaten

her bir cümleniz ve yapınız ayrı ayrı uzun uzun eleştirilebilir ve sayfalarcaya konu olabilir inanın

Felsefe çok sesliliktir, Biz sınıfta tartışırken gayet saygılıyız, bir çok zıt fikir çarpışır, şimşekler çakar, bazen fırtına kopar ama rüzgar ılık eser. Gülerek çıkarız sınıftan.

Hocamız ve biz mutluyuzdur sonuçta.

Oysa siz öyle bir şema çizdiniz ki bana, karşımda gardını almış bir aslan hissettim.

Her cümlemi uzun uzun eleştirin, sayfalarca yazın, sakınca yok. Yapı derken anlayamadım?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ben genel yazmak durumundayım-sitedeki genel hava eserken ben rüzgarsız dolaşamam ya da rüzgarlıksız çıplak değilim; ve ben soyunurum gardımdan eğer varsa ki gard almışsam tekmeciler vardır değil mi? ya da güneş açacak mı ve ılıyacak mı havalar -bahar gelir mi dersiniz?

ben benim yazmam değil ki ama bin yazıcı ve tartışmacı olsun; her biri başka bir ucundan tutsun ve uzatsın değil mi ve açıldıkça açılsın bu şey ve daha geniş bir yüzey oluversin değil mi?

ben uzun uzun eleştirmek derken susan A lardan düşündüm ve düşünmüş hiç yazmamış ya da buraya uğrayıp bu sonucu ve yazıyı hiç görmemiş ve görse ne tepki verecek A lardan,
onların düşüncesini susması ve onlar nkonuşması ya da konuşturulmaması ya da buluşmasından
ve yazmasını istemez miydiniz? ve ne kadar zor/zorlu olursa olsun ve ne kadar karşılıklı ve ağır olursa olsun ve ne kadar karşıt ve yıkıcı gerekirse ki ölçütü siz belirleyebilirsiniz;

tepki için sustuğumu dile getirdim ki gelecek tepkileri
düşüncemi sustuğumu ve (verebileceğim yanıtları da) bunu ortamın kaldırmadığını ya da öyle gözlemlediğimi ve görüldüğünü açıkça dile getirdim

hem yazıp bir din karşıtlığı tartışması içine mi çekileyim ve tek başıma mı? susarım çünkü susarım; ortamı koklarım ve hava uçuşmazsa ben susarım çünkü biliyorum ki sesim yankı yapmayacak kırılacak bana dönecek ya da bir karşıtın karşı sözleri oalrak görülecek bi atmosfer sanısı ya da ortadaki yaygı ve yaygırtı da;

sanal dünya diye bi yer burası ve ben şaşırım/şakırım şarkı
biri duyar bundan bağırtı; ben sesini işitse hiç böyle olur mu? olur muydu?
kardeş kardeşe bile edilen sözler vardır;
ben ahaliyi toplar anılarını derlerim ve bulurum gerekirse ne demişler-neler demişler kime
kardeşlerine ettiği en ağır sözleri bulurum ve kardeş arasında olur böyle şeyler-resmi etkileşim;

Son düzenleme:

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Zaten bütün sorun İslam'ın anlaşılamamış olmasından ve bizim anlatmamamızdan kaynaklanıyor. İslam'ın eleştiriye, düşünmeye, felsefe ye karşı olduğu zannediliyor.

Eğer gerçekten araştırılırsa İslam her yönü ile apaçık bir dindir gizlisi saklısı yok ki eleştiriye kapalı olsun.

Buyurun eleştirin biz de cevap verelim. Ancak sorun cevap verince ortaya çıkıyor. Efendim neden karşı çıkıyorsun, efendim sen inancına göre cevap veriyorsun, efendim sen taraflısın gibi yaftalanıyoruz.

Evet ben taraflıyım, İslam'a-dine karşı olan sen taraflı değil misin? Taraflı değilsen o halde neden karşı çıktığın şeyler var. Demk ki sen de taraflısın.

Eleştirilere alıntılar yapılarak pekiştirilmeye çalışılıyor. Yapılan alıntıların gerçeği yansıtmadığını söylüyoruz.

Örneğin adam e harfini a ya çevirmiş. Uyarıyoruz açıklıyoruz sizi-bizi aldatmaya çalışıyorlar dikkat edelim diyoruz, "e" - "e" dir "a" - "a" dır diyoruz efendim o senin inancın-algın diye absürt bir cevap geliyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Felsefe veya sosyoloji eğitimi almayı tasarlayan biri olarak şunu öğrenmek istiyorum. Bu başlık uygun mudur bilmiyorum.

Felsefe eski bir bilim dalı. "Dünyanın nasıl daha yaşanılır bir yer olabilirliliği" konusunda farklı teorilerin, fikirlerin, düşünce kalıplarının tartışılması tanımını sunuyor.

bu tanım çok fazla eleştirilebilir
ve sonsuz olabilir /tanım-tanımı
biri çıkıp felsefenin bilgi sevgisi-sevmesi adı olduğunu ve arayış merakı ya da sorgulama güdüsü de olduğunu da söylenebilir
dünyayı daha yaşanabilir bir yer yapma amacı/sonucu var mıdır? sanırım bilgi nedir? üzerinde dururdu?
bilim olduğu da eleştirilebilir;

Din de, insanın var olumu ile birlikte çoğu insanca yaratıcı olduğuna inanılan merci tarafından yapılan tebliğler ve dünya düzeni ve sonsuz alem olarak tanımlanan ahiret hayatı hakkında önermelerde bulunan ve yaratıcıya giden yol anlamına gelen inanç sistemidir.

yaratıcı tebliği içermeyen dinler ve din sisitemleride bulunabilir mi? araştırdınız mı? bağımsız;
ya da yaratıcıya götürmekten çok doğa ile barışma ya da başka sistemler içeren dinlerde ve inanç sistemleri de mevcut mudur?
örneğin hiç tanrısı olmayan (ya da vahyi) din ve inanç sistemi var mıdır? ya da yok mudur?

Her iki sistemde de anlayış temelinde "insanın refahına giden yol" ilkesi yaşıyor.

refah kavramı bozuk bir kavram ve insanlar onu çarpıtıyor; ve maddileştiriyor-maddeleştiriyor; gerçek refah bilinemezdir ya da nedir? sonuç

refah varlık amacı olur? varlık amacı mıdır burda ve refah nedir; bir bilgi ve kültür düzeyi mi ve sonucu nedir? örneğin; daha iyi yaşamak mı ve daha iyi yaşamak nedir (ve neden bir amaç olsun hatta sonuçta) bu durumda ve tüm sorular birbini izler-kovalar

Bize felsefe ile ilgili veriler tarih denilen gerçeklik olgulaması üzerinden sunuluyor.
biz felsefeyi kendimizde yaşatabiliriz anda; ve kendimizden yapabiliriz ve hiç bir tarihsel miras ve birikim olmadan da ve bunun üstüne de temellenmeden de azçok ta olsa) sıfırdan başlayabilir ve konumlayabiliriz; bi kaç soru ile başlamak yeterli ve merak kendi felsefedir-felsefe doğurur
ve bazen yapmak ve yapmamak hazır yemek oluverir birden ve emeksiz iş-emeksiz emek oluverir

Dini bilgiler de; insanın varoluşundan itibaren pek çok bireyce yaratıcı, evrenin sahibi olduğuna inanılan merci tarafından gönderilen kitaplarla sunuluyor.
bunu da düşünelim ne yapalım; önceki yanıtımıza bakın o halde

Din ve Felsefenin uyuştuğu ya da uyuşmadığı, ortak noktaları da, sarsıcı ayrışım dinamikleri de mevcut. Bu da doğal olarak bazı düşün ve fikirlerin şiddetle çarpışımına neden oluyor. Bu da sorgulama kapsamında geçilmesi gereken bir yol idi.

felsefeyi bi şeylerle buluşturmak ya da ayrıştırmak yanlış baştan daha
felsefe ayrıdır bağımsız bir koridordur ve (kendi içinde özgür-özgün-herşey de olabilir) şunu yazdım geçmişte örneğin,
bir felsefe odası ve kapısı ordan girerken inançtan tutumdan biraz soyunmak, rahat özgür bağımsız sorgulamak/hareket etmek
bir sauna düşünün ve soyunmadan yıkanıyorsunuz ve banyo yapıyorsunuz ya da su yeterince sıcak değil;
kuru şeyleri giyebilirsiniz her zaman onları kimse alıp götürmüyor; kimse elbise çalıcısı değil burda;
hem size oyun oynamış olabilirler bazı muzipler;
umut verici buldum satırları ve burada bulunmanızı- olmanızı hoşgeldiniz yeniden

Son düzenleme:

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kadınların kullandığı ağda kıvamındaki ve Jean De La Fontaine'nin akıcı,şiirsel anlatımının başaşağı edilmiş şeklini anımsatan yazı türünden bir şey anlayıp, öğrenemediğim için bu tartışmadan çekiliyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Oysa tarihi süreç incelendiğinde, özellikle Hristiyanlık dini kisvesi ardında din ve dünya üzerinde çarpıcı oyunların vuk'una tanık olunduğu görülüyor. Sonuç olarak baktığımızda bir filozof tarafından kurulan İLLİMİÜNATİ adlı bir örgütün dünya nüfusunun %1 lik kısmını kapsadığı halde dünya gelir payında pastanın en büyük diliminin bu örgütün elinde olduğu inkar edilemez gerçek iken, beni asıl amaç (felsefe üzerinden sömürü olabilir mi) noktasına götürmüyor değil.

filozof tarafından inkar edilmesi ve kabul edilmesi
filozof bunla ilgilenmez canım (dolaylı ilgilenir başka sonuç ona gireceğiz ama uzun)
o var oluşu ve saf var bulunuşu ile ilgilenir (başta) (neden ve sonuçlarla-zincirle ama halka)
ve tüm hepsini onun içine sokar
illüminatiyi( eğer varsa tanımlar hani o) onu ortaya çıkaran ve koyan nedeni ve oluşturan süreci yadsımaz /yansıtmaz ve onu tarihten ve olgudan da bölmez ve nedenli-süreçli amaçlı ve sonuçlu ve öğretmeli bağımsız kılar

daha geniş bir gerçeklik perspektifi gerekiyor-yürüyün hatta koşun durmayın
güneşe varacak var

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu bağlamda düşündüğümde, felsefenin amacı madem "daha iyi bir dünya" tezi üzerinde gelişmeli olduğuna göre ve ilahi dinlerin en son itibariyle İslamiyetin kendisi zaten yaşanabilir, eşitlikçi, insana saygı ilkelerine dayanıyor iken neden bu tebliğleri günümüz felsefesinde yerini almıyor? sorusuna götürüyor.

bu çok tartışılır ama ben bunun tartışmacısı değilim; sanırım sonuç istenmiyor ya da soru da yok bunda; bu bağımsız bir yargı ve sizin
bu bizi yukardıda belirttiğim/belirttiğimiz ki asıl yazarın belirttiği ya da meleklerin cinsiyetini tartışmaya götürecek olan şeydir-götürmemesi gereken
bence siz bunu aranızda tartışın dediğimiz gibi bağımsız sonuçlar geliştirin-yazınlar ve kitaplar dolusu hatta;
hatta tersini başarmayı deneyin ve siz bir islam filozofisi geliştirin ve yerini aldırtın sorumluluk alın artık ya da çözümleyin-bakın ve karar verin ama
yoksa bu soruyu gerçekten muhtaplarına bırakabilirsiniz aksi taktirde

sonra dönün güçlü ve değerli bi kaç karşıta sorgulatın ve karşılıklı sorulaşın-cevaplaşın bakalım neler oluyor içtenliğiniz ya da ağır içtenliğiniz altında düşünün bunu bence;

Kaldı ki tarihte pek çok İslam filozofu olduğunu da görüyoruz, ancak bu sitede hiç biri ile ilgili bir paylaşıma rastlamadım. (Belki de ben göremedim)
islam filozofisi görece bi kavram; kişi düşüncelerini ifade edebiliyor muydu? ve örneğin kim benim alanım değil ama
bir filozofinin dini ve dindarlığı da ben ve beni bağlamaz- bir amaç değildir ya da sonuç ya da bir anlamı da yoktur

Bununla birlikte bu sitede İslamiyetin ve Müslümanların eleştirildiğine ve ötekileştirildiğine, dünyadaki her bir kötülükten İslamiyetin ve Müslümanların sorumlu olduğu gibi bir kanıya ulaştırılmak istendiğine tanık oldum gibi.
bende bunun muhatabı değilim; diyeceklerim var ve olabilir ancak özenli ve düzenli bir tartışma içinde merak ediyorsanız bunu ya da benim fikirlerimi özellikle ya da bir başlık konusu içinde saygı ile üzerime yürünmeyecekse ve her dediğim çekilip uzatılmaycaksa örmeğin yazayım amaç ve sonuçları
daha geniş bir perspektif gerekiyor
karşı sav okuması gerekiyor
karşı sav genel tutarlılık bilgisi gerekiyor
bu sizin noktanızdan-canlı

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Site, forum, tartışma alanı yansız olsun isterken bu tarafgirliği de göz ardı etmemek daha felsefi olsa gerek.
taraf bir kişi mi ve taraflılık nedir ve forumun tarafllılığı?
subjektif

Benim edindiğim felsefi görüşe göre, felsefenin amacı "daha iyi bir dünya için sorgulamak" tır, ama bu insanlara, inandıkları yaratıcıya, kitabı, inancı rencide edecek içeriğe bürünmemeli.

susmak büyük harflerle susmak ve yeniden düşünmek çağında oykum bir uykumda yeniden düşünmek ve kelimeleri bölmek kafama ve yeniden yerleştirmek ve sonuçları hesaplamak ve ne denileceğine karar vermek ve anlamsızlaşmak ne denileceğini bilememek ya da bulamamak ya da karar verememek ikilemi-leri

Ya da belki de, bilim, felsefe, şemsiyesi altında bilerek yapılan bazı yanlışlamaların artık gün yüzüne çıkma zamanıdır.
? lütfen açar mısınız? ya da örnek

Böylece belki de, inancının temelinde bilime saygı yatan İslamiyet taraftarlarının , bilim düşmanı , felsefe düşmanı gibi gösterilerek çağdışı addesilmesi gafletinden kurtarılması ve gerçek aydınlanmaya yöneltecek arenalara dönüştürülmesinin zamanı gelmiş olabilir.
neden bu zaman şimdi? ya da ne değil ve ben size ne sorayım soru ister misiniz?

Sanırım ben bu yüzden felsefe tahsili yapmak istiyorum.
çok sevindim buna ya da tepkisiz-ilgisiz kaldım emin değilim; tam aradayım-arasında bi yerde

bence yazınızı yine de -genel- bi siteye ya da başlığa asın
ve dilerseniz paraçalara-sorulara ve kavramlara-deyişlere ayırın ya da bölüşün isterseniz tabi siz bilirsiniz; böylece yaşar ve tüm zamanlardan

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Kadınların kullandığı ağda kıvamındaki ve Jean De La Fontaine'nin akıcı,şiirsel anlatımının başaşağı edilmiş şeklini anımsatan yazı türünden bir şey anlayıp, öğrenemediğim için bu tartışmadan çekiliyorum.

bunu görmediğim için üzgünüm sadece diğer bölünmüş yanıtları iletmeyebilirdim ve daha baştan susabilirdim ben

keşke belirtseydiniz; ama daha baştan felsefe istemediğnizi ve amacınızın bu olmadığını
her neyse saygı duyarım-saygı ile;sonsuz;

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
arkadaşlar bu başlığın konusu eğer katılım göstermek istiyorsanız;
internet forumları nedir? nasıl olmalıdır?
ve nasıl tartışılmalıdır bunlar; asıl tartışma budur;
bizlere ve diğer tartışmacılara da yön göstermelisiniz o zaman
ve gelişen cümlelerle konuşarak çözelim;

sonuç olarak bunlar buralarda konuşulmazsa başka yerlerde konuşulacak
ya da konuşulmayacak her neyse -o olacak her neyse
zaman ve dinamik aşacak bunları ve aşmalı
ya da siz bilirsiniz
-havlu atmak ve anlaşılmamak

sonuç olarak tanrı kavramı kullanmaksızın felsefe yapılacak mı? ve yapılabilecek mi?
ya da sizin varlık felsefenizle nasıl iletişim kuracak kişi;
en azından bu tartışmalar için örneğin diğer başlıkta yine forumdaki "tanrı nedir?" başlığını sundum

bu forumun geçmişinden rahatsız mısınız? örneğin;
ve örneğin (sayın inançlı) başlığındaki forumdan tanrı search'ü ile aldığım ve belirttiğim okumaların (tümü) (ki bu forumun geçmişi) sizdeki yanıtları ve karşılıkları ne olurdu;
modere eder miydiniz? birey olarak ve nasıl bir çekişmeye girerdiniz ya da girer miydiniz? ya da-sonucta ve ne derdiniz; cümle cümle (kişi kişi) isterseniz alın;
o üyeler bugün bu forumda bulunsa tutumunuz ne olurdu;
ne öneriyorsunzu siz;
açıkçası yazma tedirginliği oluştu ben de ve çatışma içine çekilme kavramı ve güvensizlik foruma
bunu sunuyorum,
siz bilirsiniz-sizin ortamınız

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
somut önerim yine düşüncelerin konuşarak çözümüdür ve gerilmemek -gidermemek; daha çok yazmak ve bin sayfaya kafa tutmak- çekinmemek- dürüst

arkadaşlar bu başlığın konusu eğer katılım göstermek istiyorsanız;
internet forumları nedir? nasıl olmalıdır?
ve nasıl tartışılmalıdır bunlar; asıl tartışma budur;
bzilere ve diğer tartışmacılara da yön göstermelisiniz o zaman
ve gelişen cümlelerle konuşarak çözelim;

sonuç olarak bunlar buralarda konuşulmazsa başka yerlerde konuşulacak
ya da konuşulmaycak her neyse -o olacak her neyse
zaman ve dinamik aşacak bunları ve aşmalı
ya da siz bilirsiniz
-havlu atmak ve anlaşılmamak

sonuç olarak tanrı kavramı kullanmaksızın felsefe yapılacak mı? ve yapılabilecek mi?
ya da sizin varlık felsefenizle nasıl iletişim kuracak kişi;
en azından bu tartışmalar için örneğin diğer başlıkta yine forumdaki "tanrı nedir?" başlığını sundum

bu forumun geçmişinden rahatsız mısınız? örneğin;
ve örneğin (sayın inançlı) başlığındaki forumdan tanrı search'ü ile aldığım ve belirttiğim okumaların (tümü) (kibuforumun geçmişi) sizdeki yanıtları ve karşılıkları ne olurdu;
modere eder miydiniz? birey olarak ve nasıl bir çekişmeye girerdiniz ya da girer miydiniz? ya da-sonuca ve ne derdiniz; cümle cümel isterseniz alın;
o üyeler bugün bu forumda bulunsa tutumunuz ne olurdu;
ne öneriyorsunzu siz;
açıkçası yazma tedirginliği oluştu bne de ve çatışma içine çekilme kavramı ve güvensizlik foruma
bunu sunuyorum,
siz bilirsiniz-sizin ortamınız

Kendi adıma dini konulara katılım sağlamak istemiyorum uzun zamandır. Bu tartışmalarda sınırların aşıldığina şahit oldum çoğu kez ancak tabii ki isteyen tartışabilir, tartışmalıdır da yeter ki saldırgan ve alaycı bir üslup kullanmasın, o zaman sorun olmayacaktır diye tahmin ediyorum. Siyasi konular da öyle biraz sakin olabilecek olanlar tartışmalı yoksa yine kavga çıkıyor. Gerçi milletvekillerinin bile sakin olamadığı bu ülkede, forumda sakinlik mümkün olabilir mi! o da ayrı bir konu...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hayır siz daha baştan din ile ilgileniyorsunuz ve amacınız (din) ve aracınız felsefe haline geliyor
oysa bu öyle değildir felsefe kendinin amacı ve aracıdır;
felsefe bilgi ile ilgilenir;
felsefe dinler üstüdür ya da ötesidir ve siz felsefeyi din içine ya da altına paradigmalıyorsunuz; ya da girişiyorsunuz buna; daha baştan;
felsefe din dış çeperindendir ve başka şeylerinde - ve tanrı kavramını bağımsız sorgular dinden ve diğer şeyleri de/şeylerden de ;
(bunu yargı bağımsızlığı gibi düşünün bi an-yasama yargı)
ve felsefe kendinin (sorgunun ve sorgulamanın ve bilginin ya da merakın) amacı ve aracı haline gelir;
bir dinin ya da dini düşüncenin ve doğmanın (islam dışında genel olarak )aracı haline getirilemez; (çünkü a dinine hizmet-b dinine hizmet) bu tutmaz-tutmaz bu maya-tutmaz işte; tutmayacak ve göreceksiniz de ilerde siz de; iyi bakarsanız;

felsefe ile erişeceğiniz bi tanrı kavramını bile bi dinin aracı haline getirmezsiniz;
girmeyecek bir balon

sonuçta siz felsefeyle ilgilenmiyor olursunuz ya da bilgiyle
siz sonuçta sonsuza kadar sürmesini istediğiniz rahatınız ve tutumunuzla
dininizle gerçeğinizle-sabitinizle; ya da algınızla ve kendi sabit tutumunuzla onun doğrulatmasıyla ve yüceltmesiyle; (
bu aracılı aracılık size ne sağlayacak?

felsefe bilgiyle ilgilenir ve
felsefe özgür ve bağımsız bir şekilde sorgulama işidir ya da akılla düşünme yetisi ve vb.
merakın merkezindedir-
dinsel bir tutum ya da inançsal bir tutum ya da bir kabul zeminine daha baştan oturamaz; oturutulamaz-çürük bozuk felsefe
siz öyle düşünüyor olsanız bile felsefe yabası bunu tutmaz-birleşmez;
inancınızı da yabana atmayın ama bağımsızda (dışında da) sorgulamayı ve bakmayı da bilin ya da deneyin o halde
aksi taktirde felsefe gelişemeyecek ya da bu işin içine girmeyecek ve sığmayacak ve biz de izleyeceğiz sizi huşu ve merak içinde bakacağız bu olanlara ve olacaklara da
hayır din dışında kavramsal -bir analiz- bir alan ve uğraş olarak o halde ama (-din bu) (felsefe-din = felsefe ya da tanrı kavramı kullanmayan felsefe-kısmi felsefe ya da kavramsal felsefe)
tüm çağlar bunu söyleyecek size
varlık felsefeniz = zaten benimsenmiş bir tanrıdır ve sizinle tartışmaya girecek kişi sizin özgür bağımsız düşüncenize yönelir;tutumunuza
ve size tüm soruları ,(karşı yanıt olarak zaten ) tanrı verir değil mi?
eğer siz sorgulamıyorsanız tabi

kişisel tutum ve benimsemeleri felsefe ile doğrultmaya ve doğrulatmaya ya da yüceltmeye girişmek daha baştan -nafile çabalı işkence ve taban tabana zıt bu olayla;

soyutlarla ilgilenmek bir felsefe; ve kavramlarla düşünmek bir felsefe-saf felsefe bilimi
düşünceniz-düşünüp devinip üretmedikçe o?
eğer bilgiyle ilgileniyorsanız -gerçek bilgiyle ve- ilgilenmekle sonuçta kuramsal olarak eninde sonunda bulacağınız kutsal mücadele-bilginin kutsallığı ve bulaşacağınız ve bulup ulaşcağınız kutsal gerçek budur ve bunun benin yada başkasının size söylemesi değil
eninde sonunda iyi bir incelemeyle ulaşacağanız kutsal yargı budur değilse bile sizin ifade edeceğiniz yakın benzer anlamalar;
din felsefesi bile bi dinin içinden girişemez; sistem içi sistem kapalı bi kere kendini sorgulamaz sorgulayamaz ki;

Son düzenleme:

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
bunu görmediğim için üzgünüm sadece diğer bölünmüş yanıtları iletmeyebilirdim ve daha baştan susabilirdim ben

keşke belirtseydiniz; ama daha baştan felsefe istemediğnizi ve amacınızın bu olmadığını
her neyse saygı duyarım-saygı ile;sonsuz;

Sizinle ilgili bir sorun olmayabilir, benim algılama sorunum da olabilir.

Ya da,ders çalışırken fazla okuma olanağım olmuyor o yüzden olabilir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Sizinle ilgili bir sorun olmayabilir, benim algılama sorunum da olabilir.

Ya da,ders çalışırken fazla okuma olanağım olmuyor o yüzden olabilir.

Sanalmanik anlaşılmazdır, yazdıklarından birkaç cümle anlayıp ona göre yorum yapıyoruz kendisi böyle mutlu olduğunu ifade ediyor, isterse gayet güzel yazabilir de dağınık yazmayı seviyor:smile:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Forumlar hala canlandırılabilir çünkü sosyal medya berbat bir yer ya da şey
Kullanışsız bir tembel çukuru

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç