Feminizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Sosyoloji kategorisinde sümeyra tarafından oluşturulan Feminizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,092 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Sosyoloji
Konu Başlığı Feminizm
Konbuyu başlatan sümeyra
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Nejdet Evren

sümeyra

Üye
Yeni Üye
Sevgili felsefe.net forum üyelerimiz feminizm hakkında ki görüşleriniz nelerdir?lütfen bu soruya 'feminizm' kelimesini ilk duyduğunuzda zihninizde canlanan imajıyla cevap veriniz.

Teşekkür ederim

fides

Kahin
Yeni Üye
Ynt: feminizm

Benim ilk aklıma gelen A.Giddens'ın sosyolojide feminizmi ;
1.Özgürlükçü feminizm
2.Köktenci feminizm
3.Siyah feminizm
diye 3'e ayırması geliyor. Benim ilgimi Özgürlükçü feminister çeker. Konuyu derinlemesine, sosyolojik, kültürel açıklarken sistemi radikal şekilde masaya yatırıyorlar.

Ayrıca ilk feminist kadın Lilith geliyor.

sümeyra

Üye
Yeni Üye
Ynt: Feminizm

feminizm tarihsel bakımdan incelendiğinde nerede durmaktadır,popüler medya feminizm ideolojisini 'erkek düşmanlıpı' gibi bayağı bir söylemle toplumum zihinlerine aşina kılarak neyi hedeflemektedir?feminizm emek sömürüsüne de gönderme yapan bir yaklaşımla varlığını korumak istediği halde neden ''toplumsal cinsiyet'' dediğimiz eşitliğin önünde ki en büyük engeli aşamamaktadır?
Kadın cinselliği üzerinden yürütülen politikalar feministleri harekete geçiren noktaların başında gelir.''İkinci cins'' le büyük bir patlama yaşayan erkek egemen dünya tekrar bir Simone de Beauvoir eşitliğini mi beklemektedir acaba?

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

İlk olarak feminizm'in erkek düşmanlığı olarak bilinmesi/aksedilmesi beni üzüyor.Feminizmi genel olarak kadın=erkek ayrımcılığına karşı çıkarak, cinsler arasında siyasal, ekonomik ve toplumsal eşitliği savunan görüş olarak bilinmesi/aksedilmesi gereklidir.Asıl sorunun erkek eğemenliği olduğunu düşünüyorum.Kısa bir zaman önce bir seminere gitmiştim benim zihnime kazınanlar bunlar birde feminizm'in LİBERAL FEMİNİZM,MARKSİST FEMİNİZM.. gibi kategorileri var.Sümeyra arkadaşım bizi bu kategoriler konusunda bilgilendirise çok mutlu olacağım.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

Eşitlikçi Formlar:
Eşitlikçi Feminizm - Önde gelen feminist liderleri de içeren çoğunluk bunun feminizmin gerçek bir formu olmadığını öne sürmektedir.
Bireyci Feminizm - (Libertarian Feminizm olarak da bilinir) Yukarıdakiyle aynıdır.
Liberal Feminizm
Kadın Merkezli (Gynocentric) Formlar:
Kültürel Feminizm
Cinsiyet Feminizmi
Pop Feminizm
Radikal Feminizm
Baskının Ataerkillikten Kaynaklandığını Kabul Edenler:
Anarko-Feminizm
Radikal Feminizm
Fransız Feminizm
Seks Radikal Feminizm
Baskının Kapitalizmden Kaynaklandığını Kabul Edenler:
Marksist Feminizm
Sosyalist Feminizm
Ayırımcı (Segregationalist):
Lezbiyen Feminizm (Lezbiyen Ayrıkçılığı/Lesbian separatism) )
Ayrılıkçı Feminizm/Seperatist Feminizm
Afrikan-Amerikan
Siyah Feminizm / Black Feminism
Kadıncılık/Womanism
Batı-Dışı :
Üçüncü Dünya Feminizm
Sömürge Sonrası Feminizm
kaynaklar;cogito 58,feminizm herkes içindir Bell Hooks
feminizmin kollara ayrılması emekçi kadın gücünün ayrılığa düşmesi demek olduğunu savunan feminstler,bölündükçe bölünen ve ayrışan kadın problemine eğilen aktivistler hala tartışmaktadırlar.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

kadının erkeğe göre yeniden yorumu ile erkeğin kadına göre yeniden yorumu arasında bir fark yoktur. ne ki, beş-bin yıllık bir erkek egemenliği ve erkek-egemen anlayışı söz konus ise, o zaman kadının erkeğe güvenmemesi ve kendi alanında feminel bir doku oluşturmasını anlamak gerekir. yalnız feminel düşüncelerin kaynakları ile gelinen aşamadaki yedek-güç olma eğiliminin göz ardı edilmemesi gerektiği kanısındayım. kadın sömürüsünün kölecilikten önce başladığı bilindiğine göre, kadının sömürülmesine karşı olmanın tüm sömürü biçimlerine karşı olmasının mihenk taşını oluşturduğunu söylemek mümkündür. demek ki, söz konusu olan kadının değil, kadın üzerinden insanın sömürüsüdür yaşanan. böyle olunca feminel karşı-koyum cinsiyet üzerinde yoğunlaşmakla erkek egemenliğinin sürdürülmesine katkı sağlamaktadır. erkek egemenliğinin erkek cinsi ile hiç mi hiç alakası yoktur. Erkek egemenliğinin cinsiyeti yoktur. o zaman, feminizm emek sömürüsünde erkek yanında yer almak demektir; kadının erkekleşmesi demektir; sömürüye farklı bir açıdan ortak olmak demektir.

adam gibi değil, kadın gibi değil; insan gibi...

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

Teşekkürler bilgi için.
sümeyra ' Alıntı:
Eşitlikçi Formlar:
Eşitlikçi Feminizm - Önde gelen feminist liderleri de içeren çoğunluk bunun feminizmin gerçek bir formu olmadığını öne sürmektedir.
Bireyci Feminizm - (Libertarian Feminizm olarak da bilinir) Yukarıdakiyle aynıdır.
Liberal Feminizm
Kadın Merkezli (Gynocentric) Formlar:
Kültürel Feminizm
Cinsiyet Feminizmi
Pop Feminizm
Radikal Feminizm
Baskının Ataerkillikten Kaynaklandığını Kabul Edenler:
Anarko-Feminizm
Radikal Feminizm
Fransız Feminizm
Seks Radikal Feminizm
Baskının Kapitalizmden Kaynaklandığını Kabul Edenler:
Marksist Feminizm
Sosyalist Feminizm
Ayırımcı (Segregationalist):
Lezbiyen Feminizm (Lezbiyen Ayrıkçılığı/Lesbian separatism) )
Ayrılıkçı Feminizm/Seperatist Feminizm
Afrikan-Amerikan
Siyah Feminizm / Black Feminism
Kadıncılık/Womanism
Batı-Dışı :
Üçüncü Dünya Feminizm
Sömürge Sonrası Feminizm
kaynaklar;cogito 58,feminizm herkes içindir Bell Hooks
feminizmin kollara ayrılması emekçi kadın gücünün ayrılığa düşmesi demek olduğunu savunan feminstler,bölündükçe bölünen ve ayrışan kadın problemine eğilen aktivistler hala tartışmaktadırlar.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

nejdet..feminizmin emek sömürüsünde erkek yanında yer almasına bağlı getirdiğin temel düşünceyi tam olarak anlamadım,erkek egemenliğinin cinsiyeti vardır,daha önce hangi emek sömürüsünün başladığı bize kadın sömürüsünün spesifik konumunun sarsılacağıyla ilgili bir ipucu vermez düşüncesindeyim.Kadın problemi tüm insanlığı ilgilendiren fakat nedenleri ve bileşenleri diğer sömürülerden farklı bir alanda kendini gösteren bir sömürü çeşididir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

kadın sömürüsünün tüm insanlığı ilgilendirdiğini söylediğinde ortak paydayı da belirlemen gerekecektir. örneğin Afrika da bize göre çok ilkel sayılan -ki ben onları çağdaş olarak görüyorum- topluluklarda kadın sömürüsü yoktur. dolayısı ile kadın sömürüsü tüm dünyadaki kadınların -bunu cins olarak söylüyorum- sorunu değildir. o zaman, kadın sorunu temelde emek sömürüsü ile sıkı-ayrılmaz bir ilişki içerisinde yer almaktadır. Feminiz çıkış kaynağı itibariyle erkeklerle eşitlenme düşüncesine dayansa da eşitlemenin söürüyü ortadan kaldırmadığı ve mistifike edilerek erkek gibi kadın cinsiyle karşılaştığımızı görmek mümkündür. bu erkek egemen düşüncedir ve bu nedenle de cinsiyeti yoktur. rütbelerin sefaleti kadının kimliğini yok eder ve bu kimliksizlik sonucunda homo-seksüel ve bi-seksüeller de kimliksizleştirilmeye sürüklenirler. cinsiyetin öne çıkartılması başlı-başına bir egemenlik kurma felsefesine dayanır ki feminizm bu bağlamda Austrolopitecus Africanus'lardan itibaren günümüze kadar uzanan binlerce yıllık bir sömürü düşüncesine yedeklik yapmaktan kurtulamaz. bu nedenle politik feminizm erkek egemen düşünce ile aynı sonuca varacaktır.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

feminizmin erkek-kadın eşitliği noktasında gösterdiği hassasiyet ortadadır,burada kastedilen eşitliğin temeline indiğimizde mistifikasyonun olası olmadığını görüyoruz aslında çünkü feminizm eleştirel bir ideolojidir,yani kadının erkekleştirilmesine yol açtığını düşündüğün bazı gerekçeler feminizmin tam da üzerinde durduğu hareket nokatalarıdır.Eşitlenmekten kasıt haklar itibariyle aynı statüde var olabilmektir ki bu cinsiyetten bağımsız olarak insani bir dilek ve direniş ağıdır.Cinsiyetin öne çıkartılması meselesi ise başlı başına bir handikaptır çünkü bunu öne çıkartan ataerk düşüncenin kendisidr feminist direnişçiler değildir,feminizmin çabası ise bu cinsiyetçi bakış açısının irdelenmesi noktasında vardır.
Feminizm eşitliğin dışında bir çok kadınsal probleme dayalı toplumu idealize etmeye yönelik bir bakış açısını hedefler..kadın doğasına atfedilen diktelerden tutun bedenine,cinselliğine,ruhsal yapısına(!) kadar her konuyu ele alır/almayı amaçlar.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

"Kadın problemi tüm insanlığı ilgilendiren"..." fakat nedenleri ve bileşenleri diğer sömürülerden farklı"..." bir alanda kendini gösteren bir sömürü çeşididir."

kadın sömürüsünü emek sömürüsünden ayırdığımız zaman yanılgı içerisine düşeriz. ilk sömürülen türün kadın olmasının bir anlamı olmalıydı. kadın problemi emek sömürüsünün olduğu yarde vardır. örneklediğim gibi Afrika klanında ve hala varlardır emek sömürüsü yoktur ve kadın porblemi de yoktur. demek istediğim yukarıdaki soruma yanıt alamamıştım ki, ortak payda emek sömürüsüydü kanımca...

fides

Kahin
Yeni Üye
Feminist (Memduh Şevket Esendal )

Lise edebiyat kitabımdaki bir öykü geldi aklıma. Bilmem hatırladınız mı?

Feminist

Vilayet memurları yemeğe çıkıyorlar. İstatistik müdürü Salim Bey, merdivenlerden inerken ayrı ayrı kalemlerden çıkmış birkaç genç önü sıra iniyor, konuşup görüşüyorlardı. İçlerinden biri, birazcık durup elini göğsüne vurarak, arkadaşlarına meydan okur gibi:

Ben feministim, feminist... dedi

Sonra arkalarından gelen Salim Beyi görüp seslerini kestiler, yol verdiler.

Salim Bey geçti gitti, ama bu “feminist” sözü aklına takıldı. Çokça kullanılan bir söz. Manası ne olsa gerek? “kadıncı” demek mi? Yemekten sonra dairede çalışırken yine aklına geldi. “bir bilenden sormalı” diye düşündü.

Akşam üstü, Merkez Kahvesi’nde tavla seyrederken yeniden hatırladı. Yanındaki masada oturan orta mektep hocalarından Aytaç Beye sordu:

Aytaç Bey, feminist ne demektir?

Aytaç Bey, dirseğini masaya dayamış, elini kalpağının içine sokmuş, dalgın tavla seyrediyordu.

Uykudan uyandırılmış gibi gözleri süzük, döndü. Salim beye baktı “Beni imtihan mı edeceksin?” demek ister gibi:

Sanki bilmiyor musun? dedi.

Biliyorum ama, yine de soruyorum. Biliyorsan söyle.

Aytaç Bey dargın:

Birader, dedi. Hem biliyorsun, hem de yine soruyorsun?

“Beni mantara bastıramazsın” demek ister gibi, kaşlarını yukarı kaldırıp başını öteye çevirdi.

Söylesen ne olur? dedi. Belki bir bilmediğim var da onu öğrenmek istiyorum.

Öteki, yüzünü çevirmeyerek:

Bilmiyorum birader, dedi.

Tavla oynayanlardan biri, Kerim Bey, eski “Sahil Sıhhiye” memurlarından, eşi akranı arasında bilgiç geçinenlerden bir adam. Aytaç Beyden sordu:

Ne soruyor?

Hiç canım, alay etmek istiyor!

Salim Bey kızar gibi oldu.

Hiç alay etmek istemiyorum, dedi, “feminist ne demektir?” diye soruyorum. “Ne olur, sorulmaz mı?”

Kerim Bey, pulları düzelterek:

Yani, feminist ne demektir bilmiyor musunuz? dedi.

Farzedelim ki bilmiyorum, yahut biliyorum da yine soruyorum.

Güzel, feminist sizce ne demektir?

Bence ne demekse demek, ben sizden soruyorum.

Biz söyleyeceğiz ama, siz bildiğinizi bir söyleyin bakalım.

Ben bildiğimi söyleyecek olsam, sizden hiç sormam.

Kerim Beyin arkadaşı sıkıldı:

Lakırdıyı sonra edersin, dedi, at bakalım.

Kerim Bey oyuna başlayarak:

Bilen sormaz, dedi. Bilmeyen de biliyorum demez. Hep yek oyna! Sen söyle de, yanlış varsa biz düzeltelim.

Salim Bey sustu. Bu kelimeden sezinlediği manayı iyice, açıkça bilmediği için söylemek istemiyordu. Karşısındakiler de onun gibi olmalıdır ki onlar da söylemekten çekindiler. Lakırdı da böyle kaldı. Yalnız bu kısa konuşma, Salim Beyi biraz kızdırdı. Kendi kendine, “Söylemeyiniz siz, ben onu soracak adamı bulurum.” O günlerde eski Fransızca hocalarından Cemil beye rast geldi. Biraz hoşbeşten sonra ondan sordu:

Cemil Bey, bu feminist ne demektir?

Feminist, işte feminin var ya? Fem, Fam ikisi bir asıldandır. Malum, kadın demek.

Cemil bey düşündü. Sonra şikayete başladı:

Birader, dedi, bizim dilimiz de dil mi? Hangi tabiri ararsın da bulursun? İşte buyurun, şu feminist mesela! Ne diye tercüme edeceksin?

Yok, ben tercümeden ziyade, asıl şu manasını öğrenmek istedim.

Maluum. Maluum ya! Ancak benim arz ettiğim de... Çünkü monşer, lisan bir ifade içindir, doğru değil mi? Biz dilimiz var diye ortaya çıkalım, mukabil olmadı mı? Doğru değil mi?

Hakkınız var...

Geçen sene, bu ıstılahlar için bir komisyon topladılar. Ben orada bütün bunları söyledim. Birkaç kere toplanıldı. Ayrıca bir komisyon yapılmasına karar verdiler. Sonra tahsisat yoktur, gelecek sene bütçesine para konulacak diye bir lakırdı çıkardılar, öyle kaldı. İşin içine bir kere bütçe karışınca, sen alt tarafını anlayıver. Şimdi ne kadar çoluk çocuk varsa, marife dolmuşlar, böyle ciddi işlere bakan yok. Doğrusu ben de artık aldırmıyorum. Hangi birine bakarsın! Hem bir de bakmışsın, testiyi kıran da bir suyu getiren de!...

Selamlaştılar. Ayrıldılar. Salim Bey düşündü, “Araya lakırdı karıştı, feministi anlayamadık” dedi.

Birkaç gün sonra, bir akşam üstü, bilmem hangi dairenin hangi kaleminin müdürü, genç ediplerimizden R.Raif Beye rast geldi... Konuşarak yürümeye başladılar. Söz arasında, bir sırası düşünce Salim Bey, feministi ondan da sordu:

Kuzum Raif Bey, dedi, bu feminist ne demektir?

Feminist? Feminizm, azizim nasıl arz edeyim... Kadınlığı bağlayan ve bizden ayıran bütün kayıtlar ve şartlar... Bir kadın niçin erkek değildir? Bu yoklukları, bunların acılıklarını ben de şehirde duymayan kalmadı sanıyorum! Sonra ben bunu erkeklerin zavallılıkları, diye izah etmiştim. Siz bilmem, benim “Nergis” mecmuasına yazdığım yazıları gördünüz mü? Bu fikirler, o makalelerle çok ince işlenmişti. İtiraf etmelidir ki şimdi ne öyle bir mecmua çıkıyor, ne de öyle yazan var. Biz de sustuk. Çünkü okuyan yok.

Salim Bey sustu. İçinden, “Bunu bilen elbette vardır ya, ben rast gelmedim” diye düşündü. Ve ondan sonra her önüne gelene sormaya başladı.

Recai Bey, sen çok bilgiçsin, feminist nedir?

Tuvalet sabunu!

Nasıl tuvalet sabunu? Ben sana bu kelimenin manasını sordum!

Ben de sabun soruyorsun sandım.

Kabahat bende, seni bilirim de, yine soruyorum.

Birkaç gün sonra yine bir başkasına:

Hikmet Beyefendi, affedersiniz, bir istirhamım vardı. Feminist nedir?

Azizim, bir meslek. Bir de gazetesi vardı sanıyorum. Bir gazete çıkarıyorlardı... Tarihi, efendim. 1800... evet 1874-75 olacak. Evet ama, bir kere de evde bakar arz ederim. Haaa, yok pardon, o “Feninia” idi. Evet, hatırımda yok, evde bakar arz ederim.

Bazı şeyler böyledir. Tilkinin kuyruğu gibi, kapanın bir biçimsiz yerine sıkıştı mı, çıkmaz. Salim Bey, bu rahatsızlıkla, bu feminist’i o kadar sordu ki, sonunda adı Feminist kaldı. Dahası, ona bu adın nereden kaldığını bilmeyenler, onu bu meslek sahiplerinden biri sandılar; kadınlar müsamerelerinde konferans vermeğe çağırıyorlar, yeni çıkan gazeteler kadın sahifeleri için ondan yazı istiyorlar.

Memduh Şevket Esendal

sümeyra

Üye
Yeni Üye

nejdet afedersin soruyu kaçırmışım:) tüm dünyayı ilgilendirmesinden kastım bu problemi yaşayan yaşamayan tüm insanlığın bu konuya karşı -diğer tüm sömürü sonucunda ortaya çıkan problemlere olduğu gibi(açlık,kölelik...)duyarlı olmasını doğru bulduğumdu.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

fides ''manidar'' hikaye için teşekkür ederim,doğrusu konu başlığını açarken rica ettiğim konu tam da bu noktada çözümleniyor,feminizmin toplumda nasıl algılandığı konusu bize kadın problemine bakış açımızla ilgili düşünce kırıntılarımızın sesini/soluğunu duyurur kanısındayım.Bu nedenle bu forum açıldı ve bu konuda ki açılımlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum,,

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

emekçi kadın nerede duruyor sizce? göğsüne vurarak "feministim" diyen bir emekçi tiplemesine hiç benzemiyor. Öykü yazarı konuya girişinde eleştirisini belirlemiş görünmektedir. öykü bence faklı bir eleştiri içermektedir.

sümeyra

Üye
Yeni Üye

öykü de belirttiğin konu da tabi ki bir eleştri söz konusu ve yazı boyunca başka eleştriler de var fakat asıl değinmek istediği konu feminizm özelini konu ederek toplumda ki boşlukların içimizde nasıl yer ettiğiyle ilgili gibi duruyor.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

sanırsam yazar ilk girişteki eleştiriyi farkında olmadan yapmış. dolayısı ile farklı olgular üzerinde ayrıntılı olarak duruyor. Öykü emek sömürüsünün özünü yakalayamadığı için alanında yeterli bir açıklama getirmesi beklenecek bir durum olmasa gerek.

ve işin ilginç tarafı da hiç bir olguya yer vermeyen böylesi anlatımlardan ders çıkartmaya çalışmaktır

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

Feminizm meselesinin devlet meselesiyle bağlantılı bir durumu olduğunu düşünüyorum. Kabaca iki çeşit devlet vardır: 1.Gücünü halka baskı yapmak için kullanan otoriter devlet. 2. Gücünü halkı koruyup kollamak için kullanan devlet. Yani Cebbar devlet ve Kerim devlet. Ya da baskıcı devlet ve demokrat devlet.
Feminizm meselesinde de devletin yerini erkek egemen sistem alır; bu da iki türlüdür: 1. Gücünü kadınları ezmek için kullanan haşin erkeklik. 2.Gücünü kadınların şerefini kollamaya yöneltmiş erkek egemen vasat.
Benim merak ettiğimse şu: Acaba erkek egemenliği doğal olarak kaldırmak olası mıdır?

sümeyra

Üye
Yeni Üye

oldukça talihsiz bir yorum doğrusu..yorumlarına bakılırsa demokratik devletin erkek egemen dünyada ki karşılığı senin tabirinle ''gücünü kadınların şerefini kollamaya yöneltmiş erkek egemen vasat,,bu nedir böyle tanrı aşkına?

fides

Kahin
Yeni Üye

Sümeyra gerçekten çok haklısın böyle bir yorum yapılır mı? Kollamak için derken:
Sevgilisinin mini eteğine kızıp bir daha giymemesi için baskı yapması ve bunu da onu : "Haşin erkeklerin bakışlarından korumak için" yaptığını söyleyen bir erkeğe hak vermek ne kadar enteresan??? Ki bu iki tanımdan en ılımlısı koruyor ve kolluyor ya :p

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç