Dünyada Bir İlk...Kafa Nakli

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündem (Dünya\/Türkiye) kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Dünyada Bir İlk...Kafa Nakli başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,710 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündem (Dünya\/Türkiye)
Konu Başlığı Dünyada Bir İlk...Kafa Nakli
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

kahin

Kahin
Yeni Üye
Yorum görmedim, kendin yanlışlıkla silmiş olabilirsin ya da sayfaya gelmemiştir.

yok ben asla yorumumu silmem şahdamarla ilgili yorum yapmıştım,
yada ben kaydetmemiş olabilirim.. :)

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
ruh hakkında binlerce yorum okudum,ama ruhun ne olduğunu? ispatlıyabilicek yorumla
karşılaşmadım,ispattan önce ruh kavramının enerjiyle bagı olmadığını anlıyarak yorum yapmalıyız,
çünkü ruh kavramı teizmin iddiasıdır.
ruh ölümsüzlüktür bu yüzden enerji değildir enerji mekan ve zaman yok olursa
enerjide yok olur yok olduğu an ruh kavramı başlar..
ruh beyinde olmak zorunda başka bir yerde olması ruhu anlamsızlaştırır. çünkü
ruh kavramı bilinç ve akılla özdeşleşmiştir.
ama bana göre ruh beyindedir, çünkü beyin herşeydir, beynimiz olmasaydı yaşıya nbir ölü olurduk ruhunda bir anlamı olmazdı , işte bu yüzden ruh beyni kontrol eden bir soyut
akıldır diyebiliriz.. :)

eğer ruh gerçekten varsa benim hipoetizimi doğrular ben diyorumki!
ruh insanı yönetiyor bu akıl bize ait değildir özgür irade yoktur ruh varsa yoksa vardır.

ruh yaratılıştan önce bir yazılım gibi programlanan bir eprom mödül gibidir, ne kadar çok bilgi programlarsan o kadar zeki olursun ne kadar? az programlarsan o kadar cahil olursun.
bu hipotezimi sakın hafife almayın oldukça güçlü ve yeni bir hipotez bu.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
ruh hakkında binlerce yorum okudum,ama ruhun ne olduğunu? ispatlıyabilicek yorumla
karşılaşmadım,ispattan önce ruh kavramının enerjiyle bagı olmadığını anlıyarak yorum yapmalıyız,
çünkü ruh kavramı teizmin iddiasıdır.
ruh ölümsüzlüktür bu yüzden enerji değildir enerji mekan ve zaman yok olursa
enerjide yok olur yok olduğu an ruh kavramı başlar..
ruh beyinde olmak zorunda başka bir yerde olması ruhu anlamsızlaştırır. çünkü
ruh kavramı bilinç ve akılla özdeşleşmiştir.
ama bana göre ruh beyindedir, çünkü beyin herşeydir, beynimiz olmasaydı yaşıya nbir ölü olurduk ruhunda bir anlamı olmazdı , işte bu yüzden ruh beyni kontrol eden bir soyut
akıldır diyebiliriz.. :)

eğer ruh gerçekten varsa benim hipoetizimi doğrular ben diyorumki!
ruh insanı yönetiyor bu akıl bize ait değildir özgür irade yoktur ruh varsa yoksa vardır.

ruh yaratılıştan önce bir yazılım gibi programlanan bir eprom mödül gibidir, ne kadar çok bilgi programlarsan o kadar zeki olursun ne kadar? az programlarsan o kadar cahil olursun.
bu hipotezimi sakın hafife almayın oldukça güçlü ve yeni bir hipotez bu.

Ruh kavramını herkes kafasına göre yorumluyor zaten.
Kafa nakli ya da beyin nakli gerçekleştiği zaman, ruh kopyalanmadan direkt aktarılıyor yani beden değiştiriyor. Omurilik naklinde ise beden aynı kalıyor fakat Avatar Projesi'nde ruhu kopyalamaktan bahsediyorlar ki bu gerçekten çok zor ve ilginç bir iddia.

Bir insanın beynini ya da kafasını kaç kez nakledebilirsin ki? Bu durum ölümsüzlüğe giden yol değil bence fakat ruhu kopyalamak mümkünse, işte o zaman ölümsüzlükten bahsedilebilir.
Kendi şahsi görüşüm ise ruhun asla kopyalanamayacağı yönündedir.

kahin

Kahin
Yeni Üye
ruh soyut bir kavram fakat avatar projesindeki ruh kavramı yazılım gibi düşün somut bir kavram sana;
mantıklı geliyormu? :) bence ruh kavramını avatar çalışanları bile anlıyamamış olucakki ruh kavramını anlıyabilmek için önce
ölümsüzlük!! kavramını anlamalıyız, ölümsüzlük nedir? madde boyutunda 100. trılyon kere trilyon kere trilyon kere trilyon yıl yaşıabilrsin ama bu ölümsüzlük değildir. ölümsüzlük tanrı demektir. allah demektir..
bu yüzden ölümsüzlük zaman dışı varlık demektir. zaman dışında olmayı başarabilirsek gerçek anlamda ölümsüz olabiliriz.. buda benim hipotezimdir. saygılarımla :)

ayrıca ruh kavramının imkansız olduğunda çok ciddi ısrarcıyımdır, :)
az önce örnegi verdim. ruh kavramı fiziksel yasalarla kontrol edilemez soyutluktur.

trajikomık deneyler bizi bekliyor olucak sevgili lefty hazır olmalısın :D çok eğlenicez. :D

silinen yorumumdada belirtmiştim ..
şahdamar dikilemez böyle bir tıp daha icat edilmedi bu yüzden kafa nakli belki 50 yıl içinde
gerçek olsa bile bu ruh transferidir . sadece başka birini ruhunu başka birinin ruhuna
entegre edilmesidir.

çünkü ölmüş kafanın ruhu artık sadece ruh olmuştur yeni gelen kafa ise,
bilinç olucagı için sadece başka bir ruhu yani ölmemiş bir ruhu bir bedene transfer edilmesi olucaktır.sonuçya yine tek ruh olmaya devam edicektir.

avatar projesindeki kavramda sanal olucagı için , ruhtan söz etmek anlamsız olucaktır. ruh kavramı sanal değildir yada yazılım değildir. dediğim gibi teizmın iddiasına göre
ruh kavramı soyut gerçekliktir.
kuralları ve herhangi bir şekli yoktur göreceli değildir. ama vatardakı ruh görecelıdır.
ve kurallarıda fiziksel olgulardır.

Son düzenleme:

Yobaz

Felsefe.net
Yeni Üye
Arda turanın ihtiyacı olan tıp mucizesi. kafa nakli :):)

kahin

Kahin
Yeni Üye
:O:O:confused::confused:arkadaşlar derin düşünün aort yani şahdamar yüksek basınçla kan pompalar bu kanı nasıl????
durdurucaklar tampon oluşturmak imkansız gibi..
diyelimki dikmeyi başardılar bu seferde zamanla yarışmak zorunda kalıcaklar saniyeler içnde
dikilmesi gerekiyor;
yani kafa nakli için bir mucize gerekiyor tam bir çılgınlık .. imkansız olasılık şimdilik
teknolojı ilerledikçe aortu hızlıca dikicek sistemde olabilr kanatindeyim.. :)

şimdilik şahdamar yırtılmaları dikilebiliyor ama çok riskli bir yöntemle. bakınız..

yalnız çok fazla izlemeyin sakıncalı olabilr. psikolojık olarak.

düşünün bu izlediğiniz aslında yırtılmadan çok şahdamarın yanlarında oluşan bezleri temizleme işlemidir. gerçekten korkunç bir işlem en küçük hatada ruhunuz göge yükselir.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
ruh soyut bir kavram fakat avatar projesindeki ruh kavramı yazılım gibi düşün somut bir kavram sana;
mantıklı geliyormu? :) bence ruh kavramını avatar çalışanları bile anlıyamamış olucakki ruh kavramını anlıyabilmek için önce
ölümsüzlük!! kavramını anlamalıyız, ölümsüzlük nedir? madde boyutunda 100. trılyon kere trilyon kere trilyon kere trilyon yıl yaşıabilrsin ama bu ölümsüzlük değildir. ölümsüzlük tanrı demektir. allah demektir..
bu yüzden ölümsüzlük zaman dışı varlık demektir. zaman dışında olmayı başarabilirsek gerçek anlamda ölümsüz olabiliriz.. buda benim hipotezimdir. saygılarımla :)

ayrıca ruh kavramının imkansız olduğunda çok ciddi ısrarcıyımdır, :)
az önce örnegi verdim. ruh kavramı fiziksel yasalarla kontrol edilemez soyutluktur.

trajikomık deneyler bizi bekliyor olucak sevgili lefty hazır olmalısın :D çok eğlenicez. :D

silinen yorumumdada belirtmiştim ..
şahdamar dikilemez böyle bir tıp daha icat edilmedi bu yüzden kafa nakli belki 50 yıl içinde
gerçek olsa bile bu ruh transferidir . sadece başka birini ruhunu başka birinin ruhuna
entegre edilmesidir.

çünkü ölmüş kafanın ruhu artık sadece ruh olmuştur yeni gelen kafa ise,
bilinç olucagı için sadece başka bir ruhu yani ölmemiş bir ruhu bir bedene transfer edilmesi olucaktır.sonuçya yine tek ruh olmaya devam edicektir.

avatar projesindeki kavramda sanal olucagı için , ruhtan söz etmek anlamsız olucaktır. ruh kavramı sanal değildir yada yazılım değildir. dediğim gibi teizmın iddiasına göre
ruh kavramı soyut gerçekliktir.
kuralları ve herhangi bir şekli yoktur göreceli değildir. ama vatardakı ruh görecelıdır.
ve kurallarıda fiziksel olgulardır.

Sen diğer başlığa yazmışsın o yorumu.

kafa nakli çok zor hatta imkansız gibi geliyor, şahdamar dikilemez, dikilse bile 10 sanıyede dikilmezse kan kaybından ölür insan. :)

dünyada şahdamar ıyani aortu dikicek babayiğit göremiyorum

Kafa nakli ya da beyin naklinde amaç felçli insanları yeni bir bedene kavuşturmak fakat beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastanın sağlam bedenine nakil yaptıkları zaman, hangi ruh devreye girecek konusu halen tartışmalı çünkü beyin ölümü gerçekleşse de, o hastanın bedenini kontrol eden ruh var olmaya devam ediyor.

İngilizcem çok iyi demiştin, aşağıdaki linki de rahatlıkla okuyabilirsin bu durumda.

İnsanı kaç yıl yaşatırlarsa yaşatsınlar sonuçta Dünya yaşanamayacak bir yer haline geldiğinde bu çabaların bir önemi kalmayacaktır. Hastalar için bir umut olması yine de sevindirici ancak etik kuralların dışına çıkmadan başarabilirlerse tabii... Sonuç olarak bekleyip göreceğiz.

Two surgeons based in China say such surgery is “imminent.

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
Sen diğer başlığa yazmışsın o yorumu.

Kafa nakli ya da beyin naklinde amaç felçli insanları yeni bir bedene kavuşturmak fakat beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastanın sağlam bedenine nakil yaptıkları zaman, hangi ruh devreye girecek konusu halen tartışmalı çünkü beyin ölümü gerçekleşse de, o hastanın bedenini kontrol eden ruh var olmaya devam ediyor.

İngilizcem çok iyi demiştin, aşağıdaki linki de rahatlıkla okuyabilirsin bu durumda.

İnsanı kaç yıl yaşatırlarsa yaşatsınlar sonuçta Dünya yaşanamayacak bir yer haline geldiğinde bu çabaların bir önemi kalmayacaktır. Hastalar için bir umut olması yine de sevindirici ancak etik kuralların dışına çıkmadan başarabilirlerse tabii... Sonuç olarak bekleyip göreceğiz.

Two surgeons based in China say such surgery is “imminent.

sanırım yaşlanıyorum bunadım, :O 1 saattir yorumumu arıyordum teşekkür ederim.

hastanın beyin ölümü gerçekleştiğinde teizm derki:
o ruh artık soyutlaşmıştır yani ruh olmuştur. transfer edilicek diğer canlı hastanın canlı bedenini artık yeni ruh yani yeni kafa kontro ledicek demektir . ancak asıl problem ne biliyormusun? her iki kafa kesik iken bu kafalardakı ruhlar gerçekten ruhmu? çünkü normalde kesik kafalar tıbben ölü sayılır.
bu çok zor bir soru kesik kafalar nasıl? canlı olabilrki bu deney tam bir çılgınlık bence
hatta imkansız çünkü bana göre ruh yoktur, ruh bir iddiadır. ispatı olmaz soyut kavramların ispatı olmaz.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Dünyanın İlk Kafa Nakli Ameliyatı İptal Edildi

Dünyanın ilk kafa nakli ameliyatı, 3 yıllık hazırlığın ardından iptal oldu. Uzun yıllardır Werdnig-Hoffman hastalığı ile cebelleşen 33 yaşındaki Valery Spiridonov, geçtiğimiz yıllarda dünyanın ilk kafa nakli operasyonu için gönüllü olduğunu açıklamıştı.

Ancak Rusya vatandaşı olan Spiridonov, yaklaşık 3 yıldır planlanan ameliyattan vazgeçti. The Sun'da yer alan habere göre, Spiridonov'un bu kararının arkasında bir aşk hikayesi yatıyor.

Aynı habere göre, geçtiğimiz aylarda Rusya'nın başkentinde Anstasia Panfilova ile dünya evine giren Spiridonov'un geçtiğimiz haftalarda bu evlilikten ilk bebeği dünyaya geldi.

Valery'nin bunu bir 'mucize' olarak tanımlaması adamın fikrini değiştirdi ve ameliyattan vazgeçildi.

BEYİN NAKLİ İLE KAFA NAKLİ ARASINDAKİ FARK NE?

Canavero'ya göre beyin nakli kafa naklinden daha zor bir işlem. Beyin naklin esnasında hassas dokuların zedelenmemesi gerektiğini vurgulayan Canavero, bu işlemin çok zahmetli ve dikkat gerektiren bir operasyon olduğunu belirtiyor.

NEDEN GÖNÜLLÜ OLMUŞTU?

Rus gönüllü, ölmeden önce sağlıklı bir bedende yaşama şansını kaybetmek istemediği için gönüllü olduğunu açıklamıştı.

dunyanin-ilk-kafa-nakli-ameliyati-iptal-edildi,8vP1R2q6zk-TGthDhu4byA.jpg

Kaynak: ntv.com.tr/teknoloji/dunyanin-ilk-kafa-nakli-ameliyati-iptal-edildi,wniI8M2MOkmvrkbzrP3WXQ

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kafa naklinden vazgeçilmiş fakat haberde de görüleceği üzere aşk kazanmış. Bedensel engeli olan bir insanı hayata döndüren bu temiz kalpli kadın beni çok duygulandırdı. Herkesin güzellik-yakışıklılık peşinde koştuğu ve olmayan kusurları varmış gibi algıladığı bu çağda, çok umut verici bir gelişme. Dilerim hiç bozulmayan bir mutluluk olur.

BBRb4IV.img

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç