felsefe bilimlerden bağımsız olarak gelişebilir mi...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde birazdahaderinmavi tarafından oluşturulan felsefe bilimlerden bağımsız olarak gelişebilir mi... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,260 kez görüntülenmiş, 51 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı felsefe bilimlerden bağımsız olarak gelişebilir mi...
Konbuyu başlatan birazdahaderinmavi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Psikotik Balık

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
benim gördüğüm; evrenselin, birşey farkedilmeden ona var demenin yanlış olduğunu düşünmesidir. derinmavi ise farketmemizin önemli olmadığını anlatmaya çalışıyor.

evrenselin derdi sanki farketmediğimiz bişey için var olduğunu düşünmek yanlışlık gibi.

fakat derinmaviye göre de birşey orada gerçekten varsa vardır. yani tartıştığınız şey neyin esas alınacağı.

burada akla uygun olan gerçekte var olanın insan tarafından farkındalığa ihtiyacı olmamasıdır bence.

zaman olarak deil de yer olarak düşünelim.evimin arkasındaki taşların bi çoğunun farkında değilim ama benim farkındalığımın dışında var olan taşlar da var. var olduklarına inanmam farkındalığa girer mi onu da bilmem.
dostum, nickini yazmak zor,ama doğru anlıyorsun, haklısın...evrensel'e göre çok, uzaktan bir keskin nişancının, susturucu kullanarak bizim algılayamadığımız bir şekilde ,kafamıza ateş etmesi; bizim için bir sorun oluşturmuyor.....nasıl olsa biz beynimize doğru gelen mermi çekirdeğini algılamıyoruz......nema problema....

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
sorun sadece esas alınan.esas alınan insan algısı olmayınca hiç algılamadığımız birşeyin varlığından bahsetmek mümkün olmuyor.fakat o şeyin varlığı bizim bahsetmemize veya algılamamıza bağlı deil. bunu kabul edemem.yani hakkaten evrensel arkadaşımız öyle bilgili ki onun düşüncesinin aksine bişey söylemek çok zor gelio ama bunu kabul edemem

Bak cumle su. "Insanoglu disinda insanogluna yansiyan ve gozlem veren (kendi dahil) bir gerceklik vardir, yalniz bu gercekligin ne oldugu, anlami, bilgisi, algisi, tanimi v.s. insanoglu yapilandirmaciligidir. Yani gerceklik, ontolojik degil; constructed, yani yapilandirilmistir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Idealizm ile materyalizmin ortak noktasinin akilcilik oldugunu biliyormuydunuz? ben metafizik ideolojilerle ilgilenmiyorum. Benim bakis acim, varliksal degil; bilgisel yani epistemolojik, metafizik degil.

beni sınava çekmek mi istiyorsunuz...konumuz varlığın insandan ve onun algısından bağımsız olarak var olup olmadığıdır...yanılıyor muyum...?....eğer varolmayı, algılanmaya bağlıyorsanız ki -en azından benim anladığım budur- ...ki ben şimdi pliosen yaşlı linyit kömürlerini bulup ,ortaya çıkarıp niteliklerini belirliyorsam; sırf pliosen döneme tanık olmadım, o dönemi algılamadım diye o dönemde oluşan bu kömürleri yok mu saymalıyım......sevgili evrensel, bence devam etmeyin...bütün bilimleri karşınıza alıyorsunuz....

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
beni sınava çekmek mi istiyorsunuz...konumuz varlığın insandan ve onun algısından bağımsız olarak var olup olmadığıdır...yanılıyor muyum...?....eğer varolmayı, algılanmaya bağlıyorsanız ki -en azından benim anladığım budur- ...ki ben şimdi pliosen yaşlı linyit kömürlerini bulup ,ortaya çıkarıp niteliklerini belirliyorsam; sırf pliosen döneme tanık olmadım, o dönemi algılamadım diye o dönemde oluşan bu kömürleri yok mu saymalıyım......sevgili evrensel, bence devam etmeyin...bütün bilimleri karşınıza alıyorsunuz....

Hayir, sizce materyalist olmayanin sadeceidealist olabilecegi yanilgisini vurguluyorum. Ben bilimleri degil, metafizigi ontolojik/teolojik varliksal olarak tum ideolojileri ile karsima aliyorum. Cunku benim cikis noktam, epistemoloji, yani bilgi.

Size de varlik bilgisi ogretilmeseydi, bilemezdiniz. O yuzden bebekler varligi bilmez, taki ogrenene kadar. Cunku hic bir varlik, insanoglu disinda bebek ile "merhaba ben varligim/maddeyim v.s." diyalogu kurmaz. Cunku maddenin algisi yoktur. Dolayisiyle kendisini ortaya koyacak, beyni de yoktur. Var demissin, yok demissin; onun icin fark etmez.

Hataniz hala var mi/yok mu da. Once varlik nedir'e insanoglu disi bir yanit vermek gerekiyor. Ama bunu da insanoglu disi birinin yapmasi gerekiyor, ayrica yapsa bile, bunu bizlere iletecek ortak dialog gelistirmesi gerekiyor?, var mi boyle bir guc?

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
sorun sadece esas alınan.esas alınan insan algısı olmayınca hiç algılamadığımız birşeyin varlığından bahsetmek mümkün olmuyor.fakat o şeyin varlığı bizim bahsetmemize veya algılamamıza bağlı deil. bunu kabul edemem.yani hakkaten evrensel arkadaşımız öyle bilgili ki onun düşüncesinin aksine bişey söylemek çok zor gelio ama bunu kabul edemem

hiç algılamadığımız bir şeyin varlığından bahsetmek mümkün olmuyor....diyorsun......tarihte bir çok ordu hiç algılamadığı bir yerden ,hiç algılamadığı bir şekilde saldırıya uğradı.....algılamadığı için karşı karşıya kaldığı tehlike gerçek değil miydi.....

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
işte bn de bundan bahsediyorum sen kanıt arıyosun o şeyin varlığına dair.bn de şunu soruyorum.birşey var olması için senin algın, onun hakkındaki bilginin onayına ihtiyacı var mı?

Onun degil, senin var. Bu da algin ve bilgin. Ayrica ben neden kanit arayayim, yansiyor ve gozlem veriyor zaten. Ben de bu gozlem ve yansiyi algiliyorum. Bu iki durum birbirinden ayrilmaz. Yani verilen gozlemin alinmasi yoksa, bilgi de yoktur. Ayni insanoglu disinda kalan herseyde oldugu gibi.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
evrensel dostuma söyleyeceğim söz şu....eğer ''var olmak, algılanmaktır'' diyorsa, bunu buraya böylece yani açıkça yazmaktan çekinmesin....yok algılanıp algılanmadığından bağımsız olarak, varlığın var olduğunu kabul ediyorsa da beni uğraştırmasın....biz de kendini aklı başında bir dost olarak görmeye devam edelim....

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
hiç algılamadığımız bir şeyin varlığından bahsetmek mümkün olmuyor....diyorsun......tarihte bir çok ordu hiç algılamadığı bir yerden ,hiç algılamadığı bir şekilde saldırıya uğradı.....algılamadığı için karşı karşıya kaldığı tehlike gerçek değil miydi.....

Algi duyusal ve duyumsal olarak ya akila yada gozleme ihtiyac duyar. Demekki o ordu, bunu aygilayamadi ve gozlemledi ve savasa tutustu.

Iste o yuzden ne demisler "karda yuruyeceksin, ama; izini belli etmeyeceksin"

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
evrensel dostuma söyleyeceğim söz şu....eğer ''var olmak, algılanmaktır'' diyorsa, bunu buraya böylece yani açıkça yazmaktan çekinmesin....yok algılanıp algılanmadığından bağımsız olarak, varlığın var olduğunu kabul ediyorsa da beni uğraştırmasın....biz de kendini aklı başında bir dost olarak görmeye devam edelim....

Ikisi de degil, var olmak bir insanoglu soylemidir. Insanogluna yansiyan ve gozlem veren herseyi insanoglu, duyusal/duyumsal algilar ve ortaya koyar. Madde algilamaz ve ortaya koymaz, sadece insanogluna yansir ve gozlem verir. Yani insanoglunun algisina ve bilgisine yoneliktir. Ben gayet acik yaziyorum. Ayrica insanoglundan bahsediyorum, sadece dusunceden degil. Cunku insanoglunun kendisi de gozlem verir ve yansir. Bu acidan da diger yansiyanlardan farki yoktur, fark insanoglunun yansi ve gozlemi alan olmasi ve bildiren olmasidir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
Hayir, sizce materyalist olmayanin sadeceidealist olabilecegi yanilgisini vurguluyorum. Ben bilimleri degil, metafizigi ontolojik/teolojik varliksal olarak tum ideolojileri ile karsima aliyorum. Cunku benim cikis noktam, epistemoloji, yani bilgi.

Size de varlik bilgisi ogretilmeseydi, bilemezdiniz. O yuzden bebekler varligi bilmez, taki ogrenene kadar. Cunku hic bir varlik, insanoglu disinda bebek ile "merhaba ben varligim/maddeyim v.s." diyalogu kurmaz. Cunku maddenin algisi yoktur. Dolayisiyle kendisini ortaya koyacak, beyni de yoktur. Var demissin, yok demissin; onun icin fark etmez.

Hataniz hala var mi/yok mu da. Once varlik nedir'e insanoglu disi bir yanit vermek gerekiyor. Ama bunu da insanoglu disi birinin yapmasi gerekiyor, ayrica yapsa bile, bunu bizlere iletecek ortak dialog gelistirmesi gerekiyor?, var mi boyle bir guc?
...evrensel dostum, pliosen dönemde oluşan kömürler vardır, inanmazsanız gelirsiniz gösteririm,bilimlere saygılı olduğunuz da anlaşılıyor,o bakımdan inanmazsanız o kömürün pliosen dönemine ait olduğunu ispat da ederim yani bizden önce bu dünya vardı,bitki örtüsü vardı....karbonifer dönem yaşandı...biz o dönemde var olmadığımızdan algılamıyorduk ama ,bize ve bizim algımıza bağlı olmadan varlık vardı...hiç kuşkunuz olmasın ,bizden sonra da varolmaya devam edecek.....

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
epistemolojiyi kabul edersek senin söylediklerini de kabul etmiş oluruz ama epistemolojiyi esas alalım. burda olanları epistemolojiye göre yargılamayalım. hiçbir görüşe bağlı düşünme mantığına göre söyle düşünceni yoksa düşündüklerin senin seçimlerin olmıycak. ozaman da burda olmanın bizim için çok büyük bi anlamıda olmıycak

Neden epistemoloji de felsefenin bilgi ile ilgili dalidir. Kendi bunyesinde bir suru felsefi gorusu vardir.

http://www.felsefe.net/bilimsel-mak...vist-epistemoloji-yapilandirmaci-bilgi-3.html

Bak iki turlu bakis acisi vardir. Ya "doganin kanunlari vardir" dersin, ya da "doganin kanunlari yoktur, bu kanunlari dogaya insanoglu verir" dersin.

Yani ya varliga, akil yukleyeceksin, ya da insanoglu aklini varliga yukleyeceksin. Secim senin.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
bununla birlikte tartışmanın bu kadar geriye düşmesi ,...insanoğlunun numenal yetisi açısından...hüzün verici......

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
...evrensel dostum, pliosen dönemde oluşan kömürler vardır, inanmazsanız gelirsiniz gösteririm,bilimlere saygılı olduğunuz da anlaşılıyor,o bakımdan inanmazsanız o kömürün pliosen dönemine ait olduğunu ispat da ederim yani bizden önce bu dünya vardı,bitki örtüsü vardı....karbonifer dönem yaşandı...biz o dönemde var olmadığımızdan algılamıyorduk ama ,bize ve bizim algımıza bağlı olmadan varlık vardı...hiç kuşkunuz olmasın ,bizden sonra da varolmaya devam edecek.....

Tabiki olacak, ben bunu zaman ile actigim baslikta acikladim. Insanoglu bilimsel olarak kendi bulundugu yerden, zamansal gozlem, olcum, bulgu ile kendi oncesine gidebilir ve onu ortaya koyabilir. Diyelim insanoglunun omru homo olarak 7 milyon yil olsun, insanoglu olcumu ile bugun 8 milyon yil geriye gidebilir. Ama bu 8 milyon yil geriye giden bugunku insanogludur, cunku gittigi tarihte kendi yoktur.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
demek doğa yasalarını ,doğaya insanoğlu yüklüyor...hüzün verici....acaba neden keyfine göre yüklemiyor......örneğin termodinamik yasalarını keyfimize göre yükleseydik, con ahmet'in devr-i daim makinasını yapar ve enerji sorunundan kurtulurdur....iyi olmaz mıydı.....

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
mesajlar iyice karıştı bn de yoruldum sizin didişmenizden. bi kere evrensel bilime dayalı konuşurken bi de seçtiği görüşleri savunuyosun.böyle konuşmak çok zor.yorumlara ve eleştiriye açık olcaksın.bazı görüşlere bağlıyken bu mümkün olmuyo. bi de varlıkla varlık bilgisini ilişkilendirmekten öte aynı şey yerine koyuyosun.kafama yatmadı ama felsefe ve bilim bunlaradan ibaret deil senin bilgine ve yorumlarına saygım dewam ediyo

Peki herkes ne yapiyor zannediyorsun? ben bilgisel gozlemimi ortaya koyarken, herkes kendi savundugunu ortaya koymuyor mu? Sorun zaten metafizigin varliginin tartismasinin bilimsel olmamasinda yatiyor. Insanoglu yuzyillardir varligin ne oldugunu tartisiyor. Bilimsellik ise gozluyor ve gozlemini dile getiriyor, fenomen olarak ne oldugu tartismasini metafizige birakiyor. O yuzden benim ortada metafiziksel (ontolojik/varliksal) ideolojik (materyalizm, idealizm, pozitivizm)bir tarafim ve savunum yok. Ayrica bu ideolojik farklari detayli olarak baska baslikta acikladim.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
yo yo bak dalların düşüncelerine bi şey demiyorum ama bu felsefi dalların savunucusu olmak da insanı sınırlandırır ya da tutarsızlaştırır. yarın o dalın bi fikrinin aksini düşündüüünde bırakırsan tutarsılaşırsın, bırakmazsan sınırlanırsın. böyle bişeye gerek yok

Benim bakis acim epistemolojik olarak bellidir. Insanoglu temellidir, bilgiye, bilissellige, bilimsellige dayanir. Yani herseyin bir insanoglu yapilandirmaciligi oldugunu soyler. Aksini kim iddia ediyorsa, sadece iddia eden kendisinin de birinsanoglu olmasi, benim bu iddiayi curutmeme yeterlidir.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
sanırım karşılıklı cevaplar uygun şekilde akamıyor...ama kimin ne dediği aşağı yukarı belli oldu...paylaşımın için teşekkür ederim evrensel.....ömrümde ilk defa bir berkeleyciyle karşılaştım.....piskoposun öğrencilerine selam olsun.....

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
oturmaktan kıcım morardı afedersiniz bn yatmaya gidiom.daha önce de sölediiim gibi bilim ve felsefe bnlardan ibaret deil.2 nizede saygım sonsuz. yarın görüşmek üzre. kaçar gibi oldu ama kıcım çok acıyo iyi geceleer

Yarin sen ozaman baska neler varsa onu ortaya koyarsin, bakariz.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
sanırım karşılıklı cevaplar uygun şekilde akamıyor...ama kimin ne dediği aşağı yukarı belli oldu...paylaşımın için teşekkür ederim evrensel.....ömrümde ilk defa bir berkeleyciyle karşılaştım.....piskoposun öğrencilerine selam olsun.....

Berkeleyci degilim, daha dogrusu kimseci degilim. Benim kendi yontem ve mantigim olan evrensel-insan zihniyeti var. Berkeley'i ancak varliksal degerlendirebilirsin, bilgisel degil.

http://www.felsefe.net/antropoloji/5202-evrensel-insan-zihniyeti-3.html

Ben de tesekkur ederim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar