Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Kulübü kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Felsefe Uzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,931 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Kulübü
Konu Başlığı Felsefe Uzerine
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Felsefe; varlık, bilgi, gerçek, adâlet, güzellik, doğruluk, akıl ve dil gibi konularla ilgili genel ve temel sorunlarla ilgili yapılan çalışmalardır.

Felsefe düşünce sanatı olarak da bilinir.

Yukaridaki bilgi bilimin de temelidir

felsefe yöntemi

Bulguların tutarlılığını denetlemek, türlü bulguları geniş düşünce örüntülerine yerleştirmek ya da bu örüntülerle olan ilişkilerini belirtmek, yani gerçeklere erişmek, araştırmaların ve bilimin temel konutlarını incelemek ve kurallara bağlamak, benimsenebilecek mantık ilkelerini önermek gibi özellikleri bulunan, gerçekler ile değerler üzerinde incelemeler yapılırken baş vurulan yol.

Thomas Hobbes

" Felsefi düşünce insanın evreni içinde kendi varlığını merak etmesiyle ve bu konuda sorular sormasıyla başlar.

Felsefe için merak etmek ve soru sormak yeterli değildir. Sorulara sistemli bir açıklama getirmek de önemlidir.

Aynı zamanda getirilecek olan açıklamanın sistemli veya sistemsiz olması gerektiği de felsefenin bir sorusudur.

Felsefi düşünüş sıradan düşünüşten tamamen farklıdır onun ayırt edici özelliği kavramsal ve soyut olma çabasıdır.

Felsefi düşüncenin yöntemleri insana hemen her konuda akıl yürütebilmesi için gerekli temelleri sağlar.

Felsefe eleştirel bir düşünüş biçimidir.

Felsefi düşünce önceden kazanılmış bilgiler üzerine bir düşüncedir."

Amaç ve yöntem

"Felsefe diğer disiplenlerden sorgulama yöntemiyle ayrılır. Filozoflar, ilginç, harika veya şaşırtıcı buldukları bir konudaki şüpheleriyle ilgili anlaşılır örnekler verebilmek için, genellikle sorularını problemler veya bilmeceler olarak çerçevelendirirler. Bu sorular genellikle bir inanca ait varsayımlarla veya insanların karar vermek için kullandıkları yöntemlerle ilgilidir.

Filozoflar problemleri mantıksal bir şekilde ortaya koyarlar. Tarihsel olarak geleneksek mantıkın kıyaslarını, Frege ve Russell'dan itibaren de sembolik mantık kullanır ve daha sonra kritik okuma ve fikir yürütmelerle bir sonuca doğru ilerlerler. Sokrat gibi, tartışmayla, veya diğerlerinin ileri sürdükleri fikirlere cevap vererek, veya dikkatli kişisel düşünmeyle cevap ararlar. Filozoflar bu yöntemlerin birbirine göre üstünlükleirini tartışa gelmişler, örneğin felsefi "çözümlerin" nesnel, kesin yani gerçeklik hakkında bilgi veren mi; yoksa konuştuğumuz dilin mantığına açıklık kazandıran veya hatta kişisel terapi mi olduğunu sorgulamışlardır.

Dil filozofun en önemli aracıdır. Analitik felsefede felsefi yöntemle ilgili tartışmalar felsefe ve dille ilgiliydi. Kıta Avrupa'sı felsefesinde de benzer kaygılar vardır. Meta-felsefe, yani felsefenin felsefesi, felsefi problemlerin, felsefi çözümlerin ve problemden çözüme gidişteki yöntemlerin doğasını araştırır. Bu tartışmalar aynı zamanda dil ve yorum üzerine yapılan tartışmalarla da ilgilidir.Yani felsefe düşünce ve mantık bilimi olup her şey hakkında birçok şey bilme sanatıdır."

Kisaca felsefe "concept's existence" konusudur.

Yani "kavramin varligi" konusudur.

Bilim ise "function/behaviour of phenomena and/or concept" konusudur

Yani, "kavramin ya da ve de fenomenin fonksiyonu/davranisi" konusudur.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Felsefe; varlık, bilgi, gerçek, adâlet, güzellik, doğruluk, akıl ve dil gibi konularla ilgili genel ve temel sorunlarla ilgili yapılan çalışmalardır.

Felsefe düşünce sanatı olarak da bilinir.

Yukaridaki bilgi bilimin de temelidir

felsefe yöntemi

Bulguların tutarlılığını denetlemek, türlü bulguları geniş düşünce örüntülerine yerleştirmek ya da bu örüntülerle olan ilişkilerini belirtmek, yani gerçeklere erişmek, araştırmaların ve bilimin temel konutlarını incelemek ve kurallara bağlamak, benimsenebilecek mantık ilkelerini önermek gibi özellikleri bulunan, gerçekler ile değerler üzerinde incelemeler yapılırken baş vurulan yol.

Thomas Hobbes

" Felsefi düşünce insanın evreni içinde kendi varlığını merak etmesiyle ve bu konuda sorular sormasıyla başlar.

Felsefe için merak etmek ve soru sormak yeterli değildir. Sorulara sistemli bir açıklama getirmek de önemlidir.

Aynı zamanda getirilecek olan açıklamanın sistemli veya sistemsiz olması gerektiği de felsefenin bir sorusudur.

Felsefi düşünüş sıradan düşünüşten tamamen farklıdır onun ayırt edici özelliği kavramsal ve soyut olma çabasıdır.

Felsefi düşüncenin yöntemleri insana hemen her konuda akıl yürütebilmesi için gerekli temelleri sağlar.

Felsefe eleştirel bir düşünüş biçimidir.

Felsefi düşünce önceden kazanılmış bilgiler üzerine bir düşüncedir."

Amaç ve yöntem

"Felsefe diğer disiplenlerden sorgulama yöntemiyle ayrılır. Filozoflar, ilginç, harika veya şaşırtıcı buldukları bir konudaki şüpheleriyle ilgili anlaşılır örnekler verebilmek için, genellikle sorularını problemler veya bilmeceler olarak çerçevelendirirler. Bu sorular genellikle bir inanca ait varsayımlarla veya insanların karar vermek için kullandıkları yöntemlerle ilgilidir.

Filozoflar problemleri mantıksal bir şekilde ortaya koyarlar. Tarihsel olarak geleneksek mantıkın kıyaslarını, Frege ve Russell'dan itibaren de sembolik mantık kullanır ve daha sonra kritik okuma ve fikir yürütmelerle bir sonuca doğru ilerlerler. Sokrat gibi, tartışmayla, veya diğerlerinin ileri sürdükleri fikirlere cevap vererek, veya dikkatli kişisel düşünmeyle cevap ararlar. Filozoflar bu yöntemlerin birbirine göre üstünlükleirini tartışa gelmişler, örneğin felsefi "çözümlerin" nesnel, kesin yani gerçeklik hakkında bilgi veren mi; yoksa konuştuğumuz dilin mantığına açıklık kazandıran veya hatta kişisel terapi mi olduğunu sorgulamışlardır.

Dil filozofun en önemli aracıdır. Analitik felsefede felsefi yöntemle ilgili tartışmalar felsefe ve dille ilgiliydi. Kıta Avrupa'sı felsefesinde de benzer kaygılar vardır. Meta-felsefe, yani felsefenin felsefesi, felsefi problemlerin, felsefi çözümlerin ve problemden çözüme gidişteki yöntemlerin doğasını araştırır. Bu tartışmalar aynı zamanda dil ve yorum üzerine yapılan tartışmalarla da ilgilidir.Yani felsefe düşünce ve mantık bilimi olup her şey hakkında birçok şey bilme sanatıdır."

Kisaca felsefe "concept's existence" konusudur.

Yani "kavramin varligi" konusudur.

Bilim ise "function/behaviour of phenomena and/or concept" konusudur

Yani, "kavramin ya da ve de fenomenin fonksiyonu/davranisi" konusudur.

Konu ile ilgili birkaç aklıma takılan soru oldu sormak isterim.

-Felsefe gerçeklere erişmek midir? Değilse felsefeyi gerçekler ile ilişkilendirirsek felsefe nedir?
-Felsefe gerçekler ile değerler üzerinde incelemeler yapılırken baş vurulan yol. Burayı açar mısınız? Felsefe değerler ile ilgilenir mi?
-"Bu sorular genellikle bir inanca ait varsayımlarla veya insanların karar vermek için kullandıkları yöntemlerle ilgilidir." demişsiniz yani felsefe inaçları sorgulamak mıdır?
-Filozoflar felsefi çözümlerin gerçek mi, mantıksal açıklama mı olduğu konusunda ayrılığa düştükleri halde siz felsefeyi gerçeklere erişmek olarak tanımlamışsınız. Bu bana ilginç geldi. Yani siz olayı çözmüş görünüyorsunuz.

sorularım uzayıp gidiyor tutarsız şeyler de olduğunu görüyorum ama şimdilik bu kadar yeter.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Konu ile ilgili birkaç aklıma takılan soru oldu sormak isterim.

-Felsefe gerçeklere erişmek midir? Değilse felsefeyi gerçekler ile ilişkilendirirsek felsefe nedir?
-Felsefe gerçekler ile değerler üzerinde incelemeler yapılırken baş vurulan yol. Burayı açar mısınız? Felsefe değerler ile ilgilenir mi?
-"Bu sorular genellikle bir inanca ait varsayımlarla veya insanların karar vermek için kullandıkları yöntemlerle ilgilidir." demişsiniz yani felsefe inaçları sorgulamak mıdır?
-Filozoflar felsefi çözümlerin gerçek mi, mantıksal açıklama mı olduğu konusunda ayrılığa düştükleri halde siz felsefeyi gerçeklere erişmek olarak tanımlamışsınız. Bu bana ilginç geldi. Yani siz olayı çözmüş görünüyorsunuz.

sorularım uzayıp gidiyor tutarsız şeyler de olduğunu görüyorum ama şimdilik bu kadar yeter.

Felsefenin ana dali metafizik yani varligin ne oldugunun ortaya konmasidir. Iste burada gercek algi olarak bu varligin gerceginin ne oldugunun tartismasidir.

Kisaca gercek inanin dogrulanmasidir.

Materyalizmin tozu maddedir ve gercek varligi nesnedir.

Idealizmin varligi dusuncedir ve gercek varligi oznedir.

Pozitivizmin varligi yoktur ve gercek varligi ise isimdir.

Kisaca gercegin ne oldugu akilciligin inanci ya da ideolojisidir ve gorundugu gibi her tozun gercekliginin kendi tabani vardir bunlar monist ya da dualist, determinist ve akilci olarak biri biri ile tartisirlar.

Benim algimda ise gercek bir insanoglu yapilandirilmisligidir, yani gercegin ne oldugunu ortaya koyan insanogludur.

Felsefenin kelime anlaminin kavramsal niteliogi olan philis ve sophy birlikteligi disinda, ne oldugunun evrensel ve ortak bir kabulu yoktur.

Bana gore felsefe insanoglu zihninin sordugu sorular ve bunlara verdigi yorumlardir.

Evet, aksioloji yani degerler bilimi. Buradaki deger her turlu degeri kapsar. Insanoglunun her bir kavrama bakis acisi bir deger teleoloji yani erek/amac ve bir nedensellik temelindedir.

Yani herseyin bir verilen degeri vardir ve bu degerler ugruna insanoglu mucadele eder.

Bunlarin basinda etik ve estetik degerler gelir.

Metafizik degerler psikolojik degerler sosyal degerler ve politik degerler.

Mesela hirs namus demokrasi sevgi saygi uzuntu v.s. hepsi bir degerdir.

Felsefe hem inanclari ideolojileri sorgulamak hem de dile getirmektir.

Mesela din felsefesi dini uygulama ve inanclari dile getirirken, dini felsefe dini degerleri uygulama ve inanclari sorgular. Onlarin kokenine iner ve kavramsalolarak akilcilik ile aciklama getirir.

Bir yerde evet. Cunku ben bilimsel felsefeden yola cikarim. Yani benim felsefemin niteligi bilimseldir.

Aslinda yapilan ise felsefenin bilime taban yapilmasiydi. Yani klasik materyalizme dayanan AKILCI DETERMINIST MONIST NEDENSELLIGE DAYANAN FELSEFE kisaca bilimin niteligi klasik bilimde metafizik yani varlik iken, bilimsel felsefede bilimin niteligi varlik degilmetafizik degil;epistemoloji yani bilgidir.

Yani felsefe "var, ol, inan" temelinden degil de, "bil" temelinden yola cikar.

Rica ederim. Felsefe de hic bir soru "tutarsiz" degildir. Ortada bir soru varsa, onun bir akilci mantigi mevcuttur.

Soruyu soran bunun ya bilincindedir, ya da degildir.

Bilincinde oldugu zaman bunu bir temele tabana ve ...e goreye dayandirir. Degilse de aklinba takilan bir sorudur.

Sana istersen gercegi varligi, bilimsel felsefeyi v.s. aciklayan basliklarin linkini verebilirim ve istersen her bir kavram ile ilgili kendi basliginda da yazisabiliriz.

Samimi olarak bu sorulari sordugun icin de tesekkur ederim.

Cunku bir felsefede dile gelen bir konu ancak baskalarinin katilimi ile detaylanabilir ve daha bir anlasilir kilinabilir.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 01:31 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 00:30 ----------

Sana gercek ile ilgili iki baslik vereyim.

Bir de degerler felsefesi basligini.

http://www.felsefe.net/felsefi-tartismalar/74554-gercegi-tartismak-ve-algilamak.html

http://www.felsefe.net/felsefe'ye-giris/4032-gercek-uzerine-gercek-karmasasi.html

http://www.felsefe.net/felsefe'ye-giris/4065-aksiyoloji-deger-kuram.html

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Önceki yazılarımdan ve bu sorularımdan da görmüş olduğunuz gibi ben felsefeyi bilmiyorum. Bilmediğimi söylerken mütevazi olmak için değil gerçekten bilmediğim için bilmediğimi söylüyorum. Bana bu şekilde yaklaşırsanız yani seviyeme göre o zaman sizi anlayabilirim.

Örnek:"Felsefenin kelime anlaminin kavramsal niteliogi olan philis ve sophy birlikteligi disinda, ne oldugunun evrensel ve ortak bir kabulu yoktur." demişsiniz.

felsefeden uzak yada başında olan biri olarak philis ve sophy nedir-kimdir bilmiyorum dolayısı ile cümleyi net anlayamıyorum. Felsefeye dair-ait kullanılan belli başlı kelimeler var bu kelimelerin ne olduğunu bilmeden cümlenizi anlamama imkan yok. Bunun gibi şeyler sadece bir iki yerde geçse zor değil sözlüğe bakarak öğrenebilirim ama çok fazla bilmediğim keli,meler var.

bunun çözümü nedir. Bİr felsefi yazıyı okuyup anlamaya çalışmadan önce içinde geçen bilmediğim kelimelerin ne manaya geldiğini araştırıp öğrenmeliyim ve daha sonra mı yazıyı anlamaya çalışmalıyım? (Böyle olursa iş çok uzayacak). Yoksa felsefe yazılarını yazanlar bizim anlayabileceğimiz biçimde mi yazmalılar?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Önceki yazılarımdan ve bu sorularımdan da görmüş olduğunuz gibi ben felsefeyi bilmiyorum. Bilmediğimi söylerken mütevazi olmak için değil gerçekten bilmediğim için bilmediğimi söylüyorum. Bana bu şekilde yaklaşırsanız yani seviyeme göre o zaman sizi anlayabilirim.

Herkes birseyler paylasirken, kendi bilgi algi duzeyine gore paylasir. Yani kitle onundeki paylasimlar ve bu paylasimlara katilan her bir okur ve yazar da kendi bilgi algi duzeyine gore algilar ve paylasir.

Oyuzden "seviye" ancak paylasilan bir seye gelen yanit ile algilanabilir. Dolayisi ile gelen yanita gore de yanit yazilabilir.

Örnek:"Felsefenin kelime anlaminin kavramsal niteliogi olan philis ve sophy birlikteligi disinda, ne oldugunun evrensel ve ortak bir kabulu yoktur." demişsiniz.

felsefeden uzak yada başında olan biri olarak philis ve sophy nedir-kimdir bilmiyorum dolayısı ile cümleyi net anlayamıyorum. Felsefeye dair-ait kullanılan belli başlı kelimeler var bu kelimelerin ne olduğunu bilmeden cümlenizi anlamama imkan yok. Bunun gibi şeyler sadece bir iki yerde geçse zor değil sözlüğe bakarak öğrenebilirim ama çok fazla bilmediğim keli,meler var.[/quote]

Felsefe kavraminin original kelimesi philosophy dir. Philosophy'nin de etimolojik aciklamasi (yani dil olarak kelimelerin kokeni ve anlami. Eskiden bunun adi filoloji idi.)

Philis etimolojik koken olarak "sevgi" demektir. Sophy de turkce de "irfan" demektir. Dolayisi ile philosophy nin etimolojik anlami "sevginin irfani" demektir.

Dildeki bir kelime, bir ozne ya da nesne; felsefede kavram olarak adlandirilir. Cunku her bir kelime, ozne ya da nesnenin (ismin) felsefeye gore bir anlam ve icerigi vardir.

Iste bu ortak etimolojik aciklamanin disinda felsefe kavraminin ne oldugunun felsefe dunyasinda "budur" seklinde herkesin ortak Kabul ettigi bir anlami yoktur.

bunun çözümü nedir. Bİr felsefi yazıyı okuyup anlamaya çalışmadan önce içinde geçen bilmediğim kelimelerin ne manaya geldiğini araştırıp öğrenmeliyim ve daha sonra mı yazıyı anlamaya çalışmalıyım? (Böyle olursa iş çok uzayacak). Yoksa felsefe yazılarını yazanlar bizim anlayabileceğimiz biçimde mi yazmalılar?

Ben kendi adima izah edecek olursam, hic bir yerde daha once aciklamadigim bir kelimeyi genelde kullanmam.

Mesela kavram dahil kullandigim her kelimenion sitede daha once baslikolarak detayli aciklamasini yapmisimdir.

Cunku dedigim gibi, kim hangi kelimeyi kullanirsa kullansin, kullanan acisindan okelimenin bir kavramsal anlam ve icerigi vardir ve bu belirtilir.

O yuzden kavramlarin ne oldugunun ogrenilmesinden ziyade, bir kavrami kullananin kendisi o kavrami ne anlam ve icerikte kullandigini aciklar. Eger aciklama yoksa, okuyan da yazanin ne demek istedigini kendince anlayamiyorsa, ne dedigini tahmin etmek yerine; yazara sormasi cok onemlidir.

Cunku ancak o zaman okuyan kullanilan bir kavramin ne oldugunu verildigi gibi anlayabilir.

O yuzden senin su an yaptigin en tutarli yoldur. Yani okursun ve anlamadigin yerin de yazar tarafindan aciklanmasini istersin. Boylece hem yazan, nerede ner yazdiginin okurun sorusu eliyle anlanip anlanmadigi bilir, hem de boylece paylasilan bir yazi detaylanir ve anlama Adina da netlike vbe aciklik kazanir.

O yuzden eger okudugunu anlamak istiyorsan neresini anlamadigini yazara sormalisin ki, o da sana acikliyabilsin.

Boylece her basliga katilan yaziya katkida bulunmus olur ve boylece de acilan baslik katil;imlar ile detaylanir ve daha anlasilir hale gelir.

O yuzden "bizim anlayabilecegimiz sekilde yazmak" iste katilimcilarin neyi anlamadigini dile getirmewsi ile ortaya cikar.

Mesela senin anladigin bir yeri sen sormazsin, baskasi sorar. Baskasinin anladigi ve senin anlamadigin bir yeri de sen sorarsin.

Boylece yazilan yazi her bir farkli anlayanin anlamadigini sormasi ile de detay kazanir.

Burada onemli olan okurun ve yazarin basligaolan katkisidir.

Su an ikimizin bu baslikta gidisati, tam da felsefe acisindan istenendir.

O yuzden samimiyetin Adina sana tekrar tesekkur ederim.

Aksi ben yazimi yazdiktan sonar, sen anlamadigin yeri sormasan, ben de acikliyamam.

Umarim bu sekilde devam ederiz.

Yeterki sen anlamak iste. Istedigin dile geleni sorabilirsin.

Ben de yazdigimin anlasilmasi Adina her anlanmayan yer ile ilgili sorulani seve seve yanitlarim ve boylece de ortaya senin anlayabilecvegin bir yazi cikar.

Umarim aciklamalarim senin Adina tutarli ve yararlidir.

Mesela benim kullandigim ve senin anlamadigin kelimeleri istersen profilimdsen baslik olarak ta bulabilirsin.

Ya da bana sorarsin ve o kullandigim anlanmayan kelimenin basligini sana veririm. Ya da senin anlayacagin sekilde aciklamaya calisirim.

Mesela sana kavram ile ilgili bir basliklinki vereyim.

http://www.felsefe.net/dil-bilimleri/4060-kavram-nedir-ve-nasil-olusturulur.html

Soyle de yapabilirsin.

Sitedeki arama motorundan anlamadigin kelimeyi sorarsin, aramadan cikan basliklari gozden gezdirirsin. Boylece hem bilgilenirsin, hem de istersen ilgini ceken basliga yazacagin mesajin ile o basliga da katki saglayabilirsin.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç