Düşünceyi Sorgulama 2

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Düşünen Beyinler kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Düşünceyi Sorgulama 2 başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 888 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Düşünen Beyinler
Konu Başlığı Düşünceyi Sorgulama 2
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
PART 1

d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnce+yay%C4%B1l%C4%B1r.jpg

Çok önceleri böyle bir konu açmıştım aslında yazacağım bu konu anlatacağım ifadeler oldukça uzun olacak bugğn fazla yazamayabilirim lakin fırsat buldukça part part konuyu anlatamaya kimi zaman detayına girerek sunmaya çalışacağım fazla uzatmadan konuya geçmek istiyorum..

Nedir bu Düşünce Yada Niçin düşünürüz?

Düşünce yenir yutulur bir şey değildir kendi kendine üretilen bir durum değildir düşünce anlık gelişen bir durum da değildir tamamiyle insanın o anda beyin noronlarında şaktığı sinyallerden oluşmaktadır tabi ki de insanın bir çok duyu organıyla harekete geçirdiği birer mekanizmadır diyebiliriz...

İnsan neden düşünme gereği duyar ??

Bu soruyu bir çok açıdan ele alabiliriz mesela zorlu bir yıl geçiren siyasetçi problem çözmede ve analitik süreç üretmede ilk önce kendisi başlar düşünmeye zorlu yıllı nasıl atlatabileceğini akabinde nasıl düzlüğe çıkabileceğini düşünür olur bu sırada elde edebileceği bulgular aslında zihninin üretmiş olduğu düşünceler birikimidir

Peki düşünce birikim yada tecrübelerden faydalanabilir mi?*

Evet düşünce birer bilgisayar gibidir aslında beyinde kodlanan saklanan hard dısk gibi süreç diyebiliriz böyle durumlarda kişinin elde ettiği birikim ve tecrübeler aslında kişinin sağlıklı süreç işletmesinde faydalar sağlayabilmesi diyebiliriz..

dusunce.jpg

Peki sentezleme düşüncede yapılması gerekiyor mu yada herkes sentezleme düşüncede yapabiliyor mu?

Düşüncede sentezleme yapılabilmesi oldukça önemlidir çünkü her düşünce belli hislerin duyu organların etkileşimiyle olan süreçlerdir yani sentezlenmemiş bir düşünce ürünü olan fikir öneri yada süreçler belkide beraberinde bir çok zararlı etmenleri beraberinde getirebilmektedir Düşünce her zaman görüldüğü gibi mahsum yada faydalı olmayabiliyor şöyle örnek verelim..

Hitler çocukluk yıllarını zorluklar içerisinde geçirdi babasının annesine şiddet yapması bununla birlikte okul yıllarında yahudi olan ögretmenine karşı tokattan dolayı duyduğu kin devamında gençlik yıllarında tablo resim çizerek para kazanması ve yaşadığı zorlu şartlar aslında beraberinde öfkeyi ve bir çok kirli düşünceyi de tecrübe hafızasına katarak eklemişti askerlik yıllarında çavuş olan ve beklediği savaşta kendine rol biçen hitler aslında beklediği ve uzun yıllardır kurduğu hayallerine kavuşacak olmasıydı bu süreçte rasyonel sosyalist partisine katılması ve el altından bir kaç zenginle de desteklenmesi aslında beklediği fırsatların neredeyse yolu açılmıştı hedefte tek dünya hakimini kuran bir lider gelecekte ne kadar tehlikeli biri olacağını tüm dünyaya gösterir nitelikte olacaktı..

Bu yüzdendir ki düşüncenin sentezlenmesi ve iyi bir hamurdan geçmesi oldukça önemli diyebilirim..İnsanların düşünceyi sentezleyebilmesi ve zararlı ,faydalı diye ayırabilmesi insanın gerçekte istemesiyle ile ilgili bir durumdur İnsanların böyle sentezleme bir süreç isteyebilmesi içinde insanların sağlıklı bireyler olabilmesi sağlıklı iletişim ve düşünce süreci için oldukça önemli diyebilirim...

Düşünceyi sentezleyebilmek için kişinin sakin bir alanda gözlerini kapayarak doğru ve yanlışları beyinde kodlayıp beyin hard diskine kayıtlaması oldukça önemli diyebilirim...Mesela küfür etmek yanlıştır ve bu yanlışın yanlış neticeler doğuracağını insanın bılmesi ve bunu beyınde sentezleyip kodlaması aslında kişinin ileride bu hataya düşmemesine sebebiyet verecektir sadece küfür olarak kodlamayabiliriz insanlar hakkında konuşmak yanlıştır da diyebilirz...vss bir çok etmeni kişinin istemesiyle dogru ve yanlış olarak ayırabiliriz yeter ki kişi kendi istesin..

Peki Düşünürken birşey üretmede ne kadar etken olabiliriz?

Birşey üretmek mi istiyorsunuz yada yeni şeyler mi geliştirmek istiyorsunuz öncelikle kendinizi küçük görmemeniz oldukça önemli ve yeni şeyler oldukça istekli ve üretken hatta yeniliğe açık keşfi yüksek araştırması bol olabilen insan olabilmeniz gerekiyor bu etmenlerin olmasıyla birlikte aslında yeni bir şeyler üretmeniz için önünüzde bir engel yoktur diyebiliriz..

Yeni bir şey düşünmek olmayan ve olmasını isteyebileceğiniz bir ürün sunmak aslında denenmemiş yada sınanmamış bir ürün olmasından dolayı oldukça fazla kafa yormanız ve üstüne oldukça fazla etmenler eklemeniz gerektiğidir...YENİ şeyler üretmek için beyinde fabrika gibi çalışma yapmanız gerekiyor

Mesela kendimden örnek vermek isterim bundan 1 ay evveline kadar yeni olmayan ama olursa harika olabilecek bir ürün tasarladım aslında basit bir kaç değişiklikle bir çok güzelliğe yenilik ve teknolojik katacak bir etmendi ama dogru ama yanlış fakat ilk olma ve yenilik katma anlamında oldukça değerli bir projeydi bu projeye üşenmedim yazılar yazarak anlatmaya çalıştım ve bunu türkiyede yerli bir firmaya yazışma adreslerini bularak attım bana söyledikleri ilk şey elinizde hazır ürün varmı dedikleri oldu :) param olsa kendim yapar pazarlamasını da kendim yapardım :) bende aynen şunu dedim sizde kaynak var sizden ücret istemiyorum siz yapın yenilikleri insanlar faydalansın dedim kapattım

Bu öneriyi yabancı bir firmaya sunsam belki tepkileri daha farklı ve daha güzel olabilirdi Ben istedim ki Türkiye den bir firma kazansın TÜRK patenti olsun diye ama ne yazık ki bizim ülkede durumlar ağır işliyor illa bu yeniliği başkası yapsın biz hazıra gelelim istiyorlar yada ben öyle düşünüyorum neyse konuya geçecek olursak hangi durum olursa olsun düşüncede yenik düşmemek oldukça önemli her zaman istediğiniz gibi durumlar olmayabiliyor böyle durumlarda dahi sizler daha iyisini sunabilirimi daha iyi olabilirim demeyi asla unutmamanız gerektiğidir..

images

Peki Düşünce üretirken sağlıklı iletişim kurmak nasıl olabilir yada iletişimde düşüncede bazen ağır basan durumlar olabiliyor?

İletişim kurmak çağımızın en birincil öncelikleridir mesela her sorununuzu bir başkasına anlatamazsınız yada herşeyi birine söyleyemezsiniz bunun bir çok nedeni olabiliyor ailenize dahi bazen bazı şeyleri söyleyemezsiniz bunun esas temel amacı aslında yalnızlık değil gerçek nedeni beyninize kodladıgınız kendinizi oluşturduğunuz degerler zincirleridir diyebilirim..

Bugün ailevi sorunları bir başkasına anlattıgınızda aslında siz rahatlayabilirsiniz fakat bir başkasının size sonrasında nasıl tavır ve süreç işleyeceğini düşüncelerinde size karşı nasıl bir süreç işleteceğini bilemezsiniz...

Böyle durumlarda ne olursa olsun insanları kodlamanız gerektiği çok önemli yani her iletişim ağı içerisinde olduğunuz insanın tavırlarını hareket ve süreçlerini iyi irdelemeli el kol yüz mimik hareketlerini iyi kodlamalı akabinde karşı taraf anlamadan bir dizi samimiyet testinden geçirmenizi devamında ise yine karşı taraf anlamadan kendisini bir dizi test sürecinden geçirmeniz çok önemli size karşı tarafla ilgili bir çok cevap verecektir....

Bu konuda kıvrak zekanız analitik süreciniz vb bir çok akış önemlidir yazışmalarda olsun bierbir iletişimlerde olsun yada yeni tanıştığınız biriyle olsun bu süreçlerin bir çoğunda akışkanlıklar sağlayabilirsiniz her insanı ayrı kodlamak her insanın sevdiği bildiği gördüğü ve ilgilendiği herşeyi kayıt altına alabilmek beyinde kodlamak çok önemli...bunlar size neler sağlayabilir ileride olası bir hata yapmanıza engel olabilir yada gerçekte kime güvenip kime güvenmeyeceğinizi belirtebilir yada ileride görev vereceğiniz doğru insanı size seçmenize yardımcı olabilir....

İnsanı iyi süzmeniz ve dogru düşünce süzgecinden geçirebilmeniz oldukça önemlidir...Düşüncelerinizi sorgularken kendi hatalarınızı da bilip irdelemek ve tekrar etmemek de oldukça önemlidir diyebilirim..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Peki kendi hatalarımızı nasıl süzgeçten geçirebiliriz yada kendi hatalarımızı yeniden nasıl yapmayabiliriz..?

Güzel bir soru öncelikle şunu iyi bilmek gerekiyor 4 dörtlük insan yoktur her insan hataya mahsustur fakat böyleyiz diye aynı hataları tekrar yapmanın pek bir anlamı yoktur diye düşünüyorum....Hatayı yada hatalarımızı anlamak için yapılan hatadan sonra kişinin üzüntü yada pişmanlık duyabilmesi oldukça önemlidir böyle bir süreçten sonra kişi sakin ve sağlıklı bir süreç içerisinde kendisi düşünmeli ve nerelerde hatalar yaptığını soru cevap şeklinde kendine sormalı ve kendini irdelemelidir hataları incelerken ilk önce kendi hatalarınızı irdelemelisiniz eğer ilk etapta kendi doğrularınızı irdelerseniz düşünceniz size yaptığınızın dogru olduğunu söyler ve sizi haklı gösterir o yüzden ilk önce hatalı olabileceğiniz süreçleri irdeleyin akabinde karşıdan alınan cevaplara göre kendinize soru cevaplarla yanıt aramalısınız...

Akabinde iyi bir süzgeçten geçirebilmeli akışı ve süreçi iyi değeerlendirmelisiniz

IBM-1a-e1454862622228.jpg

Peki düşünce bize gerçekten faydalar sağlayabiliyor mu?

Düşünce insana faydalar sağlayabildiği gibi akabinde zararlarda sağlayabiliyor İnsanın sağlıklı düşünceler kurabilmesi sağlıklı iletişimini koruyabilmesi ve tecrübelerine ekleyerek ilerleyebilmesiyle mümkündür ....Bugün ikili tartışmalarda seviyeyi koruyabiliyorsanız ve bu seviyenin aşağı düşmesine izin vermiyorsanız düşünce iletişim akışında kontrol sizde olduğudur kontrol sizde ne kadar olursa az hata yapabilen olursunuz düşüncenin kontrolü sizde de olsa karşı tarafı iyi analiz edip elde edilen başarı süreçinide kötüye kullanmak oldukça önemlidir diyebilirim..

Peki ben düşüncemi kötüye kullansam bundan fayda sağlasam kime ne ki değil mi?

Gerçekten güzel bir soru ....hayatımız müşterek zaman ve süreçler içerisinde ama öyle ama böyle geçmekte bir çok insanın hayatı yaşantısı ve iş yaşamı farklı süreçlerde ve bir çok insanın makamı ve konumlarıda farklı hatta bir çok insanın beklentileride farklı mesela müdür yardımcısı müdürün işlerini aksatabilir onu kötü gösterccek herşey yapabilir çünkü beklentisi onu koltuktan indirip kendi geçmek istemesidir böyle kötü düşünceler yaşam içerisinde ne yazık ki çok olabiliyor insanların düşüncelerini kontrol edebilmemiz ne yazık ki yok o yüzden insanların sağlıklı bireyler olabilmesi için sağlıklı düşünceler üretebilen süreçler işeyebilmemiz oldukça önemli diyebilirim....

Böyle

--Devamını PART 2 de yazacağım---

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bu konuda yarım kalmıştı bu konununda devam serilerini fırsat olunca yazacağım inşallah..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç