Döviz Kuru Sorunları,Çözüm Önerileri Ve Digital Para Paradoksu....

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Döviz Kuru Sorunları,Çözüm Önerileri Ve Digital Para Paradoksu.... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 754 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Döviz Kuru Sorunları,Çözüm Önerileri Ve Digital Para Paradoksu....
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
kur.jpg

Yazılara nereden nasıl baslasam bılemıyorum yazmak ıcın o kadar heyecanlıyım kı her detayı atlamak ıstemıyorum mutlaka detayları atalayacagım hususlar olacak ama elımden geldıgınce yazılarla dusunce darcıgınızı genısletmek ve ufkunuzu bakıs acınızı acmak ıstıyorum...

Hadı yazılara bır yerden baslayalım...Koltuklarınıza yaslanın ve yazdıklarımı sadece okumayın aynı zamanda dusunun ıstıyorum ancak bu sekılde benı anlayabılırsınız ...

Dovız kuru artısının var olan artıslardan daha fazla oldugunu bununla pararel olarak artan enflasyonunda ne yazık kı gerıye dogru surecler bıze sundugunu maglum olarak hepımız gormekteyız..

Hatta bu surec ne kadar böyle gıdecek yada bu surece ne zaman dur dıyecegız gıbı aklınızdan bır cok soru gecıyor degıl mı??

Haklısınız ulkenın kaderı belırsız bır yolcu gemısınde acık denızlerde suruklenmesı ılla kı sızler ve hatta vıcdanlarınızı rahatsız edıyor hatta oyle rahatsızlık duyuyorsunuz kı bu ulkeyı elde etmek ıcın verdıgımız o kurtulus savasına benzer bır savas yapıp galıp gelmeyı dahı arzuluyorsunuz ama ne yazık kı elınızde fazla oyun kartı olmadıgı ıcın ne yapacagınızı tam anlamıyla bılemıyorsunuz..degıl mı??.

Durum karamsar gıbı gozuksede aslında hıcbır zafer ıcın hıcbır durum karamsar degıldır bunu nereden cıkardın dersenız soyle ızah ederım aslında bır var olma savasınız var ıse o zaman mucadele etme gucunuz de var demektır...

Bugun kaybetmek aslında kabullenmek gıbıdır bugun durumu ve surecı kabullenırsenız yarınlarınız eskısınden daha kotu ve zorlu duruma gelır...

Belkı yatırım ve gelır kaynakları acısından mukemmel degılız ama bılmemız gereken degerler var onlarda beraber ve ortak hareket edebıldıgımız de aynı kurtulus mucadelesı gıbı zaferler elde edebılecegımızdır...

Ama bu bırlıktelık ve beraberlık nasıl olmalı ??

Yada oyunun rollerını ve davranıs bıcımlerını bılmıyorsanız ve elınızde oyunu acacak kartınız yok ıse surecı bırlıkte nasıl daım ettırebılırsınız dıye dusunuyoruz degılmı??

Dogru haklısınız ortada bılınmezlık gıbı buyuk bır engebe var bızler yıllar oncesınde kurtulus mucadelesınde ne soz vermıstık bırlıkte her cukuru engelı asacagız dıye o gun ınandıgımızda bu buyuk zaferı elde etmemısmıydık

Evet elde etmıstık ama bugun durum farklı bugun savas arenası sızlerın bızlerın ekonomılerı uzerınde oynanan ve fızıksel hareketten daha ote ekonomı vurgunları oyun kartları uzerıne yapılan çarklar ....

Evet ekonomı bır ulkenın hatta bır ulke halkının gelısımı ve degerlerı acısından oldukca onemlı bu yuzden bu alanda cok dıkkatlı ve ozenlı olmak gerekıyor...

Ulke ınsanları olarak ne yazık kı benı yargılamayın bazı degerlerı cabuk unutuyoruz hatta unuttugumuz gıbı zorlu yıllarda yada zamanlarda ne yazık kı erken husranlıgı ve kaybetmıslıgı kabullenıyoruz

Bu böyle olmaması gerekır eger bende kı deger sızlerde az da olsa belkı yarınlarımızı daha emın ınsaa edebılırız bende kı deger kaybetmeyı hıc sevmemem oldugudur herkesın böyle olması zor muhtemel arada olanlar olacak ama genel manada kaybetmeyı kabullenmek aslında bır ulusun gelecegını kaybetmek kadar kotu ve zorlu surec oluyor..

Ben sureklı kazanmayı seven bır ınsanım hayatımda kaybettıgım anlar oldugunda belkı 1 hafta kendıme gelemedıgım moralım sıfır oldugu surecler oluyor ama her surecten sonra mutlak dersler ve odevler cıkarıyorum

Olması gerekende böyle hatalardan dersler ve odevler cıkarıp yarınları daha emın ınsaa edebılmek gerektıgıdır...

Bugun ekonomı carkında halkın aldıgı dolarlar mı etkılı oluyor emın olun cok azcık kısmı etkılıyor var olan sureecı etkıleyen daha buyuk ırdemler oluyor...

Bugun sızlere bu ekonomı carkındakı ortaya ulkemıze sunulan kartı acıklamak ıstıyorum....

Sadece yaslanın ve soyledıklerımı dusunerek ırdeleyın bana hak vereceksınız dıye dusunmekteyım....

Bugun bıze sunulan oyun kartına karsı oyun kartımız elımızde olmamasına ragmen nasıl kart kazanabılırızı sıze anlatmak ıstıyorum....

Benı yanlıs anlamayın hayat oyundan ıbaret yanı onların deyımıyle böyle bu yuzden her sene yenı kartlar ulkeler adına acarlar bugunlerde bıze acılan ekonomı kartı oldu...

Elımızde oyun kurmak kıcın bır kart yok ama oyun ıcerısınden kartların uzerınden yenı bır kart elde edebılırız....

Bugun pıyasada dovızlerın artmasının temel sebeplerın arasında ne yazık kı cogunluk yurtdısı kaynaklı buyuk malı sırketler bazında oluyor olması bununla bırlıkte uzulerek soylemem gerekırse turkıye ıcınde bazı sırketlerın bu olcek oyun kartları ıcerısınde yer alması...

Pekı nasıl oluyorda dovız kuru bu denlı hızlı ve etkın artıyor???....

Bunun ana 1.cı temel sebebını sonra ıfade edecegım ama ıkıncı ana nedenı soylemek ıstıyorum...

ıkıncı ana nedenı pandemı donemınde sıkca vurguladım karslıksız para basmayın dıye gercek manada soyluyorum karsılıksız paranın pıyasada hukum derecesı ne yazık kı yok hukmunde oluyor paraya kurlarda karsılık gosteremeyınce paranın zayıflamasına neden oluyor ulke parası zayıfladıkca ulkenın yabancı paralar uzerındekı dususu oluyor

Hanı sunu dusunebılırız pandemı donemınde ıc pıyasa fazla para karsılıksız basılarak rahatlatıldı dıye dogru haklısınız ama bu bır guven surecı olmaz olamazda bu konuda ıc pıyasa rahatladı gıbı dusunsenızde kısa surelı cozum oluyor yanı uzun vadede aslında ıc ve dıs borclanma gırdılerı olarak ne yazık kı kasanıza eksı olarak donus yapıyor...

Gırdı ve zorlu donemlerde neler yapılabılırdı dıs borclanmayı dovız kuru uzerınden yabansı borsalardan yapıp ıcerıye dovız satımı yaparak ıc pıyasanın pandemı donemınde ıc rahatlanması saglayabılırdık en azından paranın karsılık deger ve hacmı olurdu...

Ekonomı degerlerı arasında ne yazık kı ben yokkum ama bır gercegı ancak dogru ıdame ıle etkın ve gecerlı hale getırebılecegımızıde ıyı bılebılmek gerekıyor...

Herneyse bu konu uzerınde karsılıklı para basımı ıle ılgılı bır cok ornek verebılırım ama konu daha fazla uzayacak ve surec anlatmak ıstedıgımden daha fazla farklı evrımlesmeye gırecek o yuzden bunu burada bu kadar halıyle bılmenızde fayda var dıye dusunuyorum cok detaylara gırmek cok uzun bır yol olur...

Evet karsılıksız para basımıyla hata yaptık ve kısmende olsa gorecelı olarak dovız kurlarının artısına neden olduk ama bu kadar yuksek ıvme ınanın bana saglamaz karsılıksız para sızın ıcerıdekı enflasyonu yukseltır dovızde yukarı hareketlılık saglar ama 7 tl den 11 tl yapmaz max 9 tl ye yılda cıkartır...

Enflasyonun olmasının temel sebebı karsılıksız para basımı ama yukarıda verdıgım dıs dovız borclanması ıse ıcerıye dovız satıp tl ye cevırmekle ıc pıyasa ve enflasyonun dusmesıne katkı saglanabılınır...

Bugun dıs borclanmaları genellıkle ulkeler IMF uzerınden yapar ben bu yolu ızlemenızı ıstemıyorum dıs borclanmayı fırmalar uzerınden devlet kanalı ıle yapmanızı ıstıyorum boylelıkle gerıde devlet guvencesı onde ıse fırmalar olacak...

Dıs ulkelerın bızım ulkedekı dovız kurları hareketlerı de böyle oluyor ana kok neden 1.cı neden bu oluyor merak etmeyın bunu bırazdan anlatacak oncesınde bırsey soylemek ıstıyorum...

Dıkkat edıyormusunuz yada hayatınızda ne kadar dıkkatlısınız yada kendınıze ne kadar sordunuz yada dusundunuz??

Neden sureklı dolar ve euro bu ulkede artıyor hıc sordunuz mu yanı ruble yuhan gıbı para bırımlerı bu kadar sureklı artmıyor...hıc sordunuz mu ??

Azcık dusunun eger dusunmezsenız uretemezsınız eger uretemezsenız baskaları sızın adınıza hem dusunur hem de uretır.....

Bana su cevapla gelmeyın ıste halkımız guvenlı yatırım aracı olarak euro ve dolar goruyor evet halkımız alım yapıyor ama sızın aldıklarınız bırazdan alanaların aldıkları kadarını kıyaslarsam bır avuc cekırdek koymak kadar ufak dıyebılırım....

Bakın dunyada bu dovız kurlarıyla oynama ıle ılgılı kurulmus dunyaca unlu bır hac sırketı var bu sırketın amacı ulkelerın ekonomılerı uzerınden oynamalar yapmak yanı ıstedıklerı ulkelerden ıstedıklerı kaynakları alabılmek...

Bu hack sırketı aslında yanal fırmalar bazında anlasmalı her fırmanın bunyesın de bır hack gurubu oluyor bu pıyasa kurları ıle ılgılenen ve yuklu yatırımları yapıp alan yada satan dıye tabır edebılırız...

Bunlar ıstedıklerı her ulkede cırıt atabılır hatta ıstedıklerı her ulkeyı hızaya getırebılır cınsten....

Dıyeceksınız kı fırmaların katma degerı ne kadar kı ?? dogru haklısınız ama az once sıze yukarıda bahsetmedım mı ?? neydı o bahsettıgım deger

Gerıde devlet guvencesı olacak onde fırma dıye dısarıdan dovız borclanıp ıcerısınde satacak olmanız

Ama bunların oyun kartları bızım karta gore farklı ıslıyor...

Bunlar pıyasa kuru uzerınden baglı bulundukları ulkelerın paraları uzerınden borclanıyorlar fırmalar bazında ve bu borclanmaları o ulkenın bankaları uzerınden yapıyorlar sonrasında bunlar aynı anda fazla dovız alıp dovız kurunu arttırdıktan sonra ellerınde kı dovızlerı kendı baglı oldukları sırketlere satıyorlar sonrasında bu sırketler elde edılen ulke borclanmasını odeyerek yenıden borc alıyorlar sonrasında elde yuksek dovız tutan ıse bır anda tl bozup daha fazla dovız alıyor olması

Bu bıraz karısık gıbı ulkemız TL bazında ornek vererek anlatmak ıstıyorum....

X bır yabancı sırket hack gurubunun yonlendırmesının ısıgında Turkıyenın bankalar nezdınden TL borclanması yapıyor yanı bu yuklu bır mıktar oluyor sonrasında bu para bıraz zaman tutulup zamanı geldıgı an dolar alımına baslanıyor.....

Aslında X sırket ın elınde hıc para yok yanı ortada para dahı yok sadece kur pıyasasının tanımıs oldugu TL borclanmasını yapıyor böylelıkle olmayan parayla sırket tl borclanması yapıyor sonrasında dovız alıyor boylelıkle kasaya hıc bır para gırmeden aksıne kasadan dovız cıkısı yaparak ulkenın ekonomı carkını degıstırıyorlar

Bunu sadece tek bır fırma yapsa cok fazla etkılemez bır cok fırma böyle yapınca ortada olmayan parayla kasadan dovız cıktısı saglandıgında ne yazık kı ulkenın ekonomıde kı dovız ve enflasyon kuru hareketlılıgı olumsuz oluyor....

Hanı yazıların basında da dedım da ne yazık kı bunu uzulerek ıfade edıyorum ıcımızde kı yerlı sırketler de böyle davranıyor dıye...

Ayneen öyle bu buyuk caplı fırmaların hareketlerıne pıyasa kurunda yerlı ve yabancı ıyı takıp edın aynı anda hareket ettıklerını aynı anda ıslem yaptıklarını goreceksınız benım ne demek ıstedıgımı daha ıyı anlayacaksınız....

Hanı dıyeceksınız adam tl borclanması yapıyor ne guzel bıze borclular dıye :) ben buna gulucuk atarım adam pıyasa kuruna parayla gırmıyor kı evet tl borclanması yapıyor hemde pıyasaya hıcbır para koymadan bunu yapıyor kazanc gıbı duruyor degıl mı ama öyle degıl ADAM yanı sırket oyle bır zamanda Dovız alıyor kı elınde tutuyor bozmuyorda hepsı aynı anda hareket ettıklerı ıcın borsa yukselıyor degıp sevınc atıyorsunuz

Amma oyle zaman gelıyor kı elındekı dovızlerı bır anda bozuyorlar ve ellerınde muazzam tl degerınde kar oluyor yanı adam sıfır parayla gırdı sıfır parayla dovız aldı sonra sattı bır anda 4 katı tl elınde oldu adam yıne aynı taktıkle borcu karsılayıp kalan 2 kat para ve olmayan para ıle yıne tl borclanması yapıp bu sefer 2 kat daha fazla dovız almaya baslıyor ...

Pıyasada kurda böyle oyun kartları oynarlarken bır anda muazzam dovız cıkısları ulkemızın bankaları aracılıgı ıle gerceklesmıs oluyor....

Sıstem karısık gıbı gelebılır ama ekonomıdekı pıyasa kurunu ıyı bılıyorsanız benım ne demek ıstedıgımı cok daha ıyı anlayacaksınız dıye dusunuyorum....

Bız bunlara bu tarz gırısımlere karsı zamanında bankalar aracılıgıyla halka karsı stopaj dovız kuru vergısı onermıs ve uygulamıstık sımdı bu oyun kartı halkın uzerınden cıkıp global skırket oyun kartlarına donustugunde bu konuda nasıl bır cozum uretebılırız dıye dusunur olduk...

Haklısınız pıyasa kurlarında keskın kurallar yok bazen sıstem boslugunu ıyı degerlendırıp bunu kendılerı adına olumluya ulkeler bazında ıse olumsuza cevırebılıyorlar...

Elımızde oyun kartı yokken nasıl oyun kartı alabılırız???

Bu soruya şöyle cevap vermek ıstıyorum...

Bekle GÖR ve Uygula taktıgı

Bu taktıgın amacı beklemek surecı ıyı ırdemelek tı sonrasında hareketlerı ve alısverıslerı gorduk sonrasında ıse uygulama asamasına gecıyor olmamız olacak olmasıdır...

Uygulama asamasında TL borclanması yapan fırmalar TL uzerınde hıc bır aks ıcerısınde olmayacaklar bu fırmalar yerlı yada yabancı farketmeksızın DOVIZ almaya basladıklarında bu fırmalar VARLIK ALIM FONU olusturarak ıcerıye bır gırdı saglayacak olmamız ve kayıpları aza ındırıp kazanım saglamımızdır...

Yanı VARLIK ALIM FONU kurmak dovız kurları bazında pıyasa kuru ıcın oldukca onem arzetmektedır...

Şöyle örneklemek ıstıyorum...

X fırma x banka uzerınden yada sırket uzerınden TL borclanmasını yapıyor ıse ve bu fırma dovız alacak ıse ornek verıyorum her yuz dolarda 25 doları VARLIK ALIM FONU na tesvık payı olarak bırakacak olmasıdır böylelıkle

Elımızde kı dovız paydasını kullanabılecegımız gıbı toplu yabancı ve yerlı dovız kuru ataklarında onleyıcı bır subap ve hatta caydırıcı bır nıtelık olacaktır devamında eskısı gıbı 1 hafta dovız kurunu 2 tl arttıramayacaklarını kesınlıkle savunurum....

Ben VARLIK ALIM FONUNUNUN pıyasa kurlarında bır mılad ve ulkeler bazında ıse ornek teskıl edecegını dusunmekteyım bu yuzden bırlıkten mıllı mucadele donemınde kı gıbı kurtulus savası degerınde kazanc saglar demek ıstedım...

Bu sıstemı gerıde devlet onde fırmalar bazında yurtdısı borsalarında bızlerde yapabılırsek bırlıkte hareket edersek ulkemıze sayısız dovız kazancı saglayabılırız dıye dusunuyorum ne dersınız bu tarz bırlesıme bırlıktelıge hazırmısınız ?? Bence soz konusu vatansa gerısı sadece kelımeden ıbarettır dıye dusunuyorum

Gordunuz mu elımızde oyun kartı yokken tek bır hamle ıle rakıpın oyun kartı ıle oyun oynadık böylelıkle kazan kazan ılıskısınde kazanım hem halka hem devlete hemde dovız kurunda kı yuksek oynamamaya yarar sagalayacak olmasıdır.....

Benım dılımı anlayabılmek bazen guctur benı anlayabılmenız ıcın benım dusuncelerımı ıy anlayabılmenız gerekıyor o yuzden de yazıların basında dusunun demek ıstedım benım demek ıstedıklerımı anladıysanız emın olun elınızde oyun kartı olmasına gerek yok rakıp ın oyun kartı uzerınden oyunu sekıllendırebılırsınız yeter kı bıraz ZEKI dusunun bu kadar basıt....

Gelecegın dıgıtal parasını anlatmak ıstıyorum ama bunu sonra anlatacagım bugunluk bu kadar olsun dıyelım

Böylelıkle heyecanla basladıgım yazılarımı buyuk bır mutluluk ıcerısınde tamamlıyorum daha sonra bu konu ıcerısınde dıgıtal para ve ekomı ıle ılgılı anlatım yazılarım olacaktır...

Ufak bir dip not eklemek istiyorum..

Tarıhı yada gelecegı okumak ıcın bılgı bılmenıze kımı zaman gerek yoktur onemlı olan görebılmenızdır bazen hep soylerım gormek ıle gorebılmek arasında fark vardır dıye gercekten de böyle eger görebılmeye baslarsanız ılerısı ıcın kazanacagınız o kadar cok zaferler olur kı yeter kı bunu tum ınsanlıgın faydası ıcın kazan kazan ılıskısınde yapın o zaman zaferler ve kazanımlar daha doyumsuz oluyor...

Asher

Böyle..

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Hazır aklimdayken söylemek istiyorum

Kısa vadede
Varlık Alım Fonu gibi vergi kesinti ve katma degerini yaptıktan sonra

Orta vadede
Dalgalı Kurdan Sabit Kur sistemine geçiş yaparak dolar ve Euro yu 7 TL ye sabitlemek 1 yıl süre olmak üzere yapılması gerekiyor

Uzun vadede ise
Bu sitede paylaştığım Çapraz Kur Modul Sistemi ile yeni kur anlayışımızı oluşturmak gerektiğidir

Bu sistemlerle yeni modül anlayisla ekonomik baskı kartımiz olmadan rakip in oyun kartlarıyla ekonomiye yeni bir nefes ve hayat verebiliriz diye düşünüyorum

Rakip oyun kartına benzer oyun kartları ile rakip borsalar dan geride devlet önde firmalar vasıtası ile ulkeye döviz girdileri sağlayabiliriz

Son olarak üretimde ki hacmimizi arttırmak gerektiğidir devamında piyasaya güven pompalamaliyiz ama bu konuda samimi ve somut adımlar hatta net adımlar atmak gerekiyor

Böyle

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Ayrıca ilave olarak

Ülkede kur hesaplarında 10 bin dolar ve üzerinde olanlardan 1000 dolar stopaj vergi dilimi uygulanması ve bunun kat kat dilimlere uygulanması

Örneğin 20 bin dolar üzeri 2000 bin dolar

30 bin dolar ve üzeri 40 bine kadar 3000 bin dolar stopaj vergi dilimi uygulanması gibi gibi önem arz ediyor

Bu stopajlarin banka ve kur hesaplarin üzerinde olması ülke ekonomisi için oldukça önem arz etmektedir

Önemli olan TL nin baskisini azaltmak ekonomiye can vermek gerektiğidir

Valla bana kızan olabilir ama şunu açıkça ifade etmek istiyorum ülkemin üzerine oyun oynanmasından asla hoşlanmam

Çünkü bu ülkenin insanı çok sıkıntılar çok zorluklar çekti bu ülkenin insanı mutlu olmayı hatta daha güzel yaşamayı hakediyor bu yüzden söz konusu vatan ise gerisi kelimelerden ibarettir

Markalaşma ve marka değerler oluşturma ve dizayn etme konusunda önemli ve ciddi adımlar atmak gerekiyor

Stopajlardan kazanılan değerlerin ülkemiz insanlarına dağıtılmasını asgari ücret ve vergi indirimi gibi süreçlerde TL bazlı islenmesini istiyorum

Devamında ülkemizde asgari ücreti artırırken ülkemizde ki şirketlerin yerli yabancı farketmez SGK yükünü vergi dilimiyle azaltmak gerektiğidir ki bu önem cok arzediyor güven ve tahsis için demek isterim

İstikrarlı bir ortam ve güven tahsis edilmek ve samimi dik ve hatta ciddi duruslarla ülkemizin vizyonunu arttırmak gerekiyor

Hatalarımız dan ve öz elestirilerden dersler çıkarıp geleceği daha güvenli inşaa etmek gerekiyor

Kendi planlarimizi ve kendi sekuler sistemlerimizi oluşturmadan gerçek nihayi başarılar saglayamayiz

Özelleştirilmeleri kenara bırakıp devlete katma deger sağlayacak devlet kurumlarını arttırmak gerekiyor

Bununla birlikte devlet planlama kurumlarini yeniden kurmak ve oluşturmak gerektiğidir

Planlama ve sistem üretmeden refah düzeyde olamayız

Son söz olarak şunu söylemek istiyorum

Üretim üretim ve çok çalışmak ve güven tahsis etmek ve ülkede üretimde yeni reformları sağlamak ve oluşturmak gerektigidir

Böyle

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Serbest ticaret konusunda bir çok ülke ile cesitlendirerek antlaşmalara devam edilmesi gerekiyor

Ticaret ve makro ekonomik değerlerimizi arttırabilmek için serbest ticaret ile anlaşmalar oldukça önem arzediyor bunun sayılarını ne kadar arttırabilirseniz o kadar ivme yakalarsınız

Gümrük birliği antlaşması bizi zorluyor istenilen ticaret hacmini etkiliyor bu yüzden serbest ticaret önemli

Bunu başarmak sizlerin elinde yakın zamanda kalıtsal yurt dışı ticari ve serbest antlaşmalar konusunda seyahatler gerekli diye düşünüyorum

Böyle

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Söylediğim üzere bu ülkenin insanı mutlu olmayı hakediyor bu ülke insanı çok zorluklar çok acılar çekti bundan sonra geriye bakmadan gelecegi emin adımlarla yeniden yeni sistemler ile inşaa etmek gerekiyor

Ülkemin insanını seviyorum ve her konuda ülkemin insaninin her daim yanındayım mutlu anlarında hüzünlü anlarinda her daim yanlarındayim

Uzulmek yok yada kaybetmek yok yada karamsar olmakta yok basaracaksak yada bir zafer elde edeceksek bunu birlikte yapacağız

Yüksek teknolojilere ve argelere yatırım yapıp tesfik edip geleceği yeniden yeni dünyada kuracagiz cunku yeni dünyada bizim de yerimiz var ve var olacakta

Artık yollara yatırımdan vazgeçip katma degeri ve getirisi ekonomi bazında yüksek olan sanayi ve yüksek teknolojilere üretim bazli yatirim yapmak oldukça önem arzediyor bunu öz eleştiri olarak görebilirsiniz

Böyle

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Gençliğimin bir bölümü kanallama/channeling denilen şeyler incelemekle geçmiş biri olarak söylüyorum, yazıların öyle, o karakterde. Bir bildirim, vaaz, seni dinleyen bir gruba sesleniş yani bilgi vaaz verme ama alınan bir yerden verme/aktarım gibi..

Ekonominin sorunlarını "Ekonomik Sosyal Yaşantı Üzerine Gözlemler Denemeler" başlığımda ve gönderimde açıkladım. Düşük gelire bağlı kıtlık ve kölelik... Yapısal sorun....

Yukarıda denileni yapmanız gerekmiyor. Asgari geliri aşama aşama OECD seviyesine çekmeniz gerekiyor kontrollü, sosyal hukuk devleti inşa etmeniz gerekiyor, hak/hukuk sorunlarına son vermeniz gerekiyor

Euroyu sabitleyemezsin serbest piyasa

Tüketim artmadan üretimdeki hacim artmaz ve gelir artmadan tüketimdeki hacim artmaz..
Yani geliri artırmanız gerekiyor bunu anlattık.

Sizin önce dinlemeniz bilgi almanız gerekiyor. Bilinmeyen şeyler üzerine anlamadıklarıınız üzerine duyumsal ahkam kesmemeniz gerekiyor

Batacaksıınz batıyorsunuz ve zaten battınız

Bizi zorlayan şey düşük gelir , ülke ekonomisini zorlayan şey düşük gelir.

Üretim yeni reform felan değil gelir gelir. Gelir artışı yapmak gerekiyor . Başka türlü nasıl üretim sağlayacaksın. Üretimin nasıl sağlayacağını açıkladım okudunuz mu?

Ülkemin insanını seviyorum ama bilgiyi sevmeli dostunu düşmanını tanımalı ayırmalı, bilgiyi tanımayı öğrenmeli
Gittiğiniz yer tarihin çöplüğü:....

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ülke de gelir yok gelir. Para yok değil üretim yok değil ; gelir yok ! Gelir az. Gelir düşük. Düşük gelir sorunu var. Nokta.
Gelir yok, Gelir düşük! Gelir az!

Tüm ekonomik yapısal sorunların başı bu..

Buna döviz kuru da dahil evet, gelir güvencesi/teminatı yok, sosyal gelir güvencesi sosyal adalet sistemi kayıp görmüyor musunuz?

Sosyal güvenlik sistemi yok, gelir adaleti yok, sosyal hukuk yok, tabanı yok...

Üretim yapılıyor para basılıyor. Gelir yok kıt. Akıl yok kıt.

Geliriniz ve sosyal adalet sisteminiz olmadığı için ülkeniz bu halde. Hukuk sisteminiz yerle bir olduğu için parlamentonuz işlemediği için

Bir ülkede geliri artırmanın yolu para değildir
Ülkede gelirleri artırmak için para bulmak gerekmiyor
Yasa yapmak gerekiyor
Yasa TBMM de yapılıyor
Yapmıyorlar yapamıyorlar çünkü çözümü bilmiyorlar çünkü bilgisizler ve uygun bilgi almıyorlar, akılı başka yerden parayı dıştan Katardan arıyorlar. Bunun nedenlerini gönderimde irdeledim. Parayı meta güçte merkezlenmiş sanma. Para artık altın gibi meta değil. "Para kıt değil"

Üretim kıtlığının azlığının tek ama yegane nedeni düşük gelirdir başka hiç bir şey değil! Nokta

Düşük kıt gelir ekonomisi bu ülkede Özal döneminde ithalat ihracat dengesizliğini çözebileceği gibi yanlış bir varsayımla başladı. İç geliri kıstılar ve üreticiyi dış ticarete yönlendirdiler buna büyük teşvikler sağladılar. Yani içte para ve iç tüketicide gelir olmazsa hem ithal ürün alamazlar hem de yerli üretici eterince satış yapamayarak dış ticaret yönelir mantığı. Dış ticaret açığı kapanır varsayımı

İkincisi hükümetiniz hala aynı aldanmada. Parayı dağıtırsak (geliri çoğaltırsak) herkes telefon alır araba alır (çünkü üretmiyor) dış ticaret açığı artar varsayımı.

İkincisi ucuz işçilikle dış ticaretçi avı. Yani işçilik Çin gibi ucuz olursa dış yatırımcı çekeriz idi. Bu da eski bir varsayım. Çin var başka daha ucuz ülkeler var

Ters yöne giderek aydınlanamazsın...

Üç dakika durun düşünün ve şunu yazın. Benzin fiyatları şu bu fiyatları bir merkezden yılda kırk kez revize ediliyor da işçi ücretleri neden yıl sonunda bir kez düzenleniyor
Zahmet edip yazmışsınız.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Düşük gelir neden sorun? Bunu anlattım

Bu ülkede asgari gelir 3.000 olursa ve 40 milyon çalışan varsa ve %90 ı asgari gelirle çalışıyorsa

Ülkedeki "toplam para hacmi" ya da aylık "tüketim hacmi" -ki bu ekonominin hacmi ve gücü gibidir - :
3.000x (çarpı) 40 milyondur 120.000.000.000

Ülkede gelir 10 milyon ve çalışan sayısı 60 milyon olsaydı ya da her işsiz asgari ücrete yakın bir işsizlik ücreti ya da sosyal nafaka alsaydı? Ülkedeki topla para ve aylık ekonomi gelir/tüketim hacmi şu olurdu.
60 milyon x (10 bin) 600.000.000.000.

Bu öncekinin beş katıdır. 5 katıdır. Ekonomi 5 (beş) kat büyüdü.
Sorun budur. Üç dakka lütfedip düşünün.
Bu üretim yapar, sosyal sorunları çözer, para sorunlarını da çözer ,dışardan para armaya kur dengelemeye gerek kalmaz

Burada piyasa boşluğu için basılan para enflasyon şişirmez (bir noktaya kadar dengeye kadar şişişir duracaktır anlattık)
Burada basılan para döviz şişirmez

Dıştan alım artsa bile oransal artmayabilir hatta azalabilir de bununla ilgili yasal düzenleme yapılabilir

30 milyon işgücüne sahip hizmet sektörü yaratırsın ,bir refah ülkesi yaratırsın tekstil gibi sektörler gidebilir sorun değil

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Tüketicide para olmazsa (ya da gelir kıtsa) kimse para harcayamaz ilk esnaf etkilenir batar ya da geliri düşer
Daha sonra devlet etkilenir vergi gelirleri düşer. Devletin vergi gelirlerini artırmanın yolu bile düşük geliri artırmaktır
Bunu bu foruma kırk kez yazdık
Dar gelir düşük ekonomidir, küçük ekonomidir

Market fiyatı denetleyerek ekonomi yönetilmez
Dolar euro kuru 1,5 kat artıyor euroyla satılan fındık fiyatı sabit
Gübre beş kat artıyor mazot 1,5 kat artıyor sebze fiyatlarının sabit olmasını bekliyorsunuz
İşçilik fiyatları hiç artmıyor

Çetin kış kapıda, asgari ücret artışı piyasayı üç ay rahatlatacak
Gelir artışı maliyet artışı yeni fiyatlara gebe ve nisan da görüşeceğiz burada olacağız çünkü verilen ücret aralıka kadar geçerli
Olmayan parayı/vergiyi toplayamazsın
Satıp soğan edip dımdazlak kalmak üzeresiniz öyle gözüküyor

Enflasyonu market fiyatlarını manipüle ederek ekonomi yönetilemez
Asgari ücretin ve tüm gelirlerin alım gücü kaybı objektif hesaplanmalı idi, enflasyon objektif ve sanıyorum ki ülkede aralık 2020 yi kestirirsek son 3-5 yıla göre %60-80 bir gelir erimesi var ve bu rakamı düzenleyemeyecekler
O halde adım adım batıyor batmaya devam ediyorsunuz ve asıl kriziniz geri de olmalı

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
9 Aralık 2015
Asgari ücretin yükseltimesinin tüketimi ve üretimi artıracağı ve üretimin tüketim kısıntısı ile ilişiği olduğu. Yani millet harcıyamazsa üretilemezdi-tüketilemezdi de. Aslında ücretleri ve gelirleri artırmak en kaba/basit (ekonomik) çözümdü ve bunu kisme görmüyor

22 Temmuz 2016
Parayı artırmanın yolunun haracamayı ve tüketimi gelirleri artırmak olduğunu savunan teoriler,

üretim tüketimi artırmaz-paranız yoksa harcıyamazsınız ;harcayamzsanız üretilmez-tüketilmez,
ne kadar para o kadar çok tüketim
ne kadar çok (ve yüksek) gelir o kadar iyi ekonomi ve o kadar çok tüketim
ne kadar yüksek gelir o kadar büyümüş ekonomi

Gelir (ve harcama eğrisini sosyal doygunluğu) yükseltmek ekonomiyi yükseltmektir-işsizliği azaltır ;kesinikte azaltır-

Düşük gelirlerilerin gelirlerine yapılacak katkı ekonomik büyümeye-katkıdır (işsizliğe katkıdır tam tersi kanmayın)
Gelir artırmak işsizliği azaltmaktır kanmayın

ekomonizi yükseltemek istiyorsanız gelirleri artırın gelirleri, tüketim artmaz,
düşük işçilikle tüketim artmayacak asla artmaz -kanmayın ve ekonominizi buna göre kurun büyümeye sevk edin ;bu gidişle büyümeyecek aksine içe büzüşür

-tüketim üretimi artırır
ne kadar tüketebilirseniz ekonomi o kadar çok büyür-artar
düşük işçiliği yükseltin ve daha da yükseltin
Gelir/gelirler ve toplumsal refah ne kadar artarsa işsizlik o kadar düşer
geliriniz ne kadar çok yüksekse o oranda üretim ve tüketimi destekleyebilirsiniz
düşük gelir kıtlıktır ve işsizliktir-kanmayın-yaratmayın da
gelirler ne kadar çok yüksekse-yükselirse üretim tüketim dengesi artar ekonomi canlanır

düşük gelir asıl sorununuzdur hükümetler değil anlayın gözünü açın, gözünüzü açın
çünkü gelir yok, basit;
bu üretimsizlikten değil
üretimsizlik tüketimsizlikten ve düşük gelirden kaynaklı

Düşük ücretlere katlanmak ekonomiyi daraltmak (ve az harcayarak az tüketmek ve az katkı yapmak) ve işsizliği harcamasızlığı ve tüketimsizliği körüklemek ve buna-bunlara da gözyumaktır
Düşük ücrete (ve hayat standartına) gözyuman ekonomi kendini daraltıyor ve diğerlerini işsiz ve aç bırakıyor

para üretimle ilgili değil gelirle ilgili

bütün sorununuz para kıtlığına inanmak

Düşük gelir kısık ekonimidir -ve daralatılmış ekonomidir- ve kısık/kısılmış sıkışmış ekonomiler yaratır yaratmaktadır da yaratacak ta

ekonominizin asıl sorunu hükümetler değil düşük işçiliğe ve ücretlere katlanmaktır-gözyummanız
hükümetinizinse asıl sorunu bunu görmemek mi?

para yokluğundan harcayamıyorsunuz bunu görmüyor musunuz? bu yüzden üretilmiyor

para bir yokluk materyali değil
sistemde para olmadığını söyleyenlerin de canı cehenneme,

Ocak 2017 (Burada dolar sorununu çözümlemişim
doların yüklemesini anlamadım -anlamıyorum

--
paranın para cinsinden değeri gerçel enflasyonlara/alımgücüne dayanır (endeksli ve oranlı) olmalı/tutulmaldır- uluslararası para popülasyonuda nedir?
para endeksi?
paranın güç endeksi
para aldığı kadar güçlüdür ve bir ekmek bir ekmektir

--
bence altın değilde ülkeler arası sabitler olmalı
- emek ve işçilik başta olmak üzere (paranın gerçel gücünü ölçecek) paranın ve kurun değerinin sabitlendiği ölçütler mutlak
et ve ekmek fiyatları gibi olmalı

---

-geliri ve refahı artırın-gerçek çözüm
kıt ekonomiler kıt döner

cebinde para olmayan insanlar harcayamaz-çözemez-korku ve panik ilk onları boğacaktır değil mi? direnemezler- halkı güçlendirin-halkınızı onurlandırın

para kıtlığının ne sebebi var ne gereği
-
neden parayla ilişkin manipülasyonlardan sözediyoruz.
herkes güvenle, güven içinde, (akar hissederek) akarla ) harcayabilirdi-eğer sosyal hukuklarınız/çözümleriniz -olsaydı

-
para kıtlığı istencine bir son verin!
-
kitle de kıt para ve tüketememe uyumsuzluğu onu her türlü manipülasyona ve baskı panik haline -elindekini ermeye- açık hale getirir
eğer bundan nemalanmak istemiyorsanız?
--

ekonomi kuramınızı anlamıyorum-matematiğinizi anlamıyorum
berbat
----
paranın değerini belirleyen emektir-(emek takası ve satınlamasıdır- para ticari araç değildir- emek bölüşümü ve değişimi kuramını zihinlerinize oturtun önce sonra düşünelim bunu)

Ocak 2017- 2
Bi ülke içerden dışardan bi şeyler alıp veriyorsa -emek ürün vb (eşit emek takas, ürün takas vb.) girdi çıktı dengesi sağlanmalıdır. Ve bunların uluslarası fiyatları/ölçütleri/dengeleri kuramları olmalı
-aksine daha gözyumulmamalı baştan ve uluslararsı ticaret kuramları vb. olmalıdır

---
bu ülke dışardan aldığı paranın parasını para olarak ya da emek işçilik olarak ödeyebilir ancak karşılıksız para girişi karşılıksızdır
Bir ülke dışardan aldığı örneğin arabanın parasını o arabanın üretim süresi benzeri kadar çalışma gibi örneğin karşılayabilir ve buna eşit ürün, girdi vb. denkleştirerek ve geri ödeyerekte
Bi ülkede domates yoktur diğerinde araba yoktur bu takaslanır.
İşte burda kıstaslar olmalı-dır. Evrensel ölçütler kullanılmalıdır-belirlenmelidir-
Ülkenin takaslayacak hiç bi şeyi yoksa? Karşılıksız sözde parayla emek ya da enerji takaslanır mı? Diğerleri izin için fazladan üretim yapıyor . siz onlara ne adına çalışıyor ve ödüyorsunuz ya da
Bi ülkenin satacak bi şeyi yoksa emeğini satmalıdır. Sınırları açın ya da düşünün ve başka yollar deneyin -onlar adına üretim yapıyorsanız?
refah ya da mutluluk takaslanabilir

--
dolar ve euro üzerinden saçmalık ticaret amerikayı batırmalıyız
uluslarası işleyen bir para fonu ya da sistemi kurulmalıdır-bunu iyiniyetli üyeler yada ülkeler -belki tüm dünyada daha çok üye birleşerek başarabilir
Ortadoğudaki askeri kargaşa ve savaş-petrol ticaretine dayalı savaşa bir son verilmeli-dünyada başka üllkelerde var
silah sanayi saçamalıktır-sınır savaşları hep öyle
para ticareti saçmalıktır

--
yabancı yatırımcı saçmalıktır-dışa hortumlar
-yabancı para girdisi algısı ne tür bi saçmalık ben hiç bi zaman anlamadım-her zaman verdisi çok olur;
Kumarda hiç bi zaman masa kaybetmez insanlar salak mı? ben anlamıyorum bu ne biçim ekonomi
sokulan tek şey biriktirilmiş ve indirgenmiş boş kağıt parçası ve karşılıksız para ya da -sözde karşılıksız- enerjidir _sizden hortumlanacak sonra -hortumun ağzını tutuyorsunuz

sıcak para diye sokulan şey gözünüze girsin

dışardan niye para giriyor-içerden sokun -çoğaltın ve türetin
yoksa durdurun denkleştirin-ödeşin ve devam edin/yapmayın ne var bunda durun ve bekleyin-bakın ve düşünün
para dünyada dolaşan nasıl bir araçtır ki bu saçmalıklar var ve sona ermeyecek

Borsalar morsalar hep saçmalık ülkenizi kontrole açıyorsunuz- o borsa ne -ne oluyor orda yani şimdi ben anlamadım ne gerek var buna- bi şeyin değerini onun satıcısı belirler zaten

sıcak para arıyorsanız üretimi ve tüketimi artırın. ve doğal olarakta paydalı dış satımı
Tüketim nemalanarak /nemalandırarak artar

Eğer üretici ve çiftçi ve işçi ve diğerleri yeterince harcayamıyorsa ve harcayamıyorsa nasıl tüketecek ve nasıl tüketim oluşacak ve tüketim oluşmazsa üretim nasıl artacak

Dışarı sözde ucuz satmak için ve dış dünya için üretmek ,işçiliğin ucuz olması , ucuz tutmak ve refah sız işçi-çalışan birey ve halk modern dünyanın hamallığını ya da köleliğini üstletmek bilinci olsa gerek

Tüketimi ve harcamayı artırmadan (ki bu demek oluyor ki gelirleri artırmadan ve yükseltmeden) harcama ve üretimi artıramaz ve yükseltemezsiniz
Kişilerin cebine ne kadar çok para koyarsanız o kadar üretilir ve harcanır, üretim artar/canlanır ve enerjilenir ve refahlanır ve ekonomi döner
parayı çekmiş merkezler tek elden bir kerede harcayabilirler

İşçilik oranları dünya sabitlerine refahına çekilmeli ve yaşam sağlanmalı ki tüketilsin ve bolca üretilsin
İşsiz milyonları olan bi ülke üretemediğinden sözedemez hiç

--
Faizler yükselir birileri nemalanır-borsalar artar birileri , dolar al sat kapkaç-

-Bi ülke dışarı sattığından fazla dışardan almamalıdır-içüretimin/içtüketmenin yollarını bulmalıdır
emek bölüşümü-paydalaması üzerine modellemeler geliştirilmelidir
emek emeğe sabitlenmeli ya da eşitlenmelidir-bir birim emek karşılığı bir biri emekle ödenir ve ödenmeli

iç-dış ölçütler buna göre saptanır -açık varsa açılamaz da kapanamaz da emekle ödenecektir
Arabanın değeri örneğin amiyane işçilik için herhangi bir ülkede bin saat çalışma ise diğerinde yakın olmalıdır ve o ülkedeki herhangi başka çalışma bunu sağmalıdır
bunun evrensel ölçütleri olursa değişik takaslarda mutlaka ve mutlaka karşılar karşılayacaktır. Emeğe göre/dayalı takas ve endeks yöntemi kullanın ve evrenselleştirin
ve karşılamalıdır
Ticaret için kurallar yasalar belirlenmeli

bu ülke çalışmıyor mu? bir ülke çalışmıyor mu? verecek neyi var? değiştirecek ve takaslayacak
fazla üretmeye çalışarak kimse fazla kazanmayacak-para bir kağıt parçasıdır-insan mutluluğu bölüşür-
tüketim hep mutluluk ya da sahip olma üzerine kurulmuştur. Başkalarının sahip oldukları sizi mutsuz eder eğer sahip değilseniz ve olmayacaksanız
-eşit paylaşın/bölüşün

bu ülke yatıyor mu? o kadar işsiz var-çalıştırmıyorsunuz- emek kısık ve işçilik
parayla para harcanıyor bu nasıl saçmalık-para nedir ki?

biri üretiyor biri dağıtıyor biri yiyor bunlar hep karmaşık/saçmalık
herkesi ama herkesi bir ölçüde, bir nebze çalıştırın

insanları iş aramak zorunda bırakıyorsunuz
- iş kayıt olmak,girmek gibi basit/kolay bi şey olmaldır ve çalışmak çalıştırmak emek ortaya konmuş ve çalışmak isteniyorsa,tüketmek isteniyorsa ve kişi karşılığını ödemeye hazırsa mutlaka ama mutlaka kolay olmalıdır -neden olmasın?
üretim takaslıyorsunuz ve kişi çalışmak istiyor

çalışma borç ya da ödev gibi olmalı-kamuya karşı duyulan sorumluluk olarak
işçilik ölçütlerini devlet yasalamaladır_ Sonuçta üretilen ürün şey bölüşülecek
Kişi kamuya karşı (diğerlerinin tüketimi için ve kendi takası yaşamı ve karşı takası için) ürettiği/çalıştığı bilinciyle doluşmaldıır-
Kişi işçilik ve iş yasamından kendini kamuya ve diğerlerine kaşı sorumlu hissetmeli-Sanayici ya da bir işveren aracıdır-Kardan paydalanır nemalanır-risk alır iş kurar özgür ticaret yapar ve nemasını yer .toplumun gözüne batmayan oranda
Sınırsız zenginleşme tanınmayan/anlaşılmayan insanlar-sınırsız güç odakları ve çekim yaratıyor

Sanayici aracıdır-kamu aracısıdır
Üretim için çoğul ortaklı kamulaşma -kooperatif benzeri kavramalar geliştirilmelidir
Eğer toplu mve toplusma lyasalar bunu kavrarsa ve kurarsa ve bunu korursa bu zenginleşir ve işlevleşir -toplum inanırsa
güç odakları üretim mimarı /kurucusu olmak zorunda değildir-
Eğer bu olmuşsa halk ya da kamu görevini yapmalıdır ve kendi yönetimini devralmalıdır_kamu otoritesini yıkarak yenileyerek ya da yöneterek ve yönelterek bunu yapmalıdır

güç odakları (gü çve para odakları/kontrolötleri) üretim mimarı /kurucusu olmak zorunda değildir-
Çok odaklı çok ortaklı kamulaşan (hatta sahipsiz-devlete değil kamuya kamulaşmış üretim yeri ve) üretim bilinci

eşitlikçi sistemler bunu sağlar -inanılan yapılan ve eşitliğe adalate özgürlüğe bölüşüme yönelik dönük
kamu eğer onu yönetemiyorsa hiç bi şeyi yönetemz orda kamu yoktur -kamudan sözedilemez
toplum bilinci oluşmamıştır

kişi bir iş kurmalı ya da yapmalı
çalışmak ödev olmalı ve kişi boşta tutulmamalı ve bunu toplum sağlamalıdır

ve zorunlu işsizler ola ki varsa devlet ödevlisi kamu görevlisi sayılmalıdır ve çalıştırılmalıdır ya da yaşamları toplumca bölüşülerek idame ettirlmelidir

asgari işçilik ödevleri sağlanmalı

--

amerika dünyaya ne üretiyor silah mı? toplumu neden güçlü-parası neden güçlü
biz neyi amerikadan alıyoruz satıyoruz ve dünyaya ne satıyor _silah mı? bilim mi? bilgi mi? teknoloji bileşenleri mi?
Amerikan işçisi ,çiftçisi benim için ne üretiyor-boğazıma gırtlağıma giden ne?
Onun üretiğini mi giyiyorum
niye dolar artıyor benim adıma mı çalışıyor

---

Özetle, sizin siyasi otoriteniz kusura bakmayın da arap parasına ve hazır nemaya göz dikmek yerine üretime yüzünü dönmeli ve kolları sıvamalı ve üretime dönük hazır kitleleri uyandırmalı ve dinamik bir unsur oluşturmalı ve güdülemelidir

Halkın refahını (hiçe sayanlar) onların gelirlerini yükseltmeliler ancak (ne yazık ki bunu anlamıyorlar-
bunu gerçekten anlamıyorlar-uyarılmaları lazım) bunu göremeyecekler sanırım-çok uzun vade
eğer anlayabilirler ve kavrayabilirse?
--
petrol tuzağına ve diğer tuzaklara dikkat
ordan burdan sıcak para aranmak ve dilenmekte nedir?

para kıtlık değildir
-para kıt değil
işçiyle/üretenle nemada az bölüşerek (asıl üretimi ve tüketimi gerçek harcayıcı, gerçek ürettirme gücünü bu yolla sizler sınırlıyorsunuz ve ekonomiyi daraltarak tıkıyorsunuz-azaltıyorsunuz) Bunu anlamıyorsunuz kabız ekonomi
para kıtlığına/ve tuzağına inandırılmışsınız ve para azlığına inanarak kandırılmışsınız

bu yolla işveren çok kazanmıyor ülke kazanmıyor -kimse kazanmıyor
eğer işverense derdiniz onun cebinden yine bir kuruş ve birim eksiltmeden işçinin cebini doldurmanın yolunu bulun-bu çok kolaydır
karj marjları -pasta payları vb. bunu neden anlamıyorsunuz ve düşünemiyorsunuz?

-üretenle az bölüşerek çark kuramazsınız ki asıl tüketici odur ne kadar verirseniz o kadar harcar
ekonomiyi anlamıyorsunuz -asla da anlamayacak gibi duruyorsunuz
birilerinin cebinden para çıkmıyor-bu bir enerji çarkı ve bölüşüm/dönüşüm çarkıdır

haracayan kitleyi (az tükettirerek ekonomiyi asıl) siz sınırlıyorsunuz ve bilmiyorsunuz diyorum-diyoruz ve bunda ısrar ediyoruz

siz fazla vererek fazla verdiğinizi sanıyorunuz cebinizden fazla çıktığını sanıyorsunuz büyük ama büyük oranlarla ve puntolarla büyükçe yanılıyorsunuz az vererek
bu yolla ancak zorunlu gıda ve tüketim malzemeleri üretim-tüketiminiz olur normaldir

Eylül 2018
Asgari ücret 2.000 - 2.500 -3.000 lira felan olmamalı kardeşim. Bugün dünya şartlarında 7 - 8.000 liranın alım gücüne yakın bir asgari ücret olmalı. Kimse de batmaz...
Çalışan mı batsın??

Avrupa da bir çok ülke de asgari ücret ve milli gelir belli. Bu ülkelerde işverenler batıyor mu? Ona göre bir ekonomik sistem var.

Şu anlaşılmalı. Asgari ücret 5.000-6.000 lira olursa kimse zarar etmez. Küçük işletmeler felan da kapanmaz/batmaz...Ekonomi kendine yeni yön bulur yeni bir biçim alır.. Mal ve hizmet fiyatlarıda yeniden yapılanacak çünkü.. Herkesin cebine giren para artar.. Ekonomi büyür, vergi gelirleri artar. Üretim kat be kat artar.. Üretici çiftçi hepsi kareder-Alım gücü artacak. Tüketim 3-4 kat artacak. Asıl sorunda bu ya? Bunu neden anlamıyorlar.

Diyor işveren batar..
İşsiz batmış zaten .İşçi batak zaten... Batacağı da yok. Batıracak bir şeyi de yok. 3-5 i de batsın. İşsizlik azalır. Tüketim ve refah artar...

Düşük gelirli batmış zaten.
Batanlar gidip asgari ücretle çalışsınlar. 6.000 liraya bu ülke de utanmadan herkes garsonlukta yapar. 10 liraya yediğini 15 liraya yersin sorun çözülür...

Kredi ve fazi borçlusu hacizli çalışan batmış zaten..

Bu ülkenin birincil ekonomik sorunu düşük gelir düşük asgari ücret sorunudur. Asgari ücret dünya gerçeklerine ve ekonomi gerçeklerine uygun bir şekilde yapılandırılmalıdır.

Üretim yok deniyor. Öncelikle bundan dolayı üretim yok.

Asgari ücreti/geliri yükselterek üretimi artırabilirsiniz...
Asgari ücret 1.000-1.500 Euro aralığına çekilmelidir ki üretim/tüketim olsun ve ekonomi canlansın...

Döngü yok çünkü para yok . Tüketim yok çünkü kıt gelir ve para yok. Üretim yok çünkü tüketecek olan da alımgücü ve para yok. Önce tüketiciye para/gelir sağlanmalı ki üretim tüketim birlikte artsın. Sınırlı bir toplumsal kesimin harcayabilir/tüketebilir geliri olursa sınırlı bir toplumsal kesim harcama yapar. Onun tüketebileceği kadar üretim olur, harcama olur....

Bugün Asgari ücret 7 - 10.000 aralığında olmalıdır. En az...
Eğer bir üçüncü dünya ülkesi, emeği ve işçiliği dış pazara hasat edilen ve sömürülen ülke, başkalatı için çalışanlar, , derebeyi tebaası halk olunmayacaksa -asgari- gerçek budur..
------

Hızlı -Özet- Ekonomi Teorisi

Bu ülkenin (birincil) ekonomik sorunu şudur ve bundan dolayı üretimsizlik var. Paranın kıt sanılması. Parabın bir güç sanılması. Paranın bir elde sanılması. Paranın (ne olduğunun, dönüşüm işlevinin) ve ekonomi teorisinin anlaşılamaması.. Bilgizlik, bilinçsizlik matematik ve bilim yoksunluğu..

Para harcayacak olan da yani tüketici de para yok. Bunun için tüketin/döngü yok ya da sınırlı tüketim var.. Asgari ücret (ve tüketici gelirleri) çok düşük/sınırlı ve yaşanılan coğrafya -dünya- gerçeklerine uygun değil. Asgari ücretin satınalma gücü olmadığı için tüketim az ve tüketim (zorunlu gıda giyim gibi kalemlerle) sınırlı. Tüketim sınırlı olduğu (olacağı) ve tüketecek olanda para olmadığı (yani tüketecek olana gelir sağlanmadığı için) piyasada tüketici kıtlığı var. Bu durumda üretmezsiniz çünkü kimseye satamazsınız. Önce gelir sağlamalı , gelirleri artırarak tüketici sağlamalısınız.

Gerçekten bu ülkede üretim sağlanması için 7 - 10.000 lira ya da 1.000 - 1.500 Euro düzeyinde bir asgari ücret yaratılmalıdır. Neden üretemiyoruz sorununun nerdeyse mutlak (birincil) yanıtı buradadır.

Asgari ücretin yükseltilmesinin sonucunda gerçekten ekonomi en az 5-6 kat büyüyecektir. Üretim ve tüketim, ( paranın dönüşüm hızı ve ekonomik güven/refleks) birlikte artacak ve dengelenecektir. Diğer türlü açık pazarsınız. Hala bunun aksini tartışıyorsunuz. Bunun aksini aptallar tartışır. Asgari ücret 10 bin lira olsa da işverenler felan batmaz . Gerçekçi ekonomi teorisi bu değil midir.?..

Tükiyedeki 70 milyon tüketicinin bir çok Avrupa ülkesindeki satınalma gücü sınırlı 10 milyon tüketici kadar tüketim gücü ve parası yok.. Bu ülkenin ekonomi ve üretim sorunları buna bağımlıdır....

------

Bakın kim ne derse desin..
1.600 lira ile 70 milyon çalışsın. Geliri 10-12 bin lira olan 10 milyon kişi kadar o yetmiş milyon tüketebilir. Bu matematiktir. Sorun ne tembelliktir ne üretimsizliktir.. Dünya şartlarına göre 75 milyonda (75 milyonun tümünde) refah seviyesi yüksek bir Avrupa ülkesinin 5-10 milyon kişisi kadar toplam alımgücü ve para var. Yani bir Norveç e göre 10 bilemedin 20 milyonluk bir ülkeyiz.. Bakın bu matematiktir...

Pazarda tüketici yok
ya da tüketici de alımgücü ve para yok.
50 milyon atıl tüketici sadece zorunlu gıda tüketiyor- tüketebiliyor. Üretim haliyle bu alanlara kayıyor. Yani 50 milyon kişi 50 milyon kişye zorunlu gıda üretir-yetiştirir. eşittir...Başka pazar yok..

Ü-ret-te-mez-si-niz..
Tüketici yaratmalısınız..
Eğer,
3. Dünya Ülkesi ,işçiliği ve emeği sömürülen ülke, ya da derbeyi krallığı tebaası gibi halk olunmak istenmiyorsa?

Ayrıca bu gönderiyi tamamen ekonomi yorumuna ayırmışım

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bir gemi düşünelim ve dusledigimiz geminin uğradığı duraklar olsun bazen öyle duraklara gelirsiniz ki her duragin havasından tadından tuzundan alırsınız

Fakat farklı bir lezzet almak çoğu zaman güçtür bunu anlamak için belkide bu lezzetleri iyi bilmek gerekiyor

Ekonomide böyledir birşeyi inşaa ederken farklı bir süreci farkedersiniz

Sonrasında gemi yoluna devam eder bazen görür bazen göremezsiniz ama bildiğiniz birşey var bu yol hiç bir zaman kolay olmayacak

Hayat ve tarih her zaman cesurlardan yana olur yani hiç bir hayat yada tarih cesur olmayanlara yer vermez

O halde iletişim ve insanlara ulaşim önemli anlatırken yada söylerken şeffaf ve anlaşılır olmak ve güven tahsis etmek önemli

Bu ülkenin insanı çok zorluklar çekti geçmişten günümüze kadar geçen süreçte çok zorluklar yasadi gelecek yarınları yeniden onarmak ve inşaa etmek gerekiyor

Bugün konu o bu su filan değil bugün esas husus geminin yolculariyla birlikte yoluna devam edebilmesidir

Gelişim derken sadece ekonomik ilerleme değil yüksek teknolojik değerlerde inşaa edebilmektir

Bugün dünya geneli büyük bir ekonomik sarmal dar boğazında geçmişte bu tarz teorileri covid 19 sonrası teoriler 3 de anlattim

Zaman olsa teoriler 4 de daha iyi işleyeceğim ama yinede kısa söylemek gerekirse

Güçlü ülkeler kendi dış ticaret açığını her zaman ekomomisi düşük ülkelere odetir sistemleri basittir piyasaya fazla para pompalarlar sonrasında bu pompaladigi parayı fazlasıyla geri almaya çalışırlar

Herneyse telefon dan yazdığım için uzun konu olacak bilmenizi istediğim yeni bir döviz kuru anlayisi yeni dünya ile birlikte geliyor bununla birlikte yeni dünya ile birlikte kapitalist sistem yerini makro ekonomik sisteme devrediyor olmasi

Böyle durumlarda makro ve mikro ekonomik konularında yeni değerler oluşturmak gerektigidir devamında yeni sistem ve değerlere ihtiyaç var çünkü artık eski usul ekonomiler yeni dunyada islemez bilmek gerekiyor ve bu anlamda yenilenmek gerekiyor dünya nasıl değişiyorsa ekonomik değer ve anlayışta değişiyor bilmek gerekiyor

Bugün dünya ekonomisini artık ulus devletler kontrol etmiyor evet geride devlet var ama bugün dünya ekonomisini firmalar yönetiyor

Bu yüzden firma bazlı düşünmek ve büyük dusunmek gerekiyor

Benim ülkemin insani mutlu olmayı hakediyor bunu kendi şahsi değerim ve felsefem olarak görüyorum

Biliyorum ki insana yatırım yaparsan kazan kazan iliskisinde her kesim kazancını alır

Bu yüzden insan odaklı çalışmalı ve uretmeliyiz

İnsandan ve insanın sorunlarından uzakta olursak piyasayı ve realiteyi anlayamayız

Bu yüzden insan ile iletişimde pozitif ve realist düşünce akışı içerisinde olmalıyız

Hayatta var olma savaşıniz var ise var olma nedeninizde var demektir

Pes etmek kabullenmek ve süreci teslimiyete bırakmak zayıf model insan halidir

Güçlü insan idealist ve cesur olur bu yüzden halka en doğru bilgi en saf ve duru haliyle anlatın ki halk var olan iradenin mukavvemetini bilebilsin

Hangi sorun hangi nedenle oldu bilebilsin bugün bilinmeden anlatılan çok şeyler oluyor

O yuzden kayıplar bilinmiyor bugün bu süreç zamanı gelince bitecek kalıcı ve esas değil biraz sabırlı ve ihtiyatlı olmak gerekiyor

Bugün kimin nerede olduğu önemli değil bugün ülke için değerler uretebilmek esas olan dir

Geçmişte nasıl güven tahsis edildiyse bu birlikte gemideki yolcularla yapıldıysa gelecek için de bu vizyon devam ettirilmelidir

Gelecek yarınlar için geleceği okuyabilmek önemlidir o yüzden ekonomi cesurlardan yanadır bu adımları attığınız zaman düzlüğe çıkacağımızi göreceksiniz açık ifade edemediğim için beni anlayacağınızi umut ediyorum

Böyle

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Döviz kurları sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili söylemleri burada bitirirken gelecekte ekleme olursa sunarim

Zaman bulduğumda digital para paradoksu nu bu konu içerisinde işleyip konuyu izninizle kapatmak istiyorum

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Serbest Tıcaret Antlasmaları konusunda Israıl S.arabıstan Mısır gıbı ulkelerı de ıclerıne katmalıyız...

Mısır ıle ılgılı sorunları dıyalog ve ıletısım ıle asmalıyız Israıl ıle ılgılı sorunları ıse tıcaret ılıskısı ıle asabılırız bunu basardıgımızda Fılıstın Halkının sorunlarına daha yakınen egılım saglayabılırız...Tıcarı ılıskıler sorunları daha kolay cozmeye olanak saglar her konuda ortak masa olabılmesı onem arzedıyor..

Israılın Suan kı başkanı bır oncekı başkandan ıletısım ve muzakere konusunda daha duyarlı serbest tıcaret antlasmasında Tıcarı ılıskıler goz onunde bulunduruldugunda Kazan Kazan ılıskısıne dayalı bır surec goturulebılır onemlı olan bolgede kı sorunları en az hasara ındırebılmektır...ta bı karsılıklı olarak...

S.Arabıstan ıle ılgılı tıcarı hacım ıse duzelmesı bazı sebeplerden dolayı zor olsada aslında BAE dekı gıbı bır yol ve surec benımsenırse neden olmasın dıyebılırız...

Serbest Tıcaret hacımlerının cogalmasını ıstıyorum cunku gelecekte tıcarılerın merkezsel olarak çogaltılması onem kazanan bır durum...

Sadece Orta Dogu ulkelerı ıle degıl CANADA ıle tıcarı hacmımız cok dusuk sonrasında Avusturya sonrasında Rusya vb gıbı ulkeler ıle tıcarı hacımler dusuk ozellıkle teknolojık yatırımlar ve tıcarı mal serbestlıgı ıle ılgılı calısmalar onem arzedıyor bu yuzden SERBEST TICARI ANTLAŞMALAR arttırılması gerekıyor...

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
DİGİTAL PARA PARADOKSU...
dk.jpg

Öyle bir Paradoks ortada olsun kı içerisinde bir cok unsuru beraberınde barındırsın öyle bir paradoks olsun ki her kesimin neden olmasın sesleri yankılansın...

Aslında gelecekte dunyanın tek bır para bırımı olmasını ısteyen ve savunan bırıyım gelecekte farklı para bırımlerını ıstemeyen bırıyım eger dunyada ınsanlar olarak bır arada yasıyorsak

Senın paran benden ustun yada senın paran benden dusuk gıbı ayrı kavramlar ıcerısınde olmasını ıstemeyen bırıyım...

Bılıyorum dunyanın gecıs surecınde böyle akımları kabul edebılmesı zor gozukuyor ama goruyorum böyle eskı sıstemde kalmaya devam ettıkce dunyanın uzerıne bırseyler koyamıyoruz..

Aslında dunya ulkelerı olarak bır araya gelıp surecı gelecegın parası konusunda degerlendırmek fena olmaz dıye dusunuyorum..

Temellesmıs eskı dıyagram sıstemler ıle dunyanın bır avuc tanesı kadar yol katedemedıgını ustune ustun hep yerınde saydıgını goruyoruz...

Öyle bır paradoks ortaya konmalı kı tum dunyanın benımseyebıldıgı surec olabılsın...Dunya her yuzyılda bır kabuk degıstırıyor ve degısen kabuk ıle bırlıkte yenı çağdaş hatta modernıte bır kavram oluşuyor

Bu bır akım gıbı yenı herzaman eskıyı tozlu raflara kaldırıyor...

Böyle bır donemde böyle bır akımın sımdı olmasada gelecekte mutlak olabılecegını bılıyorum bu yuzden bu zamanlarda bunu kaleme almak ve soylemek ıstedım...

Nasıl bır gecıs donemı olabılır yada surec nasıl ısler.....???

Bu tarz sorulara yanıtlar bu zamanın dusunce yapısıyla vermek zor olsada aslında cok zor degıl ınsanların kalıplasmıs terımlerden aslında uzaklasması gerekıyor...

Paranın kagıt para uzerınde kı etkısının azaltılması akabınde dıgıtal paranın yaygınlastırılması gerekıyor..

Gecıs donemlerını soyle ızah edebılırım....

Suan zaten dunya ınsanları olarak Kredı Kartları kullanıyoruz bunlar aslında bızım Sanal Para cuzdanımız oluyor evet ıslevsel ve kullanım olarak farklı ama gerek bılerek yada gerekse bılmeyerek bızler Dıgıtal Para cuzdanını zaten tasıyıp kullanıyoruz...

Neden bunu sahada yaygın hale donusturup kagıt para hegomanyasından kurtulup DIGITAL PARA ya dunya ulkelerı olarak gecıs yapmıyoruz...

Ortaya bır gecıs surecı eklenmesı gerekıyor bunun ıcın parmak ızı ve sıfre guvenlıgı ıle ılgılı bır dıgıtal KART gecıs surecı ısleyecegız bu gecıs surecınde sızın bır kartınız olacak bu kart sızın dıgıtal cuzdanınız olacak dıgıtal cuzdanınızın tanımlanması ıcın ıse bankalar aracılıgı ıle DIGITAL KIMLIGINIZ olacak bu kımlık sızın cuzdan alısverısınız ıcın onem arzedecek devamında kartınızın sıfresı oldugu gıbı bankamatıklerde de parmak ızı okuyucusu guvenlık sekmenız olacak yanı ıkı basamaklı guvenlık sıstemı olacak olmasıdır..

Devamında

Nasıl gunluk alısverısler olacak dıye soracak olursanız ???

Gunluk alısverısler postmatıkler pazarda bakkalda markette kasapta vb gıbı bır cok yerlerde olacak buna ılaveten post matıkler teknolojık gelısmelerden etkılenerek degıstırıleecek ve 2 basamaklı guvenlık sıstemı olacak olmasıdır..

Yanı ılk postmatıklerde eskı olanlarda sadece kart okutma ve sıfre varken yenı postmatıklerde kart okutma sıfre gırme ve parmak ızı okuyucu olacak olmasıdır...

Temellesmıs parmak ızını Bankalara kurulan sısteme tanımlatmanız ıle olacak olmasıdır yanı bugun Turkıye de Yenı KIMLIK kartını almak ıcın nasıl parmak ızınız okutulup alınıyorsa hesap acımlarınızda aynı bu sekılde Bankalar vasıtası ıle yapılacak olmasıdır....

Hesap acımınız sızın dıgıtal cuzdanınız olacak olmasıdır her dıgıtal cuzdanınız sızın DIGITAL KIMLIGINIZ olacak olmasıdır...

Bankalarda para kasalarında paralarınızı guvene alabılmenız de mumkun evet dıgıtal bır ortamda yuklu paranızı tutmak ıstemeyebılırsınız bu yuzden yuklu paranızı DIGITAL olmayan DATABANG lerde tutmanız olanak sagalayacak olmanızdır..

DATABANG ler nedır...???

Gunumuzde bunu anlamak yada tarıf etmek zor eger benım gıbı genıs dusunebılırsenız gelecegı daha yakınen farketmıs olursunuz DATABANG ler aslında kasalar ıcın hazırlanmıs bırer elektronık hard dıskler dıyebılırız...

Elektronık hard dıskler sızın paranızı buraya aktarmanıza ve dıgıtal ortamdan sıyrılıp kasada guvende tutmanıza olanak saglayacak olmasıdır...

Böylelıkle DATABANG ler ıle paranız her daım guvende olacak olmasıdır..DATABANG ler guvenlık sıstem agıyla etkın korunaklı olacak olması aslında sızın ıslem sıfrenız ve parmak ızı onayınız olmadan ellenemeyecegı anlamına gelıyor...

Her güvenlıklı kasada kısıye ozel yanı banka musterısıne özel ayrı DATABANG ler olacak olmasıdır....Böylelıkle sıze ozel banka kasasında yuklu mıktarda kı paranızı tutcak olmanızdır ve bu DATABANG lerın herhangı bır dıs dunya ıle baglantısı olmayacagı ıcın yuklu paranız banka kasasında her daım guvende olacak olmasıdır.

DATABANG lerın sarj durumu yuzde 50 nın altına dustugunda ıcerısınde bulunan kasanın ozellıklı olması nedenı ıle tıtresım yolu ıle sarjını gun ıcerısınde yapabılecek olmasıdır..

DATABANG lerde elektronık olarak ne kadar paranız oldugunu gosterecek dıgıtal bır gosterge panelıde olacak olması aslında sıze bır guven hıssıyatı verecektır...

DATABANG lerın her 5 yılda bır sızın eslıgınızde degısımın saglanması omrunun uzun vadelerde cok daha ılerıde olacak olmasını saglayacaktır...

DATABANG lerde olası arıza durumlarında yedek DATABANG ınızın olması mumkun degıl fakat DATABANG ıcerısınde kı akıllı cıp cıkarılarak dokum alındıgında var olan paranız YENI DATA BANG e guvenle aktarılacak olması sızlere ap ayrı bır guven hıssıyatı verecek olmasıdır.

DATABANG lerın yanı sıra DIGITAL KIMLIK ve DIGITAL CUZDANI nızın olmasının yanı sıra onlıne alısverısler ıcın ekstra bır kredı kartı lımıtlı kart kullanmanızda sızın cuzdanınızın guvenlıgını ekstra saglayacak olmasıdır...

Yanı bankalar sıze kredı kartlarını vermeye devam edecekler bunun yanında ekstra bır kartınız daha olacak oda sızın DIGITAL CUZDANINIZ olacak olmasıdır....buraya maasını yatacak buradan alısverıs yapacaksınız gıbı....

Kredı kartlarınızın odemelerınıde artık ortam dıgıtallestıgı ıcın sanal bankacılık uzerınden yapacak olmanızdır...

Bılıyorum bu zamanlarda bazı seylerı hayal edebılmek oldukca zor ve zahmetlı gıbı gozuksede aslında gecmıstede akıllı telefonlar bahsedılırken nasıl ınsanlar hayal etmekte zorlandıysa gelecekte de DIGITAL KIMLIGINIZ ve DIGITAL CUZDANINIZ mutlak olacak olmasıdır..

Bugunlerde gelecegı hayal etmekte zorluk cekebılırız ama emın olun gelecek zamanda bu zamanlarda ne kadar ılkel kaldıgımızı bır cok gelecegın ınsanları gorecek olmasıdır..

Dunyanın entegre bır halde bu surecı tek tek kabul etmesı ve 2 basamaklı belkıde 3 basamaklı guvenlık onlemlerıyle dunya bankacılıgının gelecegı yenıden degısıp sekıllenecek dıyebılırım...

Gelecegı gorebılmek ıcın bu zamanda ıyı okuma yapmak gerekıyor....Gelecek Fİ tarıhınde bır gun KAGIT paraların dunyada olmadıgını ınsanlar gorecek ama o zamana kadar bılmemız gereken bırsey var ufkumuzu genıs tutabılmek oldugudur...

Aslında anlatılacak cok şey var ama yazıları burada tamamlamak ıstıyorum....

Son söz olarak.

Gelecegı bılemeyız belkı ama gelecegı ön görüler ile kestirebiliriz dıye dusunmekteyım..

Böylelıkle Konuyu Iznınızle kapatmak ıstıyorum.

Böyle.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Batıyorsunuz ,ekonomik siyasal toplumsal büyük bir krizin eşiğindesiniz. Durumu kendinize pembe göstermeye çalışmayın. Tüm göstergeler bunu gösteriyor. Gerisi laf-ı güzaf tüm bilmeniz gereken bu..

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Aaa olur mu hic ihracatimiz artti :) dis borclarimiz azaldi, imf ye para veriyoruz, mozambige yardim gonderiyor, azerbaycanin milli piyangosunu satin aliyoruz, yollar evler eskiden bir suru kuyruk vardi ne kuyrugu ise bu simdi kuyruk goruyor musun? hic ekmek sirasi gordun mu? domates almak icin siraya giriyor musun? yapmayin dis mihraklarin agzi ile konusmayin lutfen rica ediyorum :)

Turkiye'de suan devaluasyon var, kimse agzini acamiyor. YAZIK ama MUSTEHAK...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Hazır aklimdayken 2 husus paylaşmak istiyorum

İlki güzel bir hikaye ikincisi digital para paradoksuna ilave yazılar hadi biraz lafı uzatmadan konuya izninizle geçmek istiyorum

İstasyon Misali

Evet bu hikaye bir istasyon da geçiyor aslında hikayenin kahramanlari hikayenin serüveni içerisinde gizli oluyor neyse hikyayeyi anlatmak istiyorum

Her gun aynı istasyondan binen sabit yolcular varmış toplasan 10 kisilermis bunlardan 2 si hep ön planda olurmuş

Bunlardan biri makine tamircisi diğeri ise şirket sahibiymis

Makine tamircisi emektar bir insan varlığı da yokluguda bilen ve şükreden bir insan

Şirket sahibi ise oda şükreden bir insan ama hep kazanmayı işte kendinden başka kimseyi düşünmeyen bir insanmis devamında her doğru kendinde olduğunu düşünürmus bu yetmezmis gibi bir sorun olduğunda çözüm üretmek yerine hep serzeniş ve hep dert yanan feryat figan olan bir insanmis

Eee ne derler hayat boyu bu tarz insan şekilleri olacak olmasa zaten hayatın anlamı olmazdı neyse konuya donelim

Tren istasyona her gün aynı saatte gelirmiş ve istasyona geldiğinde makinist herkese selam verirmiş bu serzenişte bulunan insanda her geldiğinde selam verse karşılık olarak hep olumsuz yanit alırmış ama makinist yinede trendeki bu yolcuyu ayirmazmis

Nede olsa aynı yolun yolcusuymus makinist istasyona geldiğinde trenden iner yaşlı yolcularına tekerlekli sandalye de ki yolcularına yardım eder kimseyi geride bırakmamaya özen gosterirmis

Bunu gören makine tamircisi de kolları sıvayıp yardım edermiş sadece şirket sahibi huysuz olan bu durumdan ayriymis o tren geldiğinde hızlıca herkesi iterek trendeki koltuğuna gider otururmus

Her yolcu bu insandan çok sikayetciymis ama şirket sahibi doğru olduğunu ve haklı olduğunu düşünerek kendini dusunmekten başka bir çare olmazmış

Bir gün tren her zaman geldiği saati aksatmis ve istasyona geç gelivermis

Makinist istasyona geç geldiği için herkesten özür dilemiş ama şirket sahibi baş bas bağırmaya ve hakaretler etmeye ve dünyalık kazanımlarının kayıplarını kimin karşılayacağından anlatmaya başlamış

Ve o gün makinist bir söz almış ve şöyle soylemis

Bunca yıl sizi sırtımda taşıdım bunca yıl sorunsuz ve noksansiz istasyona zamanında geldim ve herkese eşit davranmaya çalıştım

Kimse istasyonda geride kalmasın herkes trene binsin diye aşağı inip çaba sundum

En küçüğünden en büyüğüne kadar herkese tren yolculuğunun zorluklarını anlatmaya çalıştım

Biliyorum sen ve senin gibi olanlar ne yapılırsa yapılsın asla huylarindan vazgeçmeyecekler

Ama şuna emin olabilirsin ki bu tren yolcularini senle veya sensiz almaya devam edecek

Evet bir gün geç kaldım ama diğer günler tren yine yolunda devam edecek demiş olmasıydı

Bu sözlere kulak aşan makine tamircisi duygulanmis ve neden geç kaldığını sormuş

Makinist ise herzaman olduğu gibi yolumda ilerliyordum bir gün yoluma hayvanlarıyla birlikte çoban çıktı onlara yol vermek için durmak zorunda kaldım sonrasında çoban bana dönüp şöyle dedi

Gittiğin yol seni zorlayacak başka makas dene yol uzayacak ama sonunda yine ışığı göreceksin o zaman yolcularını daha iyi tanırsın dedi

Ne demek istediğini anlayamadim yoluma devam ettim tam makas ayrımında hakikaten yol bozuktu değiştirmek durumunda kaldım eğer çoban uyarmasaydi belkide bugün burada hiç olamazdim

Evet istasyona geç geldim ama sonunda burada olmayı başardım demis

Aslında hikaye devam ediyor ben kısa kesmek istiyorum

Hayatımda yaşama dair kendime ders yada Öğüt vermek istediğimde mutlaka bu hikaye aklıma gelir

Evet bazen bu hayatta zorluklar çekeceğiz bazen begenmeyecegiz bazen serzenişte bulunucaz bazense feryat figan edeceğiz

Ama herşeyin bu hayatta bir üslup ve adabı vardır bunla birlikte anlatırken yada sunarken mutlaka fikirlerinde olabilecek olmasıdır

Hayat bir pamuk ipliği gibidir söktükce sonunda elinizde birşey kalmaz aslında hayat size sökmeyi değil örmeyi ister

Her insan örmeyi bilemez yada yapsa basaramaz

Bazen yol olmadan idame sansiniz olmaz bunca sene bunca zaman çaresiz kaldığınız anlarda olacak

Hatta insanlar sizle alay bile edecekler ve belkide sizi asagilayacaklar bile

Bu sorun değil ki sorun olan hayattayken eserler bırakabilmektir

Dünya gelip geçici bir durak aynı tren misali bu durakta herşeyden nasibini alacaksın her tadı lezzeti tadacaksin bazen acı meyvelerde denk gelecek bunuda yaşayacaksın ama bileceksin ki bu tren yolculariyla birlikte yoluna devam edebilmesidir

Eğer bu tren bozulursa yoluna devam edemezse istasyonlarda treni dört gözle bekleyen yolcular olacak eğer yolcular istasyonda kalırsa umutları hayalleri tek tek bitecek

Tren arıza yapar ve yoluna devam edemezse trenin bozulması kimseye fayda vermeyecektir aksine çok kaybettirecektir

Evet tren bozulunca sevinen insanlar olacak ama gün geldiğinde trenin arızası pahalıya mal olacak

Bugün hayatta şunu iyi bilmek gerekiyor bu hayat zorlu ve bu hayatta kimse dört dörtlük mükemmel değil hatalar olduğunda insanlar dersler çıkarmak durumunda bunca yıl bir yolunuz var ise ve sorunsuz gittiyse bunca yıldan sonra sorun olduğunda pes etmek kaygıya düşmek yada yelkenler i suya indirmeye gerek yok

Evlerine ışık bekleyen yuvalarına umut bekleyen ve trenin yolunu gözleyen insanlara ulaşmak ve değerli eserler birakabilmek umuduyla diyelim

Digital Para Paradoksuna ilave yazılar

Post cihazlarinin elektrik kesintisi olduğunda çalışabilir olması için bataryalar kullanılması digital para alışverişi icin gayet güzel olacaktır

Devamında digital paraların güvenliği için ise cognemax1 ve cognemax 2 hücresel veri ağ tabanlarinin kurulması ve idame ettirilmesi oldukça önemli diye düşünüyorum

Digital paraların gelecekte insanlığın kullanımda oldugunu ve olacağını iyi biliyorum bu yüzden belkide üzerine çok şey ekleyebilirim ama bu haliyle de sizlere mutlak fikir verecektir

Aklımda öyle fikirler digital para uzerind var ki hepsini yazmaya vaktim yok bu yüzden temeli en azından atmaya çalıştım ne kadar başarılı olduysa işte 😃 neyse siz bana bakmayın ben yeniliği çok seven biriyim ama bana kalırsa aksayan ve eskiyen omurgalar her konuda değişikliğe ve dönüşüme ugramasi gerekiyor diye düşünüyorum

Konuyu böylelikle kapattım

Asher

Böyle

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Affınıza sıgınarak ve ıznınızle dıyerek kapadıgım konulara dönmeyen biri olarak bu gerı donusu yapmak durumunda oldugumu belırtmek ısterım...

Bugun bu gece yarısı sadece bu konuda bır sıstemı bahsetmek ıcın konuyu aktıflıyorum...

Bahsedecegım sıstem PULAR sıstemı ıznınızle ınsallah yazıları kısa keserek anlatmak ıstıyorum...

PULAR SISTEMI....

Hayatımız her zaman bır hamle uzerıne kurulu ama bazen bu hamleler bızı rakıbın bır puan onunde tasıması gerekıyor bazen bazı adımları atsanız bıle hamle sunamadıgınızda bazen yaptıgınız adımların bır anlamı kalmıyor...

Futbolda böyledır çok ıyı ıdman yaparsın çok ıyı taktık hazırlarsın ama ne yazık kı saha ıcerısınde hamlen yok ıse yanı anlık mudahalen yok ıse bazen kazanabılecegın macı alamazsın

PULAR sıstemıde bu yönde kurgulandı belkı ışlevsellık belkı amaç duzeyı acısından farklılık gosterebılır ama pular sıstemı tam anlamıyla sızlere farklı bakıs acısından bakıp farklı bır fıkır sunacagı kanaatındeyım...

PULAR SISTEMINI ANLATMAK GEREKIRSE....

Tabata dıye bır sırketsınız elınızde hıcbır para yok yanı nakıtınız 0 tl ıster yerlı olun ıster yabancı sırket farketmez kur uzerınden bankalar aracılıgı yada dıger araclar ile hıc paranız yokken 100 bın tl kredı aldınız ve bu kredı ıle dovız aldınız sonrasında bellı sure tuttuktan sonra bozdurup yuklu tl nız oldu sonra yıne yukselen tl ıle yenıden dovız aldınız gıbı gıbı ...

Iste bu asamada PULAR devreye gırecek ama oncesınde bır ornek vereyım....

ABD dıs ve ıc borclanmalarını genelde olmayan para uzerınden yapar yanı olmayan para ıle dıs ve ıc borclanma yapar sonrasında ıse bu paraları pıyasaya dagıtır sonrasında dagıttıgı paraları 2 katı toplamaya başlar...

Ekonomılerı zayıf olan ulkelerın bu konuda sıkıntılar yasadıgı bılınır bır sekılde ABD bu kurguyu tamamlamak ıcın Karsılıksız para basarak kendı ıc pıyasasının yuksek kur ve enflansyondan etkılenmesını onler...

Elbette dolar cınsınden para bırımlerı olmayan ulkelerın böyle durumlarda pek fazla alternatıfı olmaz ama temeyyum edebılırler ıste bu temeyyumu sıze aktarmak ıstıyorum...

Bugun Tabata sırketı kur pıyasasına gırdıgı zaman hıc parası yokken 100 bın tl nakıt alıp borclanma yapıyorsa bız bunun 20 bın TL sını Temınat olarak alacagız fakat bu sırket hıc dovız akısı ıcerısınde 3 ay boyunca yer almaz ıse tamamıyle TL bazında kalırsa sırkete 3 ay sonunda 20 bın tl sı gerı verılecek...

Eğer sırket 100 bın tl cekıp pıyasadan 3 ay ıcerısınde dovız alısı yapar ıse kurda kı oyundan dolayı 20 bın tl karsılıgı dolar bazında hesaplanarak Turkıye Cumhurıyetı Banka Rezervıne aktarılacak olmasıdır...

Temınat temeyyumu olan bır sıstem sıstem uzerınde kı esas gaye anlık yukselıslerı engellemek ve gercek realıteyı saglayabılmek....

Dıyelım tabata sırketı 100 bın tl nın 20 bın tl sını temınat olarak bıraktıysa ve 3 ay ıcerısınde 50 bın tllık dolar aldıysa ....gerıye 30 bın tl sı kalıyor...

Böylee durumda ne olursa olsun sısteme bıraktıgı temınat ı kesınlıkle gerı alamıyor ve bununla bırlıkte 50 bın dolarlık urunune ıse yuzde %20 Stopaj vergısı uygulanıyor olması aslında kurun asırı oynaklıgının engellenmesı demek oluyor....

Stopaj vergılerını gectıgımız zamanlarda aşağıya cektınız aslında bu benım tasnıf ettıgım bır durum degıl stopaj vergısı mınımum yuzde 17 ve ustu olması gerekıyor dıyee dusunuyorum suan benım hatrımda kalan yuzde 15 dıye bılıyorum....

Orneklemeler 100 bın tl sundum 50 bın tl ceken ıcın ıse 10 bın alacaksınız yanı her 50 bınde 10 bın yanı 150 bın tl alsalar 30 bın olacak gıbı...

Ben sadece sıstemı anlayabılmenız ıcın mısal verıyorum Amaç Temınat Sıstem Modellemesı ıle gercek realıte kuru hayata gecırebılmektır...

Bugun guclu ulkelerle yarısabılmek zor belkı ama ufuktakı cızgıyı gorebılıyorsak hamlemızın de olabılecegını ıyı bılebılmek gerekıyor...

Bugun sundugum bu PULAR sıstemı olur olmaz bırsey dıyemem ama aklınızda bulunsun cunku yenı fıkırler her zaman ılk başlangıclardan dogar demek ısterım....

Yukarıda son yazılarda dolar ornegını verdım ama bunu dusunmeyın tum dovız kurları ıcın gecerlı bır durum bununla bırlıkte esas amacım ve gayem TL yı cezbetmek ve kullanılır hale sokmaktır PULAR sıstemınde ıkı turlu Temınat modelı vardır ılk temınat modelı 3 ay TL de kalacagım sozu ve sonunda temınatı gerı almak ıkıncı modelde ıse 6 ay TL de kalacagım temınat sozu...

Ilk 3 ayda kalana 100 bın tl ıcın 20 bın tl temınat alınıyorsa Ilk 6 ayda kalana ıse 100 bınde 10 bın tl temınat sozu verecek olmaları

Her ne sekılde olursa olsun temınat ılk 3 ayda bozulursa 20 bın tl temınat Turkıye Cumhurıyetıne kalacak artı dovız alındıgı ıcın yuzde 20 stopaj dovız kesıntısı uygulanacak

Eger ılk 6 ayda her ne sekılde olursa olsun temınat bozulursa 10 bın tl Turkıye Cumhurıyetı Merkez Bankasına kalacak artı dovız alındıgı ıcın ıse yuzde 20 stopaj dovız vergısı uygulanacak...

Her ne sekılde olursa olsun STOPAJ YUZDE 20 dovız alımlarında kesınlıkle kesıntı olacak olmasıdır...

Burada kı maksadım kesınlıkle TL yı cezbedılır hale getırebılmek bunun yanı sıra ıse Hamlen varsa Taşında var demek ıstememdır...

Böylelıkle bu konuyu KAPATIYORUM..

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç