En kötü baba bile "Baba" mıdır?

Beril

Yeni üye
Kayıtlı Üye
En kötü baba bile''Baba''mıdır Evet'' Baba''dır

Öncelikle teşekkürler konu seçimi gerçekten de harika! Kanımca Öz-Güven sorunu ancak bu yaklaşımda bir yere kadar olsa gerek...Çocuk ya da birey ya da ergen toplumun en küçük yapı taşı olan ailedeki varlığını kökleştirmek sağlamlaştırmak için dünyasında baş köşeye...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

okur-yazar

Karekteri Bozuk üyeyim
Uzaklaştırılmış
Öncelikle teşekkürler konu seçimi gerçekten de harika! Kanımca Öz-Güven sorunu ancak bu yaklaşımda bir yere kadar olsa gerek...Çocuk ya da birey ya da ergen toplumun en küçük yapı taşı olan ailedeki varlığını kökleştirmek sağlamlaştırmak için dünyasında baş köşeye oturttuğu çocuksu deneyimleriyle...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
baba" fenomenini tartışırken insan/canlı/birey olgularını göz-ardı etmiş oluyoruz. otoritenin kişi üzerindeki etkileri ayıklanacak olursa çocuk ile temelde sevgi bağı üzerinde bir iletişim kurulması gerekecektir. bu nedenle "baba" denilen toplumsal yüklenim ona otoriter bir görev yükleyecektir. çocuklar kendileri ile iletişim kuran bireyler...

okur-yazar

Karekteri Bozuk üyeyim
Uzaklaştırılmış
Tabi benim yukarıda açıkladığım babalık fenomeninde eksik olan şeyler "sevgi" ve "iletişim" kavramlarıdır. Sn. Beril "babasızlık" ile bitirdiği cümlesine ben bu fenomeni babasızlık üzerine kurdum. Babasız olanların babalık kavramını hayatlarında nasıl kullandıklarını açıkladım. Bu tabi platonik aşka benzer bir şey çünkü burada baba olarak örnek...

Feylesof TeCe

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
umumikalem.blogspot.com
dip not: "en" yoktur ve fakat varsayalım ki olsun. o zaman şöyle demek gerekir. en iyi insan en iyi baba ya da anadır.
Siteden biri demişti ki: "Sitede gerçek felsefe yapan az sayıdadır. Nerede baside indirgecek konu var, herkes oradadır. Tanrı Var mı?, Yok Yok mu? Başörtüsü..."
Bence haklıydı...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
her konu kendi başlığında tartışılacaktır. her konuyu her konunun başlığında tartışmaya kalkarsak çorba olur. felsefi tartışma konusundaki eleştirini dikkate aldığımda ise, sözünü ettiğin kişi -alıntıladıklarından tahmin etmeye çalıştım, yanılmıyorsam- kendi gibi düşünmeyenlere karşı küçük düşürücü söz ve saldırıları düşünce açıklaması...

Beril

Yeni üye
Kayıtlı Üye
O zaman konu öz-güven ihtiyacını sağlamaya yarayan bir otorite/erkek örnek ile özdeşleşme ve daha sonra o örneği yenip kendi bağımsızlığını ilan etme meselesine geliyor ki biz buna erkek çocuk için babalık diyoruz. Özdeşleştiğimiz aynı zamanda ona benzediğimizdir ki aslında içimizde...

okur-yazar

Karekteri Bozuk üyeyim
Uzaklaştırılmış
Merhaba.

Babamı "Büyüttüm", sözünüz çok hoşuma gitti;
Ve, O'nun beni büyüttüğü gibi, ile de sözünüzün devamını getirdiğiniz de daha da hoşuma gitti.

Büyütmek zaman ister. Büyümek ise zamansızlıktadır, anlıktır. "Büyümek" noktalarının bir dikey çizgi üzerindeki birleşimi=evrim, olgunlaşmak. Olgunlaşmak gibisi yok. Zamanla olgunlaştığımızı...

okur-yazar

Karekteri Bozuk üyeyim
Uzaklaştırılmış
Zihin ve dışarıya doğru zihinden bakmak; dışarıdan zihne bakmak ve dışarıya zihnin yanılgılarından arınarak bakmak mes'elesi...

"Babamı 'Büyüttüm', O'nun beni büyüttüğü gibi."

Kötü baba kim peki?????
Kendimiziz değil mi?????

Bunu çözdüğümüz zaman o kötü baba olarak gördüğümüz/sandığımız biyolojik babamıza, ondan gelen değil kendimizden...

okur-yazar

Karekteri Bozuk üyeyim
Uzaklaştırılmış
Şimdi konuyu bulunduğu derin boyuttan çıkartalım.

Adolf Hitler'in Psikopatolojisi isimli bir başlık açmak istiyordum fakat çok zaman isteyen bir konu olduğu için açıkçası uğraşmak istemiyorum o yüzden sadece buraya buranın başlığına uyumlu olacak bir biçimde bu konuyu açmak istiyorum; II. Cihan Harbi sırasında, 1943 yılında ve henüz Hitler...

Feylesof TeCe

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
umumikalem.blogspot.com
Şimdi konuyu bulunduğu derin boyuttan çıkartalım.

Adolf Hitler'in Psikopatolojisi isimli bir başlık açmak istiyordum fakat çok zaman isteyen bir konu olduğu için açıkçası uğraşmak istemiyorum o yüzden sadece buraya buranın başlığına uyumlu olacak bir biçimde bu konuyu açmak istiyorum; II. Cihan Harbi sırasında...

Beril

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Hitler tipindeki psikopatlarda, olgun bir kişiyi kendisine önder seçme durumu, bütün yetişme yılları boyunca sürer. Olgun bir yaşa geldiklerinde aradıkları, boyun eğecekleri kişilerin, onlar için her yönden yetkin olmaları, sözcüğün tam anlamıyla "üstün insan" olmaları gerekir. Bu nedenle kendilerinden yüksek kişilerle, kendilerine ülküsel...

okur-yazar

Karekteri Bozuk üyeyim
Uzaklaştırılmış
O kitabı okudum gerçekten çok güzel bir kitap ama kitabın sadece bir kısmı bu konuyu ilgilendiriyor. Bence konu zaten dağılmışken fazla dağıtmaya lüzum yok.
Ama Talha.CAN Beril hanım ve ben bu siteye daha yeni üye olduk ve bu konuya daha yeni girdik. Ama biz yeniyiz, biraz da biz...

Beril

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Ama Talha.CAN Beril hanım ve ben bu siteye daha yeni üye olduk ve bu konuya daha yeni girdik. Ama biz yeniyiz, biraz da biz dağıtalım : :))
Bazı konu başlıkları vardır, kişiler o başlıkların altında ezilir resmen, bazı konu başlıkları da çok hafif kaçar, bu konu başlığı biraz hafif kaçtı...

okur-yazar

Karekteri Bozuk üyeyim
Uzaklaştırılmış
Tamamdır, Talha.CAN ve Beril, teşekkürler; bu baba konusunda hem derin mânâları irdelemek istiyordum, hem de özellikle Adolf Hitler'in baba kavramına değinmek istiyordum; değinmek istediklerime değindimi düşünüyorum.

Sağlıcakla.

fıratılgan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.firatilgan.com
<Konu genelinde yazılmış mesajları okumadan balıklama bir dalış gibi olacak benimki>

Lakin babalığın salt rahmi döllemekten ibaret olmadığını düşünüyorum. Biyolojik bir objeden ötesidir baba. Belki de insanın yaşayabileceği en büyük güvendir. Tanrının bir sureti olarak değerlendirilmeli.
Kötü baba olgusu ise neye göre iyi-kötü...

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
"nejdet" bana eski bir dostu çağrıştırdı,acaba o mudur???

"baba" konusunda yazmadan önce bunu öğrenmek istedim...

Nejdet Evren

Tanınmış üye
Onursal Üye
hoş geldin Mor ve Ötesi,

güzel/anlamlı paylaşımlarda buluşmak dileğiyle, sevgilerimle dost...

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
işte bu cevap bana çölde vaha bulmuş kadar mutluluk verdi...

işte bu cevapta yaşanan his,birisine/bir insana yaşatıldığında;yaşayan için yaşatan "baba" dır...

her zaman paylaşılacak güzel şeylerimiz olması dileği ile...