Felsefe hayatın neresinde?

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
burada yaratma kavramına bir açıklık getirmek gerektiğini düşünüyorum, yaratma kavramı insanla ilgili (insana bağlı) olarak kullanıldığı zaman, ''yoktan var etme'' (yani ex nihilo) anlamında değil de, ''yokken var etme'' anlamındadır... ex nihilo (yoktan var etme, anlamında) yaratım, ancak tanrı ile ilgili olarak yani tanrısal bağlamda söz...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
burada yaratma kavramına bir açıklık getirmek gerektiğini düşünüyorum, yaratma kavramı insanla ilgili (insana bağlı) olarak kullanıldığı zaman, ''yoktan var etme'' (yani ex nihilo) anlamında değil de, ''yokken var etme'' anlamındadır... ex nihilo (yoktan var etme, anlamında) yaratım, ancak tanrı ile ilgili olarak yani tanrısal bağlamda söz...

Boraa

Yeni üye
Kayıtlı Üye
burada yaratma kavramına bir açıklık getirmek gerektiğini düşünüyorum, yaratma kavramı insanla ilgili (insana bağlı) olarak kullanıldığı zaman, ''yoktan var etme'' (yani ex nihilo) anlamında değil de, ''yokken var etme'' anlamındadır... ex nihilo (yoktan var etme, anlamında) yaratım, ancak tanrı ile...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Sevgili derinmavi bende sizin gibi düşünüyorum,yani ''yokken varetmek''; ve bu kavramlara takılıp kalmak yerine ortaya konanı inceleyip sonuca ulaşmak daha doğru geliyor bana göre.sevgili bora yaratmak ve üretmek konularında aynı şeyi savunuyoruz.yazımın sonunda buna değinmiştim sanırım.117. mesajın sonu.

Feylesof TeCe

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
umumikalem.blogspot.com

Başta karikatürü konuya çok uygun buldum ama sonra biraz alakasız geldi, yine de zorlarsak alakalı olabilir. Bir şeyi arıyorsak, o şeyin ne olduğunu biliyor olmamız gerekir. Gerçekten felsefenin ne olduğunu biliyor muyuz?

Bilenler...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Arıyoruz..Nüktedanlığınada diyecek birşey bulamıyorum.hoş çocuksun..

THOUGHTS

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Felsefe doğru bilgiyi arama sanatıdır.Doğru bilgiye sorgulanılarak varılır.İnsanlar hayatlarını bilgi üzerine kurarlar.
Doğru bilginin değerliliğinin kaynağıda şudur ki;süreklidir,kesikirdir ve ebedidir.

cilek_yesili

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Felsefe çoğu zaman ütopik yaşamlar düşler. Platon, örneğin, devleti düşünürlerin yönetmesi gerektiğini savunur. 2400 yıl sonrasına, şimdiki zamana, bakıldığında ise devleti yönetenlerin sadece kendilerini düşündüğü görülür.
Şimdiki zaman, insanlığın yaşlılık dönemidir ve insanlık düşünemeyecek kadar yorgun düşmüştür. Teknoloji gelişimi ve...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Felsefeciler her şeyi ince eleyip sık dokuyan insanlar.Çoğu zaman düşünce sistemlerinde cevabını asla öğrenemeyecekleri şeylere takılıp kalırlar.Dolayısıyla devlet yönetmek için problem çıkarmak değil çözüm getirmek gerekir.Yalnız felsefe olmazsa olmazlardandır bana göre,yalnız siyaset ortamının dışında kalmalı çünkü bu felsefeciye zarar...

Feylesof TeCe

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
umumikalem.blogspot.com
Felsefeciler her şeyi ince eleyip sık dokuyan insanlar.Çoğu zaman düşünce sistemlerinde cevabını asla öğrenemeyecekleri şeylere takılıp kalırlar.
Zaten felsefe, cevaplardan daha çok, sorunun kendisiyle ilgilenir. Sizin düşüncenize göre "asla cevapları öğrenemeyecek olmaları" felsefeciler pek rahatsız etmez.

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Zaten felsefe, cevaplardan daha çok, sorunun kendisiyle ilgilenir. Sizin düşüncenize göre "asla cevapları öğrenemeyecek olmaları" felsefeciler pek rahatsız etmez.
Bunu biliyorum.Demek istediğim insanların kafasını karıştırırlar o kadar.Yoksa son zamanlarda ben bu problemlerden zevk almaya bile başladım...

Feylesof TeCe

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
umumikalem.blogspot.com
Bunu biliyorum.Demek istediğim insanların kafasını karıştırırlar o kadar.Yoksa son zamanlarda ben bu problemlerden zevk almaya bile başladım diyebilirim.Ama bunu topluma yaymak gerekir diye düşünüyorum,yanlışsam düzeltin.
Niye topluma yayalım ki, hem bu biz ne kazandırır? Sen, ben, daha birçok kişi felsefeyle...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Burada bir kıskançlık mı seziyorum ne:).Özürdilerim kendimi yine ifade edmedim galiba,ben burada toplum derken belli bir yaşa gelmiş aile kurmuş,hayat mücadelesi veren insanları kastetmiyorum.Benim derdim ezberci bir eğitim sisteminden kurtulup sorgulayıcı,araştırıcı bir nesil yetişmesi.Yani kızımın gelipte baba bu nedir? dediği zaman kızım bu...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Filozof olunur mu,doğulur mu? Konfüçyus ( Büyük Filozof ) genç yaşta anne babasını kaybetmiş olmasaydı onun dünyaya nasıl bir etkisi olabilirdi.?

THOUGHTS

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Neden filozoflar devlet yönetmesinki sonuçta devletin sosyal,ekonomik... kurallarını hata dünyanın kurallarını onlar koymadılar mı.Zaten kuralları en incesine kadar biliyorlar sizce neden devleti yönetmesinler?

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Filozof olunur mu,doğulur mu? Konfüçyus ( Büyük Filozof ) genç yaşta anne babasını kaybetmiş olmasaydı onun dünyaya nasıl bir etkisi olabilirdi.?
Dogumda hic bir numenal yeti degeri yoktur. Sadece cocugun genetik ve beyin yarik yapisi olarak aldigi fiziksel/biyolojik benzerlik vardir. Bu da sadece konu ve...

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Neden filozoflar devlet yönetmesinki sonuçta devletin sosyal,ekonomik... kurallarını hata dünyanın kurallarını onlar koymadılar mı.Zaten kuralları en incesine kadar biliyorlar sizce neden devleti yönetmesinler?
Cevabı içinde vermişsiniz zaten,filozoflar ortaya bir düşünce,kurallar sistemi koyarlar...

THOUGHTS

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Kuraları koyanlar uygulayan neden farklı olsun ki?.Sonuçta bir düşünceyi tam olarak aktarılamaz.

sakal

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Kuraları koyanlar uygulayan neden farklı olsun ki?.Sonuçta bir düşünceyi tam olarak aktarılamaz.
İşin içine siyaset girdiği zaman düşüncelerde fikirlerde kirlenir o yüzden.Örneğin doktorlar sağlık alanında yanlış giden bir şeyler varsa bunu dillendirebilirler ve çözüm önerileri getirebilirler,fakat uygulama...

THOUGHTS

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Siyasi yoğunluk yanlıştır o zaman.
Askerin çok olduğu yerde savaş,hukukçunun çok olduğu yerde adalet yoktur.(hatılamadığım bir kişiden alındı)
O zaman siyasetcinin çok olduğu yerde....