Düşünce Karmaşası

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Düşünce Karmaşası başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 340 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Düşünce Karmaşası
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
كثرة-التفكير-1140x641.jpg
Düşünce hayat boyu edinecegimiz tecrübe ve birikim ile şekillenir

Bazen öyle bir şey ki beklenmedik bir anda öyle bir düşünce akla gelir ki belkide imdat kolu olur

Hayat insana bir çok anlamda gerek düşünsel gereksede fikirsel anlamda bir çok ödevi verir ve sunar

Bazen hayat içerisinde öyle bir akış olur ki elimiz ayagimiz tutulur o kadar fikrin o kadar düşüncenin arasında seçim yapmakta zorluk çekeriz

Her ne hikmetse hep en zor olani seçer sonrasında zoru başarısızlık ile tamamlariz

Aslında düşünce tek başına sizi yada fikrinizi tamamlamaz aksine etkin kullanmadığınizda sizi karmaşa içerisine sürükler

Düşüncenin yada fikrin karmasa içerisinden kurtarilabilmesi için hayat birikimiz kişiliğiniz ve hatta duruşunuz çok önem arzediyor

Dünyada dusunmeyen insan yoktur aslında bu sözü söylemek bile bir düşünce akışı

Aslında düşünce bir çok akışa bana göre ayrılır hepsini tek tek yazabilmek oldukça zor çünkü telefondan yazıyorum

Basite indirmek gerekirse
1--Arinmis saf ve duru düşünce
2--Koyulasmis siyah ve buğulu düşünce

1--Arınmış düşünce aslında sizin hayat akışı içerisinde elde ettiğiniz birikim ve tecrübenin yanında kişiliğinizi ne kadar doğru ve adil inşaa ettiğinizi barındıran dir bu tarz düşünce akışında olan insanlar her konuda fikre ve düşünce açık olduklari gibi gelişimede on ayak olurlar bununla birlikte iyi bir dinleyicilerdir

2--Koyulasmis siyah düşünce aslında var olan iyilik duvarını kurnazlık ve tek taraflı kazanım ile kapama akisidir bu tarz düşüncelerde tek bilinen kendi bildiği değerler olur iyi bir dinleyici oldukları söylenemez

Aslında hangi düşünce akışı içerisinde olursanız olun ve hatta mükemmel karakter yapınız olsun kontrol mekanizması da oldukça önem arzediyor

Bazen o kadar fazla düşünceniz olur ki bunu kontrol edebilmeyi bilemediğiniz de yada yanlış kontrol ettiğinizde sizi bambaşka yere sürükler

Düşünceler aslında karmasık değildir onu karmasik hale sürükleyen bizler oluyoruz

Elbette her insanın hayatı deneyimlemesi tecrübesi farklı oluyor ama sebep değildir sebep merkeze ne koydugunuz ile alakalıdır

Eğer bu dünyada az hata yaparım demek istiyorsanız mutlaka üçgen piramidin de merkeze insanı koyun

Merkezinizde insan olduğunda insana dönük çalışmalar olduğu gibi kendi yasamanizada olumlu dokunuslar yaparsınız

Böylelikle üçgen piramidinin ilk ana merkezini oluşturmuş olursunuz

Düşünceler o kadar bir hal alır ki akan ırmak suyu gibi olur eğer bir kere kendinizi akıntıya salirsaniz kendinizi sağa sola savrulmuş bulursunuz

Bu akıntı öyle birşey ki akintida ugradiginiz her durak size yeni birşey öğretir bu yüzden diyorum ya gelişim çok önemli ama bunun için bile gelişime açık olmanız gerek

Akintida her ugrayacaginiz durakta yeni değerler yeni kimlikler öğreneceksiniz

Bazen sevmeyi
Bazen sevilmeyi
Bazen acı ve hüznü
Bazen mutluluğu
Bazen paylaşmayı

Gibi bir çok şey öğreneceksiniz öğrenmeye başladıkça emin olun keyif almaya mutlu olmaya başlayacaksınız ve her defasında daha fazlasını isteyeceksiniz ta bu bu da kişiliğinizi ve duruşunuzu ne kadar güzel inşaa edebildiğimiz ile alakalı bir durum

Düşünceyi karmaşık hale getiren bazen dünyalık elde edilen kazanımlar yada kayıp korkuları olabiliyor

Bunlari mevki makam yada hırs ile şekillendirebiliriz bazen öyle anlar oluyor ki çok güzel herkesin faydasına bir düşünceniz olsa bile uygulayamiyorsunuz işte kayıp korkusu yada gülünç duruma düşme korkusu gibi şeyler insanın aklına gelince ne yazık ki doğru ve adil bir düşünce karmaşık hale gelip ortaya karışık bir düşünce sunuluyor buda insanı merkezden piramit basamağından uzaklaştırıyor

Bu yuzden de diyorum ya kişiliğiniz ve karakteriniz ne kadar doğru olursa olsun

Eğer karar alma mekanizması gelişmediyse yada korkularınızi yenemediyseniz ortaya sunacağınız her düşünce karmaşık olur

Elde tutulan insan olabilmek kolay değildir yada benzersiz eşsiz olmak kolay değildir bunun için sizde ışık olması gerekiyor

Mesela en tepedeyken en alt kısımda ki insanın sofrasina misafir olmak ve onların seviyesinde olabilmek önemlidir insanları dinleyebilmek iç sese kulak verebilmek ve gerçek manada insanların hayallerine ortak olabilmek ve samimi duruş sergileyebilmek gerçekten önemlidir

Bazen hayatta ikinci olmanız gerektiğinde mutlaka olun çünkü bazen ikinci olmak birinci olmaktan daha fazla kazanım sağlar

Hayat nasıl mücadele istiyorsa bulunduğunuz konumda eşit ve adil dağıtımı sizden ister

Bazen kadronuza alabileceğiniz adil bir yönetici gelecek yarinlatlriniza inşaa ettiği gibi geleceğe dair de moral ve hayal dağıtır

Hayatı anlamaya çalışmayın bunu basaramazsiniz hayatı deneyim edinmeye çalışın bu hayatı ne kadar fazla doğru deneyimlerseniz

İnsanlara bakış açınız hayata bakış açınız bir o kadar güzel olur yukarıda da söyledim ugradiginiz her duraktan kazanım elde edeceksiniz insan ayırmadan emek alin teri kurumadan adil dagitabilmeniz önemli

Biliyorum işte etraf da güvenilir bulmak zor biliyorum bazen mevki kazanım hırsı insanlari bir yere cekebiliyor bu hepimizde olan şeyler ama bir insanın insanlara bakışı ve duruşu pozitif ise ve gerçek manada adil ise aslında o insandan değerlisi yoktur

Dusunceler aslında karmasık değil onu sıraya koyamayan onu sekillendiremeyen yine bizler oluyoruz

Cogu zaman asagidan en yukarıya geldiğimiz anlar unutuyoruz o zamanda demiyormuyduk bizi niye görmüyorlar diye şimdi anlayabiliyormusun bu yüzden siz gorulmuyordunuz

Dun hata yapanlara kizarken bugün aslında bizde dünden farklı değilmişiz görebiliyoruz değil mi

Hayat tesadüfleri sever hayat bazen insana öyle bir an sunar ki tarih tekerrür eder

Unutuyoruz geçmişi çok çabuk ve belkide geleceğe bakarken hayalkeri ve umutları gerilerde bırakıyorsunuz

Hayır böyle olmamalı biz böyle değiliz biz saltanat peşinde değiliz hizmet için varız ve bunun en güzeli adil ve eşit bir düşünce akışı içerisinde olmaktan geçer

Dünya sekileniyor yeni bir yüzyıla giriyor gecmisteki bir çok akım gelecekte yer değiştiriyor nasıl herşey tarih sayfalarında yenileniyorsa bizde yenilenmeliyiz

Dünya sahnesi eski dar düşünceleri gelecekte kabul etmiyor yenilenmek ve açık görüşlü açık dusunceli açık fikirli olmak gerekiyor

Herseye hakim olabilmek zordur bazen görevlerde ki insanlara güvenmek esastır özgür bırakmak idealdir yinede hayat insana bir çok şey öğretecek o yüzden ogrebilmeye açık olmak önemlidir

Hayatın sunumları ve kazanimlari o kadar değerli ki bu değeri anlayabilmek oldukça önemli

İşin özü ve esasında merkeze insanı aldığınızda hayata bakışınız ve yaşam tarzınız ve hatta yasam şekliniz çok fazla değişecektir

Telefondan yazdığım için yazıları burada kesmek istiyorum daha sonra konuyu devam ettirip konuyu kapatacagim

Asher

Böyle

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
BÖLÜM 2

dusunce.jpg

Evet bu bölüm ile konuyu tamamlamak istiyorum izninizle yazılara geçmek istiyorum...

Düşünce kavramı insan var oldugundan beri olusacak degerlı bır etmen ama dusunceyı olumlu yönde kullanabılmek ve onu duzenlı hatta tutarlı hale getırebılmekte bızlere has bır durum demek ısterım...

Bazen bır cok konuda dusunceyı karmasık hale getırırz belkı basıt bır acıdan ele almak yerıne daha zor olan karmasık bır yapıyı tercıh etmemız etken olabılır ama sebep yada sonuc ne olursa olsun yapısal ahenklık bozulmaması gerekır...

Cogu zaman dusunce uretırız bugun bu saatte yazıları yazarken bende dusunce uretıyorum bazen yazarken karmaşık dusunce akısında yazabılıyorum cunku dusunceyı kontrol edebılmek ve yazı akısı surecı ıcerısınde ona yon verebılmek kolay bır durum degıl...

Dusunceye yon verebılmek onu yapısal karmaşıklıgından kurtarabılmek zor bır durum ama denemeye başladıkça aslında bırseylerın ucundan tutabılıyorsunuz...

Dusunce ınsan hayatının vazgecılmez ana unsuru dıyebılırım cogu zaman dusunur ve sonrasında dusunduklerımızı sunmaya başlarız...

Yazar yazılarını yazarken aslında dogal akış ıcerısınde yazar evet yazacagı konunun başlıgını dusunerek açar ama yazı akışı genelde dogal yazı hali olur...

Bazen yazarken neler yazacagını bılemezsın yada yazarken neler uretıp sunumlayacagını bılemezsın ama ortaya bır urun koymaya baslayınca ortaya bırseyler cıkar...

Yazar ornegınden yola cıktım cunku aslında hepımız bırer yazarız hepımız kendı hayatımızı kaleme alıyoruz ılla bunu bır yere yazmaya gerek yok hayat akısı ıcerısınde yasadıgınız her seruven gunun sonunda sızın kaleme aldıgınız unsurlar oluyor..

Secımler karakterler ve ısımlendırmeler tamamen sızlerın elınde olan bır durum bazen bır kahraman olursunuz bazense kurtarılan ama bunu sız belırlersınız...

Hayatın bırde sıze ekstra olarak sundugu kader basamagı olur bu ayrı bır basamaktır bu basamakta secım yolu her zaman sıze sunulur bır yolu secer ve o yolda ılerlersınız ıste bu hususta dusunce karmasası sızlerı esırı altına almaya başlar...

O yol olsaydı nasıl olur du dıye dusunur bazense secım ve tercıhlerınıze pısmanlık duyarsınız....

Ben bu durumu oncelıklerını yanlış belırleyen kararsızlıga baglıyorum soyle ornek vermek ıstıyorum..

Bugun x bır spor kulubunde oncelık forvet transferı ıse sızler defans oyuncusu aldıysanız ve elınızdekını yeterlı gorduysenız gelecekte kı kader secımınızde kı netıceyı zaman sonra gorecek olmanız oluyor...

Eğer sonuç negatıf cıkarsa acaba dıgerı olsaydı mı dıyeceksınız yanı forvet alsaydık nasıl olurdu dıyeceksınız ıste tam bu noktada dusunceler karmasık hale gelmeye başlıyor ve toparlanmadıkçada ne yazık kı ıcınden cıkılmaz bır duruma gelebılıyor...

Ben bu durumu 3 ana başlıkta topluyorum...

1--Dusuncesı olan ama söyleyemeyen
2--Dusuncesı olan ama söyleyebılen
3--Düşüncesi olan ama karmaşık hale getıren...

İlk maddeye baktıgımızda dusuncesı olan ama söyleyemeyen insan aslında hayatta hep gerıde duran ınsan seklı oluyor dusuncesı mutlaka oluyor ama cesıtsel sebeplerden dolayı ne yazık kı dusuncesı belkıde faydalı olacaksa bıle yutmayı tercıh eden ınsan durum halı oluyor...

Böyle ınsanlar genelde cekıngen ve ozguven eksıklıgıne sahıp olabılıyorlar...

Ikıncı maddede ıse dusuncesı olan ve soyleyebılen ınsan seklı aslında bu tarz ınsanlar dusuncesını hangı platform olursa olsun ıfade edebılen ve ozguvenlerı oldukca yuksek olan ınsanlar oluyor...

Ücuncu madde ıse dusuncesı olan ama karmasık hale getıren aslında konu baslıgında da bızım ınceledıgımız husus tam anlamıyla bu ....Kısının bıreysel ozgun dusuncesı var fakat kendı ıc dunyasında bu dusuncesını o kadar karmasık bır hale getırmıs kı ortaya sundugunda dahı ne karsı taraf anlayabılıyor nede kendı anlam yukleyebılıyor...

Evet ortada bır netıce bır deger bır ıfade edıs bıcımı var fakat karısık bır halde bunu harmanlamakta ve duzenlı hale getırmekte ne yazık kı zorluk cekıyor...

O yuzden dusuncenın akısı oldugu kadarıyla dusuncenın ortaya cıkıs amac ve nedenlerıde oldukca onemlı demek ısterım.....

Ben bugun yazıları yazarken aslında bır dayanak edınmedım tamamıyle ortaya bır akış şablonu sunmak ıstedım belkı bırlıkte ırdeleyebılmek esas gayem gıbı dursada aslında ana neden bu degıl esas ana neden duzenın dusuncede bıle ne kadar anlamlı olabılecegını yansıtmak ıstememdır demek ısterım....

Dusunceler turlu turludur ve cesıtlendırılebılınır ama bunu anlamlı ve özel kılabılmek ortaya atılan yada sunulan fıkrın anlam ve degerı kadardır...

Amaç ve gaye hayatlarınızda ne kadar önem ve deger ıfade edıyorsa dusuncede yasamınızda sızle bırlıkte yasamaya devam eder sızler hayatta var olmaya devam ettıkce dusuncede sızın bırer parcanız olur...

Bazen dusuncelerın besın kaynagı olur bu besın kaynagının aldıgı ogretıler ve degerler oldukca onemlıdır bazen yanlıs ogretı ve kazanım sızı bulundugunuz konumdan cok uzaklara goturebılır bazen besın kaynagınız cok meyva dolu olsada onu yansıtamadıgınızda ortaya karma karısık bır yapı sunmuş olursunuz

O yuzden derlerya dusuncenın tadı doyumsuzdur ama bır neden sonuc ılıskısı cıkarabılmenız gunun sonunda tartabılmenız oldukca onemlıdır....

Bugun bu saatlerde hayatlarını hayallerı ıle susleyen ınsanlar mutlaka olacak yarının ıple gelmesını ve yenı gun ıcın bunu daha ıyı degerlendırebılmek ısteyen ınsanlar olacak bu hayatta sunu ıyı bılecegız sevmek ve sevılmek oldugu kadarıyla sevılmemek ve deger gormemek de mutlaka olacak...

Dusunceler aslında karmasık degıldır onu karamsar hale getırıp karmasık yapıya burunduren bızlerız o halde derlı duzenlı olabıldıgımız kadarıyla dusunceyı kontrol edıp ona yon ve hayat verebılmekte tamamıyle bızlerın elınde olan bır durum....

Son söz olarak sunu söylemek ıstıyorum...

Dusuncenın en temel taşı Hayatta kı kazanımlarınızdır demek ısterım...

Böylelıkle bu konunun sonuna gelmış bulunmaktayım....

İzninizle bu konuyu Kapatıyorum...

Böyle..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar