Empati ve Aleksitimi ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde karalüferböceği tarafından oluşturulan Empati ve Aleksitimi ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 441 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Empati ve Aleksitimi ?
Konbuyu başlatan karalüferböceği
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan telrunya

karalüferböceği

Felsefe.net
Yeni Üye
Kendi duygularını ve başkalarının duygularını anlama yetisinden yoksun bir kişiyle nasıl empati kurulabilir? Belirsizlik konusunda kurulan bir empati ne kadar tutarlıdır? Empatinin sizce tanımı nedir? Bence empati, kişinin kendini karşısındaki kişinin yaşadığı olayları veya düşündüklerini anlayıp bir duyguya bürünmesidir. Aleksitimi hakkında nasıl çalışmalar yürütülebilir? Bu konuyla ilgili bilgisi olan lütfen beni aydınlatsın. Teşekkür ederim her şey için.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Empati bir insanın empati yaptığı kişinin durum içerisindeki duygularını kendisine göre tanımlayıp yine kendisine göre tavır almasıdır. Sanılanın aksine aynı kişiye empati yapıldığında insanlar o kişinin duygu durumunu çok farklı şekillerde değerlendirebilirler. Bu durum empatinin sadece duygu odaklı değil, anlık mantıksal akıl yürütme ve tutumlarla da ilgilidir.

Duygu körlüğü yaşan bir birey yeterli gözlem ve akıl yürütme becerisine sahipse gayet de empati yapabilir. Çünkü karşısındaki insanın duygularını anlayıp ona uygun tavır almak için gerekli becerilere sahiptir.

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
sanıyorum ki empati yaptığımızda kendi duygu/düşünce/geçmişimizden yola çıkarak empati yapıyoruz. ben hiç kimsenin birbiri ile aynı duygulara bürünebileceğine pek inanmıyorum. bunun için aynı geçmişten gelmek gerekir/gerekmez mi?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar