Dürüstlük üzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde laberesa tarafından oluşturulan Dürüstlük üzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,795 kez görüntülenmiş, 50 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Dürüstlük üzerine
Konbuyu başlatan laberesa
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan asil

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
Dürüstlük susmak ise şu an neden konuşuyorsunuz, neden yorum yapıyorsunuz? Eğer ben de dürüst değilim diyecekseniz, dürüst olmanız için gerekenler nelerdir?

Sayın köle,
Susmayı ne anlamda kullandığımı anlayamamışsınız. Susmakta ki kastım; Yalnızca gördüğünü söylemek, kendisini katmadan, yani kendi yorumunu kullanmadan, yalnızca olanı söylemekti. Umarım anlatabilmişimdir.

köle

Üye
Yeni Üye
Anlamaya çalışıyorum. Yorum katmadan sadece olanı söylemek ne demektir? Bir olay karşısındaki izlenimler mi, yoksa sadece hisler mi? Yorum katmadan birşeyler söyleyebilmeyi kafamda canlandıramıyorum, sizin dürüstlük üzerine söyledikleriniz bir yorum değil mi? Hiç anlayamadıysam lütfen bir örnek verin.

birebir

Üye
Yeni Üye
Araç yukarıdan hızla geldi kontrolü kaybetti ve yolcu durağına daldı.Görülen bu.
Yorumlamak tamamen farlı bir olgu.Aracın markasının,frenlerinin,bakımının zamanında yapılıp yapılmadığının,trafik kurallarının,yolun ve havanın durumunun,şahsın içkili olabileceği varsayımlarıyla anlatmak..sanırım dediği bu veya buna yakını olsa gerek.

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
Anlamaya çalışıyorum. Yorum katmadan sadece olanı söylemek ne demektir? Bir olay karşısındaki izlenimler mi, yoksa sadece hisler mi? Yorum katmadan birşeyler söyleyebilmeyi kafamda canlandıramıyorum, sizin dürüstlük üzerine söyledikleriniz bir yorum değil mi? Hiç anlayamadıysam lütfen bir örnek verin.

----

Düşünüyor muyum?

köle

Üye
Yeni Üye
Elimi çeneme dayayıp karşınıza geçip heykel kesilmek istemiyorum. Bunu bu forumda fazlasıyla yapıyorum zaten. Yaşınızı da baz alarak daha fazla deşmek istedim söylediklerinizi.

Konuyla alakalı birşeyler söyleyeceksem, acaba siz düşünüyor musunuz? Ağızdan çıkan herşeyin bir yorum olabilme ihtimali aklınıza gelmiyor mu?
Gerektiği kadar söylemek- yorum katmak ayrımını bu kadar keskin çekerken, hiç düşündünüz mü?

Euhemeros

Üye
Yeni Üye
Elimi çeneme dayayıp karşınıza geçip heykel kesilmek istemiyorum. Bunu bu forumda fazlasıyla yapıyorum zaten. Yaşınızı da baz alarak daha fazla deşmek istedim söylediklerinizi.

Konuyla alakalı birşeyler söyleyeceksem, acaba siz düşünüyor musunuz? Ağızdan çıkan herşeyin bir yorum olabilme ihtimali aklınıza gelmiyor mu?
Gerektiği kadar söylemek- yorum katmak ayrımını bu kadar keskin çekerken, hiç düşündünüz mü?

Ben yalnızca sorunuzu cevapladım. Siz ise yalnızca bu köprüden çok kez geçmiş birine, aşağıyı tarif ettiğinizi zannediyorsunuz.

M

monaliza

Ziyaretçi
Dürüstlük;sadece dürüst olanlar tarafından öz anlamıyla idrak edilebilecek,kavramlara sığmayacak kadar ulu, son derece yalın,sahip olunması en zor kişisel erdemliklerden biri. Bu tarif değil elbette,zor olduğunun tarifi sadece. Yalan söylemezsiniz,ama doğruyu da söylemezsiniz. Bu bazen gerekliliktir. Lakin dürüstlük değildir.Susma amacına bağlı.

Bana göre dürüstlük; doğru yerde doğruyu konuşmak,doğru yerde susmaktır.Dürüst olmanın özellikleri dense imiş,sanırım daha kolay uzlaşılırdı kavram üzerinde.

Dürüstçe söyleyim;bazen çok dürüstümdür,bazen de hiç değil.- Nasılsınız?derler ya, ben de -Teşekkür ederim,iyiyim..dediğimde (o an iyi olmadığım halde)hiç de dürüst davranmamış olurum. Kastim yoktur sadece. Bu ve bunun gibi. Aslında sadece tarifi zor.Dürüst olmak zor değil. Sadece dünyaya tamah etmesin kişi yeter. Dürüst olmaması olanaksızdır ..

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Durustluk her turlu bilginin ve dusuncenin ve de davranisin temel tasidir.

Bir kisi durust degilse, kendi degil; baskadir.

insan olmak, en basta durust olabilmektir.

Durustluk insanboglunun sosyalyasam ve iliskisinin temel tasidir.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Dürüst olmayanların da kendilerine mal edebildiği, üzerine konuşabildiği bir "değer"dir..

X

FAdmin
Onursal Üye
Kimse yogurdum eksi demez.

Suanki ramses dunyasinda erdem gibi terimler lafta kalir, ama masallah kime sorsan durust, edepli, ahlakli, adaletli vs.

Ic muhasebe ve empati yapabilen, haksizligini amasiz kabul eden kac kisi gordunuz? Iste sorunda bu arayista, insanlarla ugrasmaktan, dedikodularini yapmaktan, kendimizi onlarla kiyaslayip ustun gorme cabalarindan o kada korlestikki, bir birey olarak insan sifatini tasidigimizi unuttuk.

Hatirlayabilene helal olsun :)

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kimse yogurdum eksi demez.

Suanki ramses dunyasinda erdem gibi terimler lafta kalir, ama masallah kime sorsan durust, edepli, ahlakli, adaletli vs.

Ic muhasebe ve empati yapabilen, haksizligini amasiz kabul eden kac kisi gordunuz? Iste sorunda bu arayista, insanlarla ugrasmaktan, dedikodularini yapmaktan, kendimizi onlarla kiyaslayip ustun gorme cabalarindan o kada korlestikki, bir birey olarak insan sifatini tasidigimizi unuttuk.

Hatirlayabilene helal olsun :)

Aynen öyle, toptan battık.

İki dakika önce söylediğini unutan, dün savunduğunu bugün inkar eden, ay, (ay akıl diyecektim:)) tutulması mağduru insanlar topluluğu.

Bir ilk benden olsun; benim yoğurdum kara :) (Kara yoğurt çaldım dağa)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç