Felsefe.NET Felsefe Kulübü Bölümü

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Kulübü kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Felsefe.NET Felsefe Kulübü Bölümü başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,928 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Kulübü
Konu Başlığı Felsefe.NET Felsefe Kulübü Bölümü
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Burada yazmak isteyen arkadaşlarımızın, bu bölüme üye olan kişiler tarafından tavsiye edilmiş olmaları gerekmektedir. Bu bölümde tamamen felsefe ağırlıklı ciddi tartışmalara yer vereceğiz. Konuları sulandırma vs gibi şeylere izin verilmeyecektir. Birbirlerine hodri meydan diyen üyelerimiz için de hodri meydan alt bölümü kullanılacaktır. Bu bölümde felsefe ile alakasız konuların tartışılmasına izin verilmeyecektir.

Şu an bu bölüme yazmaya yetkilendirilmiş kişiler:

1-Mühendis,
2-evrensel-insan,
3-Nejdet,
4-Fides,
5-glsezinrs,
6-turko29,
7-birazdahaderinmavi,
8-Ferdinand Bardamu

Bu bölüm buradaki ilk 8 kişinin tavsiyeleri ile büyüyecek. Üye kabulü, bölüme üye olan 3 kişinin onayı ile gerçekleşecektir. (şu an için 3 ama ileride bu sayı artacaktır) Aksi durum söz konusu değildir. Şu an unuttuğumuz kişiler mutlaka vardır, onları da önümüzdeki süreçte zaten buradaki arkasdaşlarımız tavsiye edeceklerdir. Buradaki üyelerimiz infolarına isterlerse Felsefe.NET Felsefe Kulübü Üyesi yazabiliriz. Üye sayısı arttıkça bu listeye ilave edeceğim.

Bilgilerinize

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Burada yazmak isteyen arkadaşlarımızın, bu bölüme üye olan kişiler tarafından tavsiye edilmiş olmaları gerekmektedir. Bu bölümde tamamen felsefe ağırlıklı ciddi tartışmalara yer vereceğiz. Konuları sulandırma vs gibi şeylere izin verilmeyecektir. Birbirlerine hodri meydan diyen üyelerimiz için de hodri meydan alt bölümü kullanılacaktır. Bu bölümde felsefe ile alakasız konuların tartışılmasına izin verilmeyecektir.

Şu an bu bölüme yazmaya yetkilendirilmiş kişiler:

1-Mühendis,
2-evrensel-insan,
3-Nejdet,
4-Fides,
5-glsezinrs,
6-turko29,
7-birazdahaderinmavi,
8-Ferdinand Bardamu

Bu bölüm buradaki ilk 8 kişinin tavsiyeleri ile büyüyecek. Üye kabulü, bölüme üye olan 3 kişinin onayı ile gerçekleşecektir. (şu an için 3 ama ileride bu sayı artacaktır) Aksi durum söz konusu değildir. Şu an unuttuğumuz kişiler mutlaka vardır, onları da önümüzdeki süreçte zaten buradaki arkasdaşlarımız tavsiye edeceklerdir. Buradaki üyelerimiz infolarına isterlerse Felsefe.NET Felsefe Kulübü Üyesi yazabiliriz. Üye sayısı arttıkça bu listeye ilave edeceğim.

Bilgilerinize

Konu başlıklarını da katılımcılar mı açacak, önceden belirlenmiş konular var mı?Bir de Süreyya nickli katılımcı farklı yorumlarıyla katkı sağlayabilir diye düşünüyorum.Fides, yazmayacağını açıklamış..Sanırım felsefe ağırlıklı olması biraz göz korkutuyor ama zamanla oturacaktır..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Aslinda bu bolumun acilmasi, icerigi ve kapsayacagi konular v.s. nasil bir algi olarak diger bolumlerden farkli olacak? Bu farki belirleyen ogeler neler olacak?

Ayrica ben erisim ve okunurluk olarak bu bolumun tum site uye ve misafir kitlesine acik olmasinda yarar goruyorum. Sonucta amac paylasilan felsefi dusunce ve bilgilerin, mukum oldugu kadar genis kitleye ulasmasi.

Birde buraya yazim erisim hakki alan uyenin, sitenin baska forumlarinda da yazmasinda bir sorun gormuyorum.

Butun mesele bu kimi digerlerinden farkli kilacakolan ogeleri ortaya koymak.

Bu acidan belki de ilk baslik felsefe olmaslidir. En azindan erisim hakki olan uyelerin bu kavramdan kendilerince ne algiladigi ve bu kavrama nasil ve neden oyle bir anlam ve icerik verdikleri de ortaya cikar. Mesela felsefe neyi icermez? v.s. gibi.

Ayrica bu bolume erisim alma/almama hakki egosaldegil de; bilgisel temelde degerlendirilmelidir.

Bu acidan da bilgi dile gelimini detaylandirmak ve cesitlendirmek icin; tum site uyelerine bilgilenmek istedikleri konu ve kavramda soru sorma hakki veren bir bolumun acilmasi; ve bu bolumde olan arkadaslarin o bolumdeki sorulari bu bolume tasiyarak yanitlamasi ve boylece formun her turlu katilimini saglamasi da mumkun olabilir.

Sonucta bu bolumde bilgi dile gelecektir. Dolayisi ile bilgiyi dile getirecek olan sorular dile gelmeyecektir.

Bu bir cesit "guzin abla" onerisi gibi mi oldu, bilmiyorum. :)

Neyse bir seye baslandi ise en azindan onu devam ettirmek icin caba harcamak, bence ilk atilacak adimdir.

Iste once bu cabayi harcama adina bir ortaklik gerekir. Sonucta bu cabayi harcamak istemeyen olursa, zaten bu bolume katki saglayamaz.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bu acidan da bilgi dile gelimini detaylandirmak ve cesitlendirmek icin; tum site uyelerine bilgilenmek istedikleri konu ve kavramda soru sorma hakki veren bir bolumun acilmasi; ve bu bolumde olan arkadaslarin o bolumdeki sorulari bu bolume tasiyarak yanitlamasi ve boylece formun her turlu katilimini saglamasi da mumkun olabilir.

Zaten forumda her türlü soru soruluyor, her ikisine de yazılabilir..Egoyla ne ilgisi var?Sorun, anladığım kadarıyla felsefe forumunda felsefe/sosyoloji eğitimi almış yeterince (neredeyse hiç) katılımcının olmaması..Buna gülmek mi ağlamak mı gerekiyor bilemedim..Bunda katılımcının da suçu yok, foruma katılım kriteri yok çünkü..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Zaten forumda her türlü soru soruluyor, her ikisine de yazılabilir..Egoyla ne ilgisi var?Sorun, anladığım kadarıyla felsefe forumunda felsefe/sosyoloji eğitimi almış yeterince (neredeyse hiç) katılımcının olmaması..Buna gülmek mi ağlamak mı gerekiyor bilemedim..Bunda katılımcının da suçu yok, foruma katılım kriteri yok çünkü..

Peki sen bunu bir "ayrimcilik" olarak degerlendiren zihniyete ne diyorsun?

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Böyle bir bölüm uzun ve bilimsel yaklaşımlarda bütünlüğün bozulmadan devamı için çok güzel bir düşünce, nicel nitel değerlendirmelerine, katılmıyorum.
Şöyle bir soru soruluyordu bir zamanlar özel okulda özel sınıf olmalımı olmamalımı, derslerin seviyesi başarılı öğrencilere göremi yoksa ortalamaya göremi ayarlanmalı, sonuçta maddi durumu iyi olanlar özel yetenekli çocuklarını yurt dışında okuturlarken, diğerleride ülke içinde ortalama ve altına düşerek yaşamlarına devam ettiler...
Bence yönetimin aldığı karar bu konuda isabetli, isteyene konunun bölünmemesi için şans vermesinde mahsur değil fayda var...

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Peki sen bunu bir "ayrimcilik" olarak degerlendiren zihniyete ne diyorsun?

Popüler kültürün etkisi diyorum..Geyikle karışık yazma kolaycılığından vazgeçememe diyorum..Ama çok şaşırdım bu denli komplex sahibi olmalarına..Biz burada filozof olarak yazmayacağız (ben yani) ama en azından ortak bir kavram mutabakatına varıp, bilgi üretmeye çalışacağız diye düşünmüştüm.Mesele bir elit-halk ayrımı gibi algılanıyorsa, bilgiye ve birikime hürmet yok demektir.Acı olan bu..Hayat felsefesi olan herkes felsefeci ise, nane-limon kaynatabilen herkes de doktor o zaman..Dört işlem bilen herkes de matematikçi...Felsefenin sefaleti bu olsa gerek.:)

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bence yönetimin aldığı karar bu konuda isabetli, isteyene konunun bölünmemesi için şans vermesinde mahsur değil fayda var...

Yönetim ankete dökmüş işi şimdi gördüm..Sine-i millete dönmüş..Biz paşa paşa vaz geçelim bu işten..Kaliteli bir paylaşımı ahaliye sorup da "he olsun bari" demelerini beklemeyeceğim."istemem, eksik olsun" C.de Bergerac'ın bu repliğini bu günlerde üç öğün kullanıyorum..Bu anket, kulüp açılmadan önce yapılsa idi, amenna..Ama şimdi katılımcılar belli, amaç belli..Seçim heyecanı yaşasın!

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
En zor iş demokratik anlayışta ne şiş yansın ne kebap mantığı ile yönetmeye çalışmaktır, taban bu zaafı yakaladı mı yönetim anlayışını yöneticileri bir yandan payelendirir gibi gözükürken yerle bir eder...
Fikir sahibi fikrinin ardında durarak sonuçlarını görmeden değişikliğe gitmesi durumunda, yeni baskıların yolunu açar.
Yöneticiler ya kararlı ya sabırlı olmalı yoksa neron olur :(:)

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Popüler kültürün etkisi diyorum..Geyikle karışık yazma kolaycılığından vazgeçememe diyorum..Ama çok şaşırdım bu denli komplex sahibi olmalarına..Biz burada filozof olarak yazmayacağız (ben yani) ama en azından ortak bir kavram mutabakatına varıp, bilgi üretmeye çalışacağız diye düşünmüştüm.Mesele bir elit-halk ayrımı gibi algılanıyorsa, bilgiye ve birikime hürmet yok demektir.Acı olan bu..Hayat felsefesi olan herkes felsefeci ise, nane-limon kaynatabilen herkes de doktor o zaman..Dört işlem bilen herkes de matematikçi...Felsefenin sefaleti bu olsa gerek.:)

Aynen toplum olarak birey yetistirmedigimiz icin; bireysel her turlu zenginligin farkina da varamiyoruz.

Sonucta diyelim guzel bir dusunce ve bilgi alis verisi surerken; birisi onu kisisellige, polemige v.s. cekince; ne dusunce ne bilgi ne de ortada konu kaliyor. Sadece karsilikli "sen busun/susun" "hayir ben bu/su degilim; asil sen susun/busun" icerigine donusuyor.

Bu aslinda sitenin bilgi arsivi olarak konu ve kavramda bastan okumak isteyen ve takip etmek isteyen bir okurun o yaziyi okumamasini getiriyor.

Zaten dusunce ve bilgiye genelde ragbet olmadigi hele hele bunlar felsefi ise ilgi etki onem cekmedigi ortada. Butun bunlar birey bilinci ile bagli. Sonucta dusundurtmeyen bir sistem de kimse dusunmez. Cunku dusunce=bas agrisi olarak algilanir.

Ayrica bir de bildigini zannetmek te; bilgilenmemek istemini getirir.

Benim de egosal dedigim; bu anlam da. Kisiler sirf bir sey yazmak adina mesaj yaziyor. Ya da sirf karsi cikmak adina karsi cikiyor. Demekki kisi bunu yapamayinca rahatsiz oluyor.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
bu konuda bir anket yapıldı ve sonuçlar yansımadı.
../
bir anket açtım, yanıt alamadım.
../
onaylamadığım yönteme dair yukarıdaki listeden adımın silinmesini rica ediyorum.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
bu konuda bir anket yapıldı ve sonuçlar yansımadı.
../
bir anket açtım, yanıt alamadım.
../
onaylamadığım yönteme dair yukarıdaki listeden adımın silinmesini rica ediyorum.

Bildigim kadariyla sonuclar olumsuz cikti ve ozel bolum ozel olarak kapatilip, genel olarak herkesin yazim ve okurluguna acildi.

Yalniz yine bildigim kadariyla, bu bolume yazacak olan liste ici ya da disi uyelerin dusunce ve bilgi paylasimi diger bolumlere gore on planda. Yani polemige, kisisellige ve karsilikli egosal tatminli yazismaya yer yok.

O acidan da daha onceaciklmis basliklar ve msajlar da herkesin okuma ve yazmasina acilarak korundu.

O yuzden artik o liste gecerli degil.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
güzel de, feylefos geçende listede adı yok diye bir katılımcının yorumlarını salt bu nedenle sildi ve paslıçivi adlı üye bir başka forumda bu alana yazmaya sınırlı olduğunu düşünmekte...demek ki, söylediğiniz tüm üyelerce bu şekilde algılanmamıştır. bu durum şunu gösterir; söylediğiniz açık dille deklare edilmemiş.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
güzel de, feylefos geçende listede adı yok diye bir katılımcının yorumlarını salt bu nedenle sildi ve paslıçivi adlı üye bir başka forumda bu alana yazmaya sınırlı olduğunu düşünmekte...demek ki, söylediğiniz tüm üyelerce bu şekilde algılanmamıştır. bu durum şunu gösterir; söylediğiniz açık dille deklare edilmemiş.

Tabi olabilir. Gerci ben paslicivi'ye yazdigim son mesajda da bunu izah ettim.

Aslinda benim tum yaptigim gelismeleri takip etmekti. Onerim de yazilarin silinmemesi ve korunmasini istemek olmustu.

Feylosof'un silme sebebi de konu disi olan mesajlardi. Bunu da zaten bildirdi.

Aslinda yazanlar zaten biyle dusunmedigini gosterdi.

Gerekirse konunun tam aydinliga kavusmasi acisindan, mavimor'dan bir aciklama da istenebilir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç