Evrim neyi varetmeye çalışıyor?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde AndroNova tarafından oluşturulan Evrim neyi varetmeye çalışıyor? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,812 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Evrim neyi varetmeye çalışıyor?
Konbuyu başlatan AndroNova
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Bu güne kadar evrim sürekli dallandı budaklandı. Fakat unutulan yada hatırlanmyana bir soru kaldı geriye.

Evrim bunca zamandır sadece akıllı bir tür varetmek için mi devam ediyordu? Yoksa sadece bir olasılık üzerine mi akıllı tür var etti?

Evrimin başlangıcından süre gelen zamanda neden sadece insan türü ağır bastı ve neden rakip olarak başka bir akıllı tür oluşmadı?

nietzsche...

Felsefe.net
Yeni Üye
bence evrimin en azından rekabet yaratma amacı yok.yaşamı bütünlük olarak düşünüesek gerçektende ne pahasına olursa olsun gelişerek kendisini geleceğe taşıyan bir gerçek.

nietzsche...

Felsefe.net
Yeni Üye
peki ya amacı nedir yaşamın?yada bir amaç olmalımı

M

monaliza

Ziyaretçi
Evrim;hiç bir şeyi var etmeye çalışmıyor. Öyle bir gücü yok çünkü. Evrim gerçek, ancak sadece bazı çılgın safsatacı bilim insanı geçinen şarlatanların olayı sulandırması ve etrafındaki bir kaç koyunun şakşakçılık yapması olayı.:)

AndroNova

Üye
Yeni Üye
peki ya amacı nedir yaşamın?yada bir amaç olmalımı

Amaçtan çok bir neden var gibi. Uygun koşullar varolduğu zaman yaşam oluşuyor. Evrenin sayısız oluş teorisi var. Mesela 2 tane cisim birbirine çarptı evren oluştu falan. Yada evren ilk önce sadece hidrojen bulutuydu vs. Sonra bunlar birer girdap oluşturdu. Girdapın merkezinde yoğun bir gaz topu oluştu. Yoğunluğu arttıkça ısısıda arttı ve ilk yıldızlar oluştu falan.
Bir başka teori de var. Bu benimde kafama yatıyor. Olayı daha geniş düşünüyorum. Evrenimiz dediğimiz bölgede 2 devasa evrenin çarpışmasıyla bigbang denen olay ve daha sonrada çarpışmanın etkisiylede birbirlerini itmesi yani evrenin büyümesi ortaya çıkıyor. Fakat yine bilinmeyen soru. Evrenin merkezi falan filan. Bu olaydan sonra yıldızlar oluşuyor daha sonra etrafında küçük kaya ve gaz topları. Bir kaç milyar yıl sonra yıldızlar infilak ediyor. Yıldızların içindeki kalsiyum, silisyum, karbon, demir, oksijen, nitrojen, magnezyum vs. bunlar oluşuyor. Bu yıldızın kalıntıları bizim güneş sistemimizde birikiyor. Daha sonra bizim güneşimiz gezegenler vs oluşuyor. Ve bizim gezegenimizde bulunan metan vs bu zararlı gazlar atmosferden atılıyor. Daha sonra canlıların varolması için gereken elementler aracılığıyla ve neden-sonuç ilişkisi ile amino asit falan filan.

Bu kadar uzun süreler içinde oluşan bu olaylar rastlantıda olabilir. Fakat bir amaç gütmekde gerekir. Bu kadar olay nedensiz yere mi oldu. Veya 2 bizim evrenimizin oluşumu için 2 koca evren ve onlar gibi milyarlarcası boşuna mı orada?

Benim fikrim şu; Tanrının bedenindeki küçük bir hücredeyiz. Tıpkı bizimki gibi onunda organelleri vs.leri var. Ve biz onun organellerinin birinin üstünde yaşıyoruz. Bu benim fikrim. Belki bir mikrop belki başka birşey. Belkide yararlı bir bakteriyizdir. Kim bilir. :)

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
andronova; açtığını konu başlığında ortaya attığın soru; evrim neyi var etmeye çalışıyor diyorsun .evrim biliyorsunki bir süreci oluşturan zamanda canlıların bugüne geliş şekli. fakat evrim neden birşeyi var etmeye çalışsınki... ortada bir akıllı canlı türü var.hangi sonuca gitmeye çalışıyorsun çok anlamsız bir başlık altında,çıkış olmayan bir düşünceni payalşıyorsun.
Evrimin başlangıcından süre gelen zamanda neden sadece insan türü ağır bastı ve neden rakip olarak başka bir akıllı tür oluşmadı? diyorsun.önce şunu düşünsen var olanı sorgulasan. olasılıklar üzerinden hangi sonuca gidebilirsin ve o seni tatmin eder..ben söyleyeyim hiçbiri..konu başlığından sonra diğer arkadaşımız farklı birşeyler söyledi;peki ya amacı nedir yaşamın?yada bir amaç olmalımı
diye konu ile ligisi olmayarak sende buna göre bir cevap verdiğin zannetin şimdi bak bakalım konu başlığı ile şu an senin geldiğin nokta birbirine ne kadar yakın. verdiğin cevabı açılımdaki konu ile bağdaştırsan yine olacak . ama sen evrenin oluşumunu teğet geçip biraz ordan biraz burdan;sonrada son pragrafında kendi söyemek istediğin içindeki çelişki ve belkide çözemediğin düşünceleri yazmaya çalışmışsın. söylediklerim yapıcı bir eleştiri olarak al. konuyu kendi düşünce ve bakış açına göremi bakıyorsun ,yoksa evrnin oluşumunu farklı açılardan çözmekmi istiyorsun buna bir karar ver.sonra evrenin oluşumu ve evrim geçiren canlı türlerini geldikleri noktada durumlarını anlatırsın..
itiraf edeyim tanrının içinde küçük bir hücreyiz dedin beni oldukça güldürdün..böyle başlık açsaydın daha iyiydi.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
bilimsel araştırmayı ya da bilgiyi konusunda ehil olan kişiler savunabilir; gerisine sadece takip etmek düşer ya da dolaylı yoldan bu işten yarar sağlayan varsa konuyla profesyonel olarak uğraşır...
örnek olarak evrim teorisini savunma işini "belli bir kesimin kimyadaki bir formülü savunması" olarak göremiyor musunuz? ve bu kesimin kimyager olmadığını-kimya mühendisi de olmadığını-belki de herhangi bir mühendis de olmadığını göremiyor musunuz?
neyi savunuyoruz ya da neyi çürütmeye çalışıyoruz... elma kurdu gidip de demiri paslandırmaya çalışıyor :) olur mu? olmaz... doğada değişim ve gelişim var mıdır ve bunun bir amacı var mıdır,, bunu tartışmak bana daha mantıklı geliyor... en azından şablonsuz bir biçimde tartışılabilir.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
andronova; açtığını konu başlığında ortaya attığın soru; evrim neyi var etmeye çalışıyor diyorsun .evrim biliyorsunki bir süreci oluşturan zamanda canlıların bugüne geliş şekli. fakat evrim neden birşeyi var etmeye çalışsınki... ortada bir akıllı canlı türü var.hangi sonuca gitmeye çalışıyorsun çok anlamsız bir başlık altında,çıkış olmayan bir düşünceni payalşıyorsun.
Evrimin başlangıcından süre gelen zamanda neden sadece insan türü ağır bastı ve neden rakip olarak başka bir akıllı tür oluşmadı? diyorsun.önce şunu düşünsen var olanı sorgulasan. olasılıklar üzerinden hangi sonuca gidebilirsin ve o seni tatmin eder..ben söyleyeyim hiçbiri..konu başlığından sonra diğer arkadaşımız farklı birşeyler söyledi;peki ya amacı nedir yaşamın?yada bir amaç olmalımı
diye konu ile ligisi olmayarak sende buna göre bir cevap verdiğin zannetin şimdi bak bakalım konu başlığı ile şu an senin geldiğin nokta birbirine ne kadar yakın. verdiğin cevabı açılımdaki konu ile bağdaştırsan yine olacak . ama sen evrenin oluşumunu teğet geçip biraz ordan biraz burdan;sonrada son pragrafında kendi söyemek istediğin içindeki çelişki ve belkide çözemediğin düşünceleri yazmaya çalışmışsın. söylediklerim yapıcı bir eleştiri olarak al. konuyu kendi düşünce ve bakış açına göremi bakıyorsun ,yoksa evrnin oluşumunu farklı açılardan çözmekmi istiyorsun buna bir karar ver.sonra evrenin oluşumu ve evrim geçiren canlı türlerini geldikleri noktada durumlarını anlatırsın..
itiraf edeyim tanrının içinde küçük bir hücreyiz dedin beni oldukça güldürdün..böyle başlık açsaydın daha iyiydi.

Teşekkür ederim sn. Yabancı. :)
Benim böyle eleştirilere ihtiyacım var. Daha yeniyim. Bilmem ve öğrenmem gereken çok şey var. Eleştirilerinizin devamını her konumda beklerim. :)

Saygılarımla...

Tartışmaya devam...

AndroNova

Üye
Yeni Üye
bilimsel araştırmayı ya da bilgiyi konusunda ehil olan kişiler savunabilir; gerisine sadece takip etmek düşer ya da dolaylı yoldan bu işten yarar sağlayan varsa konuyla profesyonel olarak uğraşır...
örnek olarak evrim teorisini savunma işini "belli bir kesimin kimyadaki bir formülü savunması" olarak göremiyor musunuz? ve bu kesimin kimyager olmadığını-kimya mühendisi de olmadığını-belki de herhangi bir mühendis de olmadığını göremiyor musunuz?
neyi savunuyoruz ya da neyi çürütmeye çalışıyoruz... elma kurdu gidip de demiri paslandırmaya çalışıyor :) olur mu? olmaz... doğada değişim ve gelişim var mıdır ve bunun bir amacı var mıdır,, bunu tartışmak bana daha mantıklı geliyor... en azından şablonsuz bir biçimde tartışılabilir.

Doğadaki gelişimi zaten değişim konusunun içine alabiliriz. Doğa tek hücrelilerden yola çıktı. Sürekli değişti ve dallandı. Kimi zaman bu dallar kesildi. Fakat şu an bir zincir kuruldu. Bir rekabet var. Fakat sormak istediğim şey şu;

Evrim akıllı bir türü var etti. Fakat neden 1 tane? Neden daha fazla değil? Rekabet üzerine kurulu bu zincir artık sömürü üzerine kurulmuş durumda. İnsanlık zincirini kopardı ve artık demirden zinciri yiyip, zarar veriyor.
Peki sonu ne olacak? Evrim bizi nereye götürecek?
Sorum bu. Fakat kendimi iyi açıklayamadığım sanırım. :(

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Evrim akıllı bir türü var etti. Fakat neden 1 tane? Neden daha fazla değil? Rekabet üzerine kurulu bu zincir artık sömürü üzerine kurulmuş durumda. İnsanlık zincirini kopardı ve artık demirden zinciri yiyip, zarar veriyor.
Peki sonu ne olacak? Evrim bizi nereye götürecek?
Sorum bu. Fakat kendimi iyi açıklayamadığım sanırım.
akıllı türü evrimin var ettiğini nereden biliyoruz. gelişim ya da değişim dersek, bir dağın en yüksek tepesi bir tane olur, iki tane eşit yükseklik olmaz. bu yüzden tek 1 tane akıllı tür var diye düşünüyorum. bir ata sözünü de alıntı yaparsam eğer, "dağ ne kadar yüksek olursa olsun yol üzerinden aşar" tam olur herhalde. o 1 tanenin üzerinden yalnızca yol gider. onun da üzeri olmaz sanırım ya da artık "üzeri" kavramı bu varlığı ya da her ne ise onu karşılamaz gibi geliyor bana.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
akıllı türü evrimin var ettiğini nereden biliyoruz. gelişim ya da değişim dersek, bir dağın en yüksek tepesi bir tane olur, iki tane eşit yükseklik olmaz. bu yüzden tek 1 tane akıllı tür var diye düşünüyorum. bir ata sözünü de alıntı yaparsam eğer, "dağ ne kadar yüksek olursa olsun yol üzerinden aşar" tam olur herhalde. o 1 tanenin üzerinden yalnızca yol gider. onun da üzeri olmaz sanırım ya da artık "üzeri" kavramı bu varlığı ya da her ne ise onu karşılamaz gibi geliyor bana.

Size katılıyorum. Fakat evrimde sürekli türler arasında rekabet var. Taki akıllı bir tür oluşana kadar. Neden daha sonra rekabet devam etmedi? Akıllı bir tür sonrası olacakmı? Biz evrimin son aşamasımıyız?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu güne kadar evrim sürekli dallandı budaklandı. Fakat unutulan yada hatırlanmyana bir soru kaldı geriye.

Evrim bunca zamandır sadece akıllı bir tür varetmek için mi devam ediyordu? Yoksa sadece bir olasılık üzerine mi akıllı tür var etti?

Evrimin başlangıcından süre gelen zamanda neden sadece insan türü ağır bastı ve neden rakip olarak başka bir akıllı tür oluşmadı?
Anti kuramı. Evrim bir güç barikatı.
Evrim hakikat değil anti- barikat olarak- işlemeli..
Barikatı varetmeye çalışıyor:

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç