Evrim, Eğitimli Olmamızı İstemiyor mu?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Biyoloji kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Evrim, Eğitimli Olmamızı İstemiyor mu? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,206 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Biyoloji
Konu Başlığı Evrim, Eğitimli Olmamızı İstemiyor mu?
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bilim insanlarına göre yüksek seviyeli eğitim almaya yönelmemizi sağlayan genler son 80 yıldır daha az kullanılıyor. Doğal seçilimin, organizmanın çevreye uyumunu artırması yönünde çalışıp buna uygun mutasyonları ortaya çıkarmaya son vermesine negatif seçilim ya da saflaştırıcı seçilim deniyor. Bu seçilim, organizmanın zaten yapıyor olduğu şeyi yapmaya devam etmesini istiyor. Yani çevreye uyum sağlamak için beceri geliştirilmesine gerek yok. İzlanda'da 100 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, eğitimi destekleyen genleri taşıyan insanların, diğerleri gibi büyük bir aileye sahip olamadıkları görüldü. Diğer bir deyişle; "eğitim seviyesi yüksek olan insanlar, gen havuzuna daha az katkıda bulunuyor. Araştırmayı yöneten Kari Stefansson "Eğitimle ilişkili genetik faktörler, gen havuzundan yavaş yavaş siliniyor." diyor.

Popular Science - Şubat 2017

epoché

Üye
Yeni Üye
Diğer bir deyişle; "eğitim seviyesi yüksek olan insanlar, gen havuzuna daha az katkıda bulunuyor.

Dao seyrini alır demişler
rsz_yin_yang.png

beyinde vejetaryenlik bilincinin gelişebilmesinin, atalarımızın et tüketimine bağlı oluşu gibi.. Doğa kendi absürdlüğünden taviz vermez :)

ls2

Kahin
Onursal Üye
doğanın o kadar kafası çalışıyorsa insan türünü derhal yok etmelidir derim. doğa şöle yapıyor böle yapıyor hep komik gelmiştir bana. doğa organizma gibi birşey mi veya mekanik bir işleyişi mi var. sürdürülebilir olan birşey ancak akılla yapılır. doğa birşeyleri sürdürmek veya yok etmek istiyorsa aklı mı var. doğa tanrıdan da paradoksal bir kavram.

sherlockholmes

Yeni üye
Yeni Üye
Her gün yeni birşey öğreniyoruz tövbe tövbe ama okuyan sayısı artıyor gibi geliyor bana...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bu araştırma İzlanda ile sınırlı kalmış görünüyor, diğer ülkelerde durum farklı olabilir. Yaşam zorlaştı, nüfus artışı ve çocuk yetiştirmenin zorlukları dikkate alınırsa egitimli-bilinçli bireylerin daha az çocuk sahibi olmaları çok da şaşılacak bir durum değilmiş gibi geliyor.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Evrim varoluşa sığ bir bakıştır... belkide... neden olmasın..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç