erdemli bir insan erdemsiz bir dünyada yaşabilir mi?

gonlumgocebee23

Yeni üye
Kayıtlı Üye
bütün toplumun kötü olduğu bir yerde erdemli bir insan yaşayabilir mi yoksa oda topluma uyum mu sağlamak zorunda?

true blue

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.turkmillikulturu.net
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Bence kendi yerine diğerini tercih edebiliyorsan yani ben değil o girsin cennete diyebiliyorsan; o değil ben sıkıntıyı/derdi çekeyim o buhrandan kurtulsun diyebiliyorsan erdemlisindir. Bunların dışındakiler saklanan bir bencillik üzerine kurulan, öğrenme ile bellenen, göstermelik iyilik davranışları/hareketleridir.

Lefty

Tanınmış üye
Kayıtlı Üye
Güçlü bir iradeye sahipse yaşayabilir ancak çoğunluğa uyum kurup yalnız kalmak istemiyorsa mutlaka sürü psikolojisi ile hareket edecektir. Sosyal medya buna güzel bir örnek aslında çünkü bazı insanlar, ortama uyum kurmak ya da birilerinin takdirini görmek için değerlerini feda etmeye başlayabiliyorlar.

gonlumgocebee23

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Bence kendi yerine diğerini tercih edebiliyorsan yani ben değil o girsin cennete diyebiliyorsan; o değil ben sıkıntıyı/derdi çekeyim o buhrandan kurtulsun diyebiliyorsan erdemlisindir. Bunların dışındakiler saklanan bir bencillik üzerine kurulan, öğrenme ile bellenen, göstermelik iyilik...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

elbisss

Aktif üye
Kayıtlı Üye
Hayat sistemsel manada her insana eşit ve aynı zaman degerleri sunuyor fakat bu hayatı degersizleştiren yada bir başka ifade ile anlamsızlaştırıp farklılaştıran biz insanlar olabiliyoruz....

Hayat içerisinde mücadele vermek ve kazanmak hatta kazanırken de sahip oluduğun değerleri ve maneviyatları koruyabilmek gerçekten de çok zor...

Hani...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.