Fethullah Gülen ve Siyaset

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyaset Meydanı kategorisinde mahsun tarafından oluşturulan Fethullah Gülen ve Siyaset başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,721 kez görüntülenmiş, 48 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyaset Meydanı
Konu Başlığı Fethullah Gülen ve Siyaset
Konbuyu başlatan mahsun
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan alpi

mahsun

Yeni üye
Yeni Üye
SayınFethullah Gülen siyasete atılırsa ülke adına gelmiş geçmiş en büyük siyasetçi olur görüşüm, isterimde... Fethullah Gülen siyasete girerse ülke de ne gibi bir değişim olur? Sizin düşünceleriniz arkadaşlar?

fides

Kahin
Yeni Üye
Ynt: Fethullah Gülen ve Siyaset

Size öncelikle sorayım: "Siz siyaset biliminin ne olduğunu biliyor musunuz ki Fethullah Gülen'i iyi bir siyasetçi olarak görüyorsunuz?"
Fethullah Gülen : "laik devlet yapısını değiştirerek, yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup, bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu" gerekçesiyle hakkında dava açılan birisi.
Bu adam insanların dinini sömürüyor. Onların üzerinden bağışlar alıyor ve beyin yıkıyor. Dersanelerde, okullarda, evlerde bu adam vaazları dinletiliyor. Millet bilmiyor mu bunları sırf ucuz yerleşim ve eğitim diye gidiyorlar. O da fakir aileler üzerinden yeterince propaganda yapıyor.
Bir zamanların en ateşli ABD düşmanına ne oldu? Şimdi ABD de saltanat hayatı sürüyor. Samimi biri değil ve iki yüzlü. Zaten şakşakçıları yada öğrencileri diyeyim iktidarda. Onun emirlerine göre kararlar çıkartıyorlar. Sırtı uzun süre yere gelmez. Bari halk akıllı olsunda dinini böyle adamların yerine vermesin. Halifelik bitti.

mahsun

Yeni üye
Yeni Üye

ya fides sen doğru söylüyorsun bir an yanılgıya düşüp duygularımla hareket ettim mantıklısı senin dedigintir

mahsun

Yeni üye
Yeni Üye

fides dogru söyliyorsun da ben size demedim ki sayın gülen hoca siyasetçidir şayet atılırsa güzel birdir diye söylemişdim ama sen galiba başka yerden okuyorsun ?

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

mahsun,
fides arkadaşım bence gayet doğru yerinden okumuş ve yanıtlamış.Siz konuyu açarken görüşünüzü yazmış,ancak dayanaklarınızı belirtmemişsiniz.Sizce neden en büyük siyasetçi olur Fettullah Gülen?Görüşlerinizi paylaşım yada tartışmaya açıyor iseniz daha içerikli belirtmelisiniz diye düşünüyorum.Fettullah Gülen illegal olarak zaten siyasetin bizzat içinde yer almaktadır.Ona legalite vermek onun büyük bir siyasetçi olacağı anlamına gelmez.Siyasete girmesi ile ülkede bir değişim olacağını düşünmek mantıklı değil,senin duygusallığındandır.

est

Felsefe.net
Yeni Üye

Fettullah Gulen siyasete atilsa ondan bi' cacik olmaz. =)

Tipki Abdullah Ocalan gibi Fettullah Gulen de siyaset disi kaldiklari surece gucludurler. Direktif ve tehditleriyle siyaset adamlarina istediklerini yaptirabilirler ve kendi yandaslarini sectirebilirler ama kendileri dogrudan siyasete girdikleri andan itibaren onlari destekleyenler gozunde dusmeye baslarlar. Arkadaslar bu adamlar oyle Akp gibi ' inadina Akp ' turu sloganlarla halk destegi toplayamazlar, bunlar guclu gelip guclu kalmak zorundadirlar cunku bu adamlar birer kurtarici olarak goruluyorlar toplumun bazi kesimleri tarafindan ve bu adamlarin siyaset sahnesine bizzat cikip da alacaklari en ufak yenilgiler, yanlis kararlar bile toplumun gozunde ' amaan bunun da digerlerinden farki yokmus, cok laf yok icraat ' olarak degerlendirilecektir cunku bunlar sistemi toptan degistirmeyi hedefliyorlar. Bu adamlar icin yol bellidir, devrim/darbe yaparak kendi iktidarlarini kurup demokrasiyi sonsuza dek rafa kaldirirlar, boylece muhalif ses cikamaz, bunun icin gunu gelene kadar da herseyi yapip ama siyaset disi kalarak guclerini arttirmaya calisirlar. ( tabii ki Abdullah Ocalan durumunda, kendi devletini kurmasi oluyor bu durum)

zeyni

Felsefe.net
Yeni Üye

Esselam ;
Yazmaya başlamak buradan nasip olacakmış :)

Fettullah Gülen vs. adamlar asla aktif olarak siyasete girmezler :) çünki kendileri siyaset dengelerini belirler.Sadece Akp veya sağ tabanlı bir parti olmak zorunda değildir.Yeter ki hizmetlerini yerine getire bilsinler.CHP çarşaf açılımında başka bir manzara görememekteyim...Bu günümüze kadar tüm siyasetçilerimiz tek tek tarikat üyeleri ile görüşme yapmışlardır :) o yüzden hiç birini siyaset sahnesin de göremezsiniz .

Bertrand_Russell

Felsefe.net
Yeni Üye

bi'cacık olmaz diye pc başında yazmak kolay.Din sömürüsü yapılıyormuş efendim dini öğretmek sömürmekse bırakalım sömürsünler.Haberi gelince mutlu oluyorsunuz ama... bilmem şu ülkede türk okulu böyle birinci oldu gibisinden haberlerde seviniyorsunuz.
Senden çok cacık olmuş da sanki forumlarda 1-2 mesaj yazmışsın.
Beyefendinin onlarca kitabı var.Ben öğretim üyesiyim ve yanında bir hiçim.
Açık ve net olarak da belirteyim nurcu filan da değilim.

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Bertrand_Russell,bir öğretim üyesi olarak tartışma tarzınızı belki gözden geçirmelisiniz.Düşüncelerini yazan kişiler hakkındaki görüşleriniz değil,konu hakkındaki düşüncelerinizi yazarsanız belkide sizi daha iyi anlarız.

eski

Üye
Yeni Üye

Dinin siyasallaştırılıp ideoloji olarak milletin önüne afyon gibi serilip, bundan rant sağlayarak, kişilerin kişilikleri üzerinde etki yaparak onların umutlarıyla oynayıp, kendi düşüncelerini onlara empoze etmek gerçektende çok akıllıca. Bu konu da sana katılıyorum sayın öğretim üyesi. Bana göre istersen prof ol, istersen ordinayus ol, Feytullah Gülen senden ilerdeyse bilmem; ama benden geridedir. Yukarda yazılanları okumadın yada okuyup anlamadın, anlasanda kendi bildiklerini okuyorsun, olaylara objektif olarak yaklaşmayı öğrenip, Paskalın dediği gibi din hırkanı çıkarıp dini tartışmayı bileceksin, yada savunacaksın. Senle bu din ve felsefe üzerine bir ara yazışalım. Her ne kadar ilkokul meznu olsam da( Feytullah Gülen gibi).

est

Felsefe.net
Yeni Üye

Bertrand_Russell ' Alıntı:
bi'cacık olmaz diye pc başında yazmak kolay.Din sömürüsü yapılıyormuş efendim dini öğretmek sömürmekse bırakalım sömürsünler.Haberi gelince mutlu oluyorsunuz ama... bilmem şu ülkede türk okulu böyle birinci oldu gibisinden haberlerde seviniyorsunuz.
Senden çok cacık olmuş da sanki forumlarda 1-2 mesaj yazmışsın.
Beyefendinin onlarca kitabı var.Ben öğretim üyesiyim ve yanında bir hiçim.
Açık ve net olarak da belirteyim nurcu filan da değilim.

Bu adam dini mi ogretiyor, soyle mi yapiyor diye bir tartisma yok ortada..

Bu konu altinda soylenen, dinin her detayini bile bilse, demokratik bir sekilde, oy toplayip iktidar olmak amaciyla yapacagi siyasette basarili olmasi mumkun degildir. Yoksa, zaten su anda siyaset yapmakta. Bu on bilgi altinda bundan onceki mesajimi okursan sanirim daha anlasilir olur senin icin. Ondan sonra, hoca efendi hazretleri siyasete girse bi' cacik olmaz sozume neden katilmadigini daha mantikli bir sekilde ifade edersen, cevap verebilmek adina sevinirim..

He, eger yine buna benzer, ortadogu insanina ozgu olan bir sekilde ilk alindigin sozden sonrasini okumayip kafana gore birsey yazacaksan, benden olmadigi gibi senden de bir cacik olmamis demektir, bu sitenin adina yakisir bir tartisma olmayacak demektir, istersen ozel mesaj at da herkese rezil olmayalim..

Bir ogretim gorevlisi olarak, hoca efendinin yaninda bir hic oldugunu soylemen gercegi ise.. Turk egitim sistemimizin acikli durumunu gozler onune bir kez daha sermekte.. Uzgunum bu yuzden, hepimiz icin..

ERNEST0

Felsefe.net
Yeni Üye

Öncelikle merhaba,fettullah hocayla ilgili siyasete girsin mi diye bir düşünce öne sürülmüş.Bence girsin hatta geç kalınmış bir karar.Sonuçta siyasetin her kulvarında zaten var,belki fiili olarak yok ama düşüncesi yada milli görüş onun düşüncesine yakın.Düşünce ezelden beri var,osmanlıdan günümüze uzanan bir serüven.İşin açıkcası bu ülkede siyasetle uğraşan şahıslardanhiç birisinden geri kalır yanı yok,eksiği yok fazlası var;gerçi ittihatcı zihniyet ne kadar hazım eder bilemeyeceğim. Hatta bunun olmaması için ülkeyi nasıl bir maceraya sürükler o da meçhul ama sonuçta bence girmesi hiç fena olmaz.

MonaRosa

Felsefe.net
Yeni Üye

ERNEST0 ' Alıntı:
Öncelikle merhaba,fettullah hocayla ilgili siyasete girsin mi diye bir düşünce öne sürülmüş.Bence girsin hatta geç kalınmış bir karar.Sonuçta siyasetin her kulvarında zaten var,belki fiili olarak yok ama düşüncesi yada milli görüş onun düşüncesine yakın.Düşünce ezelden beri var,osmanlıdan günümüze uzanan bir serüven.İşin açıkcası bu ülkede siyasetle uğraşan şahıslardanhiç birisinden geri kalır yanı yok,eksiği yok fazlası var;gerçi ittihatcı zihniyet ne kadar hazım eder bilemeyeceğim. Hatta bunun olmaması için ülkeyi nasıl bir maceraya sürükler o da meçhul ama sonuçta bence girmesi hiç fena olmaz.
abi inanamıyorum hem nickin ernesto hem de fethullahçısın..
biri sayın fethullah der biri siyasete atılsın der...
ben çıldırıyor muyum?
yoksa feto bunlara beynimizi yıkamaları için para filan mı verdi?

serhanist

Felsefe.net
Yeni Üye

sevgili fetullah ile ilgili düşüncem ile fetulahçılar ile ilgili düşüncelerim çok farklı...

biri dini kullanan peygamber olmak isteyen yalancı; diğerleri de bu adama inanmış, evlerinde kalarak beyinleri yıkanmış ve bu adama inanmaya zorlanmış insanlardır... bu ayrımı yapmak önmlidir... çünkü hepsini aynı kefeye koymak mantıksızlık olur...

ben cemaatte 4 yıla yakın bir süre bulundum... hoca ile ilgili her kitabı okuttular bana... her kasedi dinledim... her sohbette bulundum... ziyaretlere gittik esnaf abilerle başka şehirlere... ve sizlere ancak şunu diyebilirim bunların hepsi büyük bir yalanın sadece bir bölümü... yavaş yavaş beyinleri uyuşturup zihinlere olur olmaz fikirler sokuyolar... mesela benm abim mustafa kemale deccal dedi... başka abiler de atatürke sövüyolardı hep... sonra sinirlendim ve çıktım ewden... ama o zaman bile hoca ile ilgili fikrim değişmedi... 2 tane salağın sözüne bakıp da cemaati terkedemezdim... sonra kafama dank etti... ondan sonraki konuşmalarını daha dikkatli dinledim... her lafında bir kinaye bir gönderme vardı... atamıza karşı cumhuriyete karşı...

artık arındım... tek derdim hala inanan varsa onlara laf söylemek değil onları daha dikkatli olmaya çalışmalarını istemektir... beyinlerini kullansınlar eğer hala uyuşturmadılarsa ve bu onların tek yoludur aydınlığa doğru...

allaha emanet olun

saturnus

Felsefe.net
Yeni Üye

fettulah gülen siyasete atılsın.... muhalifte zekerya beyaz hoca olsun..... işin ciddiyetine vakıfsınız herhalde... saygılar....

zemheri

Felsefe.net
Yeni Üye

Zaten yeterince siyasetin içinde, illa bir parti kurup kendini parti başkanı mı ilan etmesi gerekiyor.Cemaati kime oy verse o parti ihya oluyor, ecevit bunun en güzel örneğiydi, akp için de son seçimde kızım sana söylüyorum gelinim sen anla tarzında bir açıklamayı kendi gazetesinde yapmıştı.Partileri kontrol etmek mi iyidir yoksa parti olmak mı, o siyaset yapmıyor da biz mi yapıyoruz:)

F

faust

Ziyaretçi

Fetullah gülen'in siyasetçi olması demek,türkiyeye yayılan emperyalizm'in geri dönülmez bir noktaya ulaşması demektir ki,abd ve organları amaçlarıda bu olduğu için,üzerimize gönderilen basit bir oyun ki,baş etken burada fetullah gülendir,kendisi iyi niyetinin kurbanı olup,zararını kendi çekecektir,fetullah gülen ve cemaati türkiye'nin giderek anti-laik ve cumhuriyetçi yapısını bozarak,yerine şeriat devletinin getirilmesi ve abd güçlerinin amacına hizmette bulunması fetullah gülen'in dine hizmeti olarak algılaması,türkiye'nin yerinde sayıp ilerlememesine neden olacaktır,abd dost gibi görünür ama emperyalizm gibi saçma bir ideolojinin neden olduğu sömürününde baş etkenleridir (fetullah gülen=kendimize yazık etmek),müslümanlar eğer devlet rejiminde laisizm'i koruyamıyor ise,dinlerinin iyi niyetleri gibi görünüp kurbanları olmasınada mahkum olacaklardır.

sentetik

Felsefe.net
Yeni Üye

fides ' Alıntı:
Size öncelikle sorayım: "Siz siyaset biliminin ne olduğunu biliyor musunuz ki Fethullah Gülen'i iyi bir siyasetçi olarak görüyorsunuz?"
Fethullah Gülen : "laik devlet yapısını değiştirerek, yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup, bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu" gerekçesiyle hakkında dava açılan birisi.
Bu adam insanların dinini sömürüyor. Onların üzerinden bağışlar alıyor ve beyin yıkıyor. Dersanelerde, okullarda, evlerde bu adam vaazları dinletiliyor. Millet bilmiyor mu bunları sırf ucuz yerleşim ve eğitim diye gidiyorlar. O da fakir aileler üzerinden yeterince propaganda yapıyor.
Bir zamanların en ateşli ABD düşmanına ne oldu? Şimdi ABD de saltanat hayatı sürüyor. Samimi biri değil ve iki yüzlü. Zaten şakşakçıları yada öğrencileri diyeyim iktidarda. Onun emirlerine göre kararlar çıkartıyorlar. Sırtı uzun süre yere gelmez. Bari halk akıllı olsunda dinini böyle adamların yerine vermesin. Halifelik bitti.
aynen katılılıyorum o adamdan hiç bişey olmaz!

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye

Fetullah GÜlen siyasete atılsın mı sorusu sorulmadan önce Fetullah GÜlen kimdir, ne yapmıştır, ne yapabilir diye sormamız gerekir...

Fatullah GÜlen'i tartışmak uzun bir açıklama gerktirir elbette.. Faaliyetleri gizli yürütülmüş ama günümüzde tamamiyle gün yüzüne çıkmıştır.. Amaç milletin imanlı bir hale gelmesi ve bunun sonucunda Yeşil Devrim'in gerçekleşmesiyle bir şeriat devleti kurmaktır..

DOğru yerden mi tutuyorum bilmiyorum ama şunu düşünmek temelini irdelemektir gibi geliyor bana.. Siz nasıl oluyor da insanların imanlı olması gerekliliği görüşünüzü, daha kişiliği oturmamış olan ilkokul ortaokul öğrencilerinden başlayark insanların beyinlerini yıkama yoluyla insnalara zorluyorsunuz ????

Bu kabul edilemez birşeydir.. Siz bu yolla insanları dindar mı yaptığınızı sanıyorsunuz.. Din dediğinniz şey o halde şöyle tanımlanıyor : Sorgulamayan, direk olarak benimsemiş, araştıramayan, görüşsüz, android insanlar...
Eğer buysa tanım olabilir..

Bunun yanında dinin içerisinde nerde yer alır acaba üçkağıtlar, kandırmacalar, para araklamacalar, adam kayırmacalar...???

Fetullah Gülen siyaset sahnesinden inmeyen sözde bir din adamıdır.. Kendisi zamanında Erzurum Komünizmle Mücadele Derneğinin başında siyasete girmiş ve ne hikmetse ABD ilişkileri sonrasında çok yükselmiştir.. Bugün Fetullah Gülen'i sevdiğini iyi bir din admı olduğunu söyleyen çok insan varıdr elbette.. Çünkü çok iyi göz boyarlar..
İnsanların düşünüşlerini küçük yaşlardan itibaren köreltmeyi dindarlık olarak tanımlarlar, bu faaliyetlerini dünyaya yaymak için açtıkları okulları "kültür tanıtımı" olarak tanımlarlar ve herkes de alkışlar bunları..

daha irdelenecek o kadar çok tarafı vardır ki bunları yazmaktan işin özüne geçilemeyecektir..

Fatullah Gülen siyasettedir zaten.. Gelip parti kurması aktif siyasete girmesi halinde ise peşinden çok kişiyi sürükler.. Ama buna izin verilemez..
Yasaları hukuk düzenini vsyi geçtim, bu ülkede ÖZGÜRLÜĞE AŞIK düşündüğünüzden çok fazla insan varıdr.. Onları susturmak kimsenin harcı değildir..

kayhanfurkan

Felsefe.net
Yeni Üye

fettullah gülen hakkındaki suçlamalarınız yersiz hukuki olarak somut bir kanıt olmadan bu suçlamaları yapamazsınız. özellikle şeriatı getirmek gbi birderdi yok fettullah gülenin. ne yani fettullah gülenin çocukları uyuşturucudan satanizmden vs gbi kötü yollara sapmadan imanlı olarak yetiştirilmesinin neresi yanlış? ayrıca sorgulamak yorumlamak araştrmak o gençlerin hepsınn yönlendrildiği şeyler hç bir benmsetme zorlama dogma ya yer yok . ama insanların kafasında fettullah gülene karsı bir ön yargı olusturulmus. burda yorum yapmadan önce kac kşi tarafszca kitabını okudu adamın? okusaydınz fettullah gülenın öğretilerinin hiç bir yanlış noktasını bulamzsınız ahlakı her turlu değere uygundur. ha türkiyedeki laiklik tanımlarıyla çelişmiş olabilir zamanında buda okumdan araştrmadan insanların kafasına çakılmış şeylerdir.ön yargıyla bakıolar adama bence siyasete girmesine gerek yoktur saten yetştrdiği bir çok başarılı öğrencisi belirli mevkileri gelmiş durumda ama bu sizlere neden batıo anlamıorum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar