Felsefe okumak

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Umur tarafından oluşturulan Felsefe okumak başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 560 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Felsefe okumak
Konbuyu başlatan Umur
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversiteye hazırlanıyorum.3 senedir mühendislik isterken bu sene karar değiştirdim ve felsefe okumaya karar verdim.Hedefimse Boğaziçi üniversitesi.Felsefeyi sevdiğim için buna karar verdim. Sizce felsefe okumak isteyen bir kişinin ne tür kabiliyetlere veya hangi özelliklere sahip olması gerekiyor?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İlk olarak sabit fikirli olmamak ve belli bir ideolojinin içine sıkışmadan, çok yönlü düşünebilmek gerekiyor. Ön yargısız bir bakış açısı ile detaylı araştırma yapabilmek de çok önemli çünkü bir görüşü saplantılı şekilde savunmanın kimseye faydası olamaz.

Felsefe bizleri bugüne kadar varılan noktadan daha iyi bir seviyeye taşımak için gereklidir yoksa papağan gibi başkalarının düşüncelerini tekrar etmek için değil. Tabii ki geçmişten günümüze 'kim, ne demiş?' iyi bilmek gerekiyor fakat asıl amacımız onların açtığı yoldan ilerleyerek daha fazlasını başarmak olmalıdır.

Lise yıllarında bir fizik öğretmenim vardı ve uzun yıllar düşünce suçlusu olarak hapis yatmış fakat sonra görevine iade edilmişti. Elinde kitapları ile okula gelir ve sürekli olarak bizlere 'düşüncenin suç olamayacağı bir dünya için' felsefenin önemini anlatırdı. Dünyaya değer katmak ve fayda sağlamak için düşünen-sorgulayan insanlara çok ihtiyacımız var.

Seçiminiz için tebrik eder ve başarılar dilerim.

Felsefe.net
Yeni Üye
İlk olarak sabit fikirli olmamak ve belli bir ideolojinin içine sıkışmadan, çok yönlü düşünebilmek gerekiyor. Ön yargısız bir bakış açısı ile detaylı araştırma yapabilmek de çok önemli çünkü bir görüşü saplantılı şekilde savunmanın kimseye faydası olamaz.

Felsefe bizleri bugüne kadar varılan noktadan daha iyi bir seviyeye taşımak için gereklidir yoksa papağan gibi başkalarının düşüncelerini tekrar etmek için değil. Tabii ki geçmişten günümüze 'kim, ne demiş?' iyi bilmek gerekiyor fakat asıl amacımız onların açtığı yoldan ilerleyerek daha fazlasını başarmak olmalıdır.

Lise yıllarında bir fizik öğretmenim vardı ve uzun yıllar düşünce suçlusu olarak hapis yatmış fakat sonra görevine iade edilmişti. Elinde kitapları ile okula gelir ve sürekli olarak bizlere 'düşüncenin suç olamayacağı bir dünya için' felsefenin önemini anlatırdı. Dünyaya değer katmak ve fayda sağlamak için düşünen-sorgulayan insanlara çok ihtiyacımız var.

Seçiminiz için tebrik eder ve başarılar dilerim.
Yorumunuz için teşekkür ederim.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Ülkemizde iş garantisi düşük olan bölümlerden. Gelecek hakkında maddi sıkıntı çekeceğini düşünmüyorsan iyi bir tercih olabilir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversiteye hazırlanıyorum.3 senedir mühendislik isterken bu sene karar değiştirdim ve felsefe okumaya karar verdim.Hedefimse Boğaziçi üniversitesi.Felsefeyi sevdiğim için buna karar verdim. Sizce felsefe okumak isteyen bir kişinin ne tür kabiliyetlere veya hangi özelliklere sahip olması gerekiyor?
Şimdi bilmiyorum.
Öğrenme sevgisi
Bilgi sevgisi
Nesnel düşünmeye yatkınlık, objektivite..
Subjektiviteyi/öznelliği geride bırakma çabası...
Ya da şöyle diyelim
Objektivite/Nesnellik ve Subjektivite/Öznellik ayrımını çekebilmek.
Bu tüm bilgiyi ayağınıza getirir..
Ya da bilgi/bakış problematiğinin nerdeyse bir yarısı budur...
Hepsi bu....

Şunu da ekleyelim. Bizce en basit tanımda Felsefenin Ataraksiya'sı, Uzakdoğunun Aydınlanması/Nirvanası, Gizemcinin Ego/Ben Öldürmesi/Ölmeden Ölmesi vb. denilenler çok basitçe Subjektivitenin/Öznelliğin dışlanmasının bir kez öğrenilmesi ve Nesnelliğin tam bir/bir kereliğine keşfidir/deneyimlenmesidir.

Kabaca yarım felsefe tarihi de İdealizm (Öznelcilik) Materyalizm (Nesnelcilik) çatışkısıdır.

Bizce bilgisel/öğrenimsel artma (felsefi öğrenim vb.) kavramlarının da yerini de (bu bakış düzenleme) ilk etapta bu almalıdır..

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç