Fake News Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde F Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde odun tarafından oluşturulan Fake News Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,438 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı F Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı Fake News Nedir?
Konbuyu başlatan odun
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan odun

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Fake News nedir?

Bilinçli bir şekilde piyasaya sürülen yanıltığıcı iddialardır ve aslı astarı olmayan her türlü haberlere dayanır. Bilhassa Twitter, Facebook, YouTube gibi sosyal ağlarda sıkça rastlanır.

Gizli Servisler, ırkçılar, savaşta müdahil olanlar, kafayı sıyırmışlar, kökten dinciler bu silahı sıkça kullanır, çünkü sosyal ağlarda dolaşanların önemli bir kısmı okudukları ve gördükleri haberlerin çoğunu incelemeden ve araştırmadan doğru kabul ediyor.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Bilhassa savaş gibi veya salgın hastalık gibi durumlarda, yalan ve uydurma haberlerde patlama yaşanır. İlginçtir; klavyenin başına geçen herkes mühendislik yapıyor, uzman doktorluk taslıyor, sözde bilirkişi oluyor....ve daha neler neler. Doğru haberleri uydurma haberlerden ayırmak, neredeyse imkansız hale geliyor. Eeee...insanlarda azıcık utanma duygusu olsaydı, dünya bambaşka bir diyar olurdu.
Durum o vaziyete geldi ki, muhtemelen sosyal ağlarda dolaşan haber, bilgi dedikleri şeylerin %80´i yalanlara dayanıyor. Yani çöp!

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
1 Dolar 72 Ruble´in altındaymış...mış. Sosyal ağdaki tipik bir Fake News.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bilhassa savaş gibi veya salgın hastalık gibi durumlarda, yalan ve uydurma haberlerde patlama yaşanır.
sosyal ağlarda dolaşan haber, bilgi dedikleri şeylerin %80´i yalanlara dayanıyor. Yani çöp!

Sorun spesifik olarak savaşsa sosyal ağlarda dolaşmayan çoğu veride/haberde çöp
Yani sosyal ağın antisi haber ajanslarıysa

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
1 Dolar 72 Ruble´in altındaymış...mış. Sosyal ağdaki tipik bir Fake News.

1649872227445.png

Benim paylaştığım haber rublenin 2020 den bu yana en düşük seviyeyi gördüğü 72 doların altına indiği

08.04.2022 de ruble dolar karşısında 2 yıılın en düşüğünde

Buradan bakabilirsin

Kaldı ki bak şimdi bu haber yanlış olabilirdi. Bu yine de onu fake yapmaz
Fake i google çeviriye yazdım: "Numara yapmak" karşılığını verdi
Yanlış ya da hatalı bilgi başka şey fake başka şey

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Sorun spesifik olarak savaşsa sosyal ağlarda dolaşmayan çoğu veride/haberde çöp
Yani sosyal ağın antisi haber ajanslarıysa
Bunu daha evvel tartışmıştık. Ve bu konudaki düşüncemi de pekala biliyorsunuz.
Polemige falan da girmeye hiç niyetim yok, çünkü piyasada zibil gibi fake news kaynıyor. Bunu siz de çok iyi biliyorsunuz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
O zaman bir zahmet bir dahakine daha seffaf yaz lütfen. Çünkü ilk bakışta yanlış anlaşılmaya çok müsait.

Benim yazdığım bir şey önemli değil. Sosyal medya da elbette yanıltıcı bilgi olabilir o da önemli değil. Herhangi biri ben de bazen sosyal medyadan bilgi paylaşırım ve bu bazen yanıltıcı ya da yanlışta olabilir bu da önemli değil

Forum da bir tür sosyal medya gibi. Bizler haber ajansı değiliz, sosyal sorumluluk projesi de değiliz, forumda değil
Bunu şundan yazıyorum
Açıkçası ben onu paylaştığımda borsadan vs veri kontrolü yapmadım. Sen yazınca bile hala ilk mesajı attığımda yapmadım. Yani sana kontrol et yazdığımda. Sonra dedim ki kendi kendime; napıyorsun tamam muhtemelen adam bunu paylaşmışsa büyük olasılıkla doğrudur ama bir kontrol et deyip kontrol ettim
Yanlışta olabilir ne farkeder?

Bunu daha evvel tartışmıştık. Ve bu konudaki düşüncemi de pekala biliyorsunuz.
Polemige falan da girmeye hiç niyetim yok, çünkü piyasada zibil gibi fake news kaynıyor. Bunu siz de çok iyi biliyorsunuz.

Ben bir şey tartıştığımızı hatırlamıyorum ve kimsenin düşüncesini bilmiyorum
Sana şunu söyleyebilirim
Tanık olma dışında doğru kesin bilgi haber diye bir şeyden zaten sözedemeyiz
Yukarıda yorumda salgın ve savaş gibi iki kavram seçmişsin. Sosyal medya diye kavram koymuşsun ama kavramın karşı ney? Belli değil. Sosyal olmayan medya mı?
Bana göre de savaş ve salgın gibi iki kavramda sosyal olmayan medyada veri bilgi haber takibi yapılamaz ve tabi ki sosyal medya da ve sosyal olmayan medya da da bilgi haber kirliliği dezenformasyon yanlış bilgi ya da haber doludur bunu zaten biliyoruz.
Sosyal medya yazarları peygamber yazılanlar ayet ve bizler okur olarak mümin statüsünde olmadığımız ve yazılanlara inanmak zorunda olmadığımız için bunları zaten baştan biliyoruz

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Bu videodaki bilgiler ne kadar doğru, açıklayabilecek var mı?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu videodaki bilgiler ne kadar doğru, açıklayabilecek var mı?

Onu bırakta bu videodaki bilgiler ne kadar doğru, açıklayabilecek var mı?

Mesela % 80 fake news'in bir parçası mı ? Bunu bize ana akım medya ve reuters mi açıklayacak?
Onu göreceğiz ve bir kenara (aklımızın bir köşesine) kaydedip -belki öyledir belki de değil ve sahtedir deyip- geçeceğiz ama öyle bir şeyi gördük..(görmüş olacağız hepsi bu)
Kaldı ki doğruysa bile orada ne olduğunu bilmiyoruz..

Yani bu dünyada bir gerçek ve hakikat bakanlığı ya da kurumu yok. Evrensel bilgi yayma kurumu da yok. İzler dinler gözler fikirler oluştururuz ya da kaydereriz (hafızaya kaydereriz) Bu kayıt işlemi yine kayıtsız bir şeye inanma güvenme dışında yapılabilir. Bırakalım sosyal medyayı sosyal olmayan medyayı bile böyle ele almalı. Birileri bize bilgi verme sorumlusu ya da özünde sosyal sorumlu bilgi kurumları değil. Medyaların çoğu ya ticarethanedir ya da dolaylı propaganda ajanslarıdır. Kuruluş amacı budur.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Ana akımı ha bire karalayarak ve aynı zamanda sadece ve sadece sosyal ağlara dadanarak ve onları hiç eleştirmeden ve %99´unda oralardan alıntı yaparak, hiçbir yere varılmaz. Hep diyorum, iki tarafa da temkinli ve eşit davranmıyorsanız/yaklaşmıyorsanız, kusura bakmayın ama dürüst olunmuyor.
Oldum olası tarafgir haberlerden nefret etmişimdir.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Bir de şu var: Fake News hedefinde cahil, sorgulamayan, araştırmayan ve her habere hemen kanacak insanlar vardır. Hele bir de belirli bir tarafa meyilli olunursa, o zaman o tarafın güzellemesini yapan haberlerin doğruluğunu hiç test veya teyid etmeden olduğu gibi kabul etmeye müsait olunur. Durum bu aslında. Kendimizi kandırmayalım; sevmediğimiz tarafları anında tü kaka ilăn etmeye bir hayli yatkınlığımız var.

Ayrıca Fake News olayı sadece gazetelerde, yazılı/görsel medyada veya sosyal ağlarda çıkan haberleden ibaret değil. Sokakta karşılaştığınız insanların konuşmalarında, birbirleriyle muhabbetlerinde de vardır. Öyle ya; her insan her zaman doğruyu söylemez.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Günümüzde gerçek haberi yalan haberden ayırt etmek, eğer körünü körüne inanmak istemiyorsak, kolay değil. Buna rağmen sağlıklı bir sağduyu, iyi bir arama makinası ve bilhassa birbirinden farklı haber kaynaklarını da kullanarak/karşılaştırarak, enine boyuna araştırarak, verilen haber hakkında bir fikir oluşturmamız mümkün.
Ancak kimimiz veya kaçta kaçımız bu kadar zahmete katılıyor? :D

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Dünya ikiye bölünmüş vaziyette...
Bir tarafta ABD düşmanlığı, diğer tarafta Rusya düşmanlığı. Bir tarafta ABD hayranlığı, diğer tarafta Rusya hayranlığı. Görünen o ki, bitti zannedilen soğuk savaş süreci, daha bir kızışmış vaziyette. Bunun devam etmesinin yegane sebebi her iki ülkenin de nükleer silahlara sahip olması. Bu nedenle her ikisi de her şeyi yapabileceklerini zannediyorlar ve burunlarından kıl aldırmıyorlar.
Hal böyle iken bu dünyada tarafsız olmak/kalmak bir hayli zor galiba. :)

Ha birde Çin var. Doğru. O da boş durmuyordur herhalde.:D

Aklıma güzel bir fıkra geldi:

Bir Amerikalı, bir Rus ve bizim Temel´ın kaldıkları otelde gece yarısı bir yangın çıkar. Panik içinde üçü de yukarı katlara koşar, ama kurtuluş yok. Çaresizlik içinde dolanan Rus, odada duran bir şemsiye bulur, ”Başka şansım yok” diyerek şemsiyeyi açıp atlar. Onu paraşüt gibi kullanan Rus sağ salim yere varır.

Bunu gören Amerikalı, yandaki odada başka bir şemsiyeyi bulup paraşüt gibi kullanarak o da kurtulur. İkisi de yukarıya bakarak merak içinde Temel’i beklerken yakınlarına hızla düşen bir cisim birden bire yere çarpar. Ne olduğuna gidip bakarlar. Yere çakılan bizim Temel. Hayatta ama kan revan içinde ve her tarafı kırık.

Rus ve Amerikalı şaşkın bir şekilde "“Ne oldu?” diye sorar.
Temel: "Şemsiyeyi bulamadım. Ama dolapta yağmurluk vardı!”

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sosyal medyaya neden saldırıldğına dair onlarca anekdottan biri

Genel olarak; sosyal medyayla çelişmenin (ya da ona saldırmanın) özgür bilgiyle, bilişimle ya da iktidara (ve ya da baskın hakim ideolojilere) uyum/eşgüdüm/parallelik ve işbirliğiyle ilgili daha doğrusu ve açığı alternatif özgür sesleri/bilgiyi bastırma/susturma,örtbas duymazdan gelme, (buna aracılık) vb ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum

İfade özgürlüğüne izin verilmemesinin ABD güç merkezleri için ne kadar önemli olduğunun altını çizmek için:

Günün birinde Parler, ABD'de *en çok indirilen uygulama* oldu.
Ertesi gün AOC, Apple ve Google'dan onları yasaklamasını istedi.
Diğer Demokratlar Amazon'dan aynı şeyi yapmasını istedi.
Bir gün sonra Parler, gitmişti.

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Gereken lüzum üzerine yeniden...

Fake News nedir?

Bilinçli bir şekilde piyasaya sürülen yanıltığıcı iddialardır ve aslı astarı olmayan her türlü haberlere dayanır. Bilhassa Twitter, Facebook, YouTube gibi sosyal ağlarda sıkça rastlanır.

Gizli Servisler, ırkçılar, savaşta müdahil olanlar, kafayı sıyırmışlar, kökten dinciler bu silahı sıkça kullanır, çünkü sosyal ağlarda dolaşanların önemli bir kısmı okudukları ve gördükleri haberlerin çoğunu incelemeden ve araştırmadan doğru kabul ediyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç