Neler yeni

felsefe ve beden

ranaizm

Yeni üye
bana hep tuhaf geliyor bir bedenimizin olması.. nasl dusuncelerimizi boyle bir sey simgeleybilir, insanlar nasıl bizi tanıdıgını iddia edebilir. felsefeyi elimizden geldigince icra etmeye calisiyoruz, beynizimizdeki fazla dusunceyi bizde kimyasal bir bozulma yapmadan buralara yaziyoruz. okuyoruz ve fikirlerimizi alıyoruz. ama fikirler akıldan gecse de bedenden geciyor mu yani boyle bir sey var mı? mesela: ' suna bak bu cusse asla sunu soyle yapmaz, surdan gecmez, ya da bana yakısmıyor' tarzı seyler hep bedenimiz uzerinden isliyor. siz ne dusunuyosunuz felsefe-beden hakkinda? beden felsefesi mi demeliyiz buna da

Lefty

Tanınmış üye
Beden tabii ki yaşamda varlık gösterebilmemiz için önemli bir araçtır. Sağlık sorunları yaşadığımız zaman ya da herhangi bir ağrı çekerken bedenin değerini daha iyi anlarız fakat tipe bakıp da insan davranışları hakkında yorum yapmak yanıltıcı olacaktır. Beyin çok daha önemlidir. Hawking örneğinde gördüğümüz gibi o kısıtlı beden koşullarına rağmen çok büyük işler başardı fakat çoğu sağlıklı bedene sahip insan ise bu hayatta hiçbir varlık göstermeden yok olup gidebiliyor.

ikarus

Yeni üye
Bedenimiz salt idealimizin ve materyalimizin kesiştiği bir noktadır. Düşüncelerimiz, her ne kadar beynimizdeki nöronların elektrik ile etkileşime geçmesi sonucunda oluşsa da, elektriğin "madde" olup olmadığı tartışması hep süregelecektir. Bedenimiz ise bu düşüncelerin oluşmasını sağlar. Aynı zamanda bedenimizi de bu düşünceler doğrultusunda kontrol ederiz. Benliğimizin ve ideal (soyut) düşünce sistemimizin oluşması için, materyal dünyanın üzerimizdeki etkisini algılamamız gerekir. Bu algı aktarımını da bedenimiz sağlar. Aslında şey gibi düşünebiliriz, işletim sistemi olmayan bir bilgisayar :D Ya da bir bilgisayara yüklü olmayan işletim sistemi :D

Bedenin olmazsa beynin olmaz, beynin olmazsa bilincin olmaz, bilincin olmazsa düşüncelerin olmaz, düşüncelerin olmazsa felsefe olmaz. Bedenin olmazsa felsefe yapamazsın.

Düşünce, duyu organlarıyla algılanan verilerin işlenmesi ve önceki bilgilere göre yorumlanmasıyla oluşur. Bu verileri yorumlayıp diğer düşüncelerle yorumlama işinene de felsefe denir.

Bedenimin olması bana da tuhaf geliyor; aynaya baktığımda kendimi fark, çünkü ben kendimi zihnimin içinde tanıdım. İyi tanıdığım ben etten değil, düşüncelerden oluşuyor. Aynada gördüğüm kişi zihnimdeki asıl Ben'in yansıması gibi geliyor.

"ictenlik"

FSEditör
Bedenimiz olmasa neyimiz olacaktı ya da nasıl olacaktı-k?
Yani beden olmasak ne olacaktık?
Saf düşünce mi örneğin. Kendini düşünebilen düşünce mesela. Nedir?
Bunun şekli formu uzayı nedir?

Bedenimiz olmasa neyimiz olacaktı ya da nasıl olacaktı-k?
Yani beden olmasak ne olacaktık?
Saf düşünce mi örneğin. Kendini düşünebilen düşünce mesela. Nedir?
Bunun şekli formu uzayı nedir?
Olmayacaktık. Düşünce olmayacağı için hiçbir şey var olmayacaktı. Varlıkların var olduğunu anlayan dolayısıyla varlıkları kendisi için var eden şey farkındalıktır, farkındalık da düşünce sayesinde olur. Beden, beyin, düşünce, farkındalık olmazsa bir şey gerçekte var olsa bile bizim için var olmaz.

Evrenin, tanrının, ahlaki kuralların, her şeyin var edeni düşüncedir. Düşünce olmazsa bunların hiçbirisi olmaz, ancak beden olmazsa da düşünce olmaz. Yani maddesel varlık düşünsel varlığa bağlıdır. Maddesel varlık olmasa düşünce, düşünce olmasa madde olmaz.