Felsefe hayatın neresinde?

sakal

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Yakın zamanda bir Uludere olayı yaşadık.Bir komisyon oluşturuldu ve orada öldürülenlerin hangi koşullar altında vurulduğunu bütün parti temsilcileri seyretti.Ne karara vardılar..Hiç..Hepsi bu görüntülerden kendi fikir düşünce siyasi görüşleri doğrultusunda bir yorum getirdi.Bu yaşanılan en taze ve basit örneklerden biriydi.Bu bir düşünce kirliliğinin göstergesi değil mi.? Sizinde dediğiniz gibi -O zaman siyasetçinin çok olduğu yerde....(sağlıklı fikirler yürütülemez)...

THOUGHTS

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Belkide devletleri yönetmekte yüzlerce kişilik meclisler olmamalıdır.

sakal

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Belkide devletleri yönetmekte yüzlerce kişilik meclisler olmamalıdır.
550 kafanın kaç tanesi dolu.Bir Afyon milletvekili geldi aklıma ismi lazım değil...meclise araba almak için girdim arabamı aldım demişti..İşte memleketin hali pür melali.Gerizekalı gelseydi ben arabamı ona verirdim yeterki o koltukları boş beyniyle doldurmasaydı ö....z...

rainbow64

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bence hayatın her anında ve her alanında var çalışan işsiz öğrenci kadın erkek herkesin kendine göre farkında olduğu veya olmadığı bir şekilde ortada bulunan bir tarz.

THOUGHTS

Yeni üye
Kayıtlı Üye
550 kafanın kaç tanesi dolu.Bir Afyon milletvekili geldi aklıma ismi lazım değil...meclise araba almak için girdim arabamı aldım demişti..İşte memleketin hali pür melali.Gerizekalı gelseydi ben arabamı ona verirdim yeterki o koltukları boş beyniyle doldurmasaydı ö....z...
Yani cumhuriyet yanlış(bencede)

cilek_yesili

Yeni üye
Kayıtlı Üye
burada şu var biz adamlara kızıyoruz ya menfaati için girdi,sömürdü diye bu adamları seçip oraya gönderenler o adamlardan daha gerizekalı

Feylesof TeCe

Yeni üye
Kayıtlı Üye
KONU SAPTIRILMAKTA VE KONU AKIŞI SİYASETE DOĞRU GİTMEKTEDİR

Uyarıyı yaptım, bu mesajdan sonra konu içeriğine uygun mesajlar yazınız...

P

Pyramos

Ziyaretçi
İdolünüz olan karizmatik,solcu sosyalist,anarşist vs vs birinin gözleriniz önünde bir kapitaliste dönüştüğünü gördüğünüz anda şöyle diyorsunuz; felsefe hiçbir yerde ,felsefe yok:) İNSAN YALANNNN !! (diğer yandan normal) ..ve korkuyorsunuz...mesela benim iyi biri olduğumu düşünmemin ne doğruluğu var? kötüye dönüşmeyeceğimin ne garantisi var? sözde felsefemin ne önemi var?

candemir

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Tüm diğer şeyler bir yana, bence felsefe ahlakın temel direği olmalıdır. Yani hayatın, pratiğin bu kadar içinde olmalıdır. Bütünsel felsefi sistemler bugün her ne kadar yerilse de bir etik, bir yaşam yolu temin etme bakımından önemliydi. Bugünkü çok daha çapraşık ve sistemsiz felsefi anlayışları merkeze koyarak yaşamaya çalışmayı hep güç bulmuşumdur (bir Foucault, Derrida ya da Deleuze'ü eksen alarak kişisel ahlaki sistemler kurabileceğini -kurmak istediğimizi varsayarsak- söyleyen beri gelsin). Halbuki Kant kendi dönemi için sağlam bir etik sistemi kurar. Hatta bu konuda kafa yoran insanlara geçici olarak Kant etiğini benimsemelerini öneririm. Bu perspektifin metafizik ve ontolojik uzanımları ise yine yaşam ilkelerini şekillendirme gücüne sahiptir diye düşünüyorum.

emily

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Felsefe içimizde bir yerlerdedir bence. Felsefenin merkezi, kaynağı insanın kendisidir. İçimizdeki bu şeyi fark ettiğimiz an felsefe başlar ve bitmek bilmez.Bunu fark etmek de ancak düşünme ve merak etmekle gerçekleşecektir. Örneğin; önümüzde bir kutu var sadece bir kutu bir süre bakmaya devam ederiz sonra düşünmeye başlarız bu nereden çıktı ? boş mu dolu mu ? ne için burada ? bunu buraya kim koydu ? neyden yapıldı? kim yaptı? ... bunlar ve benzeri sorularla soru işaretleri hızla artmaya başlar. Bu felsefenin sonunu bilemediğim başlangıcıdır. Felsefe insanın olduğu her yerdedir ve insan oldukça var olacaktır.

okur-yazar

Moderatör
Moderatör
Üniversite Bölümü
Görsel İletişim Tasarımı
Örneğin; önümüzde bir kutu var sadece bir kutu bir süre bakmaya devam ederiz sonra düşünmeye başlarız bu nereden çıktı ? boş mu dolu mu ? ne için burada ? bunu buraya kim koydu ? neyden yapıldı? kim yaptı? ... bunlar ve benzeri sorularla soru işaretleri hızla artmaya başlar. Bu felsefenin sonunu bilemediğim başlangıcıdır. Felsefe insanın olduğu her yerdedir ve insan oldukça var olacaktır.
Bu verdiğiniz örnek bana gördükleri her şeyi soran, sorgulayan çocukları hatırlattı. Felsefî tecrübeler, sorgulamalar çocukken başlıyor, beş duyu ile algılanan ilk şeyler soruluyor, sorgulanıyor, fark ediliyor, bir dönem aileyi delirtecek şekilde sormak ile geçiyor. Bu birinci dönem. Bir de ikinci dönem var, bu da ergenlikte başlıyor; ilk dönemde kavramların tanımlamaları yapılıyor, neyin ne olduğu az çok biliniyor ve daha sonra ergenlik çağı gelince de büyük sorgulamalar yapılıyor, "ben kimim, hayat ne, bir amaç var mı?" gibi sorular; bu iki aşama aşıldıktan sonra genellikle insanlar için felsefe biter. Felsefe kelime mânâsı itibariyle hikmet sevgisi, arayışı demektir; ilim, bilgi peşinde koşmaktır. Çocukluk ve ergenlik devrindeki sorgulamalar ile aranan da cevaplardır, cevabî bilgilerdir.

Sağlıcakla.

emily

Yeni üye
Kayıtlı Üye
felsefe sadece bir arayış mıdır ? arayış dediğimiz şey sonuç, sonuçlar ya da cevaplar için değil midir ?

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
felsefede soruların, yanıtlardan daha önemli olduğu yolunda yaygın ve yanlış bir düşünce vardır... felsefenin ana sorunları kuşkusuz önemlidir, ama bunlar zaten yalnız felsefe tarihi tarafından değil, genel olarak düşünce tarihi açısından da 'belirlidir'... bu sorunlara önerilen çözümler çerçevesinde kurulan felsefe sistemlerinin önemi gözardı edilmemelidir...

okur-yazar

Moderatör
Moderatör
Üniversite Bölümü
Görsel İletişim Tasarımı
felsefe sadece bir arayış mıdır ? arayış dediğimiz şey sonuç, sonuçlar ya da cevaplar için değil midir ?
Felsefe sadece şudur denemez. Felsefe kelimesinin kelime anlamı bellidir; hikmet sevgisi. Bu anlamdan yola çıkılarak, tecrübeleri de ele alarak bu anlam çeşitlendirilebilir, yorumlanabilir, anlamlandırılabilir.

Ama küçük bir çocuktan daha iyi filozof olamaz :)

DüşünceliKarga

Yeni üye
Kayıtlı Üye
bence felsefe zaten hayat demek geçmişden geleceğe insan hep düşünür mantık yorar ve bu sayede yeni şeyler geliştiriler yada körertirler buı yüzden hayat doğasıyla nehiriyle, semtiyle, köyüyle felsefedir.