felsefe bilimlerden bağımsız olarak gelişebilir mi...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde birazdahaderinmavi tarafından oluşturulan felsefe bilimlerden bağımsız olarak gelişebilir mi... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,243 kez görüntülenmiş, 51 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı felsefe bilimlerden bağımsız olarak gelişebilir mi...
Konbuyu başlatan birazdahaderinmavi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Psikotik Balık
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
ya artık cevap yazmayın okudum hepsini tmm hadi iyi geceler.artı evrensel sen bu işleri dahaiyi bilirsin snn lafın üzerine laf olmaz saygım sonsuz ama bunları kabul etmem için zaman lazım hadi iyi geceler.

Kabul etme gibi bir zorunluluk yok. Bizden bilginin verilmesi, alinip alinmamasi , bilgi paylasimi karsilikli.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
haklısınız... bence de kabul etmek zorunluluğu yoktur... ve bu herkes için yeterli tartışma zemini anlamına gelmelidir... ama hayat bazen göründüğünden daha karmaşık, daha türbülatif, kaotik bir akışa olanak verebiliyor... ve bir yönetici geliyor, bir- iki argo sayılabilecek deyim için, belki de bizlerin ahlakı bozulmasın diye, sizleri yasaklıyor, üstelik etik kurulun oluşturulup karar vermesini beklemeden, üstelik süresiz... üstelik, 'felsefe' dediğimiz düşünsel etkinlik alanının, aynı zamanda insanın en kapsayıcı, en derin ve en insani, bilinç etkinliği olduğunu bile bile... düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğünden, en çok 'yana' olmasını, mesajlarından dolayı ya da mesajlarına güvenerek beklediğimiz insanlar için bile, '' taç giyen / takan baş akıllanıyor'' demek ki... belki buradan bir sonuç ya da bir problematik ortaya çıkıyor; bir yönetici, gerçek iktidar blokunun eğilim ve taleplerine karşı, kendi doğrularının arkasında ne kadar durabilir, durmalıdır...

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
insan bir tür olarak kendi bilincine varması için çok uzum bir yol kat etmiştir; bunun için toplumsal emeğin ve bilgi birikiminin yine insanın tüm var-olma mücadelesi ile gerçekleştirdiği serüveni ile gerçekleştiğini söylemek abes olmasa gerek. bilincin tarihsel ve toplumsal yapısı görmezlikten gelindiğinde yalıtılmış bir adadaki insan türünün becerisi ile sosyal bir insanın becerisi bir-aynı kefeye nasıl konulamaz ise o şekilde aynı kefeye konulamazdır. bu bağlamda asıl soruya dönülecek olunursa, felsefe bilimlerden bağsız değildir ve bilimsel olmayan felsefe, felsefe değildir...

OnurÜney

Felsefe.net
Yeni Üye
Tüm bilimlerin anasıdır FELSEFE.! Hepsi tek bir elden düşünce sayesinde Felsefe'den doğmuştur kanımca.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Felsefe karmaşıklaştırılmamalı kolaylaştırılmalı; Böyle yaılmalı ki herkes onu sevsin denesin ya da korkmasın ondan,
Biz matematik adını kirletmiş bi tolum ya da insanlık olarak felsefeye de bunu yapıyoruz;
Felsefe herkesin uzak durması gareken, ondan anlayanların geliştirdiği gibi bi şey gibi algılanmamalı,
filozoflara derin düşünenelere özgü bi şeymiş gibi düşünülmemeli,
Basitçe bilgi sevgisi ve arayışı, öğrenme sevdası gibi tanımlanmalı ve sorup sorgulamak, özgürce düşünmek, kendini varlığı ya da varoluşu-anlamları keşfetmek için, öğrenme ,için, gelişme için yaılan bi şey gibi düşünülmeli, Bi okumadan çok ve özellikle bi okumadan önce kişinin kendi soruyuşu ve soruyuşlarına cevap üretişi olarak düşünülmeli, Ve böyle sunulmalı ki herkes denesin, Felsefe birilerinden öğrenilen ya da birilerinin geliştirdiği bi şey düşünülmemeli ve sunulmamalı; :Gerçek felsefe okumalardan çok kişinin merakla bilmek isteyerek sorduğu ve üzerine düşündüğü şeylerdir, Gerçek felsefe kendi iç sesiyle, iç düşünüyle soru-cevap iletişim dinamiği geliştirmektir; bugünkü pozitif bilim
anlayışına çok uzak bu, ama felsefeye en yakın bilim matematiktir, ya da belki mantık disiplinidir; Matematik derken sayılarla uğraşan bi matematikten çok anlam olarak matematikten söz ediyorum tabi, Matematiğinde bi çok tanımı var, Bu kelimenin anlam köküde "öğrenmekten hoşlanan" anlamına gelen bi ifadeye gidiyor, Yani gerçek matematikte aslında felsefeye çok yakın;

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Uc cesit olan bilginin, fiziksel sosyal bilgi olmasinin disindaki diger bilgi de matematiksel/mantiksal bilgidir.

Evrensel-insan zihniyeti bu bilgi temelindedir. Tabi ki mantiksal temelde bir teme ...e goresi (insanoglu) ve hedef ...e goresi (zihinsel insanlasma, evrenselleme bilimsellesme ve bilissellesme) si vardir.

Iste zihin devrimi de yapilandirilmis her turlu insanoglu bilgisinin kritik ve analitik sorununun bu temellerdeki cozumu algisi bilgisine dayanir.

Psikotik Balık

Felsefe.net
Yeni Üye
Felsefe karmaşıklaştırılmamalı kolaylaştırılmalı; Böyle yaılmalı ki herkes onu sevsin denesin ya da korkmasın ondan,
Biz matematik adını kirletmiş bi tolum ya da insanlık olarak felsefeye de bunu yapıyoruz;
Felsefe herkesin uzak durması gareken, ondan anlayanların geliştirdiği gibi bi şey gibi algılanmamalı,
filozoflara derin düşünenelere özgü bi şeymiş gibi düşünülmemeli,
Basitçe bilgi sevgisi ve arayışı, öğrenme sevdası gibi tanımlanmalı ve sorup sorgulamak, özgürce düşünmek, kendini varlığı ya da varoluşu-anlamları keşfetmek için, öğrenme ,için, gelişme için yaılan bi şey gibi düşünülmeli, Bi okumadan çok ve özellikle bi okumadan önce kişinin kendi soruyuşu ve soruyuşlarına cevap üretişi olarak düşünülmeli, Ve böyle sunulmalı ki herkes denesin, Felsefe birilerinden öğrenilen ya da birilerinin geliştirdiği bi şey düşünülmemeli ve sunulmamalı; :Gerçek felsefe okumalardan çok kişinin merakla bilmek isteyerek sorduğu ve üzerine düşündüğü şeylerdir, Gerçek felsefe kendi iç sesiyle, iç düşünüyle soru-cevap iletişim dinamiği geliştirmektir; bugünkü pozitif bilim
anlayışına çok uzak bu, ama felsefeye en yakın bilim matematiktir, ya da belki mantık disiplinidir; Matematik derken sayılarla uğraşan bi matematikten çok anlam olarak matematikten söz ediyorum tabi, Matematiğinde bi çok tanımı var, Bu kelimenin anlam köküde "öğrenmekten hoşlanan" anlamına gelen bi ifadeye gidiyor, Yani gerçek matematikte aslında felsefeye çok yakın;

herkes matematik yapabilir ama herkes matematiği felsefi düzlemde inceleyemez. herkes felsefe öğrenebilir ama herkes felsefede çığır açamaz. herkes sadece kavramlarla oynayabilir. peki bu insanı geliştirir mi.. bir miktar geliştirir neden geliştirmesin. bu yüzden herkesin felsefeyle ilgilenmemesine karşı değilim ama bunu yapmalarına karşı olmadığım yazdıklarımın tersini düşünmemi sağlayamaz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
herkes matematik yapabilir ama herkes matematiği felsefi düzlemde inceleyemez. herkes felsefe öğrenebilir ama herkes felsefede çığır açamaz. herkes sadece kavramlarla oynayabilir. peki bu insanı geliştirir mi.. bir miktar geliştirir neden geliştirmesin. bu yüzden herkesin felsefeyle ilgilenmemesine karşı değilim ama bunu yapmalarına karşı olmadığım yazdıklarımın tersini düşünmemi sağlayamaz.

Ben yazıyorum, çiziyorum anlatamıyorum, en iyisi boşverin, düşmüyor satırlar ve denklemler çözüm vermiyor gibi;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
hocam boş ver sokratesi'de o zaman anlamamışlardı..bir asır sonra açar okuruz :)

Estağfurullah, olur mu öyle şey, ben kimim, neyim ki, herkes kendi kadar, herkes kendi kadar, kendi kadar bilir, herkes subjektiftir, herkes öğrenir-kimse bilmez; ben hiç bilmem; Bi şey ianaltamıyorsam benim kusurumdur ya da ne analttığımı bende bilmiyorumdur ya da anlamamışımdır, Tüm mesele budur, Yeniden anlamam yeniden bakmam gerekir hepsi bu, Bi asır sonra açıp okuyacaksak, okuyosak, bi asır sonradan sonrasından bakan biz; kendimizi yargılıyor değil-gülüyor oluruz, öyle olmalıyız, böyle olmalıyız eminim;
Bi asır sonra bilmeden anlamadan düşünmeden ne yazdığıma bakıyor oalcaksam, umurım en azından o gün anlamış ve anlatabiliyr olurum; umarım böyle olur;

Psikotik Balık

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben yazıyorum, çiziyorum anlatamıyorum, en iyisi boşverin, düşmüyor satırlar ve denklemler çözüm vermiyor gibi;
bu konuda aynı fikirde olmadığım senin anlatamadığın anlamına gelmez ki. farklı felsefemiz var bizim sen kavramlarla oyna diyorsun ben en temele in kavramlarında ötesine sen herkes felsefe yapabilir diyorsun bende bunun felsefeyle ilişki olunarak yapılamayacağını savunuyorum. fikirlerine katılmamamın ne bir sakıncası olduğunu düşünüyorum ne de anlatamamanın eseri olduğunu...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar