"Dünyayı yöneten örgüt"ten 8 Haziran'da Kürt Raporu

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündem (Dünya\/Türkiye) kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan \"Dünyayı yöneten örgüt\"ten 8 Haziran'da Kürt Raporu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 620 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündem (Dünya\/Türkiye)
Konu Başlığı \"Dünyayı yöneten örgüt\"ten 8 Haziran'da Kürt Raporu
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Katılım
1 Kas 2012
Mesajlar
3,434
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
67
Yıllardır "dünyayı yöneten örgüt" olarak teorilere konu olan ve geçmişte AKP'yle iyi ilişkileri olan Council on Foreign Relations (CFR) (Dış İlişkiler Konseyi) 8 Haziran'da son raporunu yayınladı. Raporda hem Türkiye'deki Kürt sorunu hem de Irak'ta bağımsız Kürt devleti olasılığı ele alındı.

Petek Demir'in çevirdiği raporda, Hükümet ile PKK arasında, barış süreci görüşmelerinin başarısızlığından kaynaklanan veya buna sebep olan bir çatışma ihtimali, Türkiye'nin ekonomisini yokuşa sürüp Kürt kültürünün tanınması ve siyasi özerklik yolunda tam tersi bir etki yaratabilir görüşü yer alıyor.

Ayrıca raporda Kürtlerin IŞİD'le savaştığına da dikkat çekildi. Rapora göre IŞİD'in bundan sonra elde edeceği kazanımlar ABD ile diğer uluslararası aktörlerin her iki ülkedeki Kürtlere desteğini arttırmasına yol açabilir. "Uzmanlar onların militan gruplara karşı en etkin kara kuvvetleri olduğunu söylüyor" ifadelerinin kullanıldığı raporda, böylesi bir desteğin, kendi özerk Kürt bölgelerinin daha da güçlenmesinden endişe eden Irak ve PKK bağlantılı Suriyeli Kürtler sebebiyle ülkelerindeki terörist örgütün uluslararasında yasallaşmasından endişe eden Türkiye'den tepki görme riskini taşıdığı dile getiriliyor.

Irak'ta bağımsız Kürt devleti olasılığıysa raporda "Bazı ülkeler kendi sınırları içindeki azınlıkların mezhep çatışmalarına imkan sağlamamak için Kürt bağımsızlığına destek vermekte isteksiz davranabilirler. Bununla birlikte eğer Kürt bağımsızlığı, Irak dağılmadan önce değil de sonra gerçekleşirse daha az dirençle karşılanabilir" ifadeleriyle ele alındı.

İşte "Kürtlerin Zamanı" başlıklı raporun tamamı:

Kürtler Orta Doğu'daki yerel halklardan biri ve bölgedeki dördüncü büyük etnik grup. Hint-Avrupa dillerinden biri olan Kürtçeyi konuşurlar ve çoğunluğu Sünni Müslüman'dır. Kürtlerin ayrı bir kültürü, geleneksel giysileri ve bahardaki yeni yıl şenliği olan Nevruzun da dahil olduğu bayramları var. Nevruz İran takvimini kullanan İranlılar ve diğerleri tarafından da kutlanır. Kürt milliyetçiliği Osmanlı İmparatorluğu'nun parçalanmasının ve Orta Doğu'da yeni ulus-devletlerin kurulmasının ardından yirminci yüzyılda ortaya çıktı.

Nüfusu yaklaşık 30 milyon tahmin edilen Kürtler günümüzde İran, Irak, Suriye ve Türkiye'deki daha çok dağlık bölgelerde ikamet ediyor ve bağımsız bir devlete sahip olmayan en geniş halk kitlesini oluşturmaya devam ediyor. Bununla birlikte Kürtlerin tek parçalı bir yapısı yok. Aşiret kimlikleri ve siyasi çıkarlar sıklıkla milli bir ittifak kurulmasının önüne geçiyor. Bazı Kürtler, özellikle de İstanbul, Şam ve Tahran gibi şehirlere göç etmiş olanlar bütünleşip asimile olmuşken, eski topraklarında kalanlar güçlü bir Kürt kimliği duygusuna sahipler. İki milyon kişi olduğu tahmin edilen Kürt diasporası ise Avrupa'da bulunuyor.

btn_graphic1_final_2.png


(Şemada ülkelere göre Kürt nüfusun dağılımı gösteriliyor)

Kürtlerin uzun bir ötekileştirilme ve zulüm görme tarihi bulunuyor. Özellikle Irak ve Türkiye'de daha fazla özerklik veya tam bağımsızlık isteğiyle defalarca ayaklandılar.

Yirmi birinci yüzyılın başında en çok da Irak'ta, uluslararası şöhrete kavuştular. Irak Kürtleri, 2003'te Saddam Hüseyin'i deviren ABD-liderliğindeki koalisyonun önemli bir ortağıydılar. Özerliklerini ileri sürerken bile Iraklı Kürtler, politikacılar tarafından Sünni ve Şii Araplar arasındaki mezhep gerilimlerine karşı ülkeyi bir arada tutan "yapıştırıcı" olarak kabul edildiler.

Peşmerge (Kürtçe "ölümü göze alanlar" anlamında) adıyla bilinen Iraklı Kürtlerin silahlı kuvvetleri ve Suriyeli Kürt savaşçılar, kendinden menkul İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı verilen savaşta önemli bir rol üstlendiler. IŞİD, geniş toprakların kontrolünü ele geçirmek için Suriye'deki iç savaşı ve Irak'taki istikrarsızlığı kendi çıkarları yararına kullanan bir cihad topluluğu. ABD tasarımı bir terörist örgütü olan PKK, yani Kürdistan İşçi Partisi gerilla savaşçılarının dahil olduğu diğer Kürt savaşçılar da İslam Devleti'nin bölgedeki ilerleyişini engellemekte etkili oldu. Bu arada Türk hükümeti PKK ile otuz yıldır süren çatışmayı çözüm süreci, arttırılmış haklar ve ülkenin Kürt nüfusunun tanınması yoluyla çözmeye çalıştı.

Kürt güçlerin İslam Devleti'ne karşı verdikleri savaş onların uluslararası profilini yükseltti. Almanya'nın da dahil olduğu bazı ülkeler Irak Kürt güçlerini silahlandırıp eğitirken ABD'nin liderliğindeki koalisyon, İslam Devletiyle savaşması için Kürt güçlerin yerdeki operasyonlarını hava saldırılarıyla destekledi.

ÇOKULUSLU MİRAS

Yaşadıkları hemsınır bölgeye Kürdistan veya Kürtlerin toprağı diyen Kürt azınlığa dört ülke ev sahipliği yapıyor. Bu ülkelerden ikisinde Kürtler kendi kendini yönetmenin farklı ve ayrı yapılarını kurmuşlar.

Irak'ta Kürtler, Kürdistan Bölgesel Yönetimini (KRG) meydana getiren üç eyalette oturuyor. Iraklı Kürtler; ABD liderliğindeki koalisyon, Kürt bölgesinin üstünde onları Saddam Hüseyin'den korumak için uçuşa yasaklı bölge oluşturduğu 1991'den bu yana de facto özerkliğe sahip. ABD'nin Irak'ı işgal etmesi ve Saddam rejiminin iki yıl sonra düşmesinin ardından KRG, 2005 Irak anayasasında resmen yarı özerk bir bölge olarak tanındı.

Yine de bazı Iraklı Kürtler KRG'nin dışında yaşıyor. Kürtler, petrol zengini Kerkük de dahil olmak üzere tanınan sınırlarının ötesinde hak iddia etti. Kürt liderler KRG'nin başkenti Erbil'in doksan beş km ötesindeki Kerkük'ü kendi Kudüsleri olarak tanımlarken Saddam'ın "Araplaştırma" programıyla binlerce Kürdü kovup yeni nüfusu yerleştirmesinden sonra şehrin farklı etnik gruplar arasındaki ihtilaflı statüsünü ima ediyor. Toprak ve kaynaklar açısından Kerkük, Kürtlerin Bağdat'la yaşadığı anlaşmazlıkların merkezi oldu. Irak ordusu 2014'te, İslam Devleti savaşçılarının ilerleyişi karşısında bölgeden kaçtı ve isyankarlara karşı sahaya yerleşen peşmerge güçleri Kerkük'ün kontrolünü ele geçirdi. Uzmanlar, günümüzdeki de facto sınırların gelecekteki bağımsız Kürdistan'ın sınırlarını belirleyebileceği gibi Kerkük'ün ve oradaki petrolün kontrolünü Kürtlerin ele geçirmesiyle Iraklı Kürtlerin Irak'tan ayrılmasına olanak sağlandığını söylüyor.

Kürtler Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye ve Irak sınırına yakın ve büyük petrol birikimi bulunan üç ayrı bölgede yaşıyor. Suriye'deki iç savaş sırasında bu bölgelerde tek taraflı olarak otonomi ilan eden Kürtler o günden beri bu bölgeleri İslam Devleti güçlerinden koruyorlar.

Aşağıdaki harita Kürtlerin yaşayıp yönettiği bölgeleri ve İslam Devleti güçlerinin bulunduğu yerler hakkında son edinilen bilgileri gösteriyor.

indir__1_(1).png


Devami var.....
 

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Katılım
1 Kas 2012
Mesajlar
3,434
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
67
TARİHİ BAĞLAM

Yaklaşık yüz yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşüyle Kürtler dört ulusa dağıldığından bu yana tanınma, siyasi haklar, otonomi veya bağımsızlık peşinde oldular. Bu süre içinde zulüm gördüler, Kürt kimliği reddedildi ve binlerce Kürt öldürüldü. Her dört devlette de kimi zaman isyan eden kimi zaman hükümetle ilişkileri kesen Kürtlerin yetkililerle sıkıntılı ilişkileri oldu. Irak'ta istikrarın bozulması, Suriye'deki iç savaş ve kendinden menkul İslam Devleti Kürtler için yeni sıkıntılarla birlikte yeni fırsatlar da doğuruyor.

ZAMAN ÇİZELGESİ: KÜRTLER

Yirminci yüzyıl, sıklıkla vahşice bastırılan Kürt milliyetçiliğinin yükselişini gördü. Bu zaman çizelgesi, günümüz Orta Doğusunda Kürtlerin tarihini detaylandırıyor.

1920

I. Dünya Savaşının Ardından Yeniden Şekillenen Orta Doğu

Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık temsilcileri 1932'deki Lozan Konferansı'nda I. Dünya Savaşı'nda kaybeden ülkelerden alınacak tazminatı tartışmak üzere toplandılar.

1916'da imzalanan Sykes-Picot Anlaşması Orta Doğu'yu İngiliz ve Fransız nüfuzundaki bölgelere ayırdı ve günümüz Orta Doğusunun sınırlarını belirledi. I. Dünya Savaşı'nın ardından 1920'da imzalanan Sevr Anlaşması Osmanlı İmparatorluğu'nu parçalarken otonom bir Kürt devletinin kurulmasını öngörüyordu. Türkiye'nin yeni lideri Mustafa Kemal Atatürk Sevr'i reddetti. Bu anlaşma 1923'te yeni hükümetle görüşülen ve Kürtlere bir vatan verilmesine herhangi bir atıfta bulunmayan Lozan Anlaşması ile değiştirildi. Daha önceleri Osmanlı topraklarında yaşayan Kürtler sınırları çekilmiş Türkiye, Irak, Suriye ve İran'a dağıldılar ve defalarca yetkililere karşı ayaklandılar.

1946

Mustafa Barzani KDP'yi Kurdu

Kürt milliyetçiliğinin babası kabul edilen Mustafa Barzani, 1946'da Mahabad Cumhuriyeti'nde sürgündeyken Irak Kürt Demokratik Partisini kurdu. Daha sonra Kürdistan Demokratik Partisi ismini alan parti 1970'lere kadar Irak'taki tek Kürt partisiydi. Hala baskın gelen Kürt partisi olmaya devam ediyor.

1946

İran Kürtleri Mahabad Cumhuriyeti'ni Kurdu

Kürtler 22 Ocak 1946'da, II. Dünya Savaşı sırasında Sovyet kontrolüne geçen İran topraklarında Kürtlerin yaşadığı bölgede kısa ömürlü bağımsız bir devlet kurdu. Sovyetlerin geri çekilmesinin ardından İran 1946 Aralık ayında Mahabad'ı yeniden ele geçirdi.

1961

Irak Kürtleri Ayaklandı

1961'de Irak Barzan'da bir camiye yapılan napalm bombası saldırısının sonucunu inceleyen insanlar.

Abd El Kerim Kasım yönetiminde otonomi vaatleri yerine gelmeyen Mustafa Barzani, 1961'de bir Kürt isyanı başlattı. Peş peşe gelen Irak rejimlerine karşı on yıl devam etti. Pan-Arap sosyalist hareketinin bölgesel kolu olan Irak'ın Baas Partisi 1968'de iktidara geldi. 1970'in Mart ayında Baas hükümeti Kürt otonomisi için planlarını detaylandırdı. Planlar uygulanmadı ve savaş 1974'te yeniden başladı.

1962

Suriye 120,000 Kürdü Vatandaşlıktan Çıkardı

1962'de Hasaka Valiliğinde yapılan nüfus sayımında, 1945'ten önce Suriye'de oturduğunu ispatlayamayan ve sayıma katılamayanlar vatandaşlıktan çıkarıldı. Bu şekilde vatansız kalmış oldular ve seyahat etme imkanları kalktı. Bu Kürtler ve onların çocukları oy kullanamadı, mülk edinemedi, işyeri sahibi olamadı ve yasal yollardan evlenemedi. Nisan 2011'de yoğunlaşan bir isyan sırasında Cumhurbaşkanı Beşşar El-Esad "kayıtlı olmayan" bazı Kürtlere vatandaşlık sözü verdi.

1973

Esad Suriye'nin Kuzeydoğusunda "Arap Kemeri" Oluşturdu

Suriye lideri Hafız el-Esad 1973'te Türkiye sınırında bir "Arap Kemeri" oluşturdu. Özkaynakları zengin bölgelerden Suriyeli Kürtleri çıkaran bu kemer oradaki Kürt hakimiyetini zayıflatmak için tasarlanmıştı. Baas'lı olan Esad partinin darbeyle iktidara gelmesinde yedi yıl sonra 1970'de başa geçti.

1974

Öcalan PKK'yı Kurdu

Abdullah Öcalan Türkiye'nin güneydoğusunda bağımsız bir Kürdistan kurmak amacıyla Marksist bir örgüt olan Kürdistan İşçi Partisi'ni (PKK) kurdu. İlk başta ciddiye alınmasa da PKK, haklarından mahrum kalmış Kürtler arasında durmadan taraftar edindi. 1980'deki askeri darbeyle PKK liderliği Suriye'ye kaçtı. 1984 yılında örgüt devlete karşı şiddet kullanmaya ve terörist eylemlere başladı. ABD 1997 yılında terörist örgüt ilan etti. Türk-Kürt çatışmasında en az kırk bin kişi öldü. Kurbanların çoğunluğunu Kürtler oluşturuyor.

1975

İran ve Irak, Cezayir Anlaşmasını İmzaladı

Şah Muhammed Rıza Pehlevi'nin Iraklı Kürtlere yardım etmeyi bırakması taahhüdü karşılığında Saddam Hüseyin Şattül-Arap ırmağının yarısı üzerinde İran egemenliğini tanıdı. İran'ın isteğiyle 1972'den beri Iraklı Kürtlere para ve silah yardımı yapan ABD, Kürtlerden desteğini çekti. Kısa süre sonra Kürt isyanı çöktü.

1975

Talabani PUK'u Kurdu

İsyanın çökmesinin ardından Iraklı Kürtler arasında bölünmeler oldu. Barzani'yi gericilikle suçlayan Talabani, KDP'den ayrılarak Kürdistan Yurtseverler Birliğini (PUK) kurdu. PUK karargahını Orta Irak'ta Sorani konuşulan bölgeye kurarken, KDP faaliyet merkezini kuzeyde Kurmanji konuşulan bölgede bıraktı ve Kürt lehçesi arasındaki kırık hattı siyasi bağlılıkları da değiştirdi.

1975

Baasçılar Kuzey Irak'ı Araplaştırdı

arabization-of-iraq-kurdish-regions-political-status-kurds-timeline-1975-449-360.jpg


(Dr. Michael Izady/Gulf2000)

(Harita: Irak'ın Körfez 2000 haritasında 1975'te Kürt bölgelerindeki mevkiler belirtilmiş. Sarı yerler, otonom bölgenin dışında Baasçıların "Araplaştırma" programına maruz kalan Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı yerleri gösteriyor.)

1974'te Otonomi Anlaşmasının başarısızlığıyla, ülkenin kuzeyindeki petrol zengini bölgelerde hükümet kontrolünü sağlamlaştırmak isteyen Irak'taki Baas rejimi, yüz binlerce Kürdü bölgeden çıkararak yerlerine orta ve güney Irak'taki Arapları getirdi. İran ve ABD'nin desteklediği Iraklı Kürtler Baas rejimine karşı ayaklandı.

1979

Mesut Barzani KDP Liderliğini Devraldı

Mesut Barzani Mart 1979'da babasının ölümünün ardından Irak'taki Kürdistan Demokratik Partisi'nin başkanlığına geçti. Takip eden her parti kongresinde Barzani yeniden seçildi. 2005'te yarı özerk Kürdistan Bölgesel Yönetiminin başkanı seçildi.

1979

(İran'daki İslam Devriminin Ardından Kürtler Ayaklandı)

(27 Ağustos 1979'da, "karşıdevrimci" olmak suçlamasıyla on bir kişi idam edildi. On bir kişiden dokuzu Kürttü.)

Ayetullah Humeyni yönetiminde daha çok özerklik elde etme ümidiyle Kürtler ocak 1979'da hemen İslam Devrimini desteklediler ama talepleri karşılanmayınca yeni rejime karşı isyan çıkardılar. Humeyni 18 Ağustos 1979'da Kürtlere karşı cihad ilan etti. Kürt bölgelerinde kontrol sağlamak için başlatılan askeri kampanyayla yüzlerce ölüm, sistematik tutuklamalar ve İran Kürdistan Demokratik Partisinin (KDPI) kapatılmasıyla sonuçlandı.

1980-1988

(Kürtler İran-Irak Savaşı'nda Silahlandı)

(10 Mart 1984'te İran birliği Mecnun Adası'nda Iraklıların mevzilendiği noktaya ilerliyor, arka planda Irak'ın zırhlı aracı yanıyor.)

Saddam Hüseyin İranlı Kürtleri askere alıp silahlandırırken Iraklı Kürtler bir kez daha İran'ın desteğiyle Bağdat'a karşı ayaklandılar. Her iki hükümet de kendi Kürt nüfusunu düşmanla işbirliği içinde görüp köylerini yıktı ve yargısız infazlar gerçekleştirdi. Bu sınır ötesi ittifaklar İran ve Irak Kürtleri arasındaki ayrılığı derinleştirip çatışmaları körükledi.

1988

Saddam el-Enfal Kampanyasıyla Kürtlere Eziyet Etti

Saddam Hüseyin'in Şubattan Eylül 1988'e kadar yürüttüğü Kürt Soykırımı olarak bilinen el-Enfal ("ganimet") Kampanyasında toplu katliamlar yapıldı, binlerce köy yerle bir edildi ve sivillere karşı kimyasal silahlar kullanıldı. Tahmini 50,000-180,000 Iraklı Kürt öldürüldü ve on binlercesinin yeri değiştirildi. 16 Mart 1988'de beş bin Kürt Halapçe'de sarin ve hardal gazı saldırısıyla öldürüldü.

1991-2003

Irak Kürdistan'ı Üzerinde Uçuşa Yasaklı Bölge Oluşturuldu

no-fly-zone-over-iraqi-kurdistan-kurds-timeline-1991-492-360(1).jpg


(Harita: Kuzeydeki Irak Kurdistan'ı üzerinde oluşturulan uçuşa yasaklı böle.)

ABD liderliğindeki güçler Irak güçlerini yenilgiye uğratınca Saddam Hüseyin, isyankar Iraklı Kürtlere karşı sıkı önlemler aldı. Bir milyondan fazla Kürt Türkiye'ye ve İran'a kaçtı, yüz binlercesinin yurt içinde yeri değiştirildi ve bu bir insanlık felaketine yol açtı. Buna karşılık ABD liderliğindeki koalisyon Çekiç Güç Harekatını ve peşinden Kuzeyden Keşif Harekatını başlatarak insani yardımlar yaptı. Irak Kürdistan'ı üzerinde oluşturduğu uçuşa yasaklı bölgeyle Kürtlerin dönmesine imkan sağladı. Merkez hükümetin kuzeydeki hakimiyetinin aşınmasıyla Iraklı Kürtler de facto otonomi elde ettiler. 1992'de ilk Kürdistan Bölgesel Yönetimini ve meclisi seçtiler.

1994-1998

Iraklı Kürtlerin İç Savaşı

Irak Kürdistanındaki iki siyasi parti Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (PUK) ve mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrasi Partisi (KDP) 1990'ların ortalarında iki bin Kürdün ölümüne yol açan bir iç savaşa tutuştular. Talabani'nin PUK'u İran'dan destek alınca 1996'da Barzani saddam Hüseyin'e başvurdu. Çatışma 17 Eylül 1998'de ABD'nin aracılık ettiği Washington Barış Anlaşmasıyla sona erdi.

1999

PKK Lideri Öcalan Tutuklandı

Kürdistan İşçi Partisi (PKK) lideri Öcalan 1980'de Hafız el-Esad'ın korumasında Suriye'ye sığındı.Türkiye'nin baskıları sonucu Suriye 1988'de Adana Anlaşmasıyla PKK desteğini kesmeyi taahhüt etti. Öcalan kaçtı. ABD'nin yardımıyla Öcalan 16 Şubat 1999'da Nairobi'de Türk güçlerince tutuklandı ve vatan hainliğinden müebbet hapis cezası aldı. Öcalan'ın tutuklanması Türkiye ve Avrupa'da Kürt protestolarını ateşledi. Onun yakalanmasının ardından PKK, Haziran 2004'e kadar devam eden tek taraflı bir ateşkes ilan etti.

2003

ABD İşgali KRG Özerkliğinin Yolunu Açtı

ABD güçleri 20 Mart 2003'te Irak'ı işgal ederek Saddam Hüseyin'i devirdi. Kürtler, yeni federal sistem içinde Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne özerklik tanıyan Irak anayasasının hazırlanmasında merkezi bir rol oynadı. Celal Talabani Irak'ın ilk Kürt başkanı sıfatını aldı. Kürtler 2005 seçimlerine girdi ve Başbakan Nuri el-Maliki'nin birlik hükümetine dahil oldu. KRG günümüzde federal bir Irak devleti olmaya devam ediyor.

2003

Suriye Kürtleri PYD'yi Kurdu

Militan Türk PKK ile ilişkilendirilen Kürt Demokratik Birlik Partisi 2003'te Suriye'de kuruldu. Kürt haklarının tanınması ve bölgesel özerklik verilmesi çağrısında bulunuyor. PKK'ya olan sadakati, Barzani liderliğindeki Kürt Bölgesel Yönetimi de dahil olmak üzere Suriye'deki diğer partilerle ters düşmesine neden oluyor.

2003

Türkiye Reform Yaptı

AB üyesi olmak isteyen Türkiye 2003'te yaptığı yasa ve anayasa reformlarıyla, ulusal televizyon yayınının Kürtçe yapılmasına izin vermek gibi Kürt siyasi ve kültürel haklarını arttırıcı değişiklikler yaptı. 2009 yılında AKP hükümetinin başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan, başka reformlar tasarladığı "Kürt açılımını" duyurdu ve milliyetçilerden tepki aldı.

2004

PJAK İran'a Girdi

Üç bin savaşçısı olduğunu iddia eden, PKK'dan ilham almış bir gerilla grubu olan Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) 2004'te İran devletine karşı ayaklandı. ABD daha önce listeye aldığı PKK ile bulunan bağları sebebiyle PJAK'ı terörist örgüt ilan etti. Yüzlerce insanın ölmesine neden olan bir askeri kampanya sonrası PJAK İran hükümetiyle ateşkes anlaşması imzaladı.

-2004

Kürtler Suriye'deki Kamışlı'da Ayaklandı

Araplarla Kürtler arasındaki bir futbol maçında çıkan arbedede ölen dokuz Kürt genci için yapılan yas töreninde Suriye güçlerinin ateş açmasının ardından Suriyeli Kürtler Kamışlı sokaklarına döküldüler. Halep ve Şam gibi komşu şehirlere sıçrayan, hatta Avrupa'daki Kürtlerin gösterilerine yol açan toplu gösteriler karşısında Suriye güçleri aşırı tedbirler aldı.

-2011

Esad Bazı Suriyeli Kürtlere Vatandaşlık Verdi

Yükselen bir ayaklanma sırasında sıkışıp kalan Esad, Kürt desteğini almak için, 1962 nüfus sayımında yabancı olarak kaydedilen Kürtlere vatandaşlık veren 49. maddeyi çıkardı. Hiç kaydedilmeyen Kürtler devletsiz kalmaya devam etti.

-2011

Türkiye ile KRG Daha da Yakınlaştı

Eski politikalarını tersine çeviren Türkiye, ABD'nin Irak'tan çekilmesinin ardından Iraklı Kürtlerle bağlarını ve enerji işbirliğini derinleştirdi. Nisan 2011'de Başbakan Erdoğan Irak Kürdistanına giden ilk lider oldu. Bunun arkasından 16 Kasım 2013'te Mesut Barzani Diyarbakır'a gelerek tarihi bir ziyarette bulundu. Taraflar 2012 Mayıs ayında KRG'den Türkiye'ye petrol taşıyacak üç boru hattı yapmak üzere anlaşmışlardı.

2012

PKK ile Türkiye Barış Görüşmelerini Yeniledi

Türk hükümetiyle hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan arasındaki doğrudan görüşmelerle, kırk binden fazla insanın ölümüne yol açan otuz yıllık çatışmaya son vermek amaçlanıyordu. 2011 yılında sızan bir ses kaydıyla Oslo'da 2009'da başlayan gizli görüşmeler açığa çıktı.

2013

KRG Petrol satışında Bağdat'ı Devre Dışı Bıraktı

Irak Kürdistanının doğrudan enerji ithal etmeye başlaması Bağdat ve Washington'ın, petrol gelirleriyle Kürtlerin bağımsızlık kazanabileceği yönündeki kaygılarını arttırdı. İlişkilerin ısındığının göstergesi olarak Türkiye KRG'den petrol alan ülkeler arasına girdi. Bağdat, KRG'nin fedeal rezervdeki yüzde 17 payını engelleyerek misillime yapınca Kürt bölgesinde mali bir krize yol açtı. Aralık 2014'te yapılan bir anlaşmayla Kürtler federal gelirdeki paylarının yenilenmesi karşılığında, Irak'ın ulusal petrol pazarlama şirketi aracılığıla satış yapmayı taahhüt etti.

12 Kasım 2013

Kürtler Kuzey Suriye'de özerlik İlan Etti

Devam eden iç savaş sırasında Kürt PYD, Suriye'nin kuzeyinde Rojova denilen üç de facto özerk kanton oluşturdu ve tek taraflı olarak özerklik ilan etti.

-2014

İslam Devletinin Yükselişi

Levant'te bir halifelik kurmayı amaçlayan İslam Devleti Sünni Müslüman bir cihad grubu. 2014'te Irak'ın ikinci büyük şehri Musul'un ve yarı özerk KRG'nin kontrolündeki topraklardan geniş bir bölümün idaresini ele geçirdi. Irak ulusal güçleriyle KRG'nin peşmergesi İslam Devletinin ilerleyişi karşısında eğilmeye başladı. Buna rağmen Haziran ayında peşmerge, petrol zengini Kerkük'ün kontrolünü aldı.

2014

KÜRTLER KOBANİ'DE İSLAM DEVLETİYLE SAVAŞTI

Devami var....
 

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Katılım
1 Kas 2012
Mesajlar
3,434
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
67
(Suriye Kobani'de bir Kürt savaşçının tabutu taşınırken, 2 Nisan 2015. Kürt milisler İslam Devleti güçleriyle savaştıktan sonra yeniden Kobani'yi ele geçirdi.)

İslam Devleti militanları, Türkiye sınırında stratejik bir konuma sahip, PYD kontrolündeki Kürt kasabası Kobani'ye saldırdı. PYD'nin etkin savunmasını gören ABD, ağır hava saldırıları ve paraşütle silah bırakarak destek çıktı. ABD'nin PKK bağlantısına yardım etmesi ABD-Türkiye ilişkilerinde krize yol açtı

BAĞIMSIZLIK VE UYUŞMAZLIK

Bağımsızlık arayışı Kürt kimliğinin içine işlemiştir. Buna rağmen Kürtlerin hepsi, dört ülkeye birden yayılacak birleşmiş bir Kürdistan hayali kurmaz. Kürt hareketlerinin ve siyasi partilerinin çoğu, kendi yaşadıkları ülkelerdeki kaygılarına, özerklik veya bağımsızlık isteğine odaklanmıştır. Her bir ülkede asimile edilmiş veya arzuları daha çok kültürel ve siyasi tanınmayla sınırlanmış Kürtler de yaşar.

Bölgedeki Kürtler farklı gruplar aracılığıyla aktif bir şekilde amaçlarının peşinden gitmiştir. Bazı Kürtler hak ve özgürlük elde etme gayesiyle yasal siyasi partiler ve örgütlenmeler kurarken bazıları da silahlı mücadeleye girmiştir. Türkiye'deki PKK gibi bazılarıysa gerilla yöntemlerine ve kendi Kürt hemşerileri de dahil olmak üzere sivillere karşı terör saldırılarına başvurmuştur.

Kürt siyasi partileri ve gruplarının geniş yelpazesi, Kürtler arasındaki iç bölünmeyi de yansıtır. Bu bölünmeler aşiret, dil, ulusal kırmızı çizgiler, siyasi anlaşmazlıklar ve rekabetten kaynaklanır. İki büyük Irak Kürt siyasi partisi (KDP ve PUK) arasındaki gerilim, 1990'ların ortalarında iki binden fazla Kürdün ölümüne yol açan bir iç savaş başlatmıştır.

Kürt parti ve örgütlerinin yan dallar veya komşu ülkelerde ittifaklar kurmasıyla siyasi anlaşmazlık sınırların ötesine de uzanır. Bugün Suriye'de Kürt özerkliği kurulması ihtimali veya Iraklı Kürtlerin Türkiye ile kurduğu ilişkilerle ilgili anlaşmazlık, PKK ve onun Suriye'deki uzantısı PYD'ye karşı Irak KDP'yi ve onun kardeş örgütü KDP-S'yi yarışa sokan gerilimi arttırıyor. Yine de amaca uygun düştüğünde karşıt Kürt grupları birlikte çalıştılar. İslam Devletinin yarattığı tehdit, KDP bağlantılı peşmergenin Suriye PYD güçleriyle birlikte savaşmasına yol açtı.

Kürt grupları kimi zaman, kendi Kürt kardeşleriyle olan ilişileri pahasına sadece kendi hükümetleriyle değil, komşu olanlarla da pazarlıklar yaptı. Kürt grupları ve Kürtler arasındaki karmaşık ilişkiler değişiklik gösterdi, siyasi durumlar değiştikçe ittifaklar kurulup bozuldu. Uzmanların görüşüne göre Kürtler arasındaki uyuşmazlık, kendilerine ait bir devlet kuramamalarının başlıca nedeni. Bir başka nedeniyse karayla çevrilmiş bir bölge insanı olarak bağımsızlıklarına karşı çıkan hükümetlere bel bağlamış olmaları.

flowchart_final3.jpg


YENİ ORTA DOĞU'DA KÜRTLER

Bölgedeki iç kargaşa ve siyasi değişiklikler Kürtleri pek çok cephede, özellikle de Irak, Suriye ve Türkiye'de kritik bir oyuncu haline getirdi.

Irak'ta Sünni ve Şii Araplar arasındaki mezhep çatışması ülkenin bütünlüğünü tehdit ederken İslam Devleti, Irak'ın ikinci büyük şehri Musul da dahil toprak ele geçirerek ağırlığını arttırdı. Kürt bölgesi mezhep çatışmasından pek yara almadı ve Kürt peşmerge güçleri, İslam Devleti militanlarının özerk bölgeye ilerleyişini durdurdu. Çatışmalar sırasında geri çekilen Irak askerlerinin boşluğunu dolduran Kürtler güneye daha fazla silahlı kuvvet yerleştirdi. Uzun süredir hak iddia ettikleri petrol zengini Kerkük'ün kontrolünü ele geçirdiler. Bölgesel ve federal hükümetler arasındaki petrol geliri paylaşımından kaynaklanan Erbil-Bağdat gerginliği 2014'te zirve noktasına ulaştı. Bu sorun yıl içinde çözülmüş olsa da, Bağdat'la olan anlaşmazlık ve Kerkük'ten gelecek petrol gelirlerinin artması beklentisi, Kürtlerin Irak'tan ayrılabileceği yönündeki spekülasyonları alevlendirdi.

Suriye'de Esad rejimi ve taraftarları ile hükümet karşıtı gruplar arasındaki iç savaş 220,000'den fazla insanın ölmesine sebep oldu. Hem hükümetle hem de hükümet karşıtı gruplarla savaşan İslam Devleti, kuzey ve doğudaki toprakların kontrolünü elinde tutuyor. Kürtler savaşa taraf olmadı ama Suriye hükümet güçleri bölgeden ayrıldıktan sonra onların boşluğunu doldurup üç bölgede otonomi kurdular. PYD ile onun askeri kanadı Halk Koruma Birlikleri (YPG) ABD'nin hava saldırısı desteğiyle 2012'nin ortalarından beri İslam Devletiyle savaşıyor. Koalisyonun PKK bağlantılı gruba desteği, ABD ile NATO üyesi Türkiye arasında gerilime sebep oldu. PYD ile PKK'nın yer operasyonlarında, özellikle de 2014'teki Kobani savaşında İslam Devletine karşı etkinliği bazı uzmanların ABD'ye PKK'yı terör örgütü listesinden çıkarması çağrısında bulunmasına yol açtı. Bu sırada Türkiye 1984'ten beri kırk bin kişinin ölümüne sebep olan isyana son vermek amacıyla PKK ve onun hapisteki lideri Abdullah Öcalan'la doğrudan görüşmeler yaptı. AKP'nin "demokratikleşme" programının bir parçası olan barış görüşmelerinin peşinden Kürtleri Türk toplumuna entegre edecek diğer atılımlar geldi. Kürt dilinde yayın yapma ve öğretim yasağının kaldırılması bunlara dahildi. Uzmanlara göre görüşmeler ve sonucunda yaşanan ateşkesin hem Türkler hem Kürtler hem de ülkenin geri kalanı açısından ekonomik ve sosyal getirileri oldu. Buna rağmen Kürt vatandaşlarla hükümet arasındaki gerginlik sürüyor.

İran'daki Kürtler, Irak, Suriye ve Türkiye'deki soydaşları kadar ilgi çekemedi. Uzmanlar bunu biraz iç anlaşmazlığa bağlasa da, daha çok İran rejimindeki siyasi baskılara ve uluslararası medyanın kısıtlanmasına bağlıyor.

2011'de hükümetin Kürt gerilla grubu Kürdistan Özgür Yaşam Partisine (PJAK) karşı yürüttüğü ağır askeri kampanya siviller de dahil olmak üzere yüzlerce kişinin yaşamına mal oldu. İran Kürt aktivistleri düzenli olarak idam etti.

btn_graphic2_final_10.png


ÇARPICI NOKTALAR

İki ülkedeki ayrılıkçı çatışma, üçüncüsündeki normalleşme süreci ve Kürt milliyetçilerinin hevesleri Orta Doğu'yu yeniden şekillendirip daha başka ayaklanmalara yol açabilir. Uzmanlar gerek Kürtleri gerekse bölgeyi etkileyebilecek üç gelişmenin altını çiziyor.

IRAK KÜRTLERİNİN BAĞIMSIZLIĞI

Kürtlerin bağımsız bir devlet kurmak üzere Irak'tan ayrılması, Bağdat'la yaşanacak bir çatışmayı tetikleyecek ve Irak'taki Sünni ve Şii Araplar arasındaki mezhep kavgasını kızıştıracak.

Komşu İran, Suriye ve Türkiye ise Irak Kürtlerinin bağımsızlığının kendi ülkelerindeki Kürt isyanlarına ilham vereceğinden ve bağımsız bir Kürdistan'ın militan Kürt gruplarını barındıracağından endişeli. Erdoğan'ın yönetimindeki Türkiye, petrol ticareti de dahil olmak üzere Kürdistan Bölgesel Yönetimiyle ekonomik bağlarını ilerletti ama 2007'de Türk hükümeti, PKK liderliğinin operasyon yaptığı bilinen KRG topraklarına birlik göndermekle tehdit etti. Bölgesel analistler Türkiye'nin kendi Kürt sürtüşmesini çözmeden, Irak Kürtlerinin bağımsızlığını kabul etmeyeceğini söylüyor.

Dış politika uzmanları, fedaral Irak'ın bütünlüğü taahhütleri ve NATO üyesi ve AB üyesi adayı Türkiye ile olan ilişkileri sebebiyle ABD ve uluslararasının Kürtlere Irak'tan ayrılması için destek vermesinin mümkün olmadığı görüşünde. Bazı ülkelerse kendi sınırları içindeki azınlıkların mezhep çatışmalarına imkan sağlamamak için Kürt bağımsızlığına destek vermekte isteksiz davranabilirler. Bununla birlikte eğer Kürt bağımsızlığı, Irak dağılmadan önce değil de sonra gerçekleşirse daha az dirençle karşılanabilir. Karalarla çevrili olacağı ve mal veya insan taşımacılığında komşu ülkelere bağımlı olacağından bağımsız Kürdistan'ın yaşaması uluslararası ve bölgesel desteğe bağlı.

Toprak ve kaynak yönetimi de bağımsız Kürdistan'ın ayakta kalması için bir o kadar önemli. Iraklı Kürtlerin bağımsız bir devlet kurmak için hak iddia edecekleri topraklar belirsiz. Kürdistan Bölgesel Yönetimini meydana getiren sınırların ötesindeki ihtilaflı topraklarda hak iddia ettiler ki bu bölgelerde yıllardır Araplar, Türkmenler ve diğer halklar yaşıyor. Kürtler 2014'te petrol zengini Kerkük bölgesindeki toprakları ele geçirdiğinde bu iddialar daha da karmaşık bir hal aldı.

İSLAM DEVLETİYLE SAVAŞ

Irak ve Suriye'deki Kürtler hala İslam Devletiyle savaş halinde. 2014 yazından beri kuzey Irak Kürtleri İslam Devletinin elindeki topraklarla yaklaşık 1000 km'lik sınırda devriye geziyor. Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgelerine komşu topraklar da İslam Devletinin elinde. Savaşta binden fazla peşmerge öldü, binlercesi yaralandı. İslam Devleti söylenenlere göre pek çok kez peşmerge savaşçıların başının kesildiğini gösteren videolar yayınladı.

ABD, Iraklı Kürtleri eğitmiş Suriyeli Kürtleri hava kuvvetleriyle desteklemiş olsa da, Bağdat'ı tamamen alt etmeyi ve peşmergeye doğrudan silah temin etmeyi reddetti. Iraklı Kürtler bazı Avrupa ülkelerinden ve İran'dan da eğitim ve silah yardımı aldı. Bununla birlikte PKK da eğitim, silah ve savaşçı vererek Suriyeli Kürtleri destekledi.

İslam Devletinin bundan sonra elde edeceği kazanımlar ABD ile diğer uluslararası aktörlerin her iki ülkedeki Kürtlere desteğini arttırmasına yol açabilir. Uzmanlar onların militan gruplara karşı en etkin kara kuvvetleri olduğunu söylüyor. Fakat böylesi bir destek, kendi özerk Kürt bölgelerinin daha da güçlenmesinden endişe eden Irak ve PKK bağlantılı Suriyeli Kürtler sebebiyle ülkelerindeki terörist örgütün uluslararasında yasallaşmasından endişe eden Türkiye'den tepki görme riskini taşıyor.

devami var.....
 

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Katılım
1 Kas 2012
Mesajlar
3,434
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Yaş
67
TÜRKİYE-PKK İLİŞKİLERİ

Türk hükümeti ile yasa dışı Kürt grubu PKK arasındaki hassas barış süreci, ateşkes ihlalleri ve Irak ve Suriye'deki çatışmaların taşıdıklarıyla defalarca test edildi. 2014 yılında Türkiye'nin PKK bağlantılı Suriyeli Kürtlere sınır kasabası Kobani'de İslam Devletiyle yaptıkları savaşta yardım etmeyi reddetmesi, Türk Kürtlerin şiddetli protestolarına neden oldu. Görevdeki AKP ile Kürt yanlısı HDP liderleri 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde Erdoğan'ın "Türkiye'de Kürt sorunu yoktur" demesi üzerine karşı karşıya geldi.

Hükümet ile PKK arasında, barış süreci görüşmelerinin başarısızlığından kaynaklanan veya buna sebep olan bir çatışma ihtimali, Türkiye'nin ekonomisini yokuşa sürüp Kürt kültürünün tanınması ve siyasi özerklik yolunda tam tersi bir etki yaratabilir. Türk-Kürt iç savaşının anlaşmayla çözülmesi ise daha fazla istikrar ve ekonomik refah sunup bölgedeki gücünü arttırmasını sağlayarak Türkiye için dönüştürücü olabilir."

Çeviri: Petek Demir

Odatv.com
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Konular

Advertising

Yeni Mesajlar

Üst