‘Durumun aşağılığı, düşünceleri de aşağılık yapar’ (Marivaux) nedir meselenin özü

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde seyrialemir tarafından oluşturulan ‘Durumun aşağılığı, düşünceleri de aşağılık yapar’ (Marivaux) nedir meselenin özü başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,941 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı ‘Durumun aşağılığı, düşünceleri de aşağılık yapar’ (Marivaux) nedir meselenin özü
Konbuyu başlatan seyrialemir
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan seyrialemir

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
tut ki gecedir
karanlık sıvaşır ellerine camlardan
birden kırmızıya döner
trafik ışıkları
kükürtlü dumanlar yükselir
korkuya batmış
camkırığı adamlardan
tehlikeye büyür sakalları

tut ki gecedir
ihbarlar birer sansar
bir telefondan bir telefona atlar
yeraltı örgütleri tetik üstünde
adres değiştirmiş silah kaçakçıları
fahişeler birbirinden kuşkulanıyor

tut ki gecedir
katiller huzursuz
hırsızlar sinirli
hainler ürkekçedir
elleri telefona kendiliğinden uzanıyor
ihanete gece müthiş bir gerekçedir
ihbarlar birer sansar
bir telefondan bir telefona atlar

ihanet bir bilmecedir

ATTİLA İLHAN
bu deyimi ne Zaman görsem aklima Ailla Ilhanin Tut ki Gecedir siir gelir hep. konuyu biraz acmak istedim. "Durumun asagiligi, düsünceleri de asagilik kilar" bu deyimin sizlerde neyi cagristirdigini sorsam?

sakal

Kahin
Yeni Üye
bu da bana ''hırs gelir göz kararır hırs gider yüz kararır'' sözünü hatırlattı...ama aşağılık bir durumda/ortamda bulunan zaten düşüncelerinden dolayı o mekanda ya da durumdadır..aslında aşağılık bir durum yoktur,bu durumu ortaya çıkaran şey insanların aşağılık düşünceleridir.

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
bu da bana ''hırs gelir göz kararır hırs gider yüz kararır'' sözünü hatırlattı...ama aşağılık bir durumda/ortamda bulunan zaten düşüncelerinden dolayı o mekanda ya da durumdadır..aslında aşağılık bir durum yoktur,bu durumu ortaya çıkaran şey insanların aşağılık düşünceleridir.
tesekkür ederim Sakal düsüncenizi paylastiginiz icin. Peki asagilik bir düsünce barindirmadan asagilik bir durumla karsilastigimiz olmuyor mu hic? Cok basit bir örnek verirsek, bir toplu tasit aracinda tacize ugrayan bir kadini ele alalim, bu durumun asagiligi tacize ugrayacagindan haberisiz kadinda kin veya betdua düsüncesini dogurmaz mi? o Zaman her iki taraf icinde düsüncenin mi yoksa durumun mu dogurdugu bir hareket veya düsüncedir bu?
sadece basit bir örnek olarak ilk aklima geleni yazdim.

ls2

Kahin
Onursal Üye
durumun aşağılık olduğu kanısına/sonucuna varmakta bir düşünce değil mi?

durumun aşağılık olduğuna kimin karar verdiğine göre değişir durum.

aşağılık olduğunu düşündüğün durumu aşalık olmaktan kurtarmak için düşünce üretmeye kalkarsan bu durumu kurtarma düşüncelerin gene aşağılık olur demeye çalışmış ellaham :)

banada şu sözü hatırlattı; hepimiz bir bataklıkta sürükleniyoruz ancak bazılarımız yıldızlara bakıyor :)

sakal

Kahin
Yeni Üye
tesekkür ederim Sakal düsüncenizi paylastiginiz icin. Peki asagilik bir düsünce barindirmadan asagilik bir durumla karsilastigimiz olmuyor mu hic? Cok basit bir örnek verirsek, bir toplu tasit aracinda tacize ugrayan bir kadini ele alalim, bu durumun asagiligi tacize ugrayacagindan haberisiz kadinda kin veya betdua düsüncesini dogurmaz mi? o Zaman her iki taraf icinde düsüncenin mi yoksa durumun mu dogurdugu bir hareket veya düsüncedir bu?
sadece basit bir örnek olarak ilk aklima geleni yazdim.

daha kötü durumlar yaşadığım oldu paylaşamayacağım,hızla ve utançla oradan uzaklaştım..biz de evlat yetiştiriyoruz ve toplumda ki bu ahlak yozlaşmasından aşırı derecede rahatsızım ve çocuklarımız için korkuyorum..

soruyu anlamamışım,beddua ya da kin duygusu o an için gelişir,oysa ki bu durum düşüncenin ürünüdür..

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sakal dilerim düsüncenin yarattigi uygunsuz durumlarla karsilasmayiz. ve cocuklarimiza güzel bir gelecek ve insanlik miras birakiriz. cok umutlu olasamda bunu dilemekten vazgecmiyorum.

sakal

Kahin
Yeni Üye
starlar yaratıyorlar yıldızlara bakmayalım diye..Türkiye'nin yıldızlarında olduğu gibi..yıldızlarımızı karartıyorlar biz ise seyirci..

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
bu da asagilik bir durumun düsünceye islemesidir.starlara sarilmak düzenin ilizyoncularina malzeme olmak.

Yildizlara bakmak ufka bakmaktir. orda kedini aramak sorgulamaktir. düsüncenin düslerinden arinmak ve ulasilmasi imkansiz dedigimiz bir sonsuzlukta kendini bir noktaya koymaktir. Mevlananin dedigi gibi variliacak en büyük ve son mertebe hicliktir. varliginla ulasmayacagin yildizlara bakarken dogruyla gercek kavraminin ayridanligina varmak gibi.

sakal

Kahin
Yeni Üye
bu hiçlik nihilist bir düşünce olmasa gerek,zira say ve gayret de var..ne diye çabalayalım o zaman sonu hiçlik se?

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
bu hiçlik nihilist bir düşünce olmasa gerek,zira say ve gayret de var..ne diye çabalayalım o zaman sonu hiçlik se?
elbette kastettidim hiclik nihilistlik degil. Nihilist düsünce her türlü düsünceyi red eder, herseyin anlam ve degerlerden yoksun oldugunu savunur.
Mevlananin hiclik felsefesi cok daha farklidir. (( Mevlana derki ;Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken,sen hiç ol...Menzilin yokluk olsun.İnsanın çömlekten farkı olmamalı,nasıl ki çömleği ayakta tutan dışındaki biçim değil,içindeki boşluk ise,insanı ayakta tutanda benlik zannı değil hiç'lik bilincidir...))
vasif, sifat, maddi güc vb degerlerin anlamsizligiile egolardan arinmak ve özünü kavramak.

Nasrettin hocanin güzel bir fikrasi vardir,

Nasrettin Hoca'ya sormuşlar:
“Kimsin?”
“Hiç” demiş Hoca,“Hiç kimseyim.”
Dudak büküp önemsemediklerini görünce, sormuş Hoca:
...“Sen kimsin?”
“Mutasarrıf” demiş adam kabara kabara.
“Sonra ne olacaksın?” diye sormuş Nasrettin Hoca.
“Herhalde vali olurum” diye cevaplamış adam.
“Daha sonra?” diye üstelemiş Hoca.
“Vezir” demiş adam.
“Daha daha sonra ne olacaksın?”
“Bir ihtimal sadrazam olabilirim.”
“Peki, ondan sonra?”
Artık makam kalmadığı için adam boynunu büküp son makamını söylemiş:
“Hiç.”
“Daha niye kabarıyorsun be adam. Ben şimdiden senin yıllar sonra gelebileceğin makamdayım:"Hiçlik makamında!”

daVinci

Üye
Yeni Üye
elbette kastettidim hiclik nihilistlik degil. Nihilist düsünce her türlü düsünceyi red eder, herseyin anlam ve degerlerden yoksun oldugunu savunur.
Mevlananin hiclik felsefesi cok daha farklidir. (( Mevlana derki ;Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken,sen hiç ol...Menzilin yokluk olsun.İnsanın çömlekten farkı olmamalı,nasıl ki çömleği ayakta tutan dışındaki biçim değil,içindeki boşluk ise,insanı ayakta tutanda benlik zannı değil hiç'lik bilincidir...))
vasif, sifat, maddi güc vb degerlerin anlamsizligiile egolardan arinmak ve özünü kavramak.

Nasrettin hocanin güzel bir fikrasi vardir,

Nasrettin Hoca'ya sormuşlar:
“Kimsin?”
“Hiç” demiş Hoca,“Hiç kimseyim.”
Dudak büküp önemsemediklerini görünce, sormuş Hoca:
...“Sen kimsin?”
“Mutasarrıf” demiş adam kabara kabara.
“Sonra ne olacaksın?” diye sormuş Nasrettin Hoca.
“Herhalde vali olurum” diye cevaplamış adam.
“Daha sonra?” diye üstelemiş Hoca.
“Vezir” demiş adam.
“Daha daha sonra ne olacaksın?”
“Bir ihtimal sadrazam olabilirim.”
“Peki, ondan sonra?”
Artık makam kalmadığı için adam boynunu büküp son makamını söylemiş:
“Hiç.”
“Daha niye kabarıyorsun be adam. Ben şimdiden senin yıllar sonra gelebileceğin makamdayım:"Hiçlik makamında!”

paylasim icin tesekkurler. Konu aklima su soruyu getrdi "bu dunyaya kac kere geleceksin?" Bu soruya cevabimi dusundugumden beri hayata pozitif bakiyor hic bir aciyi umursamiyorum. Hayat felsefrm haz felsefesi dogrultudunda ilerliyor.

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
tesekkür ederim davinci, pozitif düsunmek pozitif olaylarinda yolunu acar. hayirli düsün hayirli olsun deyiminde oldugu gibi düsüncelerimizin cekim sayasiyla pozitif veya negatif olaylarida biz cekeriz.

daVinci

Üye
Yeni Üye
Bu cekim yasasi muhabbetleri bana zirva gibi geliyo yanlis anlama ama:D bana kalirsa pozitif bkmanin soyle artilari var mutsuz olmuyosun birde firsatlari yakalayabiliyorsun.

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bu cekim yasasi muhabbetleri bana zirva gibi geliyo yanlis anlama ama:D bana kalirsa pozitif bkmanin soyle artilari var mutsuz olmuyosun birde firsatlari yakalayabiliyorsun.
elbette düsüncenize saygi duyarim ama kaynak arastirdiginiz da zirva olmadigini ve mantikli bir düsünce oldugunu göreceksiniz.

daVinci

Üye
Yeni Üye
Secret tan tut mega secret beta secret vs butun seriyi okudum. En son elime turk bir yazarin has secret kitabi gecti buyun secretlarin buyusu bozuldu:D ise yarar taraflari var eminim ama olayin asli surekli hedefledigin veya hayal ettigin seye odaklanmakta yatiyor. Zihin 24 saat hedefine odaklandigi icin firsatlara acik hale geliyor. Dolayısıyla da hedefine ilerliyor ve gerceklestiriyorsun. Isin kuantum kismi var da kuantumu pek anlamiyorum.

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
secret bir takim yasam koclarinin yüzeysel ve ticari yayinladiklari kitaplar veya videolardir. asil kaynak arastirmaniz gereken seyler. Kuantum felsefesi, dabbed-ül Arz, Tazahür etme, farkli Reiki teknikleri, okültizm, ezoterizm, evrensel ögretiler. Enpati, pisisik piskoloji. sakra ve auvra, gibi degisik konulari arastirmak ve bazi eski uygarliklari incelemek gerek, Mu uygarliklari, hint felsefesi, Ra tanrisinin kökeni misir dönemi Meccuzellik, ve kutsal kitablarda ki ögretiler, Kuran, tevrat. daha pek cok konu birbiriyle alakali. Secret adi altinda yapilanlar tipik amerikan yasam motivasyonculguyla sömürmenin süslenmis bir kopyasidir sadece.

daVinci

Üye
Yeni Üye
secret bir takim yasam koclarinin yüzeysel ve ticari yayinladiklari kitaplar veya videolardir. asil kaynak arastirmaniz gereken seyler. Kuantum felsefesi, dabbed-ül Arz, Tazahür etme, farkli Reiki teknikleri, okültizm, ezoterizm, evrensel ögretiler. Enpati, pisisik piskoloji. sakra ve auvra, gibi degisik konulari arastirmak ve bazi eski uygarliklari incelemek gerek, Mu uygarliklari, hint felsefesi, Ra tanrisinin kökeni misir dönemi Meccuzellik, ve kutsal kitablarda ki ögretiler, Kuran, tevrat. daha pek cok konu birbiriyle alakali. Secret adi altinda yapilanlar tipik amerikan yasam motivasyonculguyla sömürmenin süslenmis bir kopyasidir sadece.
gercekten beni heycanlandiran konular. Bu konularda tavsiye edebilecegin kisi, kaynak vs. Varsa onerilerini 4 gozle bekliyorum.

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
gercekten beni heycanlandiran konular. Bu konularda tavsiye edebilecegin kisi, kaynak vs. Varsa onerilerini 4 gozle bekliyorum.

elbette, Abdulhait Karabulut ( Kuantum fizigi 1 ve 2) adli bilimsel aciklamali kitaplari. Sefika Karagülle enerji ve sakralar alaninda cikardigi kaynaklar. Yin ve Yang Martin Palmer. Konuyla direk olmasada baglantiyi kurabilmek adina Andrew Collins Meleklerin Küllerinden, bir solukta okdugum ilginc bir arastirma kitabidir. Cemalnur Sargut, kitaplari ve söylesileride cok mevcuttur. Cin hint felsefesi icin kitaplardan cok Internet arastirmalari yaptim, bazi sifacilik ve meditasyon ve olumlu düsünme teknikleriyle ilgili. bilim arastirma merkezi MU tarih öncesi evrensel uygarlik. ve Ezoterik batinin doktirnler tarihi. Bilim Arastirma merkezi yayinlarinin cok ilginc pek cok yayinlari mevcut. Mecusiligin (zerdüstlük) kaynagi icin pek cok din ansiklopedilerin de yer aldigini yada net üzerinden Bilgi edineceginiz de ileteyim.
Yani sira Nitzschenin Böyle Buyurdu Zerdüst adli kitabini da okumanizi tavsiye ederim. Özellikle fransiz arkeoloj Adrew Collins meleklerin küllerinden adli kitabinda Mecusilerin devami olarak yahuduligi ve varolmaya yetilerine dair büyük sirlari ögrenip tüm mecusi irkini yok ettigini idda ediyor. O halde Tevratin sirlaridini da okumaniz gerekecek. yazarin adini simdi hatirlayamadim. özellikle elimde kitap kaynagi olmasada Kizilderili haklinin samanizm ( totem) ve enpati hakkinda bilgiler de aratirmanizda fayda var. düsünceyle kaderi tayin etme felsefesi bir tek konuyla baglantili degil. arastirmaya basladiginizda pek cok uzantisi cikacak. asagida ki sitelerden faydalanabilirsiniz. bir kaynak yönlendirmesi konusunda cok isinize yarar.

sakal

Kahin
Yeni Üye
reiki uygulamalarında ki 13. madde de geçen hastalıklara bu yöntem uygulanmış mı bugüne kadar ve şifa bulan olmuş mu mesela kanser ?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç