Evren Neyin İçinde Genişler ?

Cry

Aktif üye
Felsefe.NET
Boşluk ???

Fizikçiler uzun zamandır evrenin doğasını incelediler. Ancak bazıları, evrenimizin sınırları dışında neler olduğunu düşünerek, bilinmeyene (ve muhtemelen bilinemez) bir adım daha ileri gider.

Varlığın ötesinde başka bir şeyin olması mümkün müdür? Evet. İşte bu "bir şeyin" ne olabileceğine dair beş teori.

"Evrenin dışında" sorusu...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
bir bir-e eşit değildir; bir bir değildir...bir-e bir ilave edelim ya da biri yarıya bölelim her ikisinde de sona ulaşamayacağımızı görürüz...evren her hal ve şartta sayısaldır ve bir ile katsayılarına ve bölünmelerine göre makro ve mikro dünyaları oluşturur...o zaman evrenin sonsuz olduğu rahatlıkla söylenebilir; ışık hızından öteye...

elbisss

Kategori Yöneticisi
Yönetici
Kategori Yöneticisi
Öncelikle konu için çok teşekkür ederim bu konuyu görünce beni yıllar öncesinde yazmış olduğum örneklemeli bir makale yazıma götürdüm ta bi yıllar öncesi yazdığım makalenin aynısını uzun şekilde yazıp örnekleyemem çünkü o kadar geniş vaktim yok sahur vaktine kadar vakit harcamaya ve biraz da yazı karalamaya çalışıyorum....

Şöyle sunmak...

Cry

Aktif üye
Felsefe.NET
guzel bir ornekleme olmus bende hemen hemen senin gibi düşünmekteyim , paylasımı 5 yasındaki cocugun anlayacagı sekilde balonla örneklendirmende guzel bir yaklasım olmus .

karalüferböceği

Yeni üye
Kayıtlı Üye
bızler 3 boyut alemını yaşarken uzayın ıcınde oldugu buyuk balon ıse 4 boyut alemını yaşatıyor dıyebılırım belkıde cennet burada olabılır ...
birinin zamanında bu konuda benim gibi düşünmüş olması ne güzel bir his... Yazılanların üzerinde şimdilik ekleyebilecek bir şeyim yok. Sadece...

elbisss

Kategori Yöneticisi
Yönetici
Kategori Yöneticisi
birinin zamanında bu konuda benim gibi düşünmüş olması ne güzel bir his... Yazılanların üzerinde şimdilik ekleyebilecek bir şeyim yok. Sadece bu hissi paylaşmak istedim. Teşekkürler.
Evrenin başlı başına tek bir düzlem içerisinde olmadığına inanıyorum eğer 3 boyutlu bir alem var...

"ictenlik"

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
evren, evrenin (antievrenin) içinde (ve dışında) genişler (ve genişlemez)..
Sanırım, "iç", dışın içinde ve evren kendi sınırlarının/dışının içinde genişliyor...bilmiyorum...

xmatrix

Üye
Kayıtlı Üye
Evren Neyin içinde Genişler

Sonsuzluk furyasıdır gidiyor ... İnceleyelim şu sonsuzluğu.. Sonsuz kısaca sonu olmayan demek..,

Farazi olarak sonsuzluğu düşünebiliriz... Fakat sonsuzluğu varlık aleminde var edemeyiz..

Neden derseniz , var olan her şeyin içinde sonsuzluk varsa zaten sonsuzluk anlamını yitirir.. Çünkü evren (veya evrenler) ne...

• Beğen
Tepkiler: ls2

elbisss

Kategori Yöneticisi
Yönetici
Kategori Yöneticisi
Peki ağacın insanların neden gölgesi var neden iz düşüm açılar var yada kullandığımız objeler neden 3 boyutlu bununla birlikte elıps dunyada neden tek bır duzlemde(duz dunya) degılde daıresel bır yapı ıcerısındeyız

neden uzayda tum objeler boyutsal ve sıstemsel....

Bunun gibi bir çok soru sorabılırız boyut alemındeyız çunku kavramsal...

xmatrix

Üye
Kayıtlı Üye
Evren vereceğim örneğin aynısıdır demiyorum..

Elbiss ; hiç 3d oyun oynadınmı... Oradaki dünya evrenin neresinde sence.. Boyutu varmı sence.. Ama ileri gidiyorsun.geri gidiyorsun.. gölgeler var . 3 boyut var.. yani kavrmasal olabilir ama gerçek düzlem burası değil..

tekrar söylüyorum evren simülasyondur demiyorum ama.. Evren'nin sırları farklı...

elbisss

Kategori Yöneticisi
Yönetici
Kategori Yöneticisi
@xmatrix
Sevdiğim konular diyebilirim sanal matrıx agı dıye bır konu bu sıtede açmıştım sanl matrıx agı aslında devasa bır ag aynı anda bır cok kullanıcıyı bır mecraya toplayabılıyor ve ınsan ag ıcerısınde ıstedıgı yerde ıstedıgı kullanıcı duzlemınde olabılıyor..

3D oyunları yanı dunyanın sımule olayı aslında evrenın...