Felsefi Düşüncenin Özellikleri Nelerdir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe'ye Giriş kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Felsefi Düşüncenin Özellikleri Nelerdir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 16,442 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe'ye Giriş
Konu Başlığı Felsefi Düşüncenin Özellikleri Nelerdir?
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ignostik üye

sakal

Kahin
Yeni Üye
Benim savımda şu, Ya da Maharaj'a bakınız; Gözlemci, Tanrı ve tanık olarak bölünemez, Bütün düşünsel, deneysel çıkarımsamalar belki de sizi ya da bi başkasını buna, bu yanıta götürecektir;

bu da vahdet-i vücut a veya panteizme götürür..İbn'i Arabi'yi kim anladı ki ben anlayım...

gözlemci dediniz de,aklım hala çift yarık deneyinde...madde dalga mı bilyemi.??? siz bu son cümlemi dikkate almayın,

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bu da vahdet-i vücut a veya panteizme götürür..İbn'i Arabi'yi kim anladı ki ben anlayım...
gözlemci dediniz de,aklım hala çift yarık deneyinde...madde dalga mı bilyemi.??? siz bu son cümlemi dikkate almayın,

Üstadım, bunu tartışmak istiyorsak isterseniz bu konuyu ve alanı kirletmeyelim ve başka bi başlığa taşınalım; Konu başlığının dışına taştık sanırım, Ben başlığı açanlardan ve diğer paylaşımcılardan kendi adıma özür dilerim;

Ben yine de ola ki felsefi düşünce diye bi tanımlama yapacaksak bunun özgür düşünme ve özgür ve kalıpsız düşünmece ve sorgulamaca olacağında ısrarlıyım; Tanrı eksenli bi sorgulamaya başlanamaz, Bi kabul dinamiğinin üzerine bi felsefi sorgulama oturtulamaz; Ben kendi adıma konuyu bunun dışına bu alanda dağıtmak istemiyorum; Ve bunu belirtmekte ya da kendimce söylemekte yarar gördüm çünkü; Kişi inanç taşıyorsa bile sorgulamada ve düşünmede özgür olmalı, Sonrasında inanç kalıbını ve düşünmesini giyinebilir ama felsefe odası sıcaktır orada üşümez, Orada bu hırkayı bırakabilir ya da çıkarabilir üzerinden ve çıkarmalıdır, Gerçeği çıplak sorgulamalıdır, Bence felsefe odasına çıplak girilmelidir ve her şey görülmelidir ve incelenmelidir orada;

sakal

Kahin
Yeni Üye
düşünceler utanır mı utanır..saygılar...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

İbn-i Arabi'yi ben anladım şahsen sen hangi konuda anlamadın sakal???

sakal

Kahin
Yeni Üye
İbn-i Arabi'yi ben anladım şahsen sen hangi konuda anlamadın sakal???

senin ve benim anladığımız şeyler yüzeysel,konuştuklarımız dedikodu..mış gibi yapmakla olmuyor,bunu fikirlerinde düşüncelerinde göremiyorum..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
senin ve benim anladığımız şeyler yüzeysel,konuştuklarımız dedikodu..mış gibi yapmakla olmuyor,bunu fikirlerinde düşüncelerinde göremiyorum..

İbn-i Arabi'yi hangi konuda anlamadın diye soruyorum sen bana başka bir cevap yazıyorsun. "Mış gibi yapmakla olmuyor veya fikirlerinde göremiyorum." diye cevap yazmanın sorum ile alakası yok ki...Sana İbn-i Arabi'yi anlatayım demedim ki hangi konuda anlamadın dedim çünkü anlayan var mı ki ben anlayayım gibi genel bir yorum yaptın...Neyse sorumu geri aldım.

Psikotik Balık

Felsefe.net
Yeni Üye
sn. psikotik balık, aslında problemi açık biçimde ortaya koymak istedim; ama yeterince iyi ifade edemediğim anlaşılıyor... evet, soyutlamada, bir nesnenin ya da nesnel bir sürecin birçok özelliğinden en önemli olduğu kabul edilen bazı asli nitelikleri alınır ve geri kalan ilgilenilmeyen yönleri atılarak, kavramlaştırılır... örneğin, gerçekte somut olarak var olan armutların hepsinin belirli ve özgül bir ağırlığı, kokusu, sertlik-yumuşaklık derecesi, kendine göre bir rengi, büyüklüğü, şekli...vb. gibi özellikleri vardır; ancak ''armut kavramında'' bütün bu özgül özellikler atılmış, geriye kalan bütün armutlarda ortak olarak ne varsa, o kavramlaştırılmıştır ve böylece herhangi bir armudun kendine özgü tekil özelliklerini yansıtmayan, ama buna karşılık türün ortak özelliklerini ifade eden, soyut nitelikli bir 'armut' kavramı elde edilir... evet... somut vardır... pazardan satın alarak eve getirdiğimiz bütün armutlar somuttur... ve bu somut armutların her biri hem armut türünün bütün genel özelliklerini taşır, hem de her birinin (soyutlama sürecinde bir kenara atarak, dikkate almadığımız) kendine özgü, somut ve dolayısıyla tekil nitelikte birçok özelliği vardır... felsefi bilginin ya da bir zihinsel etkinlik türü olarak 'felsefe yapma'nın kapsamının genişliği, her türlü gevezeliği taşıyabilecek ölçülere götürülemez ve benzer şekilde, felsefeyi reddetmenin her biçimi felsefeye çıkmaz...

her insan bir düşünceyi bir nesneyi vs. gördüğünde aklında aniden kişiliğiyle düşünceleriyle ya da içeriğini net olarak bilemediğim başka bir şeyle ilgili yargılar oluşturur. son cümlelerinde oluşturduğun yargılar da böyle bir yargıdır. bunu şu şekilde açıklayayım..

x kişisi doğru bilgiye y kişisinden daha çok yaklaşmış olsun. şimdi y kişisi x kişisinin tezlerini gördüğünde "gevezelik" olarak nitelendirme potansiyeli her zaman var. çünkü düşündükçe düşünceler arasında kurduğun bağlantılar da değişebilir. işte bu yüzden bu konunun bu şekilde sınırlandırılamayacağını düşünüyorum

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konuyu güncelliyorum teşekkürler

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Yoop
felsefeyi doğuran şey zaten yaratıcının algılanamamış olmasıdır..nasıl oluyor da bunca işaret önümüzde dururken onu anlamak yerine onu eserinden dışlayabiliriz..düşünceyi yaratan şey anlayamadığımız şeylerdir..çözebilseydik düşünmezdik..çözdükçe daha çok seviyor,düşündükçe hayran oluyoruz..
kesinlikle katilmadigim ince noktalar var.
Varolusu çözüldükçe
Ne kadar acimasiz olduğu
Kisaca.determinist bir sistem (guclunun gucsuzu öldürdüğü)en kotusude
Bu mantigi seven bir yaratici gercegi oldugu.gercegiyle karsi karsiyayiz..

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Yoop

kesinlikle katilmadigim ince noktalar var.
Varolusu çözüldükçe
Ne kadar acimasiz olduğu
Kisaca.determinist bir sistem (guclunun gucsuzu öldürdüğü)en kotusude
Bu mantigi seven bir yaratici gercegi oldugu.gercegiyle karsi karsiyayiz..
Hahaha.
Cozdukce daha cok seviyor.sevdikce daha cok hayran kaliyoruz.
Ben hayatimda bu kadar amatorce ve tutarsiz bir yorum gormedim.
Aksine!##
Çözüldükçe daha cok elestiren
Anladikca daha cok.anlamsizlasan
Bir yasamdayiz.
Iste asil gercek bu.
Matrix felsefesi.
(cehalet mutluluktur)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç